מידע שימושי רמת בית שמש ה-2

די

משתמש סופר מקצוען
הקאנטרי שבשנים האחרונות אי אפשר לעשותן עם שעות הפרדה
מעניין כי בקאנטרי בגבעת שרת (בית שמש) יש שעות בהפרדה, גם בבריכות העירוניות באלעד בני ברק הרחצה כמובן רק בהפרדה.
איפה זה? אולי אני לא מכיר אותם?
על רחוב אליהו הנביא (רחובות תמר ויוכבד בג'2).

באופן כללי לא הייתי נלחץ כ"כ מ"מפלסי מגורים" אם זה מדורגים. אפילו בהר יונה יש איזה 10 קומות, בכניסה לבית שמש יש מגדלים כמעט 20 קומות (שער העיר) וכמעט לכל הדירות יש מרפסת סוכה (אפשר לראות). בוודאי כאן שזה רק 10 קומות, וחלקם במינוס כך שאפשר להבליט החוצה את הקומות התחתונות ואז יהיו שם סוכות.

יעקב הרמתי

משתמש פעיל
מעניין כי בקאנטרי בגבעת שרת (בית שמש) יש שעות בהפרדה, גם בבריכות העירוניות באלעד בני ברק הרחצה כמובן רק בהפרדה.
טוב שאתה מתקן אותי. אפשר לעשות גם שעות בהפרדה-
אבל מה שהתחדש לאחרונה בתחום הקאנטרי שבערים מעורבות יש שעות משפחות כהוראת בג"ץ וכמו כן בקאנרטי בגבעת שרת יש שעות שהם בפריצות.

יעקב הרמתי

משתמש פעיל
באופן כללי לא הייתי נלחץ כ"כ מ"מפלסי מגורים" אם זה מדורגים. אפילו בהר יונה יש איזה 10 קומות, בכניסה לבית שמש יש מגדלים כמעט 20 קומות (שער העיר) וכמעט לכל הדירות יש מרפסת סוכה (אפשר לראות). בוודאי כאן שזה רק 10 קומות, וחלקם במינוס כך שאפשר להבליט החוצה את הקומות התחתונות ואז יהיו שם סוכות.
10 קומות אפשר, ואפילו 11. הבעיה מתחילה שכזה יותר מ-11 מפלסי מגורים - או כשקומת הכניסה היא מהמפלס התחתון אז יש בעיות נוספות - וגם זה רק במקרה היא כשרוב השכונה היא כך מלכתחילה.
מפלסי מגורים
-טוב שאתה לא נלחץ, כך זה יותר בריא- לגופו של עניין פרויקט שערי העיר בכניסה לבית שמש יש סוכות לחלק מהדירות
אגב זה לא עשרים קומות זה 15 קומות (קומות מגורים)
עדיין יש אפשרות להצמיד לכל דירה סוכה, אבל זה צריך להיות מתוכנן מלכתחילה וגם אז זה ייצא סוכות קטנות!
ברמה ד' יש דירות עם סוכות קטנות? -כן! אז מה הבעיה??
הבעיה מתחילה כשהשכונה כולה בנויה כך, אזי נוצר בעיות בשיווק. וכשהמחיר למשתכן לא מבטיח את עתידו (ככה זה בימינו) יהיה מאוד קשה לשווק אותם בתקווה שכן.
אני זוכר שאצל הרב קורנפלד הייתה אסיפת מומחים שאמרו, שבבניין עם יותר מ 10 מפלסים נוצר בעיות קשות לתכנון סוכות

נערך לאחרונה ב:

יעקב הרמתי

משתמש פעיל
על רחוב אליהו הנביא (רחובות תמר ויוכבד בג'2).
לגבי רחובות יוכבד ותמר אין שם אפילו מבנה מגורים אחד שעובר את העשר מפלסים וזה אחרי שהוסיפו על הגג--
המבנים שם, המפלסים כולם תא עברו את ה9, ולא ספרתי את ההוספות שבנו לאחר הרבה שנים
מי שירצה שיבנה! אבל שידע שאם מדובר באזור מגורים חדש או שכונה חדשה אל תהיה בטוח שזה יהיה חרדי

די

משתמש סופר מקצוען
לגבי רחובות יוכבד ותמר אין שם אפילו מבנה מגורים אחד שעובר את העשר מפלסים וזה אחרי שהוסיפו על הגג--
המבנים שם, המפלסים כולם תא עברו את ה9, ולא ספרתי את ההוספות שבנו לאחר הרבה שנים
לא אמרתי שיש יותר מעשר מפלסים, אלא יש עשר מפלסים. וזה בניינים חדשים שנבנו לפני 3 שנים ולא הוסיפו שום דבר על הגג. 10 קומות אורגינל מהעמותה.

האברך ממיר

משתמש מקצוען
בו נעביר לך רשימה! אני לא מביא צילום מסך אלא חשבנתי את הנתונים מהדף שאתה צילמת והבאת את זה לעיון הציבור
יש 33 בניינים של פחות מ10 מפלסים ולא מעניין אותי =כמה קומות!
אכן יש כאן נתון מפתיע שה 9 קומות הוא ממפלס הכניסה (בשונה מהמבנים הנמוכים יותר) לא ידעתי עליו!
חשבון קען איך הייכט. אונז האבן גילערנט אין דעם זעלב'ן חיידר.
ספרתי.
מתוך 69 בניינים, יש סה"כ 15 עם 9 מעל הכניסה הקובעת, שזה אומר כניסה + 8.
4 בניינים נוספים עם 8 מעל הקרקע, שהם כניסה + 7.
כל שאר הבניינים הם נמוכים יותר.
הטענות שלך כביכול אין אפשרות לבנות סוכות בבניינים עם מס' גבוה של קומות, מתבררות במציאות כמופרכות.
הבעיה של הציבור החרדי לגור בקומות גבוהות הם בעיקר בגלל שבת. כאשר הבניין מדורג, ומעל הכניסה העליונה נבנים מס' סביר של קומות, הבעיה נעלמת.
אבל תסכימו איתי אין שום מגדל מגורים (רגיל או מוגן) (מעל15 קומות) בשום יישוב חרדי בכל ארץ ישראל שהתחרד בגלל שהוא יושב ביישוב חרדי פשוט אין!
גם כאן אין מגדל מגורים. יש מגדלים של מסחר תעסוקה, ודיור מוגן.
ברוך השם! אני מדגיש שהציבור החרדי מסתדר עם מגדלים אך לא עם מגדלי מגורים!
כנ"ל.
- התכוונת לזה? יפה מאוד! (אני לא שמתי לב לזה אז תודה!!!) הכוונה אכן רק לבניינים של ה 9 קומות! שיש עליהן מגבלת גובה כל שאר הבניינים גבוהים לפי זה הם מעל קומת הכניסה וכמו כל תכנית אחרת
יש לך בעיה בהבנת הנקרא?
צילום מסך 2023-12-05 135430.png

אם לא בדקת לעומק. טבלה 5 כוללת פירוט של כל הבניה בכל המגרשים בתוכנית, בכל תאי השטח, ובכל סוגי הבניה. וההוראה קובעת, כי לא ייבנו מעל 9 קומות בשום מגרש, חוץ ממגרשים 710,750, המגרשים בהם ייבנו המגדלים. וזה ממש לא משנה אם התכנון המקורי הוא 9 קומות או פחות.
מהאמור לעיל תבין: התוכנית עדיין לפני חשיפת עתיקות ובניגוד לטבלה! יתאפשר תוספת קומות גם לטובת שטחי עתיקות
אז פה טמון העז?? ע"י חישוף העתיקות יוזמי התוכנית מתכוונים להרים בניה לגובה?
לידיעתך, התוכנית נערכה בשיתוף עם רשות העתיקות, והיא נתנה את אישורה לתוכנית.
כפי שמופיע בתוכנית (עמוד 6)
צילום מסך 2023-12-05 135952.png

וגם בעמוד 10
צילום מסך 2023-12-05 140045.png

כך שלא צפויות מציאת עתיקות נוספות. ההוראה הנ"ל היא במקרה ויימצאו כאלו בניגוד לצפוי.
וגם לטובת הנמכת בניינים צמודי גני האלה.
אשמח אם תפנה אותי להוראה המדברת על הגבהת בניינים מעבר למופיע בתוכנית לטובת הנמכת הבניינים שפונים לעמק האלה.
אתה כנראה מערבב עם הסעיף הבא המופיע בהסבר לתוכנית:
עיקר הגדלת מספר יחידות הדיור מתוכנן בדופן הדרומית של כביש מס' 6 (העירוני) בשטחים נסתרים מן המבט לכיוון העיר
מעמק האלה. נשמר העיקרון הקובע כי במדרונות הפונים לעמק האלה תהיה הבנייה נמוכה כדי להקטין את
מראה העיר מכיוון זה.
מה שאומר, שהתוכנית כוללת הוספת יחי"ד, אבל רק בחלק הפונה לעיר ולא בחלק הונה לעמק האלה.
אין כאן שום הוראה המאפשרת בנית קומות נוספות מעבר למה שכן מופיע בתוכנית.

גם כאן אתה זורה חול בעיניים. זה לא נכון. אין שום מגדל של 25 קומות.
כל שלושת המגדלים הם 18 קומות.
וכן נכתב על ידי,
אז בוא נראה מה כתבת:
ובתוך בלגן זה מקודמות לא פחות מ3 מגלים בני 18-25 קומות! בשכונה עם נתונים כאלה בהחלט כל מגדל מטיל צל,
ואחזור על מה שכבר כתבתי לעיל.
את התוכנית המדוברת כבר אי אפשר לשנות.
כל דיבור כביכול השכונה איננה מותאמת לאורח החיים של הציבור החרדי, לא משרתת אותנו בכלל. זה יכול רק להרחיק אנשים.
זה עוד עלול לשרת את עליזה בלוך בטענה שהשכונה לא תוכננה לציבור החרדי, בהוכחה שהתכנון איננו מתאים.
כלפי חוץ האמירה צריכה להיות ברורה וחד משמעית.
השכונה היא שלנו. אפשר גם לבוא ולהוכיח זאת עם נתונים מתוך התוכנית.
לדוגמא (עמוד 66 בתוכנית):
צילום מסך 2023-12-05 141450.png

מצורפת התוכנית המלאה לטובת מי שמעוניין לעיין בה. גם התשריט מצורף.

קבצים מצורפים

• 102-0909267_הוראות.pdf
    KB 444.1 · צפיות: 18
  • 102-0909267_תשריט.pdf
    13.3 MB · צפיות: 38

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
כל הכבוד לכולם, באמת ניתוח מקצועי של אנשים שאיכפת להם.

אם יורשה לי אביע דעתי:

אני צופה כי השכונה תהיה חרדית, עם נטייה לחרדית פתוחה קצת. מלבד במגדלים עצמם שם תהיה אוכלוסיה מעורבת. מיעוט חילוני קטן ומיעוט דתי מכובד.

אסביר:

כל זמן שההגרלות קיימות באופן הנוכחי, כל אחד יכול להירשם רק לשלוש ערים, אין חרדי שיוותר על האפשרות של בית שמש. לעומתו חילוני יעדיף ערים טובות יותר (כלכלית).

התוצאה: אלפי חרדים זוכים בדירות.

מה עושים עם הקומות הגבוהות מידי?

א) אין בעייה לבחור דירות עד קומה 8 ושהקבלן יתמודד עם הקומות למעלה. הוא ישמח (הדירות הללו שוות יותר בשוק הכללי) וגם הזוכים.

ב) מכיון שזה הגרלות, יהיו גם הרבה חרדים מקלים והמון דתי לאומי, שאין להם שום בעייה לכתחילה עם מעלית שבת.

ג) עם הזמן, העניין של הקומות הגבוהות לא יוכל למנוע מחרדים להגיע. בארצות הברית התארחתי אצל אברך סטמארי בקומה 17 בויליאמסבורג. יש פתרונות וישתמשו איתם.

ד) אם רוב המחצית של הזוכים יהיו חרדים, אין סיכוי להביא חילונים ממש, בוודאי לא במספרים מסחריים. לעומת זאת חבד, אמריקאים ודתיים, דווקא יאהבו את הקונספט. כך יגורו זה לצד זה כל הסוגים של שומרי התורה.

