## נספח לאתגר הדו שבועי - נאמתם לי מאוד##

מ"ם

משתמש סופר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
כמקובל, כאן ניתן לדון על הנושא ועל מה שיפורסם בו בעז"ה.
שם - אך ורק את נאומיכם לאתגר.

לינק מכאן לשם (לציטוטים ודומיהם):

כאן

לינק משם לכאן - שם.

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
יישר כוח, והנושא גם הוא מרתק.
אני מקווה שנצליח להבין ולהעביר, את הפאתוס המתוכנן בכל נאום. שהרי אינו דומה נאום של ר' ברוך מרדכי לנאום של ר' מיילך. ולהבדיל אא"ה אינו דומה נאום של ביבי לנאום של אבי גבאי, וכמובן לא דומה נאום של בגין לנאום של אובמה.

מטאלי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
ואוו... פרויקט קשה הבאת לנו!
אין הארי נואם מתוך קופה של תבן, ולכאורה מה לתבן את הבר? אלא שמי שאין תוכו כברו אל יכנס אל בית המדרש ולא המדרש עיקר אלא המעשה, וגדול המעשה יותר מן העושה, שהלא נאמר לשמור לעשות ולקיים ונאה דורש ונאה מקיים, אם כן כיצד אפשר אפוא לדרוש לקיים את הלדרוש {הכנת נאום}?
הבנתם?
:rolleyes:;)

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
@מטאלי
תכל'ס, ריגשת עם בחירת אובייקט הנאום..

הגשש

משתמש מקצוען
@מ"ם יקירי, ברכותיי על האתגר החשוב שהעלית.
אך חושבני שאולי משהו חסר בו, ואסביר:
בנאום ישנו שלושה חלקים, כתיבת הנאום, הנאום עצמו, המונאמים...
כתיבת הנאום הנה תורה בפני עצמה. ישנם כותבי נאומים מקצועיים שכתבו את הנאומים ששינו את פני ההיסטוריה ואף אחר לא זוכר אותם. ולמה?
בגלל החלק השני של הנאום וזה הנואם עצמו, הפאתוס שלו, שפת הגוף, האווירה שהוא יוצר במקום.
חלקו השלישי של הנאום הוא קהל המאזינים, כי ברור שאינו דומה ראש ממשלת ישראל מר בנג'מין נתניהו מעל בימת האו"ם או הקונגרס מול רשתות תקשורת מכל העולם, כביבי בשוק מחנה יהודה או רוה"מ נתניהו בכינוס-ליכוד דביקי.
קהל המאזינים עושה את הנאום לא פחות מאשר הנאום עצמו או הנואם.

הנאומים שהועלו יפים מאוד, משכנעים, מפתיעים, מעניינים ומקוריים אבל העיקר חסר מן הספר (אולי רק לי...) כיצד דיבר הנואם, היכן הוא דיבר, הלוקיישן, האווירה, ההשפעה של הנאום על המאזינים באופן המיידי ולטווח הרחוק.

אם תקרא את הנאומים של בגין שהוגדר כמנהיג כיכרות או את הנאומים של (להבדיל) היטלר ימ"ש בלי לדעת היכן ננאמו וכו' זה יהיה לכאורה משעמם נורא, בטח ובטח אם תקרא זאת ללא ידע מוקדם בעקבות מה נכתב הנאום וננאם כפי שעשו אחדים מהמשתתפים באתגר.

יתכן שהיה כדאי לשדרג את האתגר ולהביא נאום על שלל מרכיביו, מעין סיפור נאום, שאולי עדיף על נאום עם סימני שאלה מי? מתי? איפה? ולמה?

כאשר יריתם בי בתותח, נתתי את הפקודה: לא! היום אתן את הפקודה: כן! אמנם לא תדעו רחמים עלינו, אך זאת הפעם לא נדע רחמים גם כלפיכם, זאת תהיה מלחמה לחיים או למוות. למען השם, עריצים אטומי לב, חוסו על העם הזה, בטרם תיפתח הרעה. אותנו לא תכניעו, כי אין כוח בעולם שיכניע את כוח חיילי האצ"ל, היום הזה אני מודיע לכם כי לא תהיו עוד ממשלה יהודית, ולא תהיה לכם הזכות המוסרית בישראל. ממשלה זו, שתפתח במשא-ומתן עם המרצחים משמידי עמנו, תהיה ממשלת זדון שתבסס את שלטונה על כידון ורימון.

