דרוש מידע צבעים - מי יגאל אותי עם תשובה לשאלה הזו?

צוללן הסייבר

משתמש רשום
כולנו מכירים את הסיפור עם הרמב"ם של העיוור מלידה שריפאו אותו וכשהרמב"ם הגיש לו מטפחת בצבע אדום הוא ידע את הצבע וכך נחפשה התחזותו
עכשיו, מי אמר שכל אחד מאיתנו לא רואה צבע אחר והאדום שלי הוא הכחול שלך? שתינו קוראים לזה אדום כי זה מה שלימדו אותנו אבל למעשה כל אחד רואה צבע אחר כמו שלכל אחד יש פרצוף אחר
אין באמת דרך לברר את זה כי כמה שתתאמץ להסביר לשני איך נראה אצלך האדום הוא לא יבין כמו בסיפור עם העיוור...
תתעמקו פרק זמן בשאלה ותבינו אותה
(מקווה שחוקי לשאול כזאת שאלה בפרוג אבל אשמח אם למישהו יש הסבר שמניח את הדעת)

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
כולנו מכירים את הסיפור עם הרמב"ם של העיוור מלידה שריפאו אותו וכשהרמב"ם הגיש לו מטפחת בצבע אדום הוא ידע את הצבע וכך נחפשה התחזותו
עכשיו, מי אמר שכל אחד מאיתנו לא רואה צבע אחר והאדום שלי הוא הכחול שלך? שתינו קוראים לזה אדום כי זה מה שלימדו אותנו אבל למעשה כל אחד רואה צבע אחר כמו שלכל אחד יש פרצוף אחר
אין באמת דרך לברר את זה כי כמה שתתאמץ להסביר לשני איך נראה אצלך האדום הוא לא יבין כמו בסיפור עם העיוור...
תתעמקו פרק זמן בשאלה ותבינו אותה
(מקווה שחוקי לשאול כזאת שאלה בפרוג אבל אשמח אם למישהו יש הסבר שמניח את הדעת)
נכון,אין באמת שום דרך לברר את זה
ואין לזה שום נ"מ לשום דבר

*במחשבה שניה יש קצת דרך לברר את זה
למשל אם נניח שחור זה הלבן שלך ולבן זה השחור שלי

אז על ידי תיאורים כללים של הצבע ניתן להבין ששנינו רואים דברים שונים

למשל שחור הוא צבע חזק מפחיד יותר וכו'
ואם אתה רואה לבן והייתי מתאר לך את מה שאני רואה
אז היית מבין שכנראה לא מדובר באותו צבע

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
יש בזה נפקא מינה זה מעניין לדעת אם זה נכון...
הוספתי קצת בתגובה הראשונה
לדעתי אם למשל אתה רואה שחור ואני רואה לבן (על אוביקט מסוים)
בהכרח באיזה שלב נגלה שאנחנו רואים דברים שונים

כי את השחור מתארים כצבע מפחיד של חושך יותר עז בעוצמתו וכו'
ואת הלבן כרכרוכי וכו'
לכן יש מקום להבין שכנראה יש מתאם בין מה שאנחנו רואים
אחרת זה היה מתגלה באיך שאנחנו מתארים את הצבעים

ב.צ.מ

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
אל תשכח שביהדות הצבעים זה מסורת
לדוגמא אם יהיו חטאיכם כשנים כשלג ילבינו ואנו יודעים ששני זה אדום
או ציצית תכלת
או
"וּלְבֶן שִׁנַּיִם מֵחָלָב"
וכלי וכולי
וכמו שכל התורה היא מסורת שעוברת מדור לדור כך גם הצבעים הם מסורת שעוברים מדוד לדור
ובודאי שזה נפק"מ להלכה בהלכות טהרה נגעים וכולי

א.ד.מ.