אני מצרף כאן טור שכתבתי השבוע בעניין:

בס"ד

רבת את ריבם ברמה ה'​

פרסומי ניסא

לפני שבע שנים יצא משרד השיכון במסע פרסום אגרסיבי בציבור הכללי, מודעות בכל צומת קראו לציבור הצעירים לרכוש דירה בשכונה המתוכננת "נווה שמיר", בפרסומות פורטו כל היתרונות של גן העדן העתידי, כולל קירבה לירושלים והמרכז. הכל היה שם במודעות, מלבד דבר אחד:

בשום מודעה לא פורט באיזה עיר נמצאת השכונה הנפלאה הזו.

בתקשורת פורסם אז תחקיר בשם "שכונה בהסוואה", בו תאר העיתונאי עקיבא וייס, איך יצא בעקבות הפרסומות לחפש אחר השכונה המובטחת, וכמה קשה היה לגלות את העובדה הפשוטה שהשכונה לא נמצאת בוואדי ערה או בעוטף עזה, אלא בעיר המרכזית בית שמש.

אז למה התאמצו כל כך להסתיר את העיר? התשובה ברורה: מדינת ישראל מימנה בעשרות מיליונים מסע תעמולה שמטרתו להכריז: כאן לא יהיה בית שמש, כשהכוונה היא שכאן לא יהיו חרדים.

באותה כתבה הוא ראיין גם אותי, הסברתי שם כי מדובר באחיזת עיניים וצפיתי כי בסופו של דבר, השכונה תהיה חרדית ברובה, מהסיבה הפשוטה שלחרדים אין לאן ללכת.

אמנם, ראש העיר החרדי דאז הוכרח לתת יד למהלך הזה (הוא הסביר לי בשיחות פרטיות מי ולמה, אבל זה לא לפרסום). משום שבאותה תקופה עדיין האמינו כי העיר חריש (זה החריש היחיד להיום, אני מבטיח. בין מאות האנשים שהגיבו על הטור שבוע שעבר היו כאלו שטענו שאני אובססיבי לעיר הזו, תביאו לי עיר אחרת במרכז במחירים כאלו ואחליף את האובססיביות) תהיה חרדית. היה בכך היגיון מסוים, גם אם מצמרר: קחו עשרים אלף דירות בחריש ותשחררו את רמה ה' בבית שמש ואת כל המקומות המעורבים. בסוף גם גנבו מאיתנו את הסחורה וגם דורשים מאתנו את התשלום בעבורה.

רעות שבעה נפשי

המציאות כמובן הייתה כפי שצפינו: בעקבות פעילות ועד הדיור החרדי נרשמו אלפים וזכו כאלף בהגרלות, הקבלנים החילונים נבהלו לגלות כי כנסי הרוכשים שלהם נראים כמו כינוסים של "דירשו" והכיוון היה ברור.

כאן הראתה לנו המדינה בדיוק מה הם חושבים עלינו: משרד השיכון (בשליטת כחלון, גם הטובים שבהם לא אוהבים אותנו יותר מידי) פרסם, כי כל זוכה יוכל להמיר את זכייתו בדירה ברמה ד'. זה המקום היחיד בארץ – וכנראה גם בעולם – בו נעשה טרנספר כזה כלפי יהודים. העירייה הפעילה מטה מושקע עם מוקדניות שהפעילו לחצים אדירים על כל חרדי שיחליף את זכייתו.

אך ברוך השם, פרסומים במימון של יהודים טובים הביאו את הציבור להבין כי עדיף להישאר עם הזכייה של רמה ה'. ואכן, העירייה פרסמה את הצלחת המבצע: כמעט מאה משפחות (אוי כמה הם מתחרטים) הסכימו לעבור לד'. הם שכחו רק להוסיף כי 700 אחרים סרבו לעשות זאת...

וה700 הללו, קיבלו ומקבלים את דירותיהם, והם צריכים ויצטרכו המון בתי כנסת ומוסדות חינוך. אך כאן מגיע השלב השלישי של הרדיפה: העירייה הודיעה באופן רשמי ובראיונות פומביים, כי לא יינתן מאומה לציבור החרדי, על מנת להרחיק את החרדים מהשכונה. טוב, לא נתרגם את זה לגרמנית.

תיכון בית תפילתי

החרדים, כמו סביהם באשכנז ובספרד, לא הרימו ידיים – תרתי משמע. מצד אחד, לא נהגו בשום אלימות, אפילו יריקה אחת לא הייתה. למרות שהם חטפו וחוטפים אלימות נוראה ביותר משכניהם ובחסות שלטון החוק (שוטר שמתגורר בשכונה הוא מראשי האלימים, פיזית). ומצד שני, המשיכו להפיץ את האור, עוד ועוד בתי כנסת נפתחו, בדירות שכורות ובעלויות אדירות. וזאת משום שבית הכנסת הענק שנבנה בכניסה לשכונה, ניתן ע"י העירייה לקבוצה דלת חברים, העיקר שאינם חרדים. על מנת לעקוף את החוק והנוהל, ניתן להם לפלוש למבנה ללא הקצאה מסודרת, תוך שצמרת העירייה מגיעה לחגיגות במקום.

חומות מגדליי

לפני כשנה הזמינה אותי ראשת העיר ללשכתה, ובמשך שעה שלימה ניסתה לשכנע כי החרדים יעברו למקום אחר. ככה פשוט וברור.

לשיבחה ייאמר כי פיה וליבה שווים, היא אומרת שהיא לא רוצה חרדים וגם עושה הכל כדי שיילכו. לטענתה, ילדיה וילדי בני גילה מתחתנים ואינם יכולים לרכוש בעיר דירה, משום שאינם מעוניינים לגור ליד חרדים.

