כללי איך מלמדים אנשים מבוגרים להשתמש במחשב?

לוי אלי

משתמש מקצוען
לדעתי אתה לא יכול לעזור לה
היא צריכה לרצות בעצמה מספיק
ולהילחם בשיניים להסתדר לבד
ורק אם לא מסתדרת אחרי שעה, ורק אז, להתקשר אליך
אבל זה צריך לבוא ממנה ולא ממך
גם כך אין לה זמן...
זה ההזדמנות שלי לדבר איתה...
אבל אני רוצה שיהיה לה קל...

לוי אלי

משתמש מקצוען
אז כן
אני לימדתי את סבתא שלי להשתמש בקל קו
דף עם הסברים מדוייקים שהיא כתבה-ואני הכתבתי בדיוק מה הפעולות
וכן היא הצליחה
ולא צריכה לרדת לתחנה ולהתייבש שם שעה כי בדיוק הקו שלה עבר
כל הכבוד!
מעריך!!!
אותי דווקא סבתא שלי למדה איך להשתמש במכונת כתיבה, גם שיטה עיוורת וכו'

Ayala12345

משתמש מקצוען
כל הכבוד!
מעריך!!!
אותי דווקא סבתא שלי למדה איך להשתמש במכונת כתיבה, גם שיטה עיוורת וכו'
אז העצה היא פשוט תסביר לה ותגיד לה לכתוב
ומעכשיו כל פעולה היא מתעדת בכתב שלה ובהסברים שלה אתה רק מסביר והיא כותבת

מעצבי על

משתמש פעיל
מנסיון עם אשה שאני מכירה אישית גם אחרי שלמדה קורס מזכירות ארוך (ואפילו תכננה להסב מקצוע בענין וצעירה ממנה שלמדה איתה עובדת בזה) עדין היא לא ממש יודעת דברים שלנו נראים מינימלייים כמו להוריד קובץ מהמייל או אפילו רק לפתוח אותו אבל עם הזמן זה מגיע יותר טוב (מבוגרים קשה להם יותר מצעירים במיוחד שלא היו בענין הזה בצעירותם)
אז לדעתי כמו שאומרים לתת בטחון לילד שהוא מסוגל ויכול אפשר גם פה רק שעם אמא צריך בצורה מכובדת ויפה - ולומר לה שבס"ד עם סבלנות היא תדע (כמובן לומר לפי הסגנון שלה)

לוי אלי

משתמש מקצוען
זה-לא בעיה...
אפשר ליצור לה קיצור דרך., ולרשום אותה חד"פ.
או קיצור דרך לבארד.
הבעיה היא ללמד אותה להשתמש בזה.
אין לה גישה לזה בגלל הסינון
גם אני חושב שהיא תהיה המומה מעצמה ותרגיש דיבילית לדבר עם מחשב...

gol

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
גם לי יש נסיון עם סבתא שלי בת 70+
על כל פעולה היא נלחמה בשיניים
וכל תהליך לקח לה חודשים לקלוט והדפסנו לה מדריכים באותיות ענקיות מה ואיך ללחוץ בשביל להעתיק מהמייל מספר לאתר... (לא קלטה שאפשר לפתוח 2 חלוניות בדפדפן, שעווות הסברים)
אבל בסוף אחרי מאמצים היא הבינה ומישמת לאט לאט, מצליחה להוריד מהמייל! לפתוח! לחלץ! לעשות "העבר"! ואפילו להוסיף אימוג'י....
אין על הסבתות עם הרוח הצעירה....
אבל צריך בהחלט הרבה סבלנות ואורך רוח.
(אני סתם ככה תמיד מתפלאת איך הזקנות במגזר הכללי מסתדרות עם הסמרטפונים?...)

לוי אלי

משתמש מקצוען
גם לי יש נסיון עם סבתא שלי בת 70+
על כל פעולה היא נלחמה בשיניים
וכל תהליך לקח לה חודשים לקלוט והדפסנו לה מדריכים באותיות ענקיות מה ואיך ללחוץ בשביל להעתיק מהמייל מספר לאתר... (לא קלטה שאפשר לפתוח 2 חלוניות בדפדפן, שעווות הסברים)
אבל בסוף אחרי מאמצים היא הבינה ומישמת לאט לאט, מצליחה להוריד מהמייל! לפתוח! לחלץ! לעשות "העבר"! ואפילו להוסיף אימוג'י....
אין על הסבתות עם הרוח הצעירה....
אבל צריך בהחלט הרבה סבלנות ואורך רוח.
(אני סתם ככה תמיד מתפלאת איך הזקנות במגזר הכללי מסתדרות עם הסמרטפונים?...)
יותר הגיוני איך ילדים בני שנתיים- מסתדרים עם זה במגזר הכללי?

מעצבי על

משתמש פעיל
מי אמר שלא לקח להם זמן ורק בגלל הרצון של להיות כמו 'כולם' הם הצליחו?!

מה שברור שעם סבלנות ורצון להצליח מצליחים (והאשה שכתבתי עליה היא בת 60 ורק מתקדמת....)

לוי אלי

משתמש מקצוען
מי אמר שלא לקח להם זמן ורק בגלל הרצון של להיות כמו 'כולם' הם הצליחו?!

מה שברור שעם סבלנות ורצון להצליח מצליחים (והאשה שכתבתי עליה היא בת 60 ורק מתקדמת....)
גם אני מדבר על אישה בסביבות הגיל הזה (אמא שלי)...
כבר לא מבין מה יש לעשות...
מעצבן לראות את הנכדים אומרים לה מה לעשות... (בצעקות)
הם פשוט לא מבינים מה לא מובן לה ולמה היא צריכה עזרה לדברים כ"כ פשוטים (-להם)
היא לא רוצה שהם ידעו בכלל שיש דבר כזה מחשב...

paoawaear

משתמש פעיל
גם אני מדבר על אישה בסביבות הגיל הזה (אמא שלי)...
כבר לא מבין מה יש לעשות...
מעצבן לראות את הנכדים אומרים לה מה לעשות... (בצעקות)
הם פשוט לא מבינים מה לא מובן לה ולמה היא צריכה עזרה לדברים כ"כ פשוטים (-להם)
היא לא רוצה שהם ידעו בכלל שיש דבר כזה מחשב...
לדעתי, מנסיון חלקי, פשוט לתת לה לבד להתעסק עם המחשב שזה אומר:
אתה לא נוגע במחשב אלא כל דבר מסביר לה שהיא תעשה לבד! נגיד היא רוצה לדעת איך לשמור קובץ בוורד-אתה מדבר איתה בטלפון ומסביר לה, עכשיו תלכי עם העכבר לצד ימין למעלה במסך, תלחצי על זה ועל זה וכ'.
ומאיפה כולם לוקחים את השיטות של לכתוב בחוברת הדרכה, משחב זה לא מתכון:) - יש מיליון דברים שקשה ולא כ"כ אפשרי לכתוב בחוברת.

לוי אלי

משתמש מקצוען
לדעתי, מנסיון חלקי, פשוט לתת לה לבד להתעסק עם המחשב שזה אומר:
אתה לא נוגע במחשב אלא כל דבר מסביר לה שהיא תעשה לבד! נגיד היא רוצה לדעת איך לשמור קובץ בוורד-אתה מדבר איתה בטלפון ומסביר לה, עכשיו תלכי עם העכבר לצד ימין למעלה במסך, תלחצי על זה ועל זה וכ'.
ומאיפה כולם לוקחים את השיטות של לכתוב בחוברת הדרכה, משחב זה לא מתכון:) - יש מיליון דברים שקשה ולא כ"כ אפשרי לכתוב בחוברת.
זה הפתרון כעת...
זה קשה ולא מספיק מקדם

רפרפת

משתמש פעיל
אני עושה הכל עם כל הסבלנות אבל מתסכל שהיא לא זוכרת כלום... כל המחשב נראה לה מסובך נורא...
היא הייתה צריכה להוריד קובץ מהמייל ולא ידעה איך עושים את זה
אתמול היא הייתה צריכה לפתוח קובץ דחוס... לא היה דרך להסביר לה בפלאפון...
זה לא שאין התקדמות... פעם הייתי צריך להראות לה איך כותבים @ במקלדת... המון זמן עד שהיא קלטה...
הייתה תקופה שהיא הייתה מעתיקה שטרודל ממקום אחר כל פעם שהיא הייתה צריכה לרשום מייל!
האימוג'י הצוחק חלילה לא מזלזול בקושי שלה ושלך,
אלא מהתיאור המוחשי...

מכירה את התופעה מקרוב, וזה סיוט...