250px-Menachem_Begin_p%C5%99i_projevu_v_srpnu_1948.jpg

מ"ם

משתמש סופר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
@מ"ם יקירי, ברכותיי על האתגר החשוב שהעלית.
אך חושבני שאולי משהו חסר בו, ואסביר:
כתיבת הנאום הנה תורה בפני עצמה. ישנם כותבי נאומים מקצועיים שכתבו את הנאומים ששינו את פני ההיסטוריה ואף אחר לא זוכר אותם. ולמה?
בגלל החלק השני של הנאום וזה הנואם עצמו, הפאתוס שלו, שפת הגוף, האווירה שהוא יוצר במקום.
חלקו השלישי של הנאום הוא קהל המאזינים, כי ברור שאינו דומה ראש ממשלת ישראל מר בנג'מין נתניהו מעל בימת האו"ם או הקונגרס מול רשתות תקשורת מכל העולם, כביבי בשוק מחנה יהודה או רוה"מ נתניהו בכינוס-ליכוד דביקי.

הנאומים שהועלו יפים מאוד, משכנעים, מפתיעים, מעניינים ומקוריים אבל העיקר חסר מן הספר (אולי רק לי...) כיצד דיבר הנואם, היכן הוא דיבר, הלוקיישן, האווירה, ההשפעה של הנאום על המאזינים באופן המיידי ולטווח הרחוק.

אם תקרא את הנאומים של בגין שהוגדר כמנהיג כיכרות או את הנאומים של (להבדיל) היטלר ימ"ש בלי לדעת היכן ננאמו וכו' זה יהיה לכאורה משעמם נורא, בטח ובטח אם תקרא זאת ללא ידע מוקדם בעקבות מה נכתב הנאום וננאם כפי שעשו אחדים מהמשתתפים באתגר.

יתכן שהיה כדאי לשדרג את האתגר ולהביא נאום על שלל מרכיביו, מעין סיפור נאום, שאולי עדיף על נאום עם סימני שאלה מי? מתי? איפה? ולמה?

כאשר יריתם בי בתותח, נתתי את הפקודה: לא! היום אתן את הפקודה: כן! אמנם לא תדעו רחמים עלינו, אך זאת הפעם לא נדע רחמים גם כלפיכם, זאת תהיה מלחמה לחיים או למוות. למען השם, עריצים אטומי לב, חוסו על העם הזה, בטרם תיפתח הרעה. אותנו לא תכניעו, כי אין כוח בעולם שיכניע את כוח חיילי האצ"ל, היום הזה אני מודיע לכם כי לא תהיו עוד ממשלה יהודית, ולא תהיה לכם הזכות המוסרית בישראל. ממשלה זו, שתפתח במשא-ומתן עם המרצחים משמידי עמנו, תהיה ממשלת זדון שתבסס את שלטונה על כידון ורימון.

250px-Menachem_Begin_p%C5%99i_projevu_v_srpnu_1948.jpg

מסכים איתך כמובן ברמת העניין של הנאום.
תורת הנאום והנואם היא רחבה מני ים, ונלמדת מקורסים שכונתיים ועד בתי ספר יוקרתיים.

איברא, כפורום מקצועי העוסק בכתיבה, התכנסנו לשם כתיבת הנאום. רבים עוסקים בה ומתפרנסים ממנה. יש בה עומק ויופי. יש בה אומנות והשראה (ו90% עבודה...).

והיה כי יפנה אלינו פלוני מחר ויבקש לכתוב עבורו נאום, מה נאמר ומה נענה ביום ההוא?!

הגשש

משתמש מקצוען
מסכים איתך כמובן ברמת העניין של הנאום.
תורת הנאום והנואם היא רחבה מני ים, ונלמדת מקורסים שכונתיים ועד בתי ספר יוקרתיים.

איברא, כפורום מקצועי העוסק בכתיבה, התכנסנו לשם כתיבת הנאום. רבים עוסקים בה ומתפרנסים ממנה. יש בה עומק ויופי. יש בה אומנות והשראה (ו90% עבודה...).