הסברתי לה כי גם לי ולחבריי יש ילדים שהתחתנו בבית שמש, וגם הם רוצים לגור בעיר הולדתם. אלא שלנו – בניגוד אליהם – אין לאן ללכת. כשאני יושב עם דהרי (הסרוג של קרית גת) או קשת (הסרוג של העיר שהבטחתי לא להזכירה כאן) או סרוגים וחילונים אחרים, הם אומרים או מרמזים: "יש לכם את כל בית שמש, תישארו שם" אז נשארנו. אלעד נגמרה קריית גת טרם החלה, והתנחלויות והר יונה ועפולה לא נחשב שנותנים לנו, אנחנו אלה שעושים להם טובה ומגינים עליהם מהערבים. בקיצור המדינה לא נותנת לנו לאן ללכת, אז אנחנו כאן.

אגב, להם יש עדיין את רוב העיר. כולל כל חלקי הוותיקה ותכניות פינוי בינוי ענקיות שמקודמות בה, וכולל רמות נוספות, בית שמש היא בלתי מוגבלת כמעט ויש בה מקום לכווולם.

מלבד זאת, אנו מעולם לא ביקשנו שאחרים לא יגורו במקומות שלנו. כל אחד מהתושבים הדתיים או החילוניים של רמה ה' (ובכל רמה) הוא אורח כבוד בכל בית כנסת חרדי בו רק יחפוץ להיכנס. כל יהודי רצוי בכל מקום. אם אנשים החליטו שאינם מוכנים להתגורר בשכונה שיש בה גם חרדים – זו לא סיבה שאנחנו נתנצל ונחזור לגור בחניונים תת קרקעיים.

נקבצו עליי

בראותם כי כלום לא עוזר נגד הציבור החרדי, החליטו ללכת למהלך רביעי שמתרחש ממש בימים אלו:

בעוד עם ישראל כולו שרוי במצב מלחמה ומחפשים את המאחד בינינו כנגד האויב, יש בעיריית בית שמש מי שחושב/ת שזו הזדמנות לפתור את "בעיית" החרדים ברמה ה' לאחר שכל הניסיונות הקודמים כשלו.

העירייה פרסמה מודעה קטנטנה במינימום שהחוק מחייב, בה מסופר כי היא שוקלת להקצות 3.5 דונם לעמותה פלונית, וכי המועד האחרון להגשת התנגדויות הוא בכ"ג כסליו, זהו. מודעות מסוג זה מפרסמות כל העיריות כל הזמן. איש לא היה אמור לשים לב לכך, והכל היה אמור לעבור בשלום.

אילו התכנית הזו הייתה מצליחה, היינו מתעוררים השבוע למציאות חדשה לחלוטין. המוסד הזה הוא אולפנה של בנות לא חרדיות. 3.5 דונם זה חצי רחוב, והעירייה הייתה מרוויחה מכל הצדדים: גם עניין חינוכי שיגרום לחרדים בעיה. וגם ובעיקר: לראש העיר הבא, שכנראה יהיה חרדי, לא יהיו כבר שטחים לחלק לציבור החרדי והם יישארו בדירות עד שיבינו את הרמז.

אבל שומר ישראל דאג שכמה אברכים צדיקים מהשכונה שמו ליבם למודעה, הבינו את האיום והמהלך המתוחכם ונכנסו לפעולה. כבר בשבוע שעבר נערכה אסיפה, הוקם וועד לטפל בעניין על מנת להגיש התנגדות מסודרת.

באסיפה הסברתי לציבור, כי כמו בפרשת השבוע יש להתכונן בדורון תפילה ומלחמה. כעו"ד אעשה בלי נדר ככל יכולתי בעניין, כולל – אם יורוני הרבנים שליט"א - עתירה לביהמ"ש כנגד המחטף הבלתי חוקי בתקופת בחירות ומלחמה.

חשוף זרוע קדשיך

אך היכולת של עו"ד היא מאוד מוגבלת. השופטים הם גם בני אדם ואזרחי המדינה, והם עשויים להיות מושפעים מהרוח האנטי חרדית הנושבת ברחוב. כל מי שחי את הרחוב הלא חרדי יודע על מה אני מדבר: רוח שקטה מתחת השולחן, העומדת להפוך לרוח סערה ביום שאחרי המלחמה. ההסתה כלפי הציבור החרדי עומדת לעלות למפלסים שטרם היכרנו, וזה עלול להשפיע על ביהמ"ש שגם ככה לא בדיוק בצד שלנו.

אך הדרך העיקרית להיאבק בכך, היא בתפילה וריבוי אור. בעניין חנוכה ידועים דברי הגמרא כי נר אחד חזק יותר מטונות של פשתן ריק ונבוב.

עוד משפחה ועוד משפחה, עוד שטיבל ועוד חיידר, עד שגם אחרוני המסיתים יבינו כי עתיד השכונה הוכרע כבר מזמן, וכי אנחנו לא הולכים לשום מקום. אם הם רוצים להתגורר לצד הציבור החרדי נשמח מאוד להיות שכנים נפלאים.

האברך ממיר

משתמש מקצוען
כל הכבוד לכולם, באמת ניתוח מקצועי של אנשים שאיכפת להם.

אם יורשה לי אביע דעתי:

אני צופה כי השכונה תהיה חרדית, עם נטייה לחרדית פתוחה קצת. מלבד במגדלים עצמם שם תהיה אוכלוסיה מעורבת. מיעוט חילוני קטן ומיעוט דתי מכובד.

אסביר:

כל זמן שההגרלות קיימות באופן הנוכחי, כל אחד יכול להירשם רק לשלוש ערים, אין חרדי שיוותר על האפשרות של בית שמש. לעומתו חילוני יעדיף ערים טובות יותר (כלכלית).

א) אין בעייה לבחור דירות עד קומה 8 ושהקבלן יתמודד עם הקומות למעלה. הוא ישמח (הדירות הללו שוות יותר בשוק הכללי) וגם הזוכים.

ב) מכיון שזה הגרלות, יהיו גם הרבה חרדים מקלים והמון דתי לאומי, שאין להם שום בעייה לכתחילה עם מעלית שבת.

ג) עם הזמן, העניין של הקומות הגבוהות לא יוכל למנוע מחרדים להגיע. בארצות הברית התארחתי אצל אברך סטמארי בקומה 17 בויליאמסבורג. יש פתרונות וישתמשו איתם.

ד) אם רוב המחצית של הזוכים יהיו חרדים, אין סיכוי להביא חילונים ממש, בוודאי לא במספרים מסחריים. לעומת זאת חבד, אמריקאים ודתיים, דווקא יאהבו את הקונספט. כך יגורו זה לצד זה כל הסוגים של שומרי התורה.

אני מצרף כאן טור שכתבתי השבוע בעניין:

בס"ד

רבת את ריבם ברמה ה'​

פרסומי ניסא

לפני שבע שנים יצא משרד השיכון במסע פרסום אגרסיבי בציבור הכללי, מודעות בכל צומת קראו לציבור הצעירים לרכוש דירה בשכונה המתוכננת "נווה שמיר", בפרסומות פורטו כל היתרונות של גן העדן העתידי, כולל קירבה לירושלים והמרכז. הכל היה שם במודעות, מלבד דבר אחד:

בשום מודעה לא פורט באיזה עיר נמצאת השכונה הנפלאה הזו.

בתקשורת פורסם אז תחקיר בשם "שכונה בהסוואה", בו תאר העיתונאי עקיבא וייס, איך יצא בעקבות הפרסומות לחפש אחר השכונה המובטחת, וכמה קשה היה לגלות את העובדה הפשוטה שהשכונה לא נמצאת בוואדי ערה או בעוטף עזה, אלא בעיר המרכזית בית שמש.

אז למה התאמצו כל כך להסתיר את העיר? התשובה ברורה: מדינת ישראל מימנה בעשרות מיליונים מסע תעמולה שמטרתו להכריז: כאן לא יהיה בית שמש, כשהכוונה היא שכאן לא יהיו חרדים.

באותה כתבה הוא ראיין גם אותי, הסברתי שם כי מדובר באחיזת עיניים וצפיתי כי בסופו של דבר, השכונה תהיה חרדית ברובה, מהסיבה הפשוטה שלחרדים אין לאן ללכת.

אמנם, ראש העיר החרדי דאז הוכרח לתת יד למהלך הזה (הוא הסביר לי בשיחות פרטיות מי ולמה, אבל זה לא לפרסום). משום שבאותה תקופה עדיין האמינו כי העיר חריש (זה החריש היחיד להיום, אני מבטיח. בין מאות האנשים שהגיבו על הטור שבוע שעבר היו כאלו שטענו שאני אובססיבי לעיר הזו, תביאו לי עיר אחרת במרכז במחירים כאלו ואחליף את האובססיביות) תהיה חרדית. היה בכך היגיון מסוים, גם אם מצמרר: קחו עשרים אלף דירות בחריש ותשחררו את רמה ה' בבית שמש ואת כל המקומות המעורבים. בסוף גם גנבו מאיתנו את הסחורה וגם דורשים מאתנו את התשלום בעבורה.

רעות שבעה נפשי

המציאות כמובן הייתה כפי שצפינו: בעקבות פעילות ועד הדיור החרדי נרשמו אלפים וזכו כאלף בהגרלות, הקבלנים החילונים נבהלו לגלות כי כנסי הרוכשים שלהם נראים כמו כינוסים של "דירשו" והכיוון היה ברור.

כאן הראתה לנו המדינה בדיוק מה הם חושבים עלינו: משרד השיכון (בשליטת כחלון, גם הטובים שבהם לא אוהבים אותנו יותר מידי) פרסם, כי כל זוכה יוכל להמיר את זכייתו בדירה ברמה ד'. זה המקום היחיד בארץ – וכנראה גם בעולם – בו נעשה טרנספר כזה כלפי יהודים. העירייה הפעילה מטה מושקע עם מוקדניות שהפעילו לחצים אדירים על כל חרדי שיחליף את זכייתו.

אך ברוך השם, פרסומים במימון של יהודים טובים הביאו את הציבור להבין כי עדיף להישאר עם הזכייה של רמה ה'. ואכן, העירייה פרסמה את הצלחת המבצע: כמעט מאה משפחות (אוי כמה הם מתחרטים) הסכימו לעבור לד'. הם שכחו רק להוסיף כי 700 אחרים סרבו לעשות זאת...

וה700 הללו, קיבלו ומקבלים את דירותיהם, והם צריכים ויצטרכו המון בתי כנסת ומוסדות חינוך. אך כאן מגיע השלב השלישי של הרדיפה: העירייה הודיעה באופן רשמי ובראיונות פומביים, כי לא יינתן מאומה לציבור החרדי, על מנת להרחיק את החרדים מהשכונה. טוב, לא נתרגם את זה לגרמנית.

תיכון בית תפילתי

החרדים, כמו סביהם באשכנז ובספרד, לא הרימו ידיים – תרתי משמע. מצד אחד, לא נהגו בשום אלימות, אפילו יריקה אחת לא הייתה. למרות שהם חטפו וחוטפים אלימות נוראה ביותר משכניהם ובחסות שלטון החוק (שוטר שמתגורר בשכונה הוא מראשי האלימים, פיזית). ומצד שני, המשיכו להפיץ את האור, עוד ועוד בתי כנסת נפתחו, בדירות שכורות ובעלויות אדירות. וזאת משום שבית הכנסת הענק שנבנה בכניסה לשכונה, ניתן ע"י העירייה לקבוצה דלת חברים, העיקר שאינם חרדים. על מנת לעקוף את החוק והנוהל, ניתן להם לפלוש למבנה ללא הקצאה מסודרת, תוך שצמרת העירייה מגיעה לחגיגות במקום.

חומות מגדליי

לפני כשנה הזמינה אותי ראשת העיר ללשכתה, ובמשך שעה שלימה ניסתה לשכנע כי החרדים יעברו למקום אחר. ככה פשוט וברור.

לשיבחה ייאמר כי פיה וליבה שווים, היא אומרת שהיא לא רוצה חרדים וגם עושה הכל כדי שיילכו. לטענתה, ילדיה וילדי בני גילה מתחתנים ואינם יכולים לרכוש בעיר דירה, משום שאינם מעוניינים לגור ליד חרדים.

הסברתי לה כי גם לי ולחבריי יש ילדים שהתחתנו בבית שמש, וגם הם רוצים לגור בעיר הולדתם. אלא שלנו – בניגוד אליהם – אין לאן ללכת. כשאני יושב עם דהרי (הסרוג של קרית גת) או קשת (הסרוג של העיר שהבטחתי לא להזכירה כאן) או סרוגים וחילונים אחרים, הם אומרים או מרמזים: "יש לכם את כל בית שמש, תישארו שם" אז נשארנו. אלעד נגמרה קריית גת טרם החלה, והתנחלויות והר יונה ועפולה לא נחשב שנותנים לנו, אנחנו אלה שעושים להם טובה ומגינים עליהם מהערבים. בקיצור המדינה לא נותנת לנו לאן ללכת, אז אנחנו כאן.

אגב, להם יש עדיין את רוב העיר. כולל כל חלקי הוותיקה ותכניות פינוי בינוי ענקיות שמקודמות בה, וכולל רמות נוספות, בית שמש היא בלתי מוגבלת כמעט ויש בה מקום לכווולם.

מלבד זאת, אנו מעולם לא ביקשנו שאחרים לא יגורו במקומות שלנו. כל אחד מהתושבים הדתיים או החילוניים של רמה ה' (ובכל רמה) הוא אורח כבוד בכל בית כנסת חרדי בו רק יחפוץ להיכנס. כל יהודי רצוי בכל מקום. אם אנשים החליטו שאינם מוכנים להתגורר בשכונה שיש בה גם חרדים – זו לא סיבה שאנחנו נתנצל ונחזור לגור בחניונים תת קרקעיים.

נקבצו עליי

בראותם כי כלום לא עוזר נגד הציבור החרדי, החליטו ללכת למהלך רביעי שמתרחש ממש בימים אלו:

בעוד עם ישראל כולו שרוי במצב מלחמה ומחפשים את המאחד בינינו כנגד האויב, יש בעיריית בית שמש מי שחושב/ת שזו הזדמנות לפתור את "בעיית" החרדים ברמה ה' לאחר שכל הניסיונות הקודמים כשלו.

העירייה פרסמה מודעה קטנטנה במינימום שהחוק מחייב, בה מסופר כי היא שוקלת להקצות 3.5 דונם לעמותה פלונית, וכי המועד האחרון להגשת התנגדויות הוא בכ"ג כסליו, זהו. מודעות מסוג זה מפרסמות כל העיריות כל הזמן. איש לא היה אמור לשים לב לכך, והכל היה אמור לעבור בשלום.

אילו התכנית הזו הייתה מצליחה, היינו מתעוררים השבוע למציאות חדשה לחלוטין. המוסד הזה הוא אולפנה של בנות לא חרדיות. 3.5 דונם זה חצי רחוב, והעירייה הייתה מרוויחה מכל הצדדים: גם עניין חינוכי שיגרום לחרדים בעיה. וגם ובעיקר: לראש העיר הבא, שכנראה יהיה חרדי, לא יהיו כבר שטחים לחלק לציבור החרדי והם יישארו בדירות עד שיבינו את הרמז.

אבל שומר ישראל דאג שכמה אברכים צדיקים מהשכונה שמו ליבם למודעה, הבינו את האיום והמהלך המתוחכם ונכנסו לפעולה. כבר בשבוע שעבר נערכה אסיפה, הוקם וועד לטפל בעניין על מנת להגיש התנגדות מסודרת.

באסיפה הסברתי לציבור, כי כמו בפרשת השבוע יש להתכונן בדורון תפילה ומלחמה. כעו"ד אעשה בלי נדר ככל יכולתי בעניין, כולל – אם יורוני הרבנים שליט"א - עתירה לביהמ"ש כנגד המחטף הבלתי חוקי בתקופת בחירות ומלחמה.

חשוף זרוע קדשיך

אך היכולת של עו"ד היא מאוד מוגבלת. השופטים הם גם בני אדם ואזרחי המדינה, והם עשויים להיות מושפעים מהרוח האנטי חרדית הנושבת ברחוב. כל מי שחי את הרחוב הלא חרדי יודע על מה אני מדבר: רוח שקטה מתחת השולחן, העומדת להפוך לרוח סערה ביום שאחרי המלחמה. ההסתה כלפי הציבור החרדי עומדת לעלות למפלסים שטרם היכרנו, וזה עלול להשפיע על ביהמ"ש שגם ככה לא בדיוק בצד שלנו.

אך הדרך העיקרית להיאבק בכך, היא בתפילה וריבוי אור. בעניין חנוכה ידועים דברי הגמרא כי נר אחד חזק יותר מטונות של פשתן ריק ונבוב.

עוד משפחה ועוד משפחה, עוד שטיבל ועוד חיידר, עד שגם אחרוני המסיתים יבינו כי עתיד השכונה הוכרע כבר מזמן, וכי אנחנו לא הולכים לשום מקום. אם הם רוצים להתגורר לצד הציבור החרדי נשמח מאוד להיות שכנים נפלאים.
ר' נתן היקר!
יישר כוחך על כל המאמצים שלך למען פתרון מצוקת הדיור בקרב בני הציבור החרדי, ובמיוחד בעיר בית שמש.
תחזקנה ידיך.
אני רוצה להביע את הערכתי, בשם כל תושבי רמה ה' 1. גם אני נוכחתי באותה אסיפה, ואף החלפנו כמה מילים.
לגופם של דברים.
ברמה ה' 2 לא מתוכננות להיבנות מגורים בקומות גבוהות, מעבר לקומה שמינית מעל קומת הכניסה, כפי שקבעה תקנת העיר, שבאה לעולם בין היתר בגין המאבק שלווה על ידיך.
צריך רק לשמור שלא יתפלק לנו בגלל סיבות אחרות.
המגדלים הגבוהים מתוכננים למסחר, תעסוקה, ודיור מיוחד.
לא נראה לי שגוטרמן היה מתנגד שיבנו לו איזה ב.ס.ר. אחד, שיכניס לו הרבה ארנונה ויזרים קצת מזומנים לעיר.

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
ר' נתן היקר!
יישר כוחך על כל המאמצים שלך למען פתרון מצוקת הדיור בקרב בני הציבור החרדי, ובמיוחד בעיר בית שמש.
תחזקנה ידיך.
אני רוצה להביע את הערכתי, בשם כל תושבי רמה ה' 1. גם אני נוכחתי באותה אסיפה, ואף החלפנו כמה מילים.
לגופם של דברים.
ברמה ה' 2 לא מתוכננות להיבנות מגורים בקומות גבוהות, מעבר לקומה שמינית מעל קומת הכניסה, כפי שקבעה תקנת העיר, שבאה לעולם בין היתר בגין המאבק שלווה על ידיך.
צריך רק לשמור שלא יתפלק לנו בגלל סיבות אחרות.
המגדלים הגבוהים מתוכננים למסחר, תעסוקה, ודיור מיוחד.
לא נראה לי שגוטרמן היה מתנגד שיבנו לו איזה ב.ס.ר. אחד, שיכניס לו הרבה ארנונה ויזרים קצת מזומנים לעיר.
תודה על המחמאות.

אני מכיר את גוטרמן שלושים שנה, לא זכור לי שהתנגד למשהו, מצידו אפשר לבנות מה שרוצים (זה בדרך כלל מצויין וההיפך ממקומות אחרים, אבל כבר קצת יותר מידי).

באמת מעניין למה אין כזה מרכז אצלינו במודיעין עילית.

יעקב הרמתי

משתמש פעיל
גם כאן אין מגדל מגורים. יש מגדלים של מסחר תעסוקה, ודיור מוגן.
בתחום התוכנית של התב"ע של ה2- יש מגדל מגורים אחד! של דיור מוגן
שזהו נזק לציבור החרדי חד וחלק
יש עוד 2 מתחמים של מגדלים שזה בתוך רמה ה2, אך לא בתב"ע הזאת ולא בטבלאות שהבאת!
1 - מתחם הבינוי של התחנת דלק שם אפשר בדרך חוקית להכניס 3 מגדלי מגורים בני 22 קומות
2 - תכנית נוספת ומאושרת של חברת טריסון וולפסון הכולל 3 מגדלים בני 18 קומות מעל קומת הכניסה, התכנית ממוקמת בין רמה ה1 לרמה ה2
( - נעשה ניסיון להמיר דיור מיוחד למגורים רגיל ברמה ה1 התכנית עלתה על שולחן הדיונים בוועדה המחוזית והורדה מסדר היום וקביעת וועדה חדשה שתדון בנושא)
טריסון ה 2.png

יש לך בעיה בהבנת הנקרא?
פעם שלישית אני חוזר ואומר ששמתי לב לזה רק בזכותך,
וזה ממש לא סופי עקב בעיות ארכיאולוגיות שקיימות במקום

יעקב הרמתי

משתמש פעיל
עכשיו בואו חשבון
יש 13 מבנים עם 8 קומות מעל קומת הכניסה,
עוד 3 מבנים במגרש 700 שמיועדים גם למגורים, עדיין לא נקבעו תכנית בינוי על המגרש אך השטח כפול זכיות בנייה מתאים למבנה בן 8 קומות
- (3 מתוך מבנים בן 8 קומות נוספו לו קומות מינוס)
עוד 13 מבנים בני יותר מ11 מפלסי מגורים
סך הכל - 26 מבנים שהם או 8 קומות או יותר מ11 מפלסים
עוד 3 מבנים שעשויים להיות בגובה דומה סך הכל 29
פלוס מבנה 1 בן 18 קומות לדיור מיוחד
מספר המפלסים או מספר הקומות 8, (אני משתמש עם מעלית שבת)
הציבור החרדי מתאים לו לגור שם -? כן! אך האם זה יהיה חרדי? זה מספר גדול מידי (ביחס לגודלו של השכונה) מכדי שהציבור החרדי ינהר לשם -
הציבור החרדי גם לא הגיע לשכונת המשקפיים ולא למ3 על אף המחיר למשתכן שהיה שם בגדול ועל אף מצוקת הדיור החרדי החריף.

די

משתמש סופר מקצוען
מתחם הבינוי של התחנת דלק שם אפשר בדרך חוקית להכניס 3 מגדלי מגורים בני 22 קומות
קודם כל בא נראה שיגישו תכנית כזו לוועדה ואז באמת נתנגד לזה.
חברת טריסון וולפסון הכולל 3 מגדלים בני 18 קומות מעל קומת הכניסה, התכנית ממוקמת בין רמה ה1 לרמה ה2
ליתר דיוק 2 בניינים של 13 קומות ובניין אחד של 18 קומות.
הציבור החרדי גם לא הגיע לשכונת המשקפיים ולא למ3 על אף המחיר למשתכן שהיה שם בגדול ועל אף מצוקת הדיור החרדי החריף.
משקפיים ומ'3 הם שכונות של וילות וקוטג'ים ולכן גם לבניינים לא כ"כ הגיעו חרדים, בניגוד לה'2 שרובה בנייני דירות.

יעקב הרמתי

משתמש פעיל
בואו חשבון 2 -האם סיימנו לחשב את מספר המגלים בשכונה? לא!
פרויקט וולפסון טריסון בה ה1 (תסתכלו בתמונה שהבאתי לעיל) נושף בעורפו של ה2.
וכן שכונת נאות הגיא - השכונה לשוטרים ברמה ה1 שלא יטיב עם הצביון של השכונה!
וכן תוכנית של יזם פרטי (תחנת דלק) ברחוב אליהו הנביא שאמור להביא לשם 3 מגדלים של 22 קומות בינתים הוויכוח בוועדה המחוזית הוא האם לייעד אותו למגורים או למסחר.
אם תוצאות המחיר למשתכן ייתן את אותותיו בשכונה כמו שהוא נתן ברמה ד' לזה צריך נס!
אסביר:

