ביקורת ספרות עולם חירש

java

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
הנזילה אצל הסבתא.
האוטובוס שהיא יודעת לפני כולם שהוא מגיע.
היא יודעת להתייחס כשהילדים בוכים בלילה.
ברור שהיו הרבה סיטואציות שהשמיעה שלה הביאה תועלת.
ואם לא היו כאלה - אז הסופרת היתה חוטאת לאמת. ואז זה היה עוד יותר מעצבן....
זה עוד יותר מחזק את מסקנתי.
למרות שהם ראו תועלות ברורות העדיפו לוותר על החריגות הזו ולא לפתח ולתחזק אותה כיכולת ברורה.

פירי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
זה עוד יותר מחזק את מסקנתי.
למרות שהם ראו תועלות ברורות העדיפו לוותר על החריגות הזו ולא לפתח ולתחזק אותה כיכולת ברורה.
וזאת למה?
כי האמא נורא דאגה לשידוכים, ומה יגידו, והבת שלה מתנהגת מוזר.
וכשהיא מתנהגת מוזר ויש מזה תועלת - זה לא עניין את אף אחד. מקסימום עיקמו את האף גם על זה.
במקום לבדוק באמת מה זה, מאיפה זה מגיע, להאמין לה ממש קצת למה שהילדה אומרת.

123770

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
רק מעירה שההתנהגות של אמי לפעמים קיצונית גם בקרב השומעים. לא כל שומע יושב ומתענג על ציוץ ציפורים מידי בוקר ומשתגע מפיצוץ בלונים. כמדומני שגם הסופרת הסכימה עם זה באחד האשכולות בנושא.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
יש אנשים ש"משוחחים" עם חייזרים, למשל.
אולי הם משוחחים, בלי המרכאות.
העולם המאוד מדעי שלנו לא הצליח, למרות שניסה, להוכיח את קיומם של חייזרים.
זה כמובן לא מעיד על כך שלא מדובר רק במזל רע ובחוסר יכולת שלנו לתפוס כרגע בחושים שלנו או בטכנולוגיות שפיתחנו, משהו קצת שונה ולא מוכר.
יתכן שאם היינו כולנו משוחחים עם חייזרים, היינו מפיקים מכך תועלת רבה, אבל אין לדעת. אולי זה באמת מיותר.
בינתיים אנחנו נקטלג אותם כסכיזופרנים. ואם החייזרים יגידו להם לצאת לטיול דרך החלון, והם ינסו לשמוע בקולם, נגיד שהם גם מסוכנים. לא יעניין אותנו כל כך למה החייזרים אמרו להם לצאת מהחלון, כמו שנראה מציאות של בנאדם שמסתכן בטענה לא הגיונית וניבהל ממנו.
אפשר לנתח את התקשורת עם חייזרים בצורה הגיונית.
בתיאוריה, אין סיבה שלא יחיו חייזרים על אחד הכוכבים באחת הגלקסיות ביקומנו האדיר.
אלא מאי? בכוכבים הקרובים אלינו, לא ידוע על מקום שבו יכולה צורת חיים כלשהי להתקיים, מלבד בכדור הארץ.
גם אם קרתה האפשרות הקלושה, ואותם חייזרים הצליחו להתפתח ולקיים ציביליזציה מתקדמת כשלנו, ואולי אף יותר מתקדמת, אין להם כל דרך לתקשר עמנו, הרחוקים מהם מהלך מאות אלפי שנות אור.
מדענים אכן מנסים לקלוט כל הזמן שדרי רדיו מכל עברי היקום, אולי תהיה בהם שיטתיות כלשהי, ויתברר שיצורים חיים מנסים לשלוח אלינו מסר. הם גם מנסים לשלוח כל הזמן שדרים כאלו.
איך, בדרך הטבע, אנשים שאין להם מכשור משוכלל כלשהו, יצליחו לקלוט שדרים, שהמדענים המתקדמים ביותר לא מצליחים?
על זה נאמר 'חובת הראייה על הטוען'. בסיפור שבספר, לעומת זאת, המספר על אחת בעלת יכולת לקלוט גלי קול, שהמקבילה לזה בדורנו היא נניח יכולת לקלוט גלי רדיו או קרני רנטגן, אפשר להוכיח את הטענה בניסויים מאד פשוטים.

פסיק

עורך תורני וכותב תוכן
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
לדעתי הסוף הכואב רק מדגיש את המסר.
הספר עצמו מעניק הרבה תובנות. ממליץ לכל אחד שעדיין לא קרא - שילך לקרוא.

ובקשר לעולם נכה; אשמח אם יש מישהו מכם שקרא את כולו ויודע להגיד אם גם שם אין הפי אנד.

3333ציפי

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
ובקשר לעולם נכה; אשמח אם יש מישהו מכם שקרא את כולו ויודע להגיד אם גם שם אין הפי אנד.
לא
הסוף שונה
הסוף הוא שההיפרקטיבי מקים בי"ס להיפרקטיבים ואומר שם לכולם בכנס פתיחה, שאולי כדאי להם לעשות פזיותרפיה ולהיות כמותם, היות וכולם ראו את ההישגים שהגיע אליהם בזכות ההיפרקטיביות, זה בערך.

נערך לאחרונה ב:

efrat1

משתמש סופר מקצוען
רק מעירה שההתנהגות של אמי לפעמים קיצונית גם בקרב השומעים. לא כל שומע יושב ומתענג על ציוץ ציפורים מידי בוקר ומשתגע מפיצוץ בלונים. כמדומני שגם הסופרת הסכימה עם זה באחד האשכולות בנושא.
גם לי הפריעה הנקודה הזו,
אבל צריך לזכור שלכולם היתה אפס רגישות לרעש, ואף אחד שם לא ניסה בכלל לשמור על השקט.
כלומר, בכיתה נורמלית לא יתנו לתלמידה ללעוס גזר תוך כדי מבחן.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אבל צריך לזכור שלכולם היתה אפס רגישות לרעש, ואף אחד שם לא ניסה בכלל לשמור על השקט.
כלומר, בכיתה נורמלית לא יתנו לתלמידה ללעוס גזר תוך כדי מבחן.
מצד שני, צריך לזכור שאנשים מתרגלים בדרך כלל להפרעות כאלו ואחרות, אם הם 'נולדים עם זה'.
כיום, אם מישהו מעשן בפתח בית המדרש שאני לומד בו, אני עוזב הכל בשביל לנזוף בו ולהרחיק אותו מהאזור, לפני שאחטוף כאב ראש.
ורק לחשוב על זה שלפני כמה עשרות שנים, כל בתי המדרש היו אפופים בעשן כבד של סיגריות...

java

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
נכון. מצד שני, לנו דאגו להנגיש את הקולות האלו.
הייתי היום עם בת השנה וחצי שלי ברחוב, ופתאום היו יריות זיקוקים בעוצמה חריגה מכפר ערבי סמוך.
היא כמובן קפצה בבהלה ואחזה בי ואני כמובן הרגעתי אותה והסברתי לה עד כמה שהבנתה מגעת. עוד מספר פעמים שתקרה סיטואציה דומה והיא כבר לא תשים לב לכך.
במקרה שבו הילד הוא היחיד ששומע את הקולות, הוא יבהל מהם ולא יקבל הסברים או הרגעה מהמבוגרים זה עלול לגרום לו נזק אמיתי לטווח הרחוק ולפתח פוביות ממשיות,
וכל פעם כזו תוציא אותו מדעתו, גם כי לא הבין עדיין מה זה, וגם כי זו הוכחה נוספת לשוני שלו.

anotherית

משתמש סופר מקצוען
לא קראתי את הספר, אבל אם זה עולם ללא שמע, זה היה אמור להיות גם ללא קול.

פסיק

עורך תורני וכותב תוכן
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
מצד שני, צריך לזכור שאנשים מתרגלים בדרך כלל להפרעות כאלו ואחרות, אם הם 'נולדים עם זה'.
כיום, אם מישהו מעשן בפתח בית המדרש שאני לומד בו, אני עוזב הכל בשביל לנזוף בו ולהרחיק אותו מהאזור, לפני שאחטוף כאב ראש.
ורק לחשוב על זה שלפני כמה עשרות שנים, כל בתי המדרש היו אפופים בעשן כבד של סיגריות...
מצד שלישי כמו שכתבו קודמיי צריך לזכור שאם כל הסובב לא שומע, יוצא לפעמים שעושים רעשים מעל למנעד הנורמטיבי. תארו לעצמכם טריקת דלת, גרירת כסא, רעשים הגורמים צמרמורת, וכדומה - שנעשים בלי פרופורציות ולפעמים אף תופסים את היחיד השומע - בהפתעה.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
בכל אופן, זה דבר שניתן לברר גם בימינו, אצל ילדים שומעים שנולדים לבני זוג חירשים.
בדיוק בשבת זו התפרסמה ב'משפחה' כתבה על רב חבד"י חירש, שפועל רבות להנגשת היהדות לחירשים. היתה לי הרגשת 'דה ז'ה וו' כשקראתי את סיפורו ש'מגיל תשעה חודשים הוא ידע לסמן 'בוקר טוב''...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמט

א הַלְלוּיָהּ שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים:ב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם:ג יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ:ד כִּי רוֹצֶה יְהוָה בְּעַמּוֹ יְפָאֵר עֲנָוִים בִּישׁוּעָה:ה יַעְלְזוּ חֲסִידִים בְּכָבוֹד יְרַנְּנוּ עַל מִשְׁכְּבוֹתָם:ו רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם:ז לַעֲשׂוֹת נְקָמָה בַּגּוֹיִם תּוֹכֵחֹת בַּלְאֻמִּים:ח לֶאְסֹר מַלְכֵיהֶם בְּזִקִּים וְנִכְבְּדֵיהֶם בְּכַבְלֵי בַרְזֶל:ט לַעֲשׂוֹת בָּהֶם מִשְׁפָּט כָּתוּב הָדָר הוּא לְכָל חֲסִידָיו הַלְלוּיָהּ:
נקרא  30  פעמים

לוח מודעות

למעלה