הנה אנחנו שוב חוזרים, במאמר הקודם סקרנו חלק מן האפשרויות לסידור אזור הכביסה והמכונות, נמשיך מכאן בארגון הכביסה והפריטים השונים בחלל זה.

יש לציין שכבר בעת תכנון חדר הכביסה כדאי לקחת בחשבון מיקום כיור נגיש לאזור הטיפול בכביסה, המאפשר שטיפת פריטים מלוכלכים, השריה, שטיפת הידיים וכדו'. במידה ויש כיור רחצה קיים / בתכנון הנמצא בקרבת מקום- ניתן להסתפק בו אם אין מקום עבור כיור נפרד באזור הכביסה עצמה (או כאשר רוצים לנצל את המקום לפונקציות חשובות אחרות), במידה והכיור המתוכנן רחוק מאזור הכביסה- מומלץ מאד להכניס כיור, אף אם יהיה קטן ממדים שיקל על הטיפול בכביסה. ניתן לשלב אותו בהמשך המשטח העליון שמעל המכונות (לא ניתן למקמו מעל המכונות עקב גובהו העצמי של הכיור+ הסיפון שלו), כחלק מארון או מערכת מידוף או אף ככיור עצמאי התלוי על קיר פנוי בחלל.

וכעת נעבור ונסקור חלק מן האפשרויות בארגון ואחסון הכביסה המלוכלכת:


ד. ארגון הכביסה המלוכלכת

הגענו עכשיו לעבודה המלוכלכת- כיצד נארגן את הכביסה המלוכלכת בצורה מהירה, נוחה לזריקה ולשליפה ללא חיטוטים ובלבולים מיותרים.

כלל אצבע מוכר הוא ש'דרך ארוכה בתחילתה- קצרה בסופה', ככל שניטיב לחלק מראש את הכביסה לפי סוגי כביסה, צבע, תכנית, כך תרד ההתעסקות עם הנ"ל. גם ילדים יכולים ללמוד לזרוק את הפריט למקומו המתאים ובכך לחסוך בלגן מיותר.

ישנן אפשרויות שונות בעלויות משתנות:

  1. סלי כביסה פשוטים עומדים על הרצפה, מתחת למשטח ארגון. ניתן למצוא סלים יפים ומעוצבים או מס' סלים מחוברים ביניהם כיחידה אחת:

סלים מעוצבים.jpg
סלים מאוחדים.PNG

קרדיט תמונות: מהרשת.

2. מגירות- גם בהן יש מגוון אפשרויות, החל מעמודון פלסטיק בעל 3-5 מגירות, עובר דרך ה'כביסל' לסוגיו וכלה ביחידת נגר מוזמנת בהתאם לשטח.

כביסל.png


3. ארון כביסה דו כיווני- במקום בו האמבטיה גובלת בקיר עם חדר הכביסה או אף מסדרון הגובל בו. ניתן לנצל את הקרבה משני הכיוונים, ארון נגר בעל פתחים לזריקת כביסה מכיוון חדר הרחצה/ המסדרון כאשר מצדו השני ניתן להוציא את הכביסה באזור הכביסה היישר אל המכונה.
אלו יכולים להיות תאים פתוחים באופן מלא/ חלקי משני הצדדים, מגירות נשלפות ועוד מגוון פתרונות אותם נתאים לדרישות והצרכים הספציפיים לכל מקרה.

לשם דוגמא מצורף ארון כביסה קיים- ניצב כקיר חוצץ בין האמבטיה לחדר הכביסה, מצדו האחד 6 פתחים לזריקת הכביסה ומצדו השני בחדר הכביסה- 3 דלתות, בתוכן 6 מגירות לכביסה מלוכלכת, שורה תחתונה של 3 מגירות עמוקות ומכילות ומעליהן שורה של 3 מגירות קטנות יותר, בשטח שנותר מסביב הוכנסו פריטי אחסון נוספים בדלתות אשר חלק מהן נפתחות מצד האמבטיה (עבור חומרי ניקוי, מגבות וכדו') וחלקן האחר מכיוון חדר הכביסה (מקלות ניקוי, סמרטוטים ועוד...)

ארון דו כיווני.PNG

תכנית חדר הרחצה וחדר הכביסה, ארון הכביסה מפריד ביניהםדו כיווני 2.JPG

חזית ארון הכביסה מכיוון חדר הכביסהדו כיווני 1.JPG


חזית ארון הכביסה מכיוון חדר האמבטיהתקריב כביסה.JPG


תקריב של אחד מפתחי השלכת הכביסה המלוכלכת, דלת על צירי פנדל עליונים

ה. ארגון אביזרים משלימים ואחסון כללי

אחרונים חביבים נותרו כל אביזרי השירות ופריטים מוספים שאינם קשורים בהכרח לכביסה אבל מחפשים את מקומם ברחבי הבית ללא שיוך מיוחד לאחד מן החללים, אזור הכביסה מהווה מעין 'מחסן'/ אזור שרות לכל אותם פריטים כגון: כלי עבודה, חומרי ניקוי, חפצים בשימוש נדיר, מלאי נייר טואלט וכדו'

ישנם פתרונות אינספור לארגון פריטים רבים, קטנים וגדולים, לא ניכנס במאמר זה לכל הפתרונות רק נדגיש כמה כללי אצבע:

1. כל פריט שיש לו מקום מוגדר- סבירות גבוהה יותר שיונח חזרה במקומו ולא יתגלגל לאחר השימוש ברחבי הבית. חשוב להקצות מקום מיוחד למגהץ, לשואב האבק, למברשות צבע, כלי עבודה ועוד ע"מ להשאיר את הסדר על כנו.

2. סלסילות וקופסאות אחסון עוזרות מאד בשמירה על הסדר כי הן מחלקות קטעים נרחבים של בלגן לאזורים קטנים וממוקדים שקל יותר לשמור עליהם בצורתם המקורית.
ניתן למצוא כיום בכל חנות לכלי בית מחלקה עמוסה בקופסאות ובסלים. בגדלים, בצורות ובעיצובים שונים, עם מכסה או בלי. נותר רק להתאים את הכלי המתאים לתכולה שתכנס אליו.

IMG_20181007_141836.jpg


לשם הקוריוז- באחד הימים, אחרי שמכרתי את הטיפ לכמה מכרים הסתקרנתי וחישבתי את מס' הסלסילות שיש לי בביתי, הגעתי למספר גבוה של מעל ל-50 יחידות ברחבי הבית! (כמובן שלא כולל את קופסאות המטבח הנמצאות בשימוש משתנה), ומדובר בדירה סטנדרטית בת 4 חדרים, לא בטירה רחבת ידיים.

* מתלים, ווים, מוטות תליה או כל פתרון אחר בו תבחרו- יהיו פרקטיים, שימושיים ומחוללי סדר עבור ייבוש פריטי לבוש בודדים ועדינים ממכונה שלימה שמועברת למייבש, תליית מצעים בדרך קלה ומהירה, תליית קולבים של חולצות גבריות הישר מן המכונה מה שחוסך אח"כ בזמן הגיהוץ ועוד...

* אם אתם מכירים את עצמכם כבעייתיים בתחום הארגון והשמירה על הסדר- עשו טובה לעצמכם והמעיטו במדפים פתוחים ובמשטחים אופקיים הצוברים באורח פלא חפצים שונים ומשונים. כל אזור אחסון אפשרי- העדיפו לסגור בדלתות ולא להשאירו פתוח לעין כל, כך לפחות כלפי חוץ תיראו מסודרים...
עד ש..... מישהו יהין לפתוח דלת... רוצו לעטות את השכפ"ץ...


עכשיו כבר ממש גלשנו לנושא סדר וארגון וזהו סימן מובהק לכך שעלינו לסיים כאן. בהצלחה!