דיון קטעים לא אמינים בספרים

מלכי סלמון

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
תכלס גם אם יש דמיון בשפע צריכה להיות אמינות
שארגיש שאם הייתי באותו מקום באותה סיטואציה עם אותם נתונים ואפשרויות- הייתי עושה/יכולה לעשות את אותו הדבר

רבינו מנחם

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
אגב, ציטוט אדיר שראיתי בעיתון ילדים מהשבוע האחרון טוען בהיגיון כי:
"ההוכחה הניצחת לכך שאין ולעולם לא יהיו מסעות בזמן - היא העובדה שאיננו מוצפים בתיירים מהעתיד..."

כתב עט

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
במילים אחרות - אני כמעט ולא קוראת, ולכן אין לי בעיה עם חומרי הקריאה שיש בשוק.
בלת"ק חלקי
הייתי חייבת להגיב על המשפט הזה....
גם אני לא קוראת ספרים כבר כמה שנים מהסיבה הנ"ל.
ואז שמעתי-
מי שרוצה לכתוב טוב צריך לקרוא לרוב....
והשאלה שלי-
האם אוכל באמת לכתוב טוב אם אני לא קוראת לרוב?:unsure:

יוסף יצחק פ.

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
"ההוכחה הניצחת לכך שאין ולעולם לא יהיו מסעות בזמן - היא העובדה שאיננו מוצפים בתיירים מהעתיד..."
או שהם גילו שהעבר לא כזה מרתק כפי שהוא נראה..

אלעזר 1

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
עיצוב פונטים
מוזיקה ונגינה
UX UI
D I G I T A L
יוצרי ai
כל עוד והעתיד עוד לא היה לא יכולים להגיע ממנו אנשים להווה, אנשים מהעתיד יוכלו להגיע להווה רק כאשר העתיד יקרה. אבסורד...

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
כל עוד והעתיד עוד לא היה לא יכולים להגיע ממנו אנשים להווה, אנשים מהעתיד יוכלו להגיע להווה רק כאשר העתיד יקרה. אבסורד...
אלא אם הולכים על פי התיאוריות הפיזיקליות שטוענות שהזמן הוא מימד בדיוק כמו מקום, ובאותה מידה שכרגע אני נמצא במקום א', ובמקום ב' מתרחש אירוע שאינני יודע עליו, כך במקביל להיותי בהווה, מתרחש העבר והעתיד.

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
אלא אם הולכים על פי התיאוריות הפיזיקליות שטוענות שהזמן הוא מימד בדיוק כמו מקום, ובאותה מידה שכרגע אני נמצא במקום א', ובמקום ב' מתרחש אירוע שאינני יודע עליו, כך במקביל להיותי בהווה, מתרחש העבר והעתיד.
אבל זה לא דבר שבשכל האנושי המצומצם שלנו אנחנו יכולים לקלוט
בתורה כתוב שאין מוקדם ומאוחר ובכלל זמן זה בכלל יצירה של ה'. לתפוס מה הכוונה בלי זמן ומה זה לפני או אחרי זה לגמרי גדול עלינו.
אולי הצורה שהבאת מתאימה לפנטזיות.

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אבל זה לא דבר שבשכל האנושי המצומצם שלנו אנחנו יכולים לקלוט
בתורה כתוב שאין מוקדם ומאוחר ובכלל זמן זה בכלל יצירה של ה'. לתפוס מה הכוונה בלי זמן ומה זה לפני או אחרי זה לגמרי גדול עלינו.
אולי הצורה שהבאת מתאימה לפנטזיות.
האמת שלא התכוונתי ל"סוקר הכל בסקירה אחת" וכו', אלא לתיאוריה פיזיקאלית קיימת, שמבוססת על תורתו של איינשטיין. ישנם מדענים שבהחלט לוקחים את ההנחה הזו כאפשרית, ומסגלים לנתח אותה בשכלם האנושי, וגם להסיק מסקנות ולבצע ניסויים כדי להוכיח/להפריך טענה זו ונגזרות שלה.
לא התכוונתי ל"אין זמן", אלא להגדרת הזמן כמימד, שניתן לנוע עליו לכיוונים שונים (באופן טבעי אנחנו מכירים רק כיוון תנועה אחד עליו, ובקצב קבוע. אבל אין שום הוכחה שזו הדרך היחידה לנוע בזמן).
בכל מקרה, אני חושבת שאפשר לבנות על בסיס זה ספר של מדע בדיוני (לא חושבת שאכתוב אותו בעצמי, אבל ברמת התיאוריה). של מימדים מקבילים, שבהם מתרחש ההווה והעתיד, כאשר הדמויות מנסות (או מצליחות) לעבור בין המימדים ובעצם לשחק עם הזמן.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
כמדומני שהאמירה הזו מיוחסת לאיינשטיין.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
איפה זה כתוב בתורה?
גם אורך ורוחב זה יצירה של ה'. האם זה אומר שאי אפשר לדלג ממקום למקום?
גם לתפוס מה זה 'תורת היחסות' זה לגמרי גדול עלינו. האם זה אומר שהיא לא קיימת, או שאסור לדבר עליה?

