שרֵפה, עבֵרה, גנֵבה ואפֵלה

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
איך נכון לכתוב את המילים שרֵפה, עבֵרה, גנֵבה ואפֵלה בספר עלילתי עם אופי מעט תורני?

לפי הכללים צריך להיות בלי י', אבל בכתיבה תורנית משום מה נוטים לכתוב עם י', וכך נראה יותר קריא.

לכתוב בלי י' ולנקד? בלי י' ובלי ניקוד? או שמא עם י', למרות שזה לא תקני?

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L

CO2

עריכה לשונית היא חמצן לטקסט
מנוי פרימיום
לעניות דעתי
גם, ואולי בפרט, ספר תורני צריך להיות כתוב בצורה הכי תקינה שאפשר
אולי רוב הקוראים לא יודעים להגדיר את זה לעצמם, אבל ממש כואב ומרגיז לקרוא ספרים תורניים לסוגיהם, ולהיווכח כל פעם מחדש, שכן, השקיעו כל כך הרבה בספר, אבל משום מה חשבו שבשפה של דיבור זה יותר היימיש, או שחוסר הדיוק בין זכר ונקבה הוא לגיטימי, כביכול בגלל לשון הגמרא וכדו'
עד כאן דעתי בעניין באופן כללי,
ומצאתי כאן מקום להביע אותה

לענייננו,
עדיף 'להסתכן' בכך שהספר יהיה מעט פחות 'היימיש'
מאשר שלא יהיה נהיר, ברור ומסודר

נ.ב. נכון שכללי האקדמיה לא תמיד הם תורה למשה מסיני
אבל כל עוד אנחנו לא בלשנים, ולא חקרנו כל עניין לגופו - עדיף להיצמד לכללי האקדמיה

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
תודה על התגובה!

מאשר שלא יהיה נהיר, ברור ומסודר
לדעתך "עברה" נראה יותר נהיר, ברור ומסודר מ"עבירה"?
דווקא נראה לי הפוך; עם י' אין ספק לגבי ההגייה של המילה, ובלי י' אפשר לחשוב שכתוב עָבְרָה...

רותי פרוטי

משתמש סופר מקצוען
תודה על התגובה!

לדעתך "עברה" נראה יותר נהיר, ברור ומסודר מ"עבירה"?
דווקא נראה לי הפוך; עם י' אין ספק לגבי ההגייה של המילה, ובלי י' אפשר לחשוב שכתוב עָבְרָה...
גם לפי האקדמיה, המילים: בריכה, ברירה ועבירה נכתבות עם י’.

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L

רותי פרוטי

משתמש סופר מקצוען
נכון, תודה על התיקון.
מה לגבי גניבה? לפי האקדמיה כותבים בלי י'... היית כותבת עם או בלי?
להיות כנה? לא יודעת להחליט.
בדרך כלל הנטייה שלי היא להיצמד להחלטות האקדמיה, אבל יש מילים שאני פשוט לא מסוגלת לכתוב לפי כללי הכתיב המלא ("הינה" פשוט צורם לי בעיניים, שלא לדבר על "אימא" או "מוחרתיים".)
מניחה שזה תלוי באופי הטקסט והיכן הוא מתפרסם. בעבודה אקדמית הייתי כותבת לפי כללי התקן, בספר פרוזה עלילתי כנראה הייתי מעדיפה לכתוב שריפה וגניבה.

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
בדרך כלל הנטייה שלי היא להיצמד להחלטות האקדמיה, אבל יש מילים שאני פשוט לא מסוגלת לכתוב לפי כללי הכתיב המלא ("הינה" פשוט צורם לי בעיניים, שלא לדבר על "אימא" או "מוחרתיים".)
מאוד מזדהה עם זה...

מניחה שזה תלוי באופי הטקסט והיכן הוא מתפרסם. בעבודה אקדמית הייתי כותבת לפי כללי התקן, בספר פרוזה עלילתי כנראה הייתי מעדיפה לכתוב שריפה וגניבה.
תודה!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלז

א עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ גַּם בָּכִינוּ בְּזָכְרֵנוּ אֶת צִיּוֹן:ב עַל עֲרָבִים בְּתוֹכָהּ תָּלִינוּ כִּנֹּרוֹתֵינוּ:ג כִּי שָׁם שְׁאֵלוּנוּ שׁוֹבֵינוּ דִּבְרֵי שִׁיר וְתוֹלָלֵינוּ שִׂמְחָה שִׁירוּ לָנוּ מִשִּׁיר צִיּוֹן:ד אֵיךְ נָשִׁיר אֶת שִׁיר יְהוָה עַל אַדְמַת נֵכָר:ה אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי:ו תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי:ז זְכֹר יְהוָה לִבְנֵי אֱדוֹם אֵת יוֹם יְרוּשָׁלִָם הָאֹמְרִים עָרוּ עָרוּ עַד הַיְסוֹד בָּהּ:ח בַּת בָּבֶל הַשְּׁדוּדָה אַשְׁרֵי שֶׁיְשַׁלֶּם לָךְ אֶת גְּמוּלֵךְ שֶׁגָּמַלְתְּ לָנוּ:ט אַשְׁרֵי שֶׁיֹּאחֵז וְנִפֵּץ אֶת עֹלָלַיִךְ אֶל הַסָּלַע:
נקרא  8  פעמים

לוח מודעות

למעלה