דרוש מידע תמימות או ניצול? ואיך אני מגיבה לזה?

malkykl

משתמש מקצוען
כמו שיש כאלו שמבקשים מהם להיות ערב (נושא סבוך בפני עצמו להשיג ערב)
אז הם עונים קיבלתי הוראה מהרב "לא להיות ערב לאף אחד". "הייתי שמח להיות ערב אבל הרב לא מרשה לי."
כי ניצלו אותם
אבא שלי שיחי' לימד אותנו כלל חשוב: אם אתה חותם ערבות על סכום שאתה לא באמת מתכוון לשלם אם ח"ו קורה משהו- אז זה פשוט שקר. תשב עם עצמך ותחשוב איזה סכום אתה באמת מוכן לתת לבנאדם הזה במקרה של הסתבכות כלכלית ח"ו (לדוגמא- אתה חותם לאח שלך. כמה תהיה מוכן לקחת גמחי"ם ולקרוע את עצמך בשבילו?100 אלף? 50 אלף? 30 אלף?) זה הסכום שעליו אתה יכול לחתום עריבות בלי שזה למעשה יהיה שקר.
בשום אופן אל תחתמו ערבות בסכום שתאבדו את בדירה שלכם בגללו. כולם בעלי רצון טוב, אף אחד לא באמת מתכנן להפיל אחרים, אבל לצערנו שמענו על מספיק אנשים שאיבדו הכל בגלל שחתמו על סכומים גדולים מדי. וודאי וודאי שלא למשכן את הדירה בשביל אף אחד! כולל ראש הישיבה שבה הבעל למד/ אחים וכו'. טיפ קטן- אם ההורים הם אלו שנתנו לכם את הדירה, תתייעצו איתם לפני כל משכון של הדירה לכל סיבה שהיא. יש להם ניסיון וראיה רחבה יותר... והם אפילו מוכנים שתגידו ש"ההורים לא מרשים" ותפילו את זה עליהם. יש הורים שאפי' מוסיפים הערת אזהרה למקרים כאלו. ואני ממש ממש מבינה את זה- אחרי שחוויתי מקרוב סיפור של חברה שאיבדה את הדירה.

חיים שיש בהם

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
עריכה תורנית
אבא שלי שיחי' לימד אותנו כלל חשוב: אם אתה חותם ערבות על סכום שאתה לא באמת מתכוון לשלם אם ח"ו קורה משהו- אז זה פשוט שקר. תשב עם עצמך ותחשוב איזה סכום אתה באמת מוכן לתת לבנאדם הזה במקרה של הסתבכות כלכלית ח"ו (לדוגמא- אתה חותם לאח שלך. כמה תהיה מוכן לקחת גמחי"ם ולקרוע את עצמך בשבילו?100 אלף? 50 אלף? 30 אלף?) זה הסכום שעליו אתה יכול לחתום עריבות בלי שזה למעשה יהיה שקר.
בשום אופן אל תחתמו ערבות בסכום שתאבדו את בדירה שלכם בגללו. כולם בעלי רצון טוב, אף אחד לא באמת מתכנן להפיל אחרים, אבל לצערנו שמענו על מספיק אנשים שאיבדו הכל בגלל שחתמו על סכומים גדולים מדי. וודאי וודאי שלא למשכן את הדירה בשביל אף אחד! כולל ראש הישיבה שבה הבעל למד/ אחים וכו'. טיפ קטן- אם ההורים הם אלו שנתנו לכם את הדירה, תתייעצו איתם לפני כל משכון של הדירה לכל סיבה שהיא. יש להם ניסיון וראיה רחבה יותר... והם אפילו מוכנים שתגידו ש"ההורים לא מרשים" ותפילו את זה עליהם. יש הורים שאפי' מוסיפים הערת אזהרה למקרים כאלו. ואני ממש ממש מבינה את זה- אחרי שחוויתי מקרוב סיפור של חברה שאיבדה את הדירה.
אני באופן אישי
לפני שאני חותם ערבות
מסדיר עם המלווה לוח תשלומים למקרה שאצטרך לעמוד בערבות
ברוך השם
בינתיים זה לא קרה

דיאלוג

משתמש סופר מקצוען
נצלנים תמיד יש.. לצערנו הגדול.
בזמנו עסקתי באיזשהי מכירה מסויימת ומשפחה אחת לא שילמה (כ600 ש"ח) ומשום לא היה בכוחי לרדוף אחריהם, ומסתמא גם המצב הכלכלי שלנו באותו זמן (בטרם המשכנתא..) לא דחק בי לעשות זאת.
לפני חצי שנה ארגנתי משהו אחר דומה, ואותו אב משפחה אמר לחברו (שסיפר לי אח"כ) כי כאן הוא יכול לעשות קניה כמה שיותר גדולה כי לא צריך לשלם!! ואף המליץ לחבר לעשות כך!!!
בכל כוחי ניסיתי לגרום לו לשלם במזומן לפני שהוא יקח את הסחורה, אבל הוא פשוט הערים ולקח שוב בלי לשלם
מאז אני מנדנד לו קבוע על זה
ולצערי הגדול היחסים ביננו שהיו מצויינים נהיו פרווה ומטה (כנראה בתת מודע אני כועס עליו מאד..)
מה שבעיני מבטא חוצפה גדולה מצידו ;)
והאמת שאם לא הייתי יודע מה שאמר לחברו כנראה שלא הייתי לקוח זאת אישית אלא כמצוקה וכו' שאיכשהו נמחלת..
יש באמת מה לעשות עם חוב כספי??? איך אפשר לקבל אותו בלי הוצאה לפועל??

נערך לאחרונה ב:

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים

נחוח השמרים

משתמש צעיר
תודה על ההתעניינות :)
יצא שהתבשלתי עם עצמי,
התחזקתי מאד ממה שכתבו פה ותודה על התגובות המחזקות!
וחשבתי על זה כל הזמן, לא רציתי לסחוב כעס על מישהו אבל זה לא ירד לי מהראש
אמרתי לעצמי, בשביל לפתור את כל הספקות
פשוט אתייעץ עם רב.
אשאל אותו מה הדין, האם אכן אפשר לבקש תשלום על השירות שנתתי,
שירות שאם היו מבקשים/מקבלים ממישהו אחר, מסתבר שהיו משלמים עליו מחיר כמו מה שמקובל בשוק
הרב אמר לי, אל תבקשי מהם כלום והקב"ה ישלם לך
כ"כ שמחתי, שמייד נפתחו אוצרות דמעותי, ועשיתי רשימת ישועות שאני זקוקה להם
ביקשתי מהקב"ה שבזכות הויתור והשתיקה שלי ימלא משאלות ליבי לטובה
ומחכה :)
ה' יעזור.
היה שווה בשביל התפילות והברכה של הרב
וגם בשביל ללמוד, שיש דברים שלא עושים יותר
(כשהרב שמע על מה מדובר, עוד לפני ששמע את הסיפור, רק שמע על מה שביקשו ממני, אמר לי, לא עושים כאלו חסדים!!!!)

עוגת בוקר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
אוטומציה עסקית
אנחנו עכשיו עוזרים לבנ"א לצאת מחוב של 200K שלא קשור אליו בכלל ולא הוא גרם אותו.
מישהו ביקש ממנו לרשום חפץ על שמו, בתשלום. (כי ההוא לא יכל לרשום על שמו)
הבנ"א גרם נזק, בעל החפץ קיבל חוב ענק וההוא משתמט.
יש מקרים בהם אסור !!!! לעשות טובות לאנשים.

נחוח השמרים

משתמש צעיר
(כנראה בתת מודע אני כועס עליו מאד..)
מה שבעיני מבטא חוצפה גדולה מצידו ;)
דבר ראשון, למה רק בתת מודע הכעס
אתה באמת לא כועס בפועל?
לא מקפיץ אותך שמישהו
ג ז ל ממך?
גזל!
גנב!!!!!
אולי עם רצון להחזיר את החוב
אבל לקחת בלי לשלם
אין הגדרה אחרת חוץ מגזל!!!!!!!!!
זה לא רק חוצפה
זה לעבור על צו מעשרת הדיברות!!!!!
אני מזועזעת מהסיפור הזה!
ועוד לחזור על 'ההצלחה'...
יעני זה מקום שמאפשרים לגזול בו :(
הזוי!!!!

לדבר
לומר לו שהוא לקח ממך מוצרים ששווים כך וכך כסף.
ולומר שאתה מחכה לתשלום
וחבל להגיע לבית דין בשביל כאלו דברים או להעכיר יחסים

אם אתה בשקט, הוא חושב ששתיקה בהודעה כאילו אתה מוחל לו
בשם הידידות או בשם הצידקות שלך שאתה מוכן לתת לו מתנה כי חסר לו סף וכו'
אבל צריך להבהיר לו
שגם הלוואות או מתנות צריכות להיות מדוברות ולקבל הסכם מלא כתוב או בע"פ
וכל עוד שאין את זה, העניין לא מסודר והתשלום צריך להעשות
אם ממש צריך להתחשב,אפשר לומר לו, אני מבין את המצוקה שלך,
אעשה לך הנחה משמעותית
או תשלומים
או כל דבר שיוציא אותו בכבוד מהסיפור
אבל לתחילה, למה לוותר?
אם אני רוצה לתת צדקה, אני בוחרת למי לתת
אף אחד לא יכול לקחת ממני משהו ולדרוש את זה כתרומה בלי לדבר על זה
זו דעתי
מקווה שתוכל להיות מספיק חכם ואסרטיבי כדי לדרוש את שלך בלי לקלקל את הייחסים או להיכנס לסבך משפטי
הצלחות!!!!

חזנית

משתמש חדש
אין מה לאכול את הלב. הבהרת שאם היית יודעת לא היית מסכימה והוא אמור להבין שאת כועסת.
קחי את זה בתור שכר לימוד. ברוך השם שזה נגמר בזה ולא הלווית לו כספים ולא ניצל אתכם בשום דבר אחר. תעשי אבטחה על הגלישה והכול על מקומו בא בשלום. זה נשמע גם שהשכן שלך קצת תמים (יותר מקצת) ואם כן אין על מי לכעוס. יש אנשים שחסר להם קצת בהבנה ובטאקט. מעצבן לפגוש אותם, אבל עוזר לדון לכף זכות שהם לא הכי מחודדים.

בנימיני

משתמש מקצוען
לפני כמה שנים פנה אלינו שכן וביקש טובה
לצורך העניין, כי לא מעוניינת לחשוף פרטים,
נגיד שביקש שימוש באינטרנט שלנו.
אין לו אינטרנט בבית, מטעמים השמורים איתו.
אבל בשעת הצורך, במקום לצאת לחפש עמדה
יוכל להתחבר לקו שלנו ולגלוש למה שצריך.
כמובן עשינו תנאים של זמנים (שלא בזמני עומס שלנו)
וכמובן רק לצרכים חשובים וטכניים ולא מעבר.

במהלך הזמן, לפעמים שכחנו ולפעמים לא
לפעמים היו האטות בגלישה והתעצבנתי על השכן (בלב כמובן)
משום מה, לא פנינו אליו
לאחרונה היו האטות גלישה רציניות ודיברנו
הוא אמר שבאמת היו לו צרכים חשובים והוא גלש בזמנים שהרשנו לו
כך שבזמנים שאנחנו היינו צריכים הוא ישב במקביל והאט לנו א העבודה.
ביקשנו שיחזור לזמנים שדיברנו עליהם מראש והכל בא על מקומו בשלום.
עברה תקופה ושוב היו זיגזוגים.
פנינו לשכן, והוא אמר, טוב,
אני מפסיק לגלוש על חשבונכם.
האמת, שבתקופה האחרונה, זה לא היה בשיבילי.
אני כבר הסתדרתי במקום אחר
אבל בנדוד שלי, היה צריך עזרה אז אמרתי לו שיגיע אלי הביתה ויגלוש דרככם.