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
איפה זה כתוב בתורה?
גם אורך ורוחב זה יצירה של ה'. האם זה אומר שאי אפשר לדלג ממקום למקום?
גם לתפוס מה זה 'תורת היחסות' זה לגמרי גדול עלינו. האם זה אומר שהיא לא קיימת, או שאסור לדבר עליה?
כל דבר שלא כתוב בתורה ממש זה אומר שזה לא קיים? להכל צריך פסוקים מפורשים?
מה עם מדרשים וגמרות? תורה שבע"פ?

הדיון היה כאן על ענין האמינות ומה שיוצר לנו את התחושה של אמת והגיוני.
ולכן בהקשר למה שהביאו כאן בהודעות האחרונות, דיברתי על זה שעצם הזמן הוא יצירה ולהבין מציאות ללא זמן זה קשה לנו להשגה.
לא אומר שאי אפשר בכלל אבל עדיין קשה.
לכן שיח על אירועים שהיו בעתיד זה דבר שקשה לתפוס וזה יהיה שייך לתחום הפנטזיה.
לדבר אפשר וגם לדון וגם להיעזר בזה אבל הגיוני זה לא.

נערך לאחרונה ב:

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
הדיון היה כאן על ענין האמינות ומה שיוצר לנו את התחושה של אמת והגיוני.
ולכן בהקשר למה שהביאו כאן בהודעות האחרונות, דיברתי על זה שעצם הזמן הוא יצירה ולהבין מציאות ללא זמן זה קשה לנו להשגה.
לא אומר שאי אפשר בכלל אבל עדיין קשה.
לכן שיח על אירועים שהיו בעתיד זה דבר שקשה לתפוס וזה יהיה שייך לתחום הפנטזיה.
לדבר אפשר וגם לדון וגם להיעזר בזה אבל הגיוני זה לא.
מה שרציתי לומר זה שיש אנשים עם יכולות היגיון שונות.
או בקיצור: מה שהגיוני, הינו לאו דווקא הגיונך או הגיונם.
לדוגמא, בעניין הזמנים, עבורך זה בלתי נתפס, אבל ישנם אנשים שמבוקר עד לילה עסוקים בניתוח מדעי של רעיונות מופשטים כאלה, וזה הגיוני עבורם לגמרי.
לכן אני מסכימה שחלק מהקוראים יתקשו להבין את המושג "יקומי זמן מקבילים" או כל מושג אחר שנמציא בספרי מדע בדיוני, אבל לא כולם.
מכאן חזרה לנושא המקורי: צריכים להשתמש בנושא או בהסברים שיתקבלו על מספיק קוראים, כדי להוציא ספר שנחשב אמין.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
בתורה כתוב שאין מוקדם ומאוחר
איפה זה כתוב בתורה?
כל דבר שלא כתוב בתורה ממש זה אומר שזה לא קיים? להכל צריך פסוקים מפורשים?
מה עם מדרשים וגמרות? תורה שבע"פ?
לא הצלחתי להבין מה קורה כאן.
כתבת ש'כתוב בתורה שאין מוקדם ומאוחר'. שאלתי 'איפה כתוב בתורה'. ובתמורה אני מקבל מתקפה 'מה עם מדרשים וגמרות?'
שאלתי בדיוק על זה. איפה כתוב בתורה - כלומר: במדרשים ובגמרות?

R.E.Y

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
בינינו, אם מישהו יפגוש אותי ברחוב ויגיד שהוא קפץ מהעתיד, לא ממש נראה לי שאאמין לו, ככה שזאת לא הוכחה, לכו תדעו......

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
בינינו, אם מישהו יפגוש אותי ברחוב ויגיד שהוא קפץ מהעתיד, לא ממש נראה לי שאאמין לו, ככה שזאת לא הוכחה, לכו תדעו......
הוא יכול להוכיח זאת בצורה פשוטה מאד - להראות טכנולוגיות שלא קיימות כיום, ונמצאות רק בעתיד. כך גם מציגים את זה בספרות המד"ב.
כמובן שאפשר לטעון שהם מסתירים את עצמם וכו', אבל גם אפשר לטעון שמסתובבים בינינו המון חייזרים שמתחפשים לאנשים רגילים...

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
לא הצלחתי להבין מה קורה כאן.
כתבת ש'כתוב בתורה שאין מוקדם ומאוחר'. שאלתי 'איפה כתוב בתורה'. ובתמורה אני מקבל מתקפה 'מה עם מדרשים וגמרות?'
שאלתי בדיוק על זה. איפה כתוב בתורה - כלומר: במדרשים ובגמרות?
האמירה הזו איפה כתוב בתורה היא אמירה מאד פרודוקטיבית ומתסיסה. מותר לרצות לדעת מנין מביאים דברים אז אדרבא אם זה לגבי מדרשים וכדו' כדאי אולי לנסח שאלה בצורה יותר ממוקדת ...

ולשאלתכם- כל הענין של יצירה בנין העולם, תוכנית אלוקית זה מאמרים שלמים שלצטט אותם אתקשה מאד. זה מתוך 'דרך ה'' ועוד.
שיחות שיצא לי לשמוע בבית ועוד.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  16  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה