עדיין בהשראה של פסח: וואריאציוט על "מה נשתנה"

א פיינער איד

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
כך למשל האורגן היה שונה ממדינה למדינה במספר הקלידים בגודלו ובצורתו.
כלומר, המוזיקה לא היתה אז עם כללים ברורים ומוסכמים כמו היום,
נכון ?
לא נכון
רק ענינים של סגנון וכדו'
היום שייך למצוא אורגן לא בצורה המוכרת (7 טונים ו 5 חצאים) ?
(
מה זה פוגה ?
)

cantor

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
היום שייך למצוא אורגן לא בצורה המוכרת ?
מבחינת סגנונות או קישוטים איני יודע
אבל מה שבטוח שלמוזיקה יש כללים מששת ימי בראשית בנוי על שבע טונים אוקטבות וכו' עד שבא מר ארנולד שנברג שקצת שינה את המוסכמויות ועשה קצת שמח בעסק חלק קיבלו את זה וחלק אמרו שהוא מסרס ומסלף את המוזיקה ומה שלא לפי הכללים אינו מוזיקה וכו' אבל זה קיים היום בצורה כזאת או אחרת אבל רק במוזיקה הקלאסית אין יצירות חסידיות או שירי עם שבנוי על האלטונאליות של שנברג

א פיינער איד

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
אכפת לך להעלות או להפנות אותי למשהו שבנוי על השינויים של של שנברג ? ככה אני יבין יותר טוב.

cantor

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
אני ישתדל לחפש משהו ממנו פשוט אין לי דברים ממנו כי לא התחברתי לזה

קלאסיקה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
מבחינת סגנונות או קישוטים איני יודע
אבל מה שבטוח שלמוזיקה יש כללים מששת ימי בראשית בנוי על שבע טונים אוקטבות וכו' עד שבא מר ארנולד שנברג שקצת שינה את המוסכמויות ועשה קצת שמח בעסק חלק קיבלו את זה וחלק אמרו שהוא מסרס ומסלף את המוזיקה ומה שלא לפי הכללים אינו מוזיקה וכו' אבל זה קיים היום בצורה כזאת או אחרת אבל רק במוזיקה הקלאסית אין יצירות חסידיות או שירי עם שבנוי על האלטונאליות של שנברג

למוזיקה אכן יש חוקים שקיימים מששת ימי בראשית, שהרי מדובר בפיזיקה. אבל חוקי הקונטרפונקט והובלת הקולות שנחקרו בעקבות המוסיקה של באך וקודמיו, לא היתה ידועה כנראה (אולי היתה מוטבעת באופן אינטואטיבי).
מחוקי הובלת קולות עד שנברג, יש המון טווח. רוב המלחינים המודרניים לא בדיוק שמרו על חוקי המוזיקה עוד הרבה לפני שנברג. אפילו מוצרט, בטהובן ושוברט לא היו עוברים מבחינת החוקים המחמירים של באך. שנברג באמת הפך את כל המוזיקה על פיה כשהמציא שיטה חדשה (ויש שיוסיפו מזעזעת...) של שנים עשרה הטונים.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק לב

א לְדָוִד מַשְׂכִּיל אַשְׁרֵי נְשׂוּי פֶּשַׁע כְּסוּי חֲטָאָה:ב אַשְׁרֵי אָדָם לֹא יַחְשֹׁב יְהוָה לוֹ עָוֹן וְאֵין בְּרוּחוֹ רְמִיָּה:ג כִּי הֶחֱרַשְׁתִּי בָּלוּ עֲצָמָי בְּשַׁאֲגָתִי כָּל הַיּוֹם:ד כִּי יוֹמָם וָלַיְלָה תִּכְבַּד עָלַי יָדֶךָ נֶהְפַּךְ לְשַׁדִּי בְּחַרְבֹנֵי קַיִץ סֶלָה:ה חַטָּאתִי אוֹדִיעֲךָ וַעֲוֹנִי לֹא כִסִּיתִי אָמַרְתִּי אוֹדֶה עֲלֵי פְשָׁעַי לַיהוָה וְאַתָּה נָשָׂאתָ עֲוֹן חַטָּאתִי סֶלָה:ו עַל זֹאת יִתְפַּלֵּל כָּל חָסִיד אֵלֶיךָ לְעֵת מְצֹא רַק לְשֵׁטֶף מַיִם רַבִּים אֵלָיו לֹא יַגִּיעוּ:ז אַתָּה סֵתֶר לִי מִצַּר תִּצְּרֵנִי רָנֵּי פַלֵּט תְּסוֹבְבֵנִי סֶלָה:ח אַשְׂכִּילְךָ וְאוֹרְךָ בְּדֶרֶךְ זוּ תֵלֵךְ אִיעֲצָה עָלֶיךָ עֵינִי:ט אַל תִּהְיוּ כְּסוּס כְּפֶרֶד אֵין הָבִין בְּמֶתֶג וָרֶסֶן עֶדְיוֹ לִבְלוֹם בַּל קְרֹב אֵלֶיךָ:י רַבִּים מַכְאוֹבִים לָרָשָׁע וְהַבּוֹטֵחַ בַּיהוָה חֶסֶד יְסוֹבְבֶנּוּ:יא שִׂמְחוּ בַיהוָה וְגִילוּ צַדִּיקִים וְהַרְנִינוּ כָּל יִשְׁרֵי לֵב:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

אומנות הנייר • אתגר 58

לוח מודעות

למעלה