דבר ראשון יש המון חילונים שגרים בבית שמש וברמת בית שמש שנרשמים וזוכים.
אם התוצאות של המחיר למשתכן יהיו דומים לרמה ד' הבניין של שמונה קומות יתחרדו- (אני משתמש עם מעלית שבת -כך זה בקהילה) ואז כל השכונה יתחרד! רגע, לא! חוץ---
העניין של הקומות לא ייפתר בציבור החרדי עד שמשיח יגיע!!!!
סיפרת לי אל אח שלך שניסה לישון בסוכה עם תנור חימום ומתחת הר של שמיכות ויצא מצונן?!
ככה זה באמריקה כן ובארץ לא! ולמה. באמריקה שלך יורד גשם בחג ואין הם משתמשים עם וכה כמעט בכלל!!!
פשוט מאוד! לכן-
כי בשוק הנדל"ן החרדי בארץ -(בשוק החופשי) לא מתגוררים חרדים בדירה שאין פשרות סוכה מינימלית! (2 מזרנים לפחות)
איזה כיפה אתם לובשים???
כי לעומת זאת הדתיים כן מגיעים ואלה באמת לא צריכים סוכה ובפרט לא חב"ד.
ואין לי בעייה עם חב"ד, רק שאלתי האם אתם בטוחים שרמה ה2 יפתור את מצוקת הדיור החרדי ממש לא אף אם אתה תגור שם בקומה 17 בלי סוכה כי אף אחד לא יקנה את זה ממך!
נעבור לעז הבא-

יעקב הרמתי

משתמש פעיל
אז פה טמון העז?? ע"י חישוף העתיקות יוזמי התוכנית מתכוונים להרים בניה לגובה?
לידיעתך, התוכנית נערכה בשיתוף עם רשות העתיקות, והיא נתנה את אישורה לתוכנית.
כפי שמופיע בתוכנית (עמוד 6)
צילום מסך 2023-12-05 135952.png

וגם בעמוד 10
צילום מסך 2023-12-05 140045.png

כך שלא צפויות מציאת עתיקות נוספות. ההוראה הנ"ל היא במקרה ויימצאו כאלו בניגוד לצפוי.
אני מצטט עוד תמונה אבל זה לא העז אני כבר כותב לכם את תחושות שלי
טבלה 5 עתיקות.png

לא זה מה ששכנע אותי,
ישבתי בוועדה 3 שעות תסתכלו בתמליל, הוזכר שם יותר מפעם אחת שעדיין לא הסתיימו שם העבודות הארכאולוגיות כלל, את הוראות התכנית המדובר הכנסתי גם הגהה אחת שהוריד מגדל מגורים אחד-
אני התרשמתי יותר מהוועדה עצמה מאשר צילומי מסך של התכניות המצורפות, הלוואי שהתבדה!

יעקב הרמתי

משתמש פעיל
בוא נמשיך לעז הבא--
מצורפת התוכנית המלאה לטובת מי שמעוניין לעיין בה. גם התשריט מצורף.
תוכניות מבני הציבור בשכונה (בתי כנסת וכו' ) ממש לא תואמים ביחס למספר הדירות שאושרו,
טענה זו הועלתה בוועדה- (שלא עברת עליה) ותשובת יו"ר הוועדה היא
כי באם יתברר שהציבור החרדי יגיע לשכונה-
(כאן היא נשאלה מה יקבע את צביון השכונה? והיא השיבה 70 אחוז)
אזי יגדילו את שטחי הציבור בהתאם-
היא נשאלה איפה וענתה בקומות נוספות למבני הציבור -
אז הטבלה שצירפת אכן מתאים יותר לשכונה חילונית כללית מאשר חרדית
בעזרת השם תוצאות המחיר למשתכן יתבררו כחיוביות ואז יגדילו את שטחי הציבור
כאן הציג בפניכם את השטח שהוצאה מתחום התב"ע של ה2 כאילו מדובר בשכונה אחרת שימו לב מגרש 185 מוקף מסגרת עגולה

המתחם עם שלוש בניינים בני 22 קומות.png

די

משתמש סופר מקצוען
תוכנית של יזם פרטי (תחנת דלק) ברחוב אליהו הנביא שאמור להביא לשם 3 מגדלים של 22 קומות בינתים הוויכוח בוועדה המחוזית הוא האם לייעד אותו למגורים או למסחר.
יש תקדים בארץ מגורים מעל תחנת דלק? משרדים מעל תחנת דלק גם נשמע מוזר, אבל מצאתי מגדל סונול בתל אביב. לעומת מגורים מעל תחנת דלק לא מצאתי תקדים.

יעקב וייס

משתמש פעיל
יש עוד 2 מתחמים של מגדלים שזה בתוך רמה ה2, אך לא בתב"ע הזאת ולא בטבלאות שהבאת!
1 - מתחם הבינוי של התחנת דלק שם אפשר בדרך חוקית להכניס 3 מגדלי מגורים בני 22 קומות
ברמה ד יש 3 מתחמים של דיור מוגן
והכל נהפך בתב"ע לדירות רגילות
ככה שאין מה לפחד בכלל
וגם בקניון בכניסה לד מתחיל שיווק עוד מעט
אצל חברה שמכרה רק לחרדים.....
ככה שאין מה לדאוג
גם בשכונה החדשה ליד רמת אברהם רוב המשקיעים הם חרדים
הכנתי כתבה מושקעת על הנושא והיא תפורסם בעזרת ה' בקרוב
בית שמש היא חרדית חד וחלק
ואם יש אמריקאים ודתיים לאומים
זה בעיקר אנשים שאוהבים חרדים
ומסתדרים איתם מצוין
רק צריך ראש עיר שמענין אותו פתרונות דיור שזה העיקר
עו"ד רוזנבלט מחכים לך כראש עיר

עושה מלאכתו נאמנה ודואג באמת לציבור החרדי באמת

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמט

א הַלְלוּיָהּ שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים:ב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם:ג יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ:ד כִּי רוֹצֶה יְהוָה בְּעַמּוֹ יְפָאֵר עֲנָוִים בִּישׁוּעָה:ה יַעְלְזוּ חֲסִידִים בְּכָבוֹד יְרַנְּנוּ עַל מִשְׁכְּבוֹתָם:ו רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם:ז לַעֲשׂוֹת נְקָמָה בַּגּוֹיִם תּוֹכֵחֹת בַּלְאֻמִּים:ח לֶאְסֹר מַלְכֵיהֶם בְּזִקִּים וְנִכְבְּדֵיהֶם בְּכַבְלֵי בַרְזֶל:ט לַעֲשׂוֹת בָּהֶם מִשְׁפָּט כָּתוּב הָדָר הוּא לְכָל חֲסִידָיו הַלְלוּיָהּ:
נקרא  16  פעמים

לוח מודעות

למעלה