נתן גלנט מראיין את באבא קמא

זושא כץ

משתמש מקצוען
את הניק באבא קמא כמעט ומיותר להציג. אחד החבר'ה הכי מלהיבים בסביבה: אומנם באבא, אבל משלנו. אומנם גולש בפרוג - אבל נעלה מכולנו. אומנם קוצני - אבל גם אכפתי.
איש כזה צריך לראיין!

מר באבא קמא, שלום...
שלום וברכה.

איך הגעת לפרוג?
חיפוש בגוגל אחרי מידע מסויים הוביל אותי פרוגה.

כמה זמן אתה כבר בפרוג?
כבאבא, כשנה פלוס; עוד שנה תחת ניק אחר.

אם תמונה פתאום למנהל, אילו אשכולות תרוץ למחוק?
הייתי כנראה מוחק את כל האשכולות המחמיאים עד-כדי-מתמרחים מצד בני ובנות כל המגדרים על כתיבתו או פעילותו של ניק כזה או אחר.

כשקוראים את ההודעות שלך בפורום, עולה שאתה מנסה מאוד להשניא את הליטאים.
לא הבנתי. ממתי להביע את דעתי בצורה מכובדת, כשהדבר מתבקש, עלול להשניא מישהו על מישהו?

אתה מנסה מאוד להפיץ את משנתך האידאולוגית.
עכשיו הרגזת אותי.
מנסה - מאוד - להפיץ ?! ההפך. את רוב הדברים שיש לי לומר אני לא אומר כדי לא לפגוע באף אחד.

אה?
טוב, כמובן. חוץ ממתי שמרימים לי להנחתה, שאז אני משרבט כמה משפטים.

...ומשניא את הליטאים.
אני רואה באמירה הזו קופי לאמירה הנפוצה: "אם תלך עם שטריימל ברחוב, אתה עלול להשניא את החרדים על החילוניים", שזו אמירה גלותית לחלוטין. אם כשמישהו כותב את דעותיו באשכול שנועד להבעת דעות, הדבר גורם לכמה מהקוראים לשנוא מגזר כלשהו, הבעיה בשונאים ולא בכותב. אני מסכים שאם אכן הייתי "מנסה מאוד להפיץ", כהגדרתך, הדבר היה עלול להשניא.
יש כמה ניקים נכבדים שבהחלט רואים כמטרה את החינוך של הדור, אני לגמרי לא כזה.

אוקיי. בוא נתקדם. תגיד, איך נראה סדר יומ - - -
עוד לא גמרתי, שניה. אתה לא נחיתי עד כדי לחשוב שכתיבה על ערכי לימוד התורה, התרחקות ממודרניזציה והסתייגות מיציאה לעבודה כערך הם 'אידאולוגיה ליטאית', נכון?
אגב, באשכולות שעסקו ישירות ביחסי ליטאים - חסידים לא התערבתי. אם כי, האמת, קרה כבר כמה פעמים שכתבתי תגובות ארוכות ומושקעות, וכאשר הקשתי על 'פרסם תגובה' גיליתי שהאשכול ננעל / נמחק...

כליטאי גאה, אתה גאה בציבור שלך?
אמרת את התשובה בעצמך. אני חושב שלכולם יש במה להשתפר, ועם זאת אני גאה בזה שאני יהודי חרדי שומר תורה ומצוות, ושמח עד אין קץ שהקב"ה בחר לתת לי לעשות את זה בתוך הקהל אליו אני משתייך.

בוא נבדוק ביחד. אם אחד הבנים שלך ייהפך לחסיד ברסלב, זה יצער אותך?
התשובה הקצרה - תלוי איזה חסיד ברסלב.
יש יהודי ת"ח עצום וירא שמים, שאם בני יהיה ת"ח כמוהו אצליח להתגבר על זה שנהיה ברסלבר, אתפשר גם על חצי ממנו. שמו בישראל - רבי יוסף חשין, מגדולי הלומדים בישיבת מיר. עד פה הקצרה.

התשובה הארוכה - התקוות שלי מהילדים כוללים את הדברים הבאים: שיהיו יראי שמים עובדי ד' באמת, שיקיימו את השו"ע בשלמות עד קוצו של יו"ד, שיהיו בעלי אמונה שלמה ואמיתית בהקב"ה ובגדולי ישראל, שלא יתפסו לקיצוניות בדברים חיצוניים, שיעסקו ככל יכולתם בתורה ובגמ"ח וכן על זה הדרך. אם בני יהיה כל הדברים האלו וגם ילמד בתורת רבינו ויסע לר"ה לאומן, אבלע את זה...

יפה.
ברשותך, עוד שאלה שהרבה רוצים לדעת. אתה עושה רושם של אדם שלא נפגע נעלב ונרתע מכלום. מדוייק?
אני נפגע, נעלב ונרתע ועוד איך... מאנשים שאני סבור שיש מה להיפגע / להיעלב / להירתע מהם. וגם אז לא יודע אם לקרוא לזה 'פגיעה'. בנאדם שיטיח בי את האמת ורק את האמת בפנים, יכאיב לי מאוד. ברוב המקרים אציין בפניו שהוא צודק, אבל זה יהיה כואב.

הכרת אישית את הרב שטיינמן זצ"ל?
מרתיע לכלול במשפט אחד אותי, את רבינו הקדוש זיע"א ואת המושג היכרות אישית. אתה מתכוון אם זכיתי לפגוש אותו, להתייעץ ולקבל את ברכותיו? התשובה היא כן. הרבה.

ספר לנו!
לא יכול לציין מקרים ספציפיים, אבל בכמה מקרים הדהים אותי איך באתי עם שאלה מנוסחת היטב, ואחרי שניות ספורות התברר לי שהשאלה היא אחרת לגמרי וממילא התשובה ברורה מאליה...

למשל, פעם באתי עם שאלה, האם להיכנס לתחום מסוים שהיו בו כמה מורכבויות. הגעתי מוכן עם תשובות לכל אחת מהן וביקשתי את עצתו. הוא שלף מיד מורכבות רוחנית שלא חשבתי עליה ותהה אם אני כה בטוח בעצמי. היות והתשובה הייתה שלילית העניין ירד מהפרק.

ספר לנו עוד!
באחד מהמקרים הגעתי לשאול שאלה מהסוג שכל תשובה עליה, לחיוב או לשלילה - הייתה 'סקופ'.
קיוויתי שרבינו זצוק"ל יענה לי, היות והייתה לי נגיעה אישית משמעותית בדבר. וגם על הדרך תהיה לי תשובה מעניינת לספר לחבר'ה...
לא סיימתי את הצגת השאלה, ורבינו מושיט לי את ידו בתנועה המפורסמת שאומרת "אין לי מה להוסיף", ומפטיר בתקיפות: "אני לא יודע".
אחרי שיצאתי משם, אחד מבני הבית שלדבריו 'שמע במקרה' את הדו - שיח, יצר איתי קשר, ואמר שחשוב לו להבהיר שידוע לו שדעת רבינו לאסור דבר זה.

אנשים רוצים להכיר אותך. ספר לנו קצת איך נראה סדר יומך.
בגדול, מדבר בטלפון ועונה למיילים. בשאר הזמן לומד, אוכל וישן.

ברצינות, נו.
האמת שאני לא יכול לפרט... אבל גם אחרי המשפט הזה - חשוב לי להבהיר שאני לא עובד בשב"כ / מוסד / יחידה 8200. אני פשוט לא רוצה להיחשף סופית.
אני עובד בעבודה כזו, שבגללה אני בקשר כל יום לכל אורכו עם אנשים מכל המגזרים, הפלגים והחוגים. כן, גם כאלו שבחיים האזרחיים קשה לי לברך אותם לשלום בגלל עמדות אידאולוגיות כאלו ואחרות.

נקודת קיצון?
לפעמים אני מגחך כשיוצא לי לדבר עם אדם בדיוק אחרי שסיימתי שיחה עם המתנגד הכי מר שלו...

כתבת פעם שאתה רשם של ישיבות. זה עדיין בתוקף?
עסקתי תקופה קצרה בחיי בעיסוק הזה, ועדיין מקבל מידי פעם הצעות בתחום. אם מצליחים לעשות את העבודה הזו בלי לעבור על שום הלכה בספר חפץ חיים ושו"ע חושן משפט זו גדלות. חושבני שזה מסוג העיסוקים שאי אפשר בלעדיהם, אבל למה אני...

ספר לנו על התלבטות שהייתה לך בתחום.
לא היו התלבטויות ולפיכך אני לא עוסק עוד בעבודה הזו. בפעם הספציפית ההיא, וגם בכל פעם שמציעים לי הצעות דומות - אני מבהיר בפגישה הראשונה שלא אכפת לי לעזור, אבל אם אפגוש בחור שעתידו בישיבה אחרת ולא בישיבה הזו, לא אהסס להמליץ לו בפה מלא ללכת למקום אחר.

יפה.

לסיום, תן לאנשים את האמת שלך?
אני כופר במשפט "כל אחד והאמת שלו". יש אמת אחת. הקב"ה אמת וחותמו אמת, ואני משתדל לרדת לחקר האמת הזו ולחיות על פיה.

עכביש

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
D I G I T A L
הייתי כנראה מוחק את כל האשכולות המחמיאים עד-כדי-מתמרחים מצד בני ובנות כל המגדרים על כתיבתו או פעילותו של ניק כזה או אחר.
ספק ספיקא, צד קלוש יש שמא יתכן ובאבא ימונה למנהל בדיוק כשאפרסם את הראיון שלו, וישפוט את אשכוליתי בפולסא. זו הסיבה למה לא העליתי.

תנוח דעתי.

רחשי הלב

משתמש מקצוען
אני שמח שניתנה לי זכות התגובה.
אז ככה:
לא מבין עד לרגע זה מה הייתה מטרת הראיון, לא חושב שיש בו בשורה או תגלית כלשהי, לקח לי חודשים לענות על השאלות הללו וחוץ ממייל שלא טופל לא היה בהם כלום.
כשגלנט שלח לי אמש את הראיון לא היה לי מה לענות לו חוץ מלצטט כמה תגובות שנכתבו שם בלינק לתגובות, ביניהם זו שטענה שמדובר בראיון בנאלי בלי שום חידוש, ועוד אחת שאמרה שזה נראה כמו ראיון מוזמן שנערך על ידי משרד יח"צ.
לא נותר לי אלא להסכים עם הדברים, ולקוות שהנושא ירד מהר מסדר היום ואוכל שוב להוציא את אפי מהבית.

תוספת עריכה:
קיבלתי הרבה סוגי 'מחמאות' בחיים, אף אחת מהם לא טענה שאני קוצני. האומנם?

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
ועוד משהו אחד:
אני קורא את הראיון עכשיו שוב, ונגעל מכמות ה'אני, לי, אותי' ועוד הטיות שעוסקות 'בי'.
יש דרך להימנע מזה בראיון שכולו אמור לעסוק 'בי'?
האמת שזה יכול להיות אתגר טוב
"הספדים מחיים"
כמעשה הידוע.

רחשי הלב

משתמש מקצוען
ועוד משהו אחד:
אני קורא את הראיון עכשיו שוב, ונגעל מכמות ה'אני, לי, אותי' ועוד הטיות שעוסקות 'בי'.
יש דרך להימנע מזה בראיון שכולו אמור לעסוק 'בי'?
תגידו, כל המלייקים, אתם מזדהים עם השאלה שלי או עם הגועל שלי????

הפקות כתיבה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
מוזיקה ונגינה

רחשי הלב

משתמש מקצוען

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
אני בטוחה שר' @מוישה לא התכוון למראוין עצמו אלא לרעיון. (לראיון)
ניק שאיננו מכירים בדמותו האמתית וכו וכו
צודקת?
ואם זה (הרעיון) [הרעיון] זה כן בסדר, או שיש כאן ניסיון למזעור נזקים? @באבא קמא כנראה מכיר כבר את הניק שלי, ואין צורך להסביר.

רחשי הלב

משתמש מקצוען
נבוכותי.
מרת הפקות ניסתה ככל הנראה להגן על נפשי הרכה מפגיעה?
ומה ענה המוישה?
קצרה בינתי מלהבין.
הבה נפשט את הדברים. בעמח"ס געציל ושא"ס בכת"י ביקש לראיין, ושלח רשימת שאלות מוכברת מאוד. כל השאלות הן אישיות, מה שיצר ראיון שכולו אני ואני. אני שואל בתום: יש דרך להימנע מכך? או במילים אחרות, אם הייתי לומד יותר שער הכניעה הדברים היו נראים אחרת?

שני זאת אני :)

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
נבוכותי.
מרת הפקות ניסתה ככל הנראה להגן על נפשי הרכה מפגיעה?
ומה ענה המוישה?
קצרה בינתי מלהבין.
הבה נפשט את הדברים. בעמח"ס געציל ושא"ס בכת"י ביקש לראיין, ושלח רשימת שאלות מוכברת מאוד. כל השאלות הן אישיות, מה שיצר ראיון שכולו אני ואני. אני שואל בתום: יש דרך להימנע מכך? או במילים אחרות, אם הייתי לומד יותר שער הכניעה הדברים היו נראים אחרת?

לעניות דעתי, הפיתרון היחיד הוא לצרף עוד כמה אנשים מכובדים ווירטואלים לתשובות, ואז זה כזה:
'אנחנו קוראים'
'השאלה שלנו'
'הגועל של הציבור'
וכן על זה הדרך

רחשי הלב

משתמש מקצוען
לעניות דעתי, הפיתרון היחיד הוא לצרף עוד כמה אנשים מכובדים ווירטואלים לתשובות, ואז זה כזה:
'אנחנו קוראים'
'השאלה שלנו'
'הגועל של הציבור'
וכן על זה הדרך
לא באמת התכוונתם, נכון?
מה חשבתם בפעם האחרונה ששמעתם מישהו מדבר על עצמו ברבים?
אה.... הבנתי את הבדיחה.

מרחבית

משתמש מקצוען
לכאורה אדם ששואלים אותו על עצמו, עונה על עצמו. מה הוא יכול לעשות? לסרב לענות, טוב. ואז אין ראיון. אך אם הוא רוצה לשתף פעולה - הראיון עליו, השאלות עליו, מה יעשה?

נערך לאחרונה ב:

מרחבית

משתמש מקצוען
'אנחנו קוראים'
'השאלה שלנו'
'הגועל של הציבור'
וכן על זה הדרך
מעשה באדם מכובד שנפל. עבור לידו מישהו, והנופל ביקש: אנא, עזור לנו לקום. ענה לו: תעזרו אחד לשני...

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קטו

א לֹא לָנוּ יי לֹא לָנוּ כִּי לְשִׁמְךָ תֵּן כָּבוֹד עַל חַסְדְּךָ עַל אֲמִתֶּךָ:ב לָמָּה יֹאמְרוּ הַגּוֹיִם אַיֵּה נָא אֱלֹהֵיהֶם:ג וֵאלֹהֵינוּ בַשָּׁמָיִם כֹּל אֲשֶׁר חָפֵץ עָשָׂה:ד עֲצַבֵּיהֶם כֶּסֶף וְזָהָב מַעֲשֵׂה יְדֵי אָדָם:ה פֶּה לָהֶם וְלֹא יְדַבֵּרוּ עֵינַיִם לָהֶם וְלֹא יִרְאוּ:ו אָזְנַיִם לָהֶם וְלֹא יִשְׁמָעוּ אַף לָהֶם וְלֹא יְרִיחוּן:ז יְדֵיהֶם וְלֹא יְמִישׁוּן רַגְלֵיהֶם וְלֹא יְהַלֵּכוּ לֹא יֶהְגּוּ בִּגְרוֹנָם:ח כְּמוֹהֶם יִהְיוּ עֹשֵׂיהֶם כֹּל אֲשֶׁר בֹּטֵחַ בָּהֶם:ט יִשְׂרָאֵל בְּטַח בַּיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:י בֵּית אַהֲרֹן בִּטְחוּ בַיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:יא יִרְאֵי יי בִּטְחוּ בַיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:יב יי זְכָרָנוּ יְבָרֵךְ יְבָרֵךְ אֶת בֵּית יִשְׂרָאֵל יְבָרֵךְ אֶת בֵּית אַהֲרֹן:יג יְבָרֵךְ יִרְאֵי יי הַקְּטַנִּים עִם הַגְּדֹלִים:יד יֹסֵף יי עֲלֵיכֶם עֲלֵיכֶם וְעַל בְּנֵיכֶם:טו בְּרוּכִים אַתֶּם לַיי עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:טז הַשָּׁמַיִם שָׁמַיִם לַיי וְהָאָרֶץ נָתַן לִבְנֵי אָדָם:יז לֹא הַמֵּתִים יְהַלְלוּ יָהּ וְלֹא כָּל יֹרְדֵי דוּמָה:יח וַאֲנַחְנוּ נְבָרֵךְ יָהּ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  4  פעמים

אתגר AI

חלון ראווה • אתגר 123

לוח מודעות

למעלה