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
קודם כל אצל גברים באמת סקאלת הצבעים שונה מאדם לאדם אבל נשארת בטווח הצבע, אצל נשים זה לא קיים.
הדרך לדעת את זה, היא ע"י נורות לד שמאירות בטווח תדרים מסויים ואם נגיד מפעילים את האדום בתדרים שונים אז אדם שרואה ירוק וחושב שקוראים לזה אדום לא יראה את האור כי העין שלו לא קולטת את התדרים האלו.
זה הכיוון.
ומי שהסביר לי את זה הוא אדם כימאי שעבד שנים בתחום הצבע ובפרט בהתאמת צבעים.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אל תשכח שביהדות הצבעים זה מסורת
לדוגמא אם יהיו חטאיכם כשנים כשלג ילבינו ואנו יודעים ששני זה אדום
או ציצית תכלת
או
"וּלְבֶן שִׁנַּיִם מֵחָלָב"
וכלי וכולי
וכמו שכל התורה היא מסורת שעוברת מדור לדור כך גם הצבעים הם מסורת שעוברים מדוד לדור
ובודאי שזה נפק"מ להלכה בהלכות טהרה נגעים וכולי
זה לא קשור לשאלה שלו.

ווילי וונקה

משתמש מקצוען
קודם כל אצל גברים באמת סקאלת הצבעים שונה מאדם לאדם אבל נשארת בטווח הצבע, אצל נשים זה לא קיים.
?
לא הצלחתי להבין
בכל מקרה, כל צבע הוא פליטה של קרינה אלקטרומגנטית בתדר ספציפי
(יותר נכון, בליעה של אור בתדר של הצבע הנגדי בגלגל הצבעים)
העין היא קולטן- דטקטור והיא יודעת להבחין באיזה אורך גל הקרינה שהיא מקבלת
המח קורא לזה "אדום"

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
הדרך לדעת את זה, היא ע"י נורות לד שמאירות בטווח תדרים מסויים ואם נגיד מפעילים את האדום בתדרים שונים אז אדם שרואה ירוק וחושב שקוראים לזה אדום לא יראה את האור כי העין שלו לא קולטת את התדרים האלו.
זה הכיוון.
ומי שהסביר לי את זה הוא אדם כימאי שעבד שנים בתחום הצבע ובפרט בהתאמת צבעים.
זה לא מוכיח שכשאשר הוא רואה צבע מסוים זה בדיוק אותו צבע שאתה רואה

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
תבקשו ממישהו לצבוע בצבע אדום
בחדר שני תבקשו מאדם אחר לצבוע בצבע אדום
התוצאה מין הסתם תהיה זהה.
אין לזה קשר לשאלה שפותח האשכול שאל.
כי הנושא היה איזה צובע רואים במח
ולא איזה צבע באמת מדובר

ידידים

משתמש פעיל
צבע- זה קרן אור שחוזרת לעיינים שלנו מתוך שלל צבעי קרני השמש .
לכאורה יש צדק בשאלה
אולי כל אחד רואה את הקרן אור הזאת שונה ? וקורא לה באותו שם כי כך לימדו אותו ?
אני מניחה שזה קצת מופקע ,משום שהעובדה היא שהצבעים גורמים לנו השפעה על הרגשות
על סמך כך מתסבססות כל הפרסומות שמשדרות רעש אנרגיה , רוגע וכד' ..
אם היינו רואים שונה , זה גם היה משפיע שונה על כל אחד
ולא היה ניתן לעשות פרסומות מצליחות
.. ולכן אני מאמינה שכולנו רואים אותו דבר.

בטלן לשעבר

משתמש צעיר
יש לזה ספרות פילוסופית ענפה
ישנה שאלה פילוסופית ותיקה שנקראת בעיה הקווליה (Qualia Problem). קווליה מתייחסות לחוויות התחושתיות הסובייקטיביות, כמו איך זה מרגיש לראות צבע מסוים או לחוות ריח מסוים. השאלה העולה היא האם החוויות האלו זהות אצל כולם, או שמא כל אחד חווה את המציאות התחושתית באופן שונה למרות שאנחנו משתמשים באותם מונחים לתאר אותה.
הניסוח הספציפי שהעלית קשור לבעיה שנקראת "היפוך ספקטרום" (Inverted Spectrum). זו ספקולציה פילוסופית שאומרת כי ייתכן שלשני אנשים יש חוויות תחושתיות שונות לחלוטין לגבי צבעים, אבל אין שום דרך לגלות זאת, כי הם משתמשים באותם שמות לצבעים. לדוגמה, ייתכן שאני רואה אדום ואתה רואה את מה שאני הייתי מתאר כירוק, אבל שנינו קוראים לזה "אדום", כי לימדו אותנו כך.
השאלה הזו מעלה סוגיות עמוקות לגבי הטבע של התודעה והחוויה הסובייקטיבית, והאם אפשר בכלל לתקשר את החוויה הפנימית הזו או לדעת אם היא זהה אצל אנשים שונים.