והיה כי יפנה אלינו פלוני מחר ויבקש לכתוב עבורו נאום, מה נאמר ומה נענה ביום ההוא?!
צודק לחלוטין. מקבל.
את דבריי כתבתי מנקודת המבט שלי כעוסק יומם ולילה בכתיבה הסיפורית והעיתונאית.
אכן, כתיבת נאום היא משימה מאתגרת פרופר, ואנסה לעמוד בה.

Ushaya

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
אוטומציה עסקית
למי שכמוני לא מכיר את הכללים לכתיבת נאום(קרדיט לבלוג 'הכתבנית'):

שלב ההכנות לכתיבת הנאום
1. בדוק עם עצמך היטב, מה אתה רוצה להשיג בנאום שלך?
אנשים התאספו ובאו מכל קצוות הארץ כדי לשמוע אותך מדבר על נושא מסויים. הם מצפים לקבל משהו ממנו באופן מיידי. ואתה הדובר, מקווה שתהיה לדברים השפעה מידית על הקהל. מטרתו של נאום טוב היא לקבל מהקהל תגובה אחת לפחות מתוך שלוש: תחושה, חשיבה או פעולה. לדוגמה, הספדים מעודדים תגובה רגשית מהקהל, מעוררות את הקהל לחשוב על נושא מסוים מנקודת מבט שונה ואילו נאומי מחאה בכיכר העיר עלולים לגרום לקהל לפעול כמעט בו ברגע (ראו ערך כיכר תחריר). לאחר שתקבע את סוג התגובה הרצוי מהקהל (תחושה, חשיבה או פעולה), שאל את עצמך את השאלות הבאות:

• מה אתה רוצה שהקהל ילמד או יעשה?
  • אם אתה מציג טיעון, למה אתה רוצה שהם יסכימו איתך?
  • אם הקהל כבר מסכים איתך, אז למה אתה נואם?
  • איך הקהל יכול להפיק תועלת ממה שיש לך לומר?
2. נתח את הקהל שלך
לאחר שסיכמנו שמטרת נאום היא לייצר תגובה מסוימת בקרב קהל השומעים, עליך להתחיל ולזהות דרכים להזדהות איתו. שאל את עצמך:

• מה יש להם במשותף? גיל? תחומי עניין? אתניות? מִגדר?
  • האם הם יודעים כל כך הרבה על הנושא כמוך או שאתה תחשוף אותם לרעיונות חדשים?
  • מדוע אנשים אלו מקשיבים לך? מה הם מחפשים?
  • מהי רמת הפירוט שתהיה יעילה עבורם?
  • מה הטון היעיל ביותר בהעברת המסר שלך?
  • מה עלול לפגוע או להרחיק אותם?
מענה אמיתי לשאלות האלה יביא אותך לכתיבת נאום ממוקד, יעיל ועם ערך מוסף שיתן הרבה יותר לשומעים אותך.

שלב בניית הנאום
1. יצירת פתיח אפקטיבי שימקד אותם בך
חשוב על איך אתה יכול להתייחס לקהל ולגרום להם להתייחס אליך או אל הנושא. פנייה לקהל היעד שלך ברמה האישית לוכדת את תשומת הלב שלהם ומגדילה את הסיכויים להצלחת הנאום. נואמים לעיתים פותחים בסיפור קצר שלוכד את תשומת הלב של הקהל שלהם. שיטות אחרות כוללות הצגת נתונים סטטיסטיים מזעזעים, אחרים שואלים שאלה פרובוקטיבית ישירות את הקהל, או אפילו כאלה שמעודדים השתתפות קהל כבר בשלב זה.

2. מה הקשר?
יש להסביר מדוע הנושא עליו אתה מדבר חשוב (גם אם זה ברור מאליו). יתכן גם שתרצה לחבר את הנושא הזה לנושאים אחרים קשורים או גדולים יותר, כמו גם, במיוחד כאלה שעשויים להיות חשובים לקהל שלך.

3. עבור אל החלק החשוב כמה שיותר מהר
הבהר במהירות לקהל המאזינים שלך את הנקודה אליה אתה חותר והסבר כיצד תוכל לתמוך בה. אל תעביר זמן רב בבניית הפתיח כפי שהיית עושה בעת כתיבת עבודה אקדמית למשל. מעבר מהיר מפתיח לגופו של נאום יעזור לך לשמור על הקהל שלך עירני. למרות שאתה עלול להתפתות לבנות מתח על ידי שמירה של הקהל שלך בסימן שאלה עד לקתרזיס המיוחל – בודדים האנשים שמצליחים לעשות זאת בצורה טובה. כל השאר יגרמו לקהל שלהם להשתעמם.

4. חזור והדגש מילים חשובות
במיוחד בנאומים ארוכים רצוי להזכיר לקהל את הנקודות העיקריות עליהם נאמת. לדוגמא, אתה יכול לקשור נקודה עיקרית עליה דיברת מוקדם יותר לנקודה חדשה. שימוש במילות מפתח (כעין מוטיבים חוזרים) לאורך הנאום שלך הוא גם רעיון טוב. אם לדוגמה הרעיון העיקרי בנאום שלך הוא חשיפת התנהגות לא אתית של חברות ביטוח, כדאי שתוודא שאתה משתמש יותר במילים "אתיקה" ו-"מעשה לא מוסרי". חזרה על מונחי מפתח יקל על קהל היעד שלך להתחבר לנאום.

5. רצוי לשלב רמזים בנאום
לדוגמא: "אני כאן היום כדי לדבר איתכם על שלושה נושאים המאיימים על מערכת החינוך שלנו: ראשית, … שנית, … שלישית…" בהמשך הנאום כשתרצה לחבר בין נקודות תוכל פשוט לומר "זוכרים את שלושת הנושאים המאיימים על מערכת החינוך שלנו? ובכן…". זו דוגמה לרמז אשר מאפשר לאנשים בקהל להרכיב בעצמם את המילים החסרות בלי צורך להכביר במילים, כך שהם יכולים להקדיש יותר זמן לשים לב לתוכן של הנאום.

6. השתמש במעברים חזקים במיוחד
מילים כמו: "בפתח דברי רציתי לספר לכם אנקדוטה קטנה", "לסיכום", וכן הלאה הם מעברים חזקים במיוחד. אפשר לומר שברגע שמישהו שומע במשפט הראשון את הנושא של הדברים, סקרנותו מתעוררת מחדש גם אם הוא לא היה מספיק מרוכז ופספס חלק מהקטע האחרון.

7. עזור לקהל שלך להקשיב
בנה משפטים קצרים יותר, פשוטים יותר.

משפט מסובך מדי:
המוצר, שהומצא בשנת 1950 על ידי דוד אבולעפיה בעמק החולה, בצפון, ואשר היה על מדפי החנויות כשנה מאוחר יותר, עדיין נמכר היטב.

משפט פשוט להבנה:
דוד אבולעפיה המציא את המוצר בשנת 1950 והוא נמכר בחנויות זמן קצר לאחר מכן. כמעט שבעים שנה מאוחר יותר, המוצר עדיין נמכר היטב.

8. המעט בכינויים
ייתכן שיש למאזינים קושי לזכור או להבין מי אלה: "זה", "הם", או "הוא" ולכן רצוי להיות ספציפי באמצעות שם העצם עצמו.

דוגמה לבעייתיות בשימוש בכינוי
"ממשלת ישראל לא הצליחה להגן עלינו מהנגע של מה שנקרא תכניות-ריאליטי, המנצלות מגדר, אלימות, וסכסוכים קטנוניים לצרכי רייטינג, וקוראות לזה ניסוי חברתי. זה לא יכול להימשך". למה המשפט האחרון לא ברור: למה המילה "זה" שייכת? לכישלונה של הממשלה? לתכניות הריאליטי? לניסוי החברתי? אם נבנה את המשפט נכון ונתאים אותו לנאום הרי שנכתוב אותו כך "ממשלת ישראל לא הצליחה להגן עלינו מהנגע של מה שנקרא תכניות-ריאליטי, המנצלות מגדר, אלימות, וסכסוכים קטנוניים לצרכי רייטינג, וקוראות לזה ניסוי חברתי. חרפה זו לא יכולה להימשך.

9. השתמש במשורה בנתונים סטטיסטיים וציטוטים
כלול בנאום שלך רק חומר עובדתי בולט שיכול לתמוך בנקודת המבט שלך. השתמש רק בדברים שיכולים להישאר בתודעתם של השומעים זמן רב לאחר שסיימת את הנאום. אחרת, אתה מסתכן בהתשת הקהל שלך עם יותר מדי מידע.