הלם!!!!!!!!!!!!!!

לא יודעת איך לבטא את מה שהרגשתי
טיפשה. מנוצלת. פראיירית של כל הדורות!
או שהוא עשה את זה בתמימות? רוצה להאמין אבל לא נראה לי.

עשו לך טובה
אתה יודע שזה הפריע לנו
שמעת כמה פעמים שזה מאט לנו את קצב העבודה.
ובמקום לומר תודה וללכת, אה מביא בנדוד הביתה שיהנה גם מהשירות
השירות הזה עולה כסף!
למה שהבנדוד לא ישלם?
מילא, לך נתנו חינם כי בתור שכנים, עושים טובות אחד לשני
אבל לנצל אותנו?

אמרתי לו, שחבל שלא אמר שזה לא בשבילו, כי לא הייתי מוכנה להמשיך עם זה
וזהו. לא אמרתי יותר כלום
רק הרגשתי גרוע גרוע גרוע!
בגלל שככה מושכים אותנו ואנחנו בתמימות וטוב לב ממשיכים לתת למרות הקושי
בגלל שאנשים אנוכיים ולא מתחשבים בשני, ובגללו עכשיו אני מתחילה להיות חשדנית ולא אעשה טובות בקלות
ובגלל שקה לי לומר לו
הי, עשיתי טובה לך בתור שכן
אבל הבנדוד שלך אשמח לקבל כסף
השירות הזה שווה בשוק. ואין שום זכות שישב עלי ויהנה חינם בעוד אני צריכה לשדרג את האינטרנט שלי כי יש לי בעיות גלישה בגללו.

תנו לי כח.
מה הייתם מגיבים?
לא רוצה לפגוע
לא רוצה להרוס מערכת יחסים
אנחנו שכנים טובים
רוצה להישאר ככה
אבל רוצה שיבין מה עשה לנו
רוצה לצאת מהסיפור הזה בצורה מכובדת.
לא להרגיש מופסדת ופראיירית.
מחליפים סיסמא ושלום

המחזק

משתמש מקצוען
D I G I T A L
אומרת הגמרא בסנהדרין:
"שאלו תלמידיו את רבי אלעזר: מה יעשה אדם וינצל מחבלו של משיח? - יעסוק בתורה ובגמילות חסדים"

מה אתם חושבים סתם מקבלים כזו קרדיט?
להינצל מחבלו של משיח באמת זה לא פשוט
אז לעסוק בתורה מובן זה באמת לא קל אבל גמילות חסדים???
אחרי אשכול כזה הכל מובן באמת זה לא פשוט בכלל לעסוק בגמילות חסדים...
ואותו אדם שעושה חסד חייב לדעת את זה, נכון זה קשה ולפעמים גם מנצלים אותך ועוד ועוד....
אבל השכר והריווח ממש גדול ושווה חוץ ממה שמחכה לך בעולם הבא

כמו שאומרת המשנה במסכת פאה:
אֵלּוּ דְבָרִים שֶׁאָדָם עוֹשֶׂה אוֹתָם וְאוֹכֵל פֵּרוֹתֵיהֶם בָּעוֹלָם הַזֶּה, וְהַקֶּרֶן קַיֶּמֶת לָעוֹלָם הַבָּא:
וְאֵלּוּ הֵן: כִּבּוּד אָב וָאֵם, וּגְמִילוּת חֲסָדִים, וּבִקּוּר חוֹלִים, וְהַכְנָסַת אוֹרְחִים, וְהַשְׁכָּמַת בֵּית הַכְּנֶסֶת, וַהֲבָאַת שָׁלוֹם בֵּין אָדָם לַחֲבֵרוֹ וּבֵין אִיש לְאִשְׁתוֹ וְתַלְמוּד תּוֹרָה כְּנֶגֶד כֻּלָּם.

noam1

משתמש מקצוען
"בני אם ערבת לרעך תקעת לזר כפיך. נוקשת באמרי פיך נלכדת באמרי פיך. עשה זאת אפוא בני והנצל - כי באת בכף רעך לך התרפס ורהב רעיך. אל תתן שנה לעיניך ותנומה לעפעפיך. הנצל כצבי מיד וכצפור מיד יקוש" (משלי ו', א-ה)

אש קודש!

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
דין תורה.
בהנחה ששניכם שומרי תו"מ.
אלוקים יכול לראות
נכון, אבל לא בא לי שכל שכן מזדמן יראה שאני מחפשת מתכונים דיאטטיים או סרטוני כושר.
וגם לא בא לי שהוא יראה שאני מתעניינת בעברית.
אה, ושאני לומדת לוגריתמים.
וכיו"ב.

אוקי?
יש לי אינטרנט של נטפרי, אין לי מה להסתיר.
וגם עקרונית אין לי סיסמא למחשב.
אבל קצת פרטיות, יא?

חיה4

משתמש מקצוען
לא הבנתי מה את רוצה?
אישור שאת בסדר? קיבלת! כי את ההתנהגות של השכן כבר הפסקת...
את הכי בסדר בעולם!!!
עוד משהו?
אני מאד הבנתי מה פותחת האשכול רוצה.
אם היה קורה לי כזה מקרה כנראה גם הייתי פותחת אשכול דומה.

מרחבית

משתמש מקצוען
אומרת הגמרא בסנהדרין:
"שאלו תלמידיו את רבי אלעזר: מה יעשה אדם וינצל מחבלו של משיח? - יעסוק בתורה ובגמילות חסדים"

ואותו אדם שעושה חסד חייב לדעת את זה, נכון זה קשה ולפעמים גם מנצלים אותך ועוד ועוד....

אֵלּוּ דְבָרִים שֶׁאָדָם עוֹשֶׂה אוֹתָם וְאוֹכֵל פֵּרוֹתֵיהֶם בָּעוֹלָם הַזֶּה, וְהַקֶּרֶן קַיֶּמֶת לָעוֹלָם הַבָּא:
וְאֵלּוּ הֵן: כִּבּוּד אָב וָאֵם, וּגְמִילוּת חֲסָדִים, וּבִקּוּר חוֹלִים, וְהַכְנָסַת אוֹרְחִים, וְהַשְׁכָּמַת בֵּית הַכְּנֶסֶת, וַהֲבָאַת שָׁלוֹם בֵּין אָדָם לַחֲבֵרוֹ וּבֵין אִיש לְאִשְׁתוֹ וְתַלְמוּד תּוֹרָה כְּנֶגֶד כֻּלָּם.
גמילות חסדים זה אכן דבר גדול ודורש לא פעם מאמצים גדולים.
אמנם גמילות חסדים (וכן ויתור) היא דבר שאדם נותן מרצונו החופשי - מתוך בחירה - מרכושו, מכוחותיו, מזמנו, מלבו.
לקחת מאדם בכפיה - רכוש, כוח, פרטיות, זמן - בניגוד לרצונו - זה לא מצב של גמילות חסדים.
אדם שלוקחים ממנו דברים בכפיה, הוא לא בהגדרת 'נותן' או 'גומל חסדים'. הוא בהגדרת 'נעשק' -
והדבר שהכי נכון עבורו לעשות - זה (ללמוד) להציב גבולות (לפעמים זה ממש לא קל).

לגדול בגמילות חסדים - זה לפתח את הרצון הפנימי לתת לעזור ולסייע - במקומות בזמנים בתחומים ובכמות - שמתאימים ונכונים ספציפית לכל אדם, והוא רוצה בזה.
גמילות חסדים אמיתית שנעשית מרצון ומבחירה - ובגבולות המתאימים לאדם - קשה ככל שתהיה - נותנת סיפוק, אנרגיה ושמחה.
'גמילות חסדים' (או 'ויתור') מתוך אילוץ וכפיה - מרוקנים, סוחטים, גורמים נזק גדול לרצון הפנימי האמיתי, ולהרגשת האדם הכללית, ולא זו הדרך.

אין פאנץ'

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
לדבר
לומר לו שהוא לקח ממך מוצרים ששווים כך וכך כסף.
ולומר שאתה מחכה לתשלום
וחבל להגיע לבית דין בשביל כאלו דברים או להעכיר יחסים

אם אתה בשקט, הוא חושב ששתיקה בהודעה כאילו אתה מוחל לו
בשם הידידות או בשם הצידקות שלך שאתה מוכן לתת לו מתנה כי חסר לו סף וכו'
אבל צריך להבהיר לו
שגם הלוואות או מתנות צריכות להיות מדוברות ולקבל הסכם מלא כתוב או בע"פ
וכל עוד שאין את זה, העניין לא מסודר והתשלום צריך להעשות
אם ממש צריך להתחשב,אפשר לומר לו, אני מבין את המצוקה שלך,
אעשה לך הנחה משמעותית
או תשלומים
או כל דבר שיוציא אותו בכבוד מהסיפור
אבל לתחילה, למה לוותר?
אם אני רוצה לתת צדקה, אני בוחרת למי לתת
אף אחד לא יכול לקחת ממני משהו ולדרוש את זה כתרומה בלי לדבר על זה
זו דעתי
מקווה שתוכל להיות מספיק חכם ואסרטיבי כדי לדרוש את שלך בלי לקלקל את הייחסים או להיכנס לסבך משפטי
הצלחות!!!!
בהנחה שמדובר במקרה שאתם צודקים ב100% , והנתבע הוא לא אדם מתוסבך או משהו כזה , ומדובר אחרי בקשות חוזרות ונשנות
אז הפתרון הטוב ביותר הוא אכן לגשת לבי"ד, וזה לא אמור כ"כ לגרום לאי נעימויות וכד' כי בד"כ הנתבע רץ מיד להגיע להסכם (בפרט אם יש לו מה לפסיד מהליכה לדין עד הסוף). מניסיון

נחוח השמרים

משתמש צעיר
אומרת הגמרא בסנהדרין:

אם רב אמר לי לא לעשות דבר כזה שוב, כנראה שזה לא גמילות חסדים
(כשהרב שמע על מה מדובר, עוד לפני ששמע את הסיפור, רק שמע על מה שביקשו ממני, אמר לי, לא עושים כאלו חסדים!!!!)
יש דברים שהם יכולים לסבך מכל מיני בחינות
וכמו שכתבתי כמה פעמים, זה לא היה שימוש באינטרנט אלא משהו אחר.
אבל אדם חייב לדעת.
שגמילות חסדים לא חייבת להיות על חשבון הבית/החיים האישיים/חשבון הבנק/או דברים שהורסים במקום אחר.
אנחנו גומלי חסדים ובעזרת ה' נמשיך להיות
אבל לא בכל מחיר!!!!

קחו לדוגמא אדם שמסרב לעשות 'טובה' למישהו (שלא מכיר אותו) שנמצא בשדה התעופה ומבקש להעביר בשבילו חבילה קטנה.
הוא ירגיש ממש לא גומל חסדים אם יוותר על הזכות?
יהיו לו אולי נקיפות מצפון שבגלל שלא גומל חסדים כרגע אולי לא ינצל מחבלו של משיח?
לא! הוא יהיה פושע אם ייקח. יסכן את עצמו וכל משפחתו.
וכל עניין לגופו
וכל מצווה לא בכל מחיר!

2OR

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
כל הכבוד,
לעשות לפי 'דעת תורה', זה באמת מרגוע לנפש.
והקב"ה ישלם...

אמנם כתבתם שזה לא באמת אינטרנט (ואני רואה שהרבה פספסו את המידע הזה...)
אז למי שכן יתגלגל לכאן וייראה שמדובר באינטרנט
תדעו שאפשר לעשות דרך הראוטר, הגבלה על מכשירים ספציפיים (המכשיר ממנו הוא מתחבר) גם מבחינת 'רוחב הפס' שהוא יקבל, וגם מבחינת ימים ושעות...

אולי מעניין אותך גם...