כביסה,

מילה בנאלית המקפלת בתוכה אמוציות רבות כל כך.

הררי כביסה נערמים זה לצד זה, בקבוקי תכשירים זרוקים בפינה אחרת ואם תוסיפו לזה אביזרי שירות שונים הרי לפניכם חגיגת בלהות לא רצויה.

אם רק ניטיב לארגן את כל המכלול הקשור לכביסה- הסדר יתפוס את מקומו של הבלגן הבלתי נשלט.

אז בואו נתחיל לעשות כאן סדר מן הכבד אל הקל:

א. מהו האזור המומלץ למיקום פינת הכביסה?

עוד לפני שנדבר על גודל וצורת האזור יש לדון במיקומו הגלובלי ברחבי הבית, בד"כ מעצבת הפנים היא זו שדואגת למיקום הפונקציות במקומותיהם האופציונליים, אך גם כמעצבת וגם כדייר עלינו להבין את ההשלכות של כל מיקום בו נבחר ע"מ להתאים את הנכון ביותר לדירה העומדת מולנו:

 • האזור השמרני- כמקובל מזה שנים, בו הכביסה סופחה ישירות לחדר הרחצה, בתוך החדר בפינה ייעודית.
נוח מאד למיין/ לזרוק ישירות את הבגדים שזה עתה הורדו הישר לסל הכביסה, בבית עם ילדים הדבר יכול להקל מאד שתוך כדי התארגנות הרחצה- לפני ואחרי- ניתן כבר להריץ את המכונה הבאה. גם מבחינת אוורור החלל הרווחנו שתי ציפורים במכה- אותו החלון משמש את שתי הפונקציות יחד.

אך מנגד- הרטיבות שבחדר כזה לא מיטיבה למכונות הכביסה ועלולה לגרום להן נזקים. בזמן בו חדר הרחצה תפוס- אין אפשרות לטפל בכביסה, וכן להפך- בזמן הטיפול בכביסה לא יוכלו אחרים להשתמש בחדר. ועוד- קשה לשמור על סדר מושלם ומראה אסתטי כללי.

אמבטיה.PNG


מכונות כביסה בחדר האמבטיה- הסידור השמרני
 • האזור הקלאסי- בדומה לאזור השמרני רק בשדרוג קל- בחדר הממוקם אחרי חדר הרחצה.
חדר כביסה.PNG


IMG_20181007_142904.jpg

חדר כביסה סמוך לחדר הרחצה.

הרווחנו את החלון המשותף, את הקרבה הפרקטית לאזור הרחצה, והוספנו גם את המעלות של ההגנה מפני הרטיבות ושמירה על חדר רחצה מסודר ואסתטי.
 • אזור הביניים- לפני / סמוך חדר הרחצה, במבואה קטנה המקדימה את החדר.
על מנת לפתור את השימוש בו זמנית בשתי הפעולות, ניתן להוציא את אזור הכביסה משליטת האמבטיה ולמקמו בסמוך אליה מבחוץ, כך השימוש בחדר לא פוגם באפשרות לטפל בכביסה, ועדיין הגישה והמרחק נותרים קרובים למדי.

היות ושינוי זה מפריד את הכביסה גם מהחלון שיתכן והיה לה- ניאלץ לפתור את אוורור מייבש הכביסה באמצעים אחרים- צינור אוויר שנמשך עד לקיר חיצוני הקרוב או לחילופין ע"י שימוש במייבש עם מעבה 'קונדוקטור' (ההופך את אדי הייבוש לנוזלים הנאספים למגירה מובנית)

תכנית מבואה.PNG
1 (3).jpg
11 (1).jpg


 • האזור המודרני- לא להיבהל מהשם שמצאתי לו, הוא נובע מכך שכיום עם צפיפות הבניה והיעדר חלונות, מתוכננות דירות רבות כך שאזור הכביסה ממוקם לכתחילה בפנים הבית, בכניסה או במסדרון, בד"כ בנישה ייעודית שתהיה סגורה בדלתות מסוגים שונים לשמירה על מראה מסודר ומופרד.
באופציה זו החסרנו את כל חסרונות הווריאציות הקודמות- הפרדנו פונקציות, הקצינו אזור נפרד וסגור ואף דאגנו לאזור מעברי שיקל על איסוף הכביסה מהאזורים השונים בבית.

שני החסרונות הבולטים במיקום זה הינם חוסר אוורור וחוסר פרטיות בעת הטיפול בכביסה האזור הפתוח- במרפסת מקורה או אף פתוחה, הכביסה מפנה את השטח בדירה לפונקציות חשובות אחרות ויוצאת לאזור מאוורר בעל גישה אפשרית ישירה לתליית כביסה באוויר הצח.
כמובן שבד בבד, בעת צינה או שרב נחוש זאת על בשרינו כל אימת שנרצה להוסיף פריט למכונה שזה עתה מופעלת, זאת מלבד לנזקי מזג האוויר העלולים לפגוע במכונות- שמש קופחת או רטיבות מאוויר וגשם.

מסדרון.PNG


 • האזור המדורג- בבית מרובה מפלסים (ולא ניכנס כרגע למספר המפלסים), עולה השאלה המתבקשת מהו המפלס הנכון והנוח ביותר למקם בו את החדר האסטרטגי.
אם נחליט למקמו בקומה ה'ציבורית' בה ישנם הסלון והמטבח- נרוויח גישה נוחה בחלל בו שוהים רוב שעות היום בד"כ, אך נפסיד את הנגישות מחדרי הרחצה ומחדרי השינה בהם מתאספת רוב הכביסה.

אם נעבור למפלס החדרים- נרוויח את הקרבה הפונקציונלית אך נרוויח גם קצת התעמלות במהלך היום...

ב. חדר כביסה או פינת כביסה?

אחרי שהגענו למיקום המדויק לנו ולצרכינו, עלינו לבדוק מהו גודל החלל אותו נוכל ונרצה להקדיש למען זה:

 • חדר כביסה- חלל סגור ע"י דלת המפרידה בינו לבין החללים האחרים הצמודים לו, בחדר נוכל לאחסן פריטים נוספים מרחבי הבית בהתאם לגודלו הסופי והוא ישמש בד"כ גם כעין מחסן נחמד וסגור.
 • פינת כביסה- נישה או ארון המאחסנים בתוכם את מכונות הכביסה ואת האביזרים הנלווים לה, לעיתים אף יוכלו להכיל פריטים נוספים בהתאם לגודלם, פינה כזו מטבע הדברים תכיל פחות מחדר מופרד, תהיה נסתרת פחות אך גם תתפוס שטח קטן יותר במרחב.
פעמים רבות ויתור על חדר כביסה יכול לפתור בעיות תכנוניות רבות, בעיקר בדירות בעלות שטח לא גדול.

ג. סידור מכונות הכביסה והייבוש

יש לנו חלל מוגדר! ולא משנה כרגע האם זהו חדר/ פינה, בתוך/ מחוץ לחדר האמבטיה...
הגענו לשלב בו נעמיד את מכונות הכביסה בסדר הנכון לנו, גם לכך כמה וריאציות אפשריות:

 • מכונה מעל מכונה - מייבש הכביסה מעל מכונת הכביסה.
ניצול טוב של השטח מסביב, על הרצפה תפוס שטח של מכונה אחת בלבד- את החלל שמעליה ניצלנו לטובת המייבש.

יש המעדיפים את האופציה הזו בהיפוך, בה המכונה השימושית יותר עומדת מעל המייבש, כך הגישה אליה נוחה. יש לשים לב שמגירת האבקה לא גבוהה מידי ביחס לגובה המשתמשים.
 • מכונה מול מכונה - אפשרי בחדר רחב וקצר בו הדלת ממוקמת במרכז, כאשר רוחב החדר לא מכיל שתי מכונות ולא מעוניינים במכונה אחת מעל השנייה. הסידור גורם לנשיאת הכבסים הרטובים מצד אחד לשני.

מכונה מול מכונה.PNG

חדר כביסה בסידור של מכונה מול מכונה

 • מכונה ליד מכונה על הרצפה- שתי המכונות עומדות על הרצפה האחת ליד רעותה, את החלל מעליהן ניתן לנצל באופנים שונים: ארון אחסון סגור, מדפים פתוחים ועוד.

2 (3).jpg

מכונה ליד מכונה, מעליהן משטח עבודה ומדפי אחסון פתוחים

משטח עבודה עמוק לטיפול בכביסה מלוכלכת טרם הכנסה למכונה, או דווקא לקיפול הכבסים הנקיים, מעליו מדפים פתוחים או ארונות סגורים.

 • מכונה ליד מכונה מעל משטח מוגבה- קשה להתכופף כל העת להוציא ולהכניס מן המכונות ואליהן, ניתן להגביה אותן כך שיעמדו בגובה העיניים והגישה אליהן תהיה נוחה יותר:
- הגבהה בנויה- החל מהגבהה בגובה 10 ס"מ, שהיא הגבהה נוחה ונכונה בכל מצב בו מכונה עומדת על הרצפה (מקל על הניקוי, מים לא נכנסים תחתיה ועוד...) ועד הגבהות מסיביות יותר בגובה 40 ס"מ ויותר.

הגבהה המנצלת את הפרש הגובה- למען לא ילך חלל לריק, ניתן לנצלו לשימוש בפונקציה נוספת ולמקם מגירות כביסה תחת המכונות, בין אם שורה אחת רחבה של מגירות.


מכונות על מגירות.PNG

מכונה ליד מכונה, מעל שורת מגירות כביסה. קרדיט תמונה: פינטרסט


ובין אם כמה שורות של מגירות כביסה המכילות את כל הכביסה המלוכלכת ואף אפשרות למגירות לכביסה נקיה, גם כאן צריך לשים לב לגובה המכונות שלא יעבור את הגובה הנוח לשימוש בהן!

חזית ארון כביסה.PNG


עד כאן הקפה א', מקוצר היריעה נשמור את ההמשך למאמר הבא בו נבחן את אפשרויות הארגון לכביסה המלוכלכת, וסידור שאר האביזרים הקשורים לאזור הכביסה.