אנטוריום

משתמש מקצוען
בדרך כלל כשאנשים מבוגרים מסתבכים זה עם סגנון מסוים שחוזר על עצמו
לא יודעים איך לחפש משהו או שלא יודעים להתקין
או בתוך תוכנות להשתמש בפונקציות
מה שלדעתי כדאי לעשות זה להסביר שהדברים האלו נבנו בשביל זה ורק צריך לחפש
תמיד נשמח לעזור, אבל כדאי לתת לה לנסות לבד, במיוחד אחרי שהראנו לה דוגמא איך עושים את זה פעם אחת
להרבה מבוגרים יש ממש פחד מחוסר השליטה שלהם במחשב ובטכנולגיה
רק תחשבו על זה שהם מוצאים את עצמם מסתבכים עם דברים שאנשים צעירים מהם ב45 שנה מסתדרים
ולכן חשוב להדגעש שלומדים את זה ולכולם יש בזה ניסוי וטעיה ולא קרה כלום אם ברגע הראשון לא מצאנו את מה שרצינו לעשות [גם מבוגרים צריכים שנחזק להם את הביטחון העצמי שלהם.. ;) ]

במבונה

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
זה בדיוק הסיבה שהמבוגרים לא מצליחים.
מה קורה לנערון שלא יודע אנגלית ומופיע לו על המחשב איזו שהיא הודעה באנגלית,
ומתחת 2 אפשרויות בחירה.
מה עושה?
לוחץ על הראשון שנראה לעיניו,
לא הולך לו - לוחץ על השני, לומד לפעם הבאה.
למבוגרים - אין דבר כזה בעולם,
ללחוץ סתם??? גם אם לא מבינים מה זה אומר???
ומכיון שכך גם אחרי שכבר יודעים את הדברים שצריכים, אם משהו לא הולך בדיוק כמו שהראו להם - הם מאבדים מיד את הבטחון, כי לא יעזו לשנות ממה שהראו להם.

אפונה וגזר

משתמש צעיר
אני ממליצה לרדת מהרעיון של הקיצורי דרך. הרבה יותר יעיל וקצר ללמד מקש ימני וחיפוש מילה בעברית (העתק).
עוד משהו- להכין לה מדריך מודפס עם צילומי מסך של הכפתורים שצריך ללחוץ עליהם ואיפה הם ממוקמים במרחב. עשיתי פעם כזה קובץ בשביל סבתא שלי, עבור אקסל, ועבד די טוב (כמובן נשארתי זמינה לתמיכה טכנית).
אבל אם היא לא רוצה ללמוד, אלא רק להסיר את המכשול הנקודתי, אז לא יודעת כמה זה יעזור...

שירה 34

משתמש מקצוען
אני עובדת עם אנשים מבוגרים מהמגזר הכללי
שחלק מהם עובדים על המחשב באופן חלקי, כלומר יודעים להתעסק עם המייל, אינטרנט וכד'
אבל הקלדת מכתבים זה המזכירה עושה להם.
ואם הם מקלידים לבד את המכתבים אז העיצוב הזוי, למשל אנטר בסוף כל שורה וכו'.
בקיצור מה שנראה לי כדאי שאמא שלך תבקש עזרה מאחת המזכירות, שהיא תעשה לה את המטלות האלו שבמחשב.

חנש

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
1. חשוב לשים לב לדברים פשוטים כמו התנועה של העכבר, הלחיצה במיקום הנכון,
יש עקרונות שתקפים תמיד כמו לחצן שמאלי, עזרה, חיפוש.
2. למבוגרים יש פחד ללחוץ שמא יהרסו את המחשב, להראות להם שגם עם נעלם סרגלים,
אפשר להחזיר, ואפשר לקרוא לטכנאי. ללמד אותם רק קיצור בסיסי כמו קונטרול ז, ואלט שיפט, והעתק הדבק,
ללמד רק דרך אחת שהכי נוחה להם להגיע למיקום.
3. לתת להם להתנסות ע"י משימות שנצרכות בכל מקרה, ככל שמתנסים יותר מכירים יותר את הפונקציות הנצרכות לסביבת העבודה, לעבוד כל פעם על משימה אחת מוגדרת, כך הראש קולט וזוכר.

ב.תוכנה

משתמש צעיר
הכי פשוט.
תביא לילד לשחק עם טלפון/ מחשב , כמה דקות והוא עמוק בפנים
לא כי הוא חכם יותר, כי הוא ילד והוא לא מפחד מה זה יכול להזיק
דוקא המבוגרים מפחדים על כל פעולה שלהם ,אולי יקלקלו או יזיקו...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  2  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה