בקשה סוכה גזולה?

מצב
הנושא נעול.

יעל גימל

משתמש פעיל
מוצאי יום כיפור ושכנים דופקים סוכה. יש להם הרבה תירוצים כמו למשל שאלו עובדים שיכולים רק בשעות האלו. אנחנו מתחננים שיפסיקו, השעה אחת בלילה, התינוק התעורר וצורח, ה"גדולים" עצבניים, יש מחר בית ספר ואיך הם יילכו. הראש שלי מתפוצץ מהצום, הבית הפוך, השארתי הכל והלכתי לישון כי מחר עבודה. אבל ב12 כל הבית מתעורר מהדפיקות.
אנחנו מתקשרים אליהם בנחמדות, הם מבטיחים לסיים עוד שתי דקות שחולפות 10 והם ממשיכים... אנחנו מתקשרים שוב, הם מתעצבנים. עכשיו 1, הם ממשיכים. מחר הם יבקשו סליחה. יהיה לא נעים, הם מבוגרים מאיתנו בעשרים שנה ויתנצלו מעומק הלב, ככה נראה לי.
זו סוכה גזולה?
זה הדברים שמשגעים לי את השכל. איך אפשר לקיים מצוות בעבירות ברורות?

יעל גימל

משתמש פעיל
לא שווה להקפיד עליהם. זו עניות דעתי
לא מקפידה... ובאמת שאין לנו כח לעוד אשמה עכשיו במוצאי יום כיפור.
רק הראש שלי מתפוצץ, מנדנדת את התינוק, הבנות מסתובבות בבית עצבניות, אין לי זמן להרגיש משהו חוץ מאת הכיסופים לישון.

חדזי

משתמש מקצוען
לא מקפידה... ובאמת שאין לנו כח לעוד אשמה עכשיו במוצאי יום כיפור.
רק הראש שלי מתפוצץ, מנדנדת את התינוק, הבנות מסתובבות בבית עצבניות, אין לי זמן להרגיש משהו חוץ מאת הכיסופים לישון.
מבינה מאד . סתם חשבתי על זה שלפעמים באמת בבית עם גדולים פחות רגישים לרעש ועושים את זה בתום לב .

התותח מאמזון

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
רעש אחרי 11 בלילה אפשר להזמין משטרה. הם פשוט ידרשו להפסיק וחסל.
או לחילופין יורידו את המרפסת שהם הוסיפו..
מוסרית..
גדר סוכה גזולה הוא כאשר הגזל הוא בסוכה עצמה, וכגון שהדפנות או הקרקע נגזלו, ולא כאשר גוזל את זכות השימוש של הבעלים במקום שלו,
ולכאורה ה"ה כשבונה ומזיק את השכנים עם רעש הבניה.

יעל גימל

משתמש פעיל
מבינה מאד . סתם חשבתי על זה שלפעמים באמת בבית עם גדולים פחות רגישים לרעש ועושים את זה בתום לב .
ברור לי שזה בתום לב... באמת, לכן מתבאסת כי זה שכנים מקסימים ומזמן אין להם ילדים קטנים, אבל התחננו.
(נכון לעכשיו, אחרי שעה ורבע הפסיקו)

חדזי

משתמש מקצוען
לא מבינה איך במוצאי יום כיפור ממליצים לשכן להזמין משטרה ...
מבינה שקשה לה לישון אבל משטרה על רעש? חשבתי שיש כאן אנשים עם יר"ש...מותר להתנהג קצת לפנים משורת הדין. מבינה מאד את הקושי אבל גם אצלינו שומעים מקדחות מכל עבר . אין לכם מושג איזה תחושה נוראית זו להזמין משטרה לשכן ואז לפגוש בו כל יום. זה לא מומלץ לנסות. נכחתי במפגש כזה בין שכנה לשכנה שהזמינה לה משטרה על רעש של בניה. סתם עוגמת נפש

ליטאי פשוט

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עריכה תורנית
אחרי מס' בקשות ואיום מפורש שאם הרעש לא יפסק-המשטרה תוזמן
חובה להזמין!
ומי שמעז להמשיך להרעיש במוצאי יו"כ אחרי בקשה מפורשת-צריך לבדוק את היראת שמים שלו, ולא את של השכן שבסה"כ רצה לישון בשקט

פנטה

משתמש מקצוען
מבינה שקשה לה לישון אבל משטרה על רעש? חשבתי שיש כאן אנשים עם יר"ש...מותר להתנהג קצת לפנים משורת הדין. מבינה מאד את הקושי אבל גם אצלינו שומעים מקדחות מכל עבר . אין לכם מושג איזה תחושה נוראית זו להזמין משטרה לשכן ואז לפגוש בו כל יום. זה לא מומלץ לנסות. נכחתי במפגש כזה בין שכנה לשכנה שהזמינה לה משטרה על רעש של בניה. סתם עוגמת נפש
המשטרה לא תעשה להם כלום
רק תדאג שיהיה שקט
כן זה לא עברה להזמין משורה
זה עברה להרעיש באחד בלילה ולהפריע לאנשים לישון

אזי

משתמש רשום
הלכתית:
בודאי זה עבירה של גזל שינה וכו' אבל זה לא סוכה גזולה ולא בעיא של הסוכה של מצוה הבאה בעבירה שהמצוה היה ניתן לעשות גם בלי העבירה.
אולי כדאי בשנה הבאה להתקשר אליהם בתחילת אלול ולהסביר איך היה קשה לכם ועדיין זוכרים כל הרעש ולבקש להזמין פועלים מוקדם.

י. שלמה כהן

משתמש מקצוען
השוטר לא ייתן להם קנס ולא יפרק את הסוכה.
הוא רק יעדכן אותם יפה שברגע זה הם מתקפלים ונותנים לשכנים לישון.

הוא גם לא חייב לגלות להם מי זה המלשין.

(באופן אישי לא מבין את הקטע ש "תחושה נוראית" להיפגש עם זה שהפריע לנו לישון אחרי יום של צום ותפילות, ואנחנו כולה הבהרנו לו בדרך שבא הוא מבין.)

זה מזכיר לי את הסיפור על אותו אחד שבא לבנק וביקש מהפקידה כסף, הפקידה אומרת לו אין לך, וההוא מתעקש שתביא, עד שהפקידה קראה למנהל שירד מהלשכה הגיע אליו ונתן לו סטירה מצלצלת, כשההוא הלך אמר לפקידה את דיברת המנהל הסביר. אין מה לעשות, לפעמים צריך להסביר.

נערך לאחרונה ב:

י. שלמה כהן

משתמש מקצוען
לפנות למשטרה לא יעיל בימים אלה, הם לא מגיעים.
כמו גם ב''שמחות בית השואבה'' ברחובה של עיר עד לשעת לילה מאוחרת שמרעידה את קירות הבנינים בסביבה...
ניסית?
אצלי הגיעו תוך רבע שעה,
זה לא היה על בנית סוכה ,על איזה מוסיקה לא ברורוה ברמקולים בשעה מאוחרת מאד

מעצבן.
אם ניסיתם כמה פעמים לבקש ולא עזר -אין באמת מה לעשות.. (לא נראה לי שכדאי להזמין משטרה, בכל זאת הם שכנים שתפגשו במדרגות... יהיה לכם נעים?)

הדבר היחיד שיש לי לומר - תשמחו שאתם לא כאלה ולעולם אתם לא תעשו את זה!

m.f

משתמש חדש
אני ספיציפית חושבת שלא צריך להגזים לפעמים שכנים עושים רעש בשעה מאוחרת אני לא נכנסת לזה אם מותר או אסור הלכתית
אני רק חושבת שצריך לזרום בחיים ובאמת להבין שקורה אולי אין להם עוד הזדמנות. ועכשיו מתאים להם.
משום מה הילדים שלי לא מתעוררים מהרעשים של בניית סוכה
זו דעתי ........... (סליחה אם היא מעצבנת)

יעל גימל

"יש מחר בית ספר ואיך הם יילכו". תשמחי לפחות שיש עדיין לימודים למה אצלינו כולם כבר בחופש

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ה'

לג הוֹרֵנִי יי דֶּרֶךְ חֻקֶּיךָ וְאֶצְּרֶנָּה עֵקֶב:לד הֲבִינֵנִי וְאֶצְּרָה תוֹרָתֶךָ וְאֶשְׁמְרֶנָּה בְכָל לֵב:לה הַדְרִיכֵנִי בִּנְתִיב מִצְוֹתֶיךָ כִּי בוֹ חָפָצְתִּי:לו הַט לִבִּי אֶל עֵדְוֹתֶיךָ וְאַל אֶל בָּצַע:לז הַעֲבֵר עֵינַי מֵרְאוֹת שָׁוְא בִּדְרָכֶךָ חַיֵּנִי:לח הָקֵם לְעַבְדְּךָ אִמְרָתֶךָ אֲשֶׁר לְיִרְאָתֶךָ:לט הַעֲבֵר חֶרְפָּתִי אֲשֶׁר יָגֹרְתִּי כִּי מִשְׁפָּטֶיךָ טוֹבִים:מ הִנֵּה תָּאַבְתִּי לְפִקֻּדֶיךָ בְּצִדְקָתְךָ חַיֵּנִי:
נקרא  20  פעמים

אתגר AI

סוכות • אתגר חופשי

לוח מודעות

למעלה