אם תרצה אנסה להרחיב על כך

ידידים

משתמש פעיל
תבקשו ממישהו לצבוע בצבע אדום
בחדר שני תבקשו מאדם אחר לצבוע בצבע אדום
התוצאה מין הסתם תהיה זהה.
עדיין לא אומר שהם רואים את הצבע הזה אותו דבר
הם קוראים לו אדום , כי כך לימדו אותם שהדבר הזה הוא אדום

ב.צ.מ

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
זה לא קשור לשאלה שלו.
קשור ולא קשור
קודם כל צריך להניח שאדום זה אדום וכחול זה כחול
וזה קשור כי מה שרוב האנשים טוענים שאדום זה אדום זה כנראה אדום מהסיבה של המסורת ולא שייך לטעון שהשמות והצבעים השתנו לאורך הדורות
לדוגמא מי שתשאל אותו באיזה צבע המדבקה של קוקה קולה ויגיד לך כחול כנראה שיש לו בעיה
והראיה שאתה צודק היא המסורת

זיתים

משתמש צעיר
השאלה הזאת היא בעיה מוכרת מאוד, ואם אני לא טועה יש לה אפילו שם מדעי.
כפי שאני זוכרת מעולם לא הצליחו להוכיח או להפריך את הטענה.
נקודה מעניינת שחשבתי עליה היא שאם ניתן לאנשים שונים המון צבעים ונבקש שימיינו אותם לפי צבע וגוון, סביר להניח שימיינו זאת באופן זהה או כמעט זהה, מה שמוכיח שתפיסת הצבעים היא כן זהה מאחד לשני..

זיתים

משתמש צעיר
קשור ולא קשור
קודם כל צריך להניח שאדום זה אדום וכחול זה כחול
וזה קשור כי מה שרוב האנשים טוענים שאדום זה אדום זה כנראה אדום מהסיבה של המסורת ולא שייך לטעון שהשמות והצבעים השתנו לאורך הדורות
לדוגמא מי שתשאל אותו באיזה צבע המדבקה של קוקה קולה ויגיד לך כחול כנראה שיש לו בעיה
והראיה שאתה צודק היא המסורת
עדיין לא פותר את הבעיה, יכול להיות שאותו אדם בעצם רואה את מה שהאחר מכנה ככחול, אך כך חונך מגיל צעיר שאותו צבע הוא אדום

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קד

א בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי יי אֱלֹהַי גָּדַלְתָּ מְּאֹד הוֹד וְהָדָר לָבָשְׁתָּ:ב עֹטֶה אוֹר כַּשַּׂלְמָה נוֹטֶה שָׁמַיִם כַּיְרִיעָה:ג הַמְקָרֶה בַמַּיִם עֲלִיּוֹתָיו הַשָּׂם עָבִים רְכוּבוֹ הַמְהַלֵּךְ עַל כַּנְפֵי רוּחַ:ד עֹשֶׂה מַלְאָכָיו רוּחוֹת מְשָׁרְתָיו אֵשׁ לֹהֵט:ה יָסַד אֶרֶץ עַל מְכוֹנֶיהָ בַּל תִּמּוֹט עוֹלָם וָעֶד:ו תְּהוֹם כַּלְּבוּשׁ כִּסִּיתוֹ עַל הָרִים יַעַמְדוּ מָיִם:ז מִן גַּעֲרָתְךָ יְנוּסוּן מִן קוֹל רַעַמְךָ יֵחָפֵזוּן:ח יַעֲלוּ הָרִים יֵרְדוּ בְקָעוֹת אֶל מְקוֹם זֶה יָסַדְתָּ לָהֶם:ט גְּבוּל שַׂמְתָּ בַּל יַעֲבֹרוּן בַּל יְשׁוּבוּן לְכַסּוֹת הָאָרֶץ:י הַמְשַׁלֵּחַ מַעְיָנִים בַּנְּחָלִים בֵּין הָרִים יְהַלֵּכוּן:יא יַשְׁקוּ כָּל חַיְתוֹ שָׂדָי יִשְׁבְּרוּ פְרָאִים צְמָאָם:יב עֲלֵיהֶם עוֹף הַשָּׁמַיִם יִשְׁכּוֹן מִבֵּין עֳפָאיִם יִתְּנוּ קוֹל:יג מַשְׁקֶה הָרִים מֵעֲלִיּוֹתָיו מִפְּרִי מַעֲשֶׂיךָ תִּשְׂבַּע הָאָרֶץ:יד מַצְמִיחַ חָצִיר לַבְּהֵמָה וְעֵשֶׂב לַעֲבֹדַת הָאָדָם לְהוֹצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ:טו וְיַיִן יְשַׂמַּח לְבַב אֱנוֹשׁ לְהַצְהִיל פָּנִים מִשָּׁמֶן וְלֶחֶם לְבַב אֱנוֹשׁ יִסְעָד:טז יִשְׂבְּעוּ עֲצֵי יי אַרְזֵי לְבָנוֹן אֲשֶׁר נָטָע:יז אֲשֶׁר שָׁם צִפֳּרִים יְקַנֵּנוּ חֲסִידָה בְּרוֹשִׁים בֵּיתָהּ:יח הָרִים הַגְּבֹהִים לַיְּעֵלִים סְלָעִים מַחְסֶה לַשְׁפַנִּים:יט עָשָׂה יָרֵחַ לְמוֹעֲדִים שֶׁמֶשׁ יָדַע מְבוֹאוֹ:כ תָּשֶׁת חֹשֶׁךְ וִיהִי לָיְלָה בּוֹ תִרְמֹשׂ כָּל חַיְתוֹ יָעַר:כא הַכְּפִירִים שֹׁאֲגִים לַטָּרֶף וּלְבַקֵּשׁ מֵאֵל אָכְלָם:כב תִּזְרַח הַשֶּׁמֶשׁ יֵאָסֵפוּן וְאֶל מְעוֹנֹתָם יִרְבָּצוּן:כג יֵצֵא אָדָם לְפָעֳלוֹ וְלַעֲבֹדָתוֹ עֲדֵי עָרֶב:כד מָה רַבּוּ מַעֲשֶׂיךָ יי כֻּלָּם בְּחָכְמָה עָשִׂיתָ מָלְאָה הָאָרֶץ קִנְיָנֶךָ:כה זֶה הַיָּם גָּדוֹל וּרְחַב יָדָיִם שָׁם רֶמֶשׂ וְאֵין מִסְפָּר חַיּוֹת קְטַנּוֹת עִם גְּדֹלוֹת:כו שָׁם אֳנִיּוֹת יְהַלֵּכוּן לִוְיָתָן זֶה יָצַרְתָּ לְשַׂחֶק בּוֹ:כז כֻּלָּם אֵלֶיךָ יְשַׂבֵּרוּן לָתֵת אָכְלָם בְּעִתּוֹ:כח תִּתֵּן לָהֶם יִלְקֹטוּן תִּפְתַּח יָדְךָ יִשְׂבְּעוּן טוֹב:כט תַּסְתִּיר פָּנֶיךָ יִבָּהֵלוּן תֹּסֵף רוּחָם יִגְוָעוּן וְאֶל עֲפָרָם יְשׁוּבוּן:ל תְּשַׁלַּח רוּחֲךָ יִבָּרֵאוּן וּתְחַדֵּשׁ פְּנֵי אֲדָמָה:לא יְהִי כְבוֹד יי לְעוֹלָם יִשְׂמַח יי בְּמַעֲשָׂיו:לב הַמַּבִּיט לָאָרֶץ וַתִּרְעָד יִגַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:לג אָשִׁירָה לַיי בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:לד יֶעֱרַב עָלָיו שִׂיחִי אָנֹכִי אֶשְׂמַח בַּיהוָה:לה יִתַּמּוּ חַטָּאִים מִן הָאָרֶץ וּרְשָׁעִים עוֹד אֵינָם בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי הַלְלוּיָהּ:
נקרא  3  פעמים

אתגר AI

רגעים מכריעים בחיים • אתגר 116

לוח מודעות

למעלה