דיון קהל יעד - איך בדיוק אני מאתר אותך

יוסף יצחק פ.

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
אז ברוך ה' יש רעיון לספר, מתקדמים, ו... "מיהו קהל היעד שלך?"
"מיהו קהל היעד שלי?"
איך אני מזהה.

ואני אסביר טיפה יותר, ברור לי שספר עם אגדות ואפרוחים שיודעים לדבר יסווג (לפחות על ידי) כספר ילדים, ואילו ספר אחר לקהל יעד אחר..
לגבי מותחנים, אני מתלבט, כי מצד אחד ישנם 'ספרי מבוגרים' שנקראים על ידי נערים, וספרי ילדים על גבול הנוער, וכן להפך...ולהפךך..

מעביר את רשות הדיבור לניק התורן:

לוטם

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
אז ברוך ה' יש רעיון לספר, מתקדמים, ו... "מיהו קהל היעד שלך?"
"מיהו קהל היעד שלי?"
איך אני מזהה.

ואני אסביר טיפה יותר, ברור לי שספר עם אגדות ואפרוחים שיודעים לדבר יסווג (לפחות על ידי) כספר ילדים, ואילו ספר אחר לקהל יעד אחר..
לגבי מותחנים, אני מתלבט, כי מצד אחד ישנם 'ספרי מבוגרים' שנקראים על ידי נערים, וספרי ילדים על גבול הנוער, וכן להפך...ולהפךך..

מעביר את רשות הדיבור לניק התורן:
דבר ראשון אתה צריך לבדוק לשם מה אתה צריך לדעת מהו קהל היעד שלך.
למה אתה צריך לדעת את זה עכשיו?
תכתוב מה שעולה לך בראש, תסנן, תערוך, כשיגיע המוצר המוגמר, תתן לאחרים לקרוא והם יעזרו לך לסווג את הספר שלך או אולי לא תצטרך את זה בכלל, כי אתה תבין לבד מהו קהל היעד שלך.

מצד שני, אתה יכול לומר, אם אני כותב את זה לנערים צריך סגנון X ואם אני כותב למבוגרים אזי הסגנון יהיה Y.
אתה יכול להכניס את עצמך למקום הזה, אבל לדעתי תתחיל לכתוב, תסיים, תראה מה יצא ואז תסווג...

מקווה שהייתי ברורה... ;)

בהצלחה!

R.E.Y

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
לפעמים באמת יש התלבטות קלה, כשרוצים לפרסם את הסיפור בעיתון,
פתאום אפשר לעצור ולחשוב 'רגע, בעצם לאיזה קהל יעד הספר שלי מתאים? נוער? מבוגרים?' לפעמים ההבדל יכול להיות דק, ולפעמים הסיפור יכול להיות ברמת ילדים אבל עם כתיבה למבוגרים. תלוי בכמה פרמטרים

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
לפעמים יש כמה קהלי יעד.
חושבת שספר לנוער ולמבוגרים לא תמיד צריך להיכתב שונה.
ז"א, כל עוד הספר לא לילדים קטנים ובטח לא לפעוטות, אז מה זה כל כך משנה?

אולי רק במקרה של פרסום סיפור בהמשכים, כמו שנכתב לעיל, שיש צורך לדעת באיזה עיתון לפרסם, כדאי למקד...

ע"ע סידרת ממלכה במבחן.

שמואל י

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
קהל יעד זה שטח אפור למדי, ויעידו בני התשע שצובאים על המודעות של פדאל (מתי הם הספיקו לקרוא את הקודמים?) או האברך שעוצר לרגע ו"מעיין" ב21 בבית אחד.

בנושא הגיל: לעניות דעתי הלא קובעת, בדרך כלל לילדים כותבים בצורה יותר ישירה (ולכן פשוטה) יותר קצבית (שלא נשמע את המשעממם לי!!) וכמובן יותר מרוככת (כי אם הסיפור שלך יגרום לילד לא לישון בלילה, אביו יגרום לך לא לישון בלילה).
מצד שני, ילדים יותר סלחנים כלפי רעיונות מופרעים ופחות הגיוניים, שזה ממש כיף (אגב, בקומדיות מסויימות גם המבוגרים נהיים סלחנים יותר).

בנושא הטעם:לעניות דעתי הלא קובעת קהל יעד מתחלק על פי הטעם שלו, שמושפע מטעם אישי אבל גם משלל סיבות של הקולקטיב. העיצה שלי בעניין:
התחלת לכתוב סיפור ואתה לא יודע למי הוא מתאים? תחפש אנשים שמתחברים לסגנונות דומים לו, שאוהבים את הגישה של סיפורים כאלה,שפחות יתעצבנו על הסיפור החביב. מצאת מספיק אנשים כאלה? חפש את המכנה המשותף שלהם ומצאת את קהל היעד!

מצאת את קהל היעד! מעולה. התבונן בו, תלמד מה הוא אוהב,מה פחות, מה גורם לו להרגיש בבית ומה גורם לו להרגיש שהוא בלע עצם בתוך שניצל. אתה יכול להגדיר אותו ( ליטאים זוצים שבילדותם חרשו סיפורי שמואל ארגמן ז"ל ועכשיו כבר לא קוראים ספרים כאלה אבל מידי פעם, רק פעם בשבוע, מסתכלים לכמה דקות בקטיפה על החדש של מ.קינן) אבל גם אם לא, אתה כבר תכיר אותו.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמב

א מַשְׂכִּיל לְדָוִד בִּהְיוֹתוֹ בַמְּעָרָה תְפִלָּה:ב קוֹלִי אֶל יְהוָה אֶזְעָק קוֹלִי אֶל יְהוָה אֶתְחַנָּן:ג אֶשְׁפֹּךְ לְפָנָיו שִׂיחִי צָרָתִי לְפָנָיו אַגִּיד:ד בְּהִתְעַטֵּף עָלַי רוּחִי וְאַתָּה יָדַעְתָּ נְתִיבָתִי בְּאֹרַח זוּ אֲהַלֵּךְ טָמְנוּ פַח לִי:ה הַבֵּיט יָמִין וּרְאֵה וְאֵין לִי מַכִּיר אָבַד מָנוֹס מִמֶּנִּי אֵין דּוֹרֵשׁ לְנַפְשִׁי:ו זָעַקְתִּי אֵלֶיךָ יְהוָה אָמַרְתִּי אַתָּה מַחְסִי חֶלְקִי בְּאֶרֶץ הַחַיִּים:ז הַקְשִׁיבָה אֶל רִנָּתִי כִּי דַלּוֹתִי מְאֹד הַצִּילֵנִי מֵרֹדְפַי כִּי אָמְצוּ מִמֶּנִּי:ח הוֹצִיאָה מִמַּסְגֵּר נַפְשִׁי לְהוֹדוֹת אֶת שְׁמֶךָ בִּי יַכְתִּרוּ צַדִּיקִים כִּי תִגְמֹל עָלָי:
נקרא  33  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה