נעים להכיר :)

אמא ומתכנתת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מאז ומתמיד עקבתי אחרי הפורום הזה בענין, יש כאן אנשים מוכשרים עד קנאה. לאחרונה החלטתי לחזור לתחביב הכתיבה שלי, ולנסות אולי להתמקצע בתחום. ולכן - אני מצפה לכמה שיותר ביקורת :)
מצרפת כאן סיפור קצר שכתבתי לתחרות סיפורים בנושא "דגים", אשמח לשמוע את חוות דעתכם.

פלופ! יד בוטחת מכניסה אותו לתוך המים, והוא צולל למעמקים, מנסה להכיר את סביבתו החדשה. כמה חתירות, וכבר מתקבצים סביבו שאר הדגים, מנסים לתהות על קנקנו של החבר החדש.
'הם כולם יפים כל כך' הוא קולט, 'יהיה לי קשה להשתלב פה'. בדכדוך קל הוא ממשיך לשחות, מנסה להגיע לסביבה מוכרת יותר. הדגים ממשיכים לחוג סביבו, מפריחים לעברו בועות של בוז. "איזה דג מכוער" מתיז דג אחד, גדול וזהוב, "תראו אותו, לא נאה לו לערוך איתנו היכרות, רק הגיע וכבר בורח לו אל הכוכים" פולט רעהו הצהבהב.
הוא ממשיך לצלול, מנסה להתעלם מהלעג ששוצף סביב, וממהר להכנס לתוך החור שבאבן, מייחל לקצת שקט.

חושך. דממה. כולם נחים מעמל היום. הוא מציץ בזהירות, מוודא שהסביבה בטוחה ומזנק החוצה. הרעב צובט והוא מתנפל על האצות שמצויות שם בשפע, אוכל אותן לתיאבון. עוד כמה תנועות לשחרור הסנפירים שכמעט התאבנו, והוא שב למקומו, שבע ומרוצה. אולי בכל זאת יצליח להתאקלם פה.

לקראת הצהרים הוא מנסה שוב. הפעם האקווריום רוחש פעילות, והוא שוחה חרש חרש. שומר על מרחק בטוח מדגי הזהב המתרוצצים לכל עבר. נצמד אל הזגוגית ומתחיל לגרד את הירוקת, שמח שאין מי שמפריע. אבל עמוק בפנים, נצבט משהו, מחכה ליחס.
והיחס מגיע. "איכס" מבעבע משהו לידו, "תראו אותו, מתלקק מהזבל פה, פוי!". זה שוב הדג הגדול ההוא, שאפילו את שמו אינו יודע.
בום. מישהו שוחה היישר אל תוך בטנו. "לך מפה, שחור אחד. תחזור למערה שלך ואל תזהם לנו את המים", החבטה כואבת אבל המשפט המושחז ננעץ כמו סכין בליבו, והוא מקפל סנפירים ונמלט אל הכוך. בלילה ישביע את רעבונו.

בערב עולה באפו ריח מוכר. הוא מציץ למעלה, מופתע, ושמח לראות את הטבליות הטעימות משיטות הישר אליו. זה ממש במקום, הוא רעב כל כך, וחלש. טורף כמה מהן בבולמוס, ואוזר כח לעלות שוב, לאכול קצת אצות לקינוח. כשהוא שב אל החור, שבע ומלא עד אפס מקום הוא כבר פחות מרוצה. נראה שרק בלילות יוכל לחלץ את סנפיריו, במשך היום הוא כבר לא מעז לצאת.

אור. השעות חולפות לאיטן, קולות הצחוק ונענועי המים חודרים אל תוך המערה, מעוררים את חושיו. אבל לא. הוא לא יוצא. הוא שחור מכוער, והם כל כך יפים. הוא סתם דג פשוט, מנקה, והם אציליים כל כך. מקומו כאן, בערב יצא שוב.

חושך. סוף סוף. הוא פורץ החוצה בשחרור, כולו הומה רעב. הריח עולה שוב באפו, והוא תר אחר הטבליות המיוחלות, מעדיף לשבוע מהן, ולשמור את האצות לנשנוש שאחרי הארוחה. הטבליות נוחתות, מתקרבות אליו, הוא פוער את פיו ו--- בולע מים. רק מים.

"חחח" דג הזהב הגדול ניצב מולו, מתגלגל מצחוק לועג, לצידו אחד הדגים הקטנים ובפיו - טחונה היטב, הטבליה היקרה. ארוחת הערב המובטחת. "חשבת שנניח לך לגזול לנו את האוכל? אתה בסך הכל מנקה שחור, אין לך שום זכות לקבל ארוחות פאר כאלו" מתיז הדג הגדול, יורה קצף סביב. "לך, תעשה את העבודה שלך, אתה לא רואה שמסריח פה?" והוא הודף אותו אל הקיר.
הדבר האחרון שהוא רוצה עכשיו זה לאכול את האצות כך, לעיניהם. אבל אין לו הרבה ברירות, והרעב הצובט שמזכיר לו שוב את קיומו - מכריח אותו להיצמד אל הקיר, ולהתחיל לאכול.
הם ניצבים שם סביבו, מהתלים בו, דוחפים, משפריצים ונהנים. כל כך נהנים מהסבל שלו. הוא לא יכול לשאת זאת יותר.

בימים הבאים הוא נשאר בפנים. כוחותיו לא עומדים לו להתעמת איתם שוב. הוא מקווה שבדרך נס, תצליח טבלית אחת להגיע לכוך שלו, וניזון בינתיים רק ממים. מים שצבעם כבר הפך עכור מעט.
בלילה השלישי הוא כבר לא יכול יותר. כל גופו שמוט, והוא זוחל אט אט החוצה, מגלה את הטבליה עושה את הדרך אליו. הוא ממתין למטה, לא מעז להתגלות. אך הרוק שעולה בגרונו, מניע אותו לעלות קצת בכל זאת, להתקרב ולוודא שהאוכל יגיע לפה שלו. וברגע האחרון, כשהוא כבר פוער את פיו - מגיע שוב הדג הגדול. ובולע אותו.

למחרת האקווריום נקי מזרים. דגי הזהב חוגגים את נצחונם, גאים ביכולתם להכניע את המנקה השחור.

אבל אט אט הולכים המים ומזדהמים. הולכים ונעכרים.

ואחרי כמה ימים, האקווריום מלא בדגים דוממים.

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
וואו! איזה יופי זה כתוב.

יש משל של החפץ חיים על שר שנסע באניה ורב החובל עשה לו סיור בכל החדרים.
כשהגיעו לחדר המכונות ראה השר עובדים מפויחים ומכונות מלוכלכות ומרעישות. החליט השר שלא יאה לכזה חדר להיות באניה כל כך מפוארת וצווה לזרוק את המכונות לים ולנקות את המקום. כמובן שלאחר זמן קצר נתקעה הספינה.
הנמשל היה לומדי התורה שנראים שחורים ועניים אך בעצם מחזיקים את כל העולם.

האם זה היה הנמשל גם כאן?

אמא ומתכנתת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
וואו! איזה יופי זה כתוב.

יש משל של החפץ חיים על שר שנסע באניה ורב החובל עשה לו סיור בכל החדרים.
כשהגיעו לחדר המכונות ראה השר עובדים מפויחים ומכונות מלוכלכות ומרעישות. החליט השר שלא יאה לכזה חדר להיות באניה כל כך מפוארת וצווה לזרוק את המכונות לים ולנקות את המקום. כמובן שלאחר זמן קצר נתקעה הספינה.
הנמשל היה לומדי התורה שנראים שחורים ועניים אך בעצם מחזיקים את כל העולם.

האם זה היה הנמשל גם כאן?
האמת שלא היה לי נמשל ברור. חשבתי על דגים, והקטע התפתח מעצמו.
אני חושבת שאפשר לקחת את זה לכל מיני כיוונים.
בעיקר חשבתי עלינו כחברה - לעיתים מרב חשש לאיכות החברה, לצביונה וטוהרה - אנחנו דוחים אחרים שנראים קצת אחרת. ובעצם הדחיה הזו, הופכים את החברה שלנו לאיכותית פחות. נקיה פחות.

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
חוויה לקרוא!!
ברוכה הבאה!
אני חובבת אליגוריות מושבעת, ורעבה מאד! תודה!
מילה של ביקורת, מישהו?
לא.
חיפשתי, באמת שחיפשתי.
אולי מילונת שבכלל לא בטוח שנכונה: אולי פחות לכתוב את המילה "דג", (" הדג הגדול"וכד'), שזה ישתחרר עוד יותר מה"משליות" שלו. אבל באמת שאני עצמי לא בטוחה...

אמא ומתכנתת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
אולי מילונת שבכלל לא בטוח שנכונה: אולי פחות לכתוב את המילה "דג", (" הדג הגדול"וכד'), שזה ישתחרר עוד יותר מה"משליות" שלו. אבל באמת שאני עצמי לא בטוחה...
תודה על זה.
חשבתי על זה בעצמי, אבל לא מצאתי מילה חלופית. ולהשמיט לגמרי היה נראה לי תלוש מדי.
(אולי אם היה לי יותר זמן הייתי מוצאת לזה פתרון, אבל זה באמת נכתב תחת לחץ של זמן)

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי

palm

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
כתיבה עדינה עם מסקנות חזקות

מטאלי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
מדהים מדהים מדהים!!!
מסר יוצא מגדר הרגיל ודרך אגב קיבלתי תובנה חדשה ל"אנו מתירין להתפלל עם העבריינים".
והכתיבה... ללקק את השפתיים ולרצות עוד מנה.
נחשפתי לזה רק היום לאחר שאני עמוק בסיפורי בדיות שלי לאחרונה,
מחכים לעוד...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קטו

א לֹא לָנוּ יי לֹא לָנוּ כִּי לְשִׁמְךָ תֵּן כָּבוֹד עַל חַסְדְּךָ עַל אֲמִתֶּךָ:ב לָמָּה יֹאמְרוּ הַגּוֹיִם אַיֵּה נָא אֱלֹהֵיהֶם:ג וֵאלֹהֵינוּ בַשָּׁמָיִם כֹּל אֲשֶׁר חָפֵץ עָשָׂה:ד עֲצַבֵּיהֶם כֶּסֶף וְזָהָב מַעֲשֵׂה יְדֵי אָדָם:ה פֶּה לָהֶם וְלֹא יְדַבֵּרוּ עֵינַיִם לָהֶם וְלֹא יִרְאוּ:ו אָזְנַיִם לָהֶם וְלֹא יִשְׁמָעוּ אַף לָהֶם וְלֹא יְרִיחוּן:ז יְדֵיהֶם וְלֹא יְמִישׁוּן רַגְלֵיהֶם וְלֹא יְהַלֵּכוּ לֹא יֶהְגּוּ בִּגְרוֹנָם:ח כְּמוֹהֶם יִהְיוּ עֹשֵׂיהֶם כֹּל אֲשֶׁר בֹּטֵחַ בָּהֶם:ט יִשְׂרָאֵל בְּטַח בַּיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:י בֵּית אַהֲרֹן בִּטְחוּ בַיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:יא יִרְאֵי יי בִּטְחוּ בַיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:יב יי זְכָרָנוּ יְבָרֵךְ יְבָרֵךְ אֶת בֵּית יִשְׂרָאֵל יְבָרֵךְ אֶת בֵּית אַהֲרֹן:יג יְבָרֵךְ יִרְאֵי יי הַקְּטַנִּים עִם הַגְּדֹלִים:יד יֹסֵף יי עֲלֵיכֶם עֲלֵיכֶם וְעַל בְּנֵיכֶם:טו בְּרוּכִים אַתֶּם לַיי עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:טז הַשָּׁמַיִם שָׁמַיִם לַיי וְהָאָרֶץ נָתַן לִבְנֵי אָדָם:יז לֹא הַמֵּתִים יְהַלְלוּ יָהּ וְלֹא כָּל יֹרְדֵי דוּמָה:יח וַאֲנַחְנוּ נְבָרֵךְ יָהּ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  4  פעמים

אתגר AI

חלון ראווה • אתגר 123

לוח מודעות

למעלה