עזרה!---לא הפרישו לקרן השתלמות למורים-מה עושים?

SRADT

משתמש פעיל
שלום,

אמא שלי מורה כבר שלושים שנה בתלמוד תורה של החינוך העצמאי. מאחר והיא עובדת עם גברים היו הרבה דברים שהיא לא ידעה והפסדה כסף בגלל זה.
אחד הדברים זה קרן השתלמות, היא עובדת כבר 30 שנה ופתחה קרן השתלמות רק אחרי 20+ שנות עבודה...
המעסיק שלה כמובן לא יידע אותה מעולם על אפשרות של פתיחת קרן השתלמות.
עכשיו אני מבינה שבגלל חוסר ידע היא הפסידה סכום כסף רציני שהיה מגיע לה.
מישהו יודע מה ניתן לעשות? יש את מי לתבוע? יש דרך לקבל את הכספים איכשהוא רטרו?
וגם- מבחחינה החוק על מי האחריות לפתוח את הקרן והאם המעסיק היה צריך לידע אותה?

נשמח ממש לעזרה מכל המבינים.
אולי @מקצועי בלבד תדעי לעזור?

תודה מראש!

שלמה וייס

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מוזיקה ונגינה
שלום,

אמא שלי מורה כבר שלושים שנה בתלמוד תורה של החינוך העצמאי. מאחר והיא עובדת עם גברים היו הרבה דברים שהיא לא ידעה והפסדה כסף בגלל זה.
אחד הדברים זה קרן השתלמות, היא עובדת כבר 30 שנה ופתחה קרן השתלמות רק אחרי 20+ שנות עבודה...

תודה מראש!
כל עוד היא לא בקשה, למה שיפתחו?

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
שלום,

תודה מראש!
מבחינת החוק הם היו חייבים לפתוח לה, ופשוט שתדרוש מהם שיפרישו לה רטרו!!

ושתדאג לכל הפחות להודאה שהם צריכים לשלם לה את זה ואז היא תוכל לתבוע אותם בבית הדין לעבודה.
אם הם לא יודו שבאמת הם צריכים לשלם, אז למרות שהם היו חייבים וכו' אז יהיה קשה מאד לתבוע אותם, כי לכאורה חלה על זה התיישנות, אבל אם הם יודו בזה, אז מההודאה יש התיישנות מחדש של 7 שנים ואפשר יהיה לתבוע אותם.

בהצלחה רבה!!

מביאה את המשיח

משתמש פעיל
שלום,

תודה מראש!
אם זה יעזור-
אני עבדתי שנה בתיכון שזה עמותה עצמאית, ולא הפרישו לי, היה להם ביקורת שנה אח''כ והם קיבלו הערה על זה והיו צריכים לפתוח לי קרן ולהפריש רטרואקטיבית, אבל גם אני הייתי צריכה להחזיר את החלק שלי שקיבלתי אלי במקום לקרן- זה הולך שחלק המעביד וחלק העובד מעבירים לשם כל פעם

יראת גאולה

משתמש מקצוען
אם אפשר גם לשאול, אני מורה במשרד החינוך כבר שנתיים, ולא נראה לי שהפרישו לי... איך אני בודקת את זה? וממי מבקשים לפתוח אם אין?
במשרד החינוך זה ממש פשוט.
את פשוט צריכה ללכת לבנק עם תז ותלוש ולבקש לפתוח. רק צריך לבדוק באיזה בנק זה, כמדומני בעבר זה היה בבנק לאומי, אבל אולי אני טועה ואולי זה השתנה.

עריכה:
חיפשתי קצת, ונראה שהיום זה פשוט עוד יותר.
תראי כאן

וכאן

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
אם אפשר גם לשאול, אני מורה במשרד החינוך כבר שנתיים, ולא נראה לי שהפרישו לי... איך אני בודקת את זה? וממי מבקשים לפתוח אם אין?
תבדקי בתלוש משכורת אם מפרישים לך.
ואם כתוב שמפרישים לך, אז תבדקי בחברה שאליה כתו שמופרש לך, שאכן הופרש לך.

במקום שאין אנשים ;)

משתמש מקצוען
זה מעניין, כי מצד אחד ידוע לי שיש חובה למעסיקי עובדי הוראה להפריש להם לקרן השתלמות, ושאם הם לא עושים זאת, הם עלולים להיתבע רטרו.
מצד שני באתר משרד החינוך כתוב:
קרנות השתלמות

כל עובד הנקלט לשירות המדינה כדין, ובכלל זה עובד הוראה, רשאי לבקש להצטרף לקרן השתלמות לפי בחירתו. בהתאם לכך, באפשרותכם להצטרף לקרנות השתלמות ייעודיות לעובדי הוראה או לקרנות השתלמות שאינן ייעודיות, כמפורט בדף זה.
כמו כן תוכלו לצפות לאחר הזדהות בשיעורי ההפקדה שלכם בקרן ההשתלמות.

סגור

קרן השתלמות ייעודית לעובדי הוראה​

לעובדי הוראה יש אפשרות להצטרף לקרן השתלמות ייעודית לעובדי הוראה. מטרת הקרן הייעודית היא לאפשר לעובדי הוראה לצאת לשנת שבתון לצורך השתלמות בתחומי עניין שונים הקשורים לקידומם המקצועי. במהלך שנת השבתון המשתלמים זכאים למענקים חודשיים ושכר לימוד מקרן ההשתלמות, כל זאת בהתאם לתקנון הקרנות.

מישהו יודע להסביר מה פרוש הסתירה?

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
זה מעניין, כי מצד אחד ידוע לי שיש חובה למעסיקי עובדי הוראה להפריש להם לקרן השתלמות, ושאם הם לא עושים זאת, הם עלולים להיתבע רטרו.
מצד שני באתר משרד החינוך כתוב:
קרנות השתלמות

כל עובד הנקלט לשירות המדינה כדין, ובכלל זה עובד הוראה, רשאי לבקש להצטרף לקרן השתלמות לפי בחירתו. בהתאם לכך, באפשרותכם להצטרף לקרנות השתלמות ייעודיות לעובדי הוראה או לקרנות השתלמות שאינן ייעודיות, כמפורט בדף זה.
כמו כן תוכלו לצפות לאחר הזדהות בשיעורי ההפקדה שלכם בקרן ההשתלמות.

סגור

קרן השתלמות ייעודית לעובדי הוראה​

לעובדי הוראה יש אפשרות להצטרף לקרן השתלמות ייעודית לעובדי הוראה. מטרת הקרן הייעודית היא לאפשר לעובדי הוראה לצאת לשנת שבתון לצורך השתלמות בתחומי עניין שונים הקשורים לקידומם המקצועי. במהלך שנת השבתון המשתלמים זכאים למענקים חודשיים ושכר לימוד מקרן ההשתלמות, כל זאת בהתאם לתקנון הקרנות.

מישהו יודע להסביר מה פרוש הסתירה?
הכוונה שזה זכות של העובד להחליט לאיזה קרן השתלמות להפריש.
ובעיקרון הוא יכול גם לוותר על ההפרשה הזאת, כי יש חלק שיורד גם מהעובד.

במקום שאין אנשים ;)

משתמש מקצוען
ובעיקרון הוא יכול גם לוותר על ההפרשה הזאת, כי יש חלק שיורד גם מהעובד.
למיטב ידיעתי לא.
בתיכון מסויים שמורה סרבה להצטרף משיקולי ריבית וכו', משרד החינוך בביקורת חייב אותם להפריש לה רטרו, ולא קיבלת את הסירוב של המורה.
לכן היה לי מוזר הניסוח של רשאי וכו'.
לכן מה שכתבת לגבי בחירתו לסוג הקרן נשמע לי נכון.
ובכל זאת, בקטע האחר כתוב:
לעובדי הוראה יש אפשרות להצטרף לקרן השתלמות ייעודית לעובדי הוראה.
מה שנשמע כמו שזה תלוי ברצונם. עדין נשמע מוזר.

yudb

משתמש סופר מקצוען
במשרד החינוך זה ממש פשוט.
את פשוט צריכה ללכת לבנק עם תז ותלוש ולבקש לפתוח. רק צריך לבדוק באיזה בנק זה, כמדומני בעבר זה היה בבנק לאומי, אבל אולי אני טועה ואולי זה השתנה.

עריכה:
חיפשתי קצת, ונראה שהיום זה פשוט עוד יותר.
תראי כאן

וכאן
יכול להיות שלא בקשו ממני להגיע לבנק בשביל זה?
בתלוש אני רואה שמשרד החינוך מפריש לי.
מצד שני,
אני לא יודעת לאיפה?
חשבתי שלמקום מסויים והם אומרים שאין אצלם קרן השתלמות...
@מקצועי בלבד

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
מצד שני,
אני לא יודעת לאיפה?
@מקצועי בלבד
בתלוש גם כתוב לאיפה.
מה שכתבת לגבי בחירתו לסוג הקרן נשמע לי נכון.
ובכל זאת, בקטע האחר כתוב:
מה שנשמע כמו שזה תלוי ברצונם. עדין נשמע מוזר.
ברצון העובד זה יהיה בקרן השתלמות רגילה איזה שיבחר, וברצונו הוא יכול לבחור בקרן השתלמות ייעודית למורים.
אני לא רואה שום סתירה.

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
למיטב ידיעתי יש חובה להפריש לקרן השתלמות, אבל האחריות לפתוח היא על העובד- הוא זה שצריך להגיש את הבקשה.
עובדים שמקבלים משכורת ממשרד החינוך (וגם בהרבה מקומות מסודרים אחרים) מקבלים התראה בתלוש אם הם לא דאגו לזה, אבל המעסיק לא פותח במקומם (אולי בגלל שהוא לא יכול לבחור את הקרן במקומם? :unsure:).
מה שכן, הגיוני שצריך להפריש רטרו (אם כי לוותק ביציאה לשבתון זה כבר לא יעזור. רק לצבירה, שזה משמעותי כמובן)
מצד שני,
אני לא יודעת לאיפה?
לא נשמע הגיוני. יותר סביר שמדובר בקופת גמל (משום מה משרד החינוך מפריש לקופת גמל שונה מקרן הפנסיה על חלק קטן מהשכר)
מה שם הקרן שכתובה בתלוש?

yudb

משתמש סופר מקצוען
בתלוש גם כתוב לאיפה.

ברצון העובד זה יהיה בקרן השתלמות רגילה איזה שיבחר, וברצונו הוא יכול לבחור בקרן השתלמות ייעודית למורים.
אני לא רואה שום סתירה.
למיטב ידיעתי יש חובה להפריש לקרן השתלמות, אבל האחריות לפתוח היא על העובד- הוא זה שצריך להגיש את הבקשה.
עובדים שמקבלים משכורת ממשרד החינוך (וגם בהרבה מקומות מסודרים אחרים) מקבלים התראה בתלוש אם הם לא דאגו לזה, אבל המעסיק לא פותח במקומם (אולי הוא לא יכול לבחור את הקרן במקומם? :unsure:).
מה שכן, הגיוני שצריך להפריש רטרו (אם כי לוותק ביציאה לשבתון זה כבר לא יעזור. רק לצבירה, שזה משמעותי כמובן)

לא נשמע הגיוני. יותר סביר שמדובר בקופת גמל (משום מה משרד החינוך מפריש לקופת גמל שונה מקרן הפנסיה על חלק קטן מהשכר)
מה שם הקרן שכתובה בתלוש?
אני רואה שכתוב לי בתלוש:
ק.השת(הסת) בינ"ל

מה זה אומר? איפה זה נמצא?

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
אני רואה שכתוב לי בתלוש:
ק.השת(הסת) בינ"ל

מה זה אומר? איפה זה נמצא?
נשמע שזו כן קרן השתלמות (קרן ייעודית למורים).
שווה לנסות ליצור קשר דרך פרטי יצירת הקשר באתר שלהם-

אולי החתימו אותך על טופס הצטרפות כשהתחלת לעבוד ולא שמת לב (עבדתי פעם בבי"ס שדאגו לנציג שיחתים את כל המורות)

yudb

משתמש סופר מקצוען
נשמע שזו כן קרן השתלמות.
שווה לנסות ליצור קשר דרך פרטי יצירת הקשר באתר שלהם-

אולי החתימו אותך על טופס הצטרפות כשהתחלת לעבוד ולא שמת לב (עבדתי פעם בבי"ס שדאגו לנציג שיחתים את כל המורות)
המזכירה החתימה אותי על משהו שקשור לפנסיה וקרן השתלמות לפי דעתי.
אבל פה כתבתם שחייבים לעשות משהו בבנק,
לכן התחלתי לחשוש כי אני לא מוצאת איפה הכסף נמצא...
אני בדיוק באמצע לבדוק איפה צבור וכמה...

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
המזכירה החתימה אותי על משהו שקשור לפנסיה וקרן השתלמות לפי דעתי.
אבל פה כתבתם שחייבים לעשות משהו בבנק,
לכן התחלתי לחשוש כי אני לא מוצאת איפה הכסף נמצא...
אני בדיוק באמצע לבדוק איפה צבור וכמה...
ממש לא צריך להגיע לבנק כדי להצטרף. מספיק לחתום על טופס הצטרפות (שאפשר אגב להגיש אפילו דיגיטלית, אבל וודאי שאפשר גם פיזית)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק א

א אַשְׁרֵי הָאִישׁ אֲשֶׁר לֹא הָלַךְ בַּעֲצַת רְשָׁעִים וּבְדֶרֶךְ חַטָּאִים לֹא עָמָד וּבְמוֹשַׁב לֵצִים לֹא יָשָׁב:ב כִּי אִם בְּתוֹרַת יְהוָה חֶפְצוֹ וּבְתוֹרָתוֹ יֶהְגֶּה יוֹמָם וָלָיְלָה:ג וְהָיָה כְּעֵץ שָׁתוּל עַל פַּלְגֵי מָיִם אֲשֶׁר פִּרְיוֹ יִתֵּן בְּעִתּוֹ וְעָלֵהוּ לֹא יִבּוֹל וְכֹל אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה יַצְלִיחַ:ד לֹא כֵן הָרְשָׁעִים כִּי אִם כַּמֹּץ אֲשֶׁר תִּדְּפֶנּוּ רוּחַ:ה עַל כֵּן לֹא יָקֻמוּ רְשָׁעִים בַּמִּשְׁפָּט וְחַטָּאִים בַּעֲדַת צַדִּיקִים:ו כִּי יוֹדֵעַ יְהוָה דֶּרֶךְ צַדִּיקִים וְדֶרֶךְ רְשָׁעִים תֹּאבֵד:
נקרא  21  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה