סופרים, עורכים ומה שביניהם!

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הערה קטנה לסדר: עורך הוא לא הבוס של העיתון. הבוס האמתי היא מחלקת השיווק.

נוסף על מה שאמרו כאן: חשוב מאוד שיהיה חיבור בין העורך לסופר. ככל שהסופר אמן יותר גדול הוא עלול "לעוף" עם היצירה. תפקיד העורך הספרותי לבדוק ולתקן חורים, להוריד קטעים מיותרים (אח, כואב!) ולחדד ולדייק.
כשיש חיבור בין העורך לסופר, העורך משתלב בעדינות במארג הסיפור, עובד עם הסופר באותו ראש ולא רוצח לו את הסיפור בידיים גסות, ואז התוצאה משביעת רצון מכל הכיוונים.
לצערי, עבדתי פעם עם עורכת שממש לא הייתה בראש שלי והתהליך היה מתסכל מאוד.

אפשרי

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י נוי;1819903:
הערה קטנה לסדר: עורך הוא לא הבוס של העיתון. הבוס האמתי היא מחלקת השיווק.

:D:D:D

וכפי שאמר פעם העורך הראשון של מעריב כמדומני
הכתבות הם הדבק שבין הפרסומות.... ;););)

יונית3

משתמש צעיר
עורך טוב מצליח לשדרג את הספר בלי להפוך אותו למשהו אחר שהסופר לא התכוון.
אני תמיד אומרת שהספר הוא של הסופר/ת, אני כאן רק כדי לעזור לשפר אותו.
זה עדיין לא אומר שסופר יכול לדחות על הסף הערות של העורך ובדרך כלל העורך צריך לדעת לעמוד על שלו (אצל חלק מהסופרים שמאוהבים במשפטים שלהם) כי אחרת, בשביל מה העריכה?
כל הנ"ל נכון בעריכת ספרים (או סיפורים לעיתון) ולא כתיבה עיתונאית, ששם יש גם שיקולים נוספים של העורך.

ומה אתם הייתם עושים???

אני עורך כעת ספר עמוק ורציני, המצריך זמן ומחשבה על מנת להפיק משהו איכותי ברמות וקליט ביותר.
המחבר, מעוניין להוציא את הספר כמה שיותר מהר!!!
אבל, הוא לא קולט כלל עד כמה שהספר שלו השתנה והשתדרג בגלל השינויים והרעיונות שהוספתי לו.
אי לכך, הוא מצידו מוכן לוותר על עריכות ותיקונים מסוימים, העיקר לסיים כבר. - - - והוא מלחיץ!!!

אני מרגיש שזה עוול שאין כדוגמתו!

בגלל שהוא לא רואה את ההבדל, והוא הבוס, אז נוותר ונוציא עוד סדרת ספרים ש'תשכב' בארון, במקום ספר שעוד לא נראה כבושם הזה???

נו, מה הייתם עושים?

shar

משתמש צעיר
עריכה תורנית
זו אחת הבעיות הגדולות ביותר בין מחברים לעורכים, מה שצריך זה להסביר בצורה יפה למחבר , שהעורך מסתכל על הספר בעינים אחרות משל המחבר, ולפעמים מצליח לפעמים לא.
יש לי כמה וכמה דוגמאות מענינות על דברים כעין דא.
אולי מצריך אשכול נפרד להעלות על הכתב מקרים של עורכים וצורת ההתמודדות מול המחברים.
נכתב ע"י אורי ש;1821534:
ומה אתם הייתם עושים???

אני עורך כעת ספר עמוק ורציני, המצריך זמן ומחשבה על מנת להפיק משהו איכותי ברמות וקליט ביותר.
אבל, הוא לא קולט כלל עד כמה שהספר שלו השתנה והשתדרג בגלל השינויים והרעיונות שהוספתי לו.
אי לכך, הוא מצידו מוכן לוותר על עריכות ותיקונים מסוימים, העיקר לסיים כבר. - - - והוא מלחיץ!!!

בגלל שהוא לא רואה את ההבדל, והוא הבוס, אז נוותר ונוציא עוד סדרת ספרים ש'תשכב' בארון, במקום ספר שעוד לא נראה כבושם הזה???

נו, מה הייתם עושים?

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מכל התגובות דלעיל, עולה, שההגדרה 'עורך' כוללת בתוכה 3 סוגי עבודות - לפחות!

1. עריכה שמעל לסופר. כלומר: סופר בעל כשרון כתיבה, לוקח עורך שישמור לו על האחידות, על הרמה, על התוכן. למעשה - הסופר הוא זה שכותב, העורך רק מכוון אותו ומתקן אותו.

2. עריכה שהיא במקום סופר. כלומר: מלקט או מחבר שאין לו כשרון כתיבה, יש לו רעיונות והוא רוצה להוציאם לאור, פונה לעורך תורני או ספרותי, מוסר בידו את החומר והלה משכתבו מחדש. פעמים ימסרנו בכתובים, ופעמים - במיוחד בביוגרפיות וכאלה, יישב העורך עם המחבר וישמע מפיו את סיפורו ויכתבנו.

3. עורך עיתון / שבועון או כל הוצאה שהיא. תחתיו נמצאים צוות סופרים, ועל להודיע להם מה הנושא, כמה מילים, מה נדרש מהם. לעבור עליהם אח"כ ולוודא את רמת ההתאמה לבמה בה יתפרסמו.

אין לערבב בין התחומים, ולא הרי זה כהרי זה

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י אפשרי;1821936:
ובאיזו מהן עוסק האשכול?

בשלשתן, רק שנוכחתי במקרי "טענו חטים וכו'" כאן, אז חשוב להגדיר שמדובר במהויות אחרות של תפקידים

אפשרי

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י עדיאל;1822005:
בשלשתן, רק שנוכחתי במקרי "טענו חטים וכו'" כאן, אז חשוב להגדיר שמדובר במהויות אחרות של תפקידים

אשר על כן מוטל עליך כפותח האשכול להגדיר שלושה כינויים למען הסר הבלבול והמבוכה...

shar

משתמש צעיר
עריכה תורנית
סוד מקצועי נוסף, יש עורך שהוא גם במקום מחבר - למבינים... וד"ל

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
לפני שנים כתבתי מעל במה זו בנידון, איני מוצא אותם כעת.

בתנופה

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
נכתב ע"י עדיאל;1821780:
ופעמים - במיוחד בביוגרפיות וכאלה, יישב העורך עם המחבר וישמע מפיו את סיפורו ויכתבנו.

במקרים כאלו העורך אינו עורך אלא סופר, והוא זקוק לעזרתו לעורך מהסוג הראשון.

ערך רב

משתמש פעיל
עריכה תורנית
נכתב ע"י אורי ש;1821534:
ומה אתם הייתם עושים???

נו, מה הייתם עושים?

אני במקרים כאלה מזמין את המחבר (או יותר נכון מזמין את עצמי אליו...) לשיחת הבהרה על כוס קפה, בה אני מראה לו כמה עמודים מהחיבור המקורי, ולעומת זאת אותם עמודים אחרי עריכה. כמובן אשתדל לבחור עמודים בהם יש כמה טעויות קטנות [שרק עורך מומחה כמוני קולט על הרגע הראשון ;)] אך מביכות, או קטעים שהקורא הממוצע אין סיכוי שירד ל"עומק דעתו" של המחבר, כדי שיבין למה שוה לו לחכות ואף להוציא יותר כסף, על מנת שהספר לא יצא כפי שהוא אלא לאחר עריכה רצינית ואחראית.
נ. ב. אפשר גם להעזר טיפה באמצעים ויזואליים, כגון את עמודי החומר המקורי להדפיס בפונט לא נעים לעין, או בלי יישור שורות וכדומה, ואילו את המשודרג בצורה יפה ונעימה לקריאה, כך שהמחבר עצמו ישתכנע ויצטרך להודות ש"זה" מרשים ו"כך" היה רוצה את הספר, למרות שבאמת אין זה מראה כלום על איכות העריכה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיג

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ עַבְדֵי יי הַלְלוּ אֶת שֵׁם יי:ב יְהִי שֵׁם יי מְבֹרָךְ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:ג מִמִּזְרַח שֶׁמֶשׁ עַד מְבוֹאוֹ מְהֻלָּל שֵׁם יי:ד רָם עַל כָּל גּוֹיִם יי עַל הַשָּׁמַיִם כְּבוֹדוֹ:ה מִי כַּיהוָה אֱלֹהֵינוּ הַמַּגְבִּיהִי לָשָׁבֶת:ו הַמַּשְׁפִּילִי לִרְאוֹת בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ:ז מְקִימִי מֵעָפָר דָּל מֵאַשְׁפֹּת יָרִים אֶבְיוֹן:ח לְהוֹשִׁיבִי עִם נְדִיבִים עִם נְדִיבֵי עַמּוֹ:ט מוֹשִׁיבִי עֲקֶרֶת הַבַּיִת אֵם הַבָּנִים שְׂמֵחָה הַלְלוּיָהּ:
נקרא  11  פעמים

לוח מודעות

למעלה