10. טון, מצלול ועוד
היזהר שלא לדבר מעל הראש של הקהל. מצד השני, אל תנסה ללכת נמוך מדי ולתפוס את תשומת לבם, לצעוק או לקלל, להשתמש בהומור גרוע או לנופף בחפץ לא מתאים(כמו תמונות נתיחה שלאחר המוות). הקהל שלך לא יזכור את זה לטובה…

11. בניית סיכום אפקטיבי
אמור מחדש את הנקודות העיקריות שלך, אבל אל תחזור עליהם. לדוגמה:
"שאלתי קודם לכן למה אנחנו צריכים לדאוג ליער הגשם. עכשיו אני מקווה שזה ברור ש. . . "
"זוכרים איך גברת שמואלי לא יכלה להרשות לעצמם לשלם על תרופות? על פי התכנית שלנו,. . . "

12. קריאה לפעולה
נאומים לעתים קרובות קוראים לקהל לנקוט פעולה המבוססת על הידע החדש שלהם. אם אתה עושה זאת, וודא שהפעולה שאתה ממליץ עליה היא ספציפית ומציאותית. לדוגמא, למרות שהקהל שלך לא יוכל להשפיע על מדיניות החוץ שלנו באופן ישיר, הוא כן יכול להצביע או לעבוד עבור מועמד מתאים יותר מנושא התפקיד הנוכחי.

13. התאמן בלייב
לאחר שתשלים את הטיוטה, קרא את הנאום שלך מול חבר או מול מראה. לאחר שסיימת לנאום, שאל את עצמך את השאלות הבאות:

• האם פיסות המידע שהצגתי הן ברורות מספיק?
  • באלו מקומות אני מתחבר עם הקהל?
  • היכן יכולים השומעים לאבד אותי ואת המסר שלי?
  • אילו נקודות מועדות לפורענות ובהן עלולים המאזינים להשתעמם?
  • איפה יש לי בעיה לדבר באופן ברור?
  • האם אני חורג ממגבלת הזמן שלי?
לאחר שתטפל בנקודות הללו תוכל להיות בטוח יותר שצורת הגשת הנאום שלך תהיה טובה יותר. לאחר הנאום, קח שעה הפסקה ונתח אותו ואת תגובות הקהל. היינו מציעים לך גם לרשום נקודות לשיפור ונקודות לשימור לפעם הבאה. מה שבטוח הוא שעם הכנה טובה לפני כל נאום ונאום ורישום של נקודות אלה, לנאום הבא שלך, הרבה יותר אנשים יקשיבו.

Ushaya

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
אוטומציה עסקית
שאלת בור: מה ההבדל בין נאום להרצאה? הפאתוס?

מטאלי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
יש עוד המון הבדלים.
הרצאה היא הרצאת דברים, המרצה אמור לסדר את הדברים באוזני השומעים במבנה נכון, הרצאה לא מסודרת איננה הרצאה הרבה מרצים בפוטנציאל נופלים בקטע הזה!
נאום הוא העברת מסר, גם העברת מסר מבולבלת ככל שהיא קולעת אל יעדה ומצליחה להגיע אל תעודתה - השיגה את מטרת הנאום, לעיתים, כמו בהספד, דווקא מסר קטוע ומבולבל תופס חזק יותר מאשר בצורה מסודרת.

הרצאה איננה כלי להעברת מסר אחיד לעיתים בהרצאות ישנם כמה מסקנות, לעיתים [רחוקות אמנם] ההרצאה משאירה את המאזין ללא כל מסקנא, דבר שהוא עצמו צריך למצוא אחר כך, כדוגמא ניתן לקחת את הרצאות בתחום "קירוב רחוקים" שמטרתם למוטט תפיסה ראשונית ללא כל מסקנא חד משמעית אחר כך.
נאום הוא מסר שניתן לסכם במשפט אחד בדרך כלל, הנואם חוזר ומחדד את הדבר בווריאציות והמחשות רבות, עם הרבה צבע ודמיון.
לדוגמא הנאום שהביא @הגשש לעיל:

בגין יכול היה לומר לעולם לא נסכים להסכמי השילומים מגרמניה.

הרצאה הינה בטבעה ומהותה דרך עוצמתית להעברת ידע, המרצה באוניברסיטה, המרצה בקורס, מרצה בסמינר, או כל מרצה אחר תפקידו להעביר ידע, לא מסר.
קורה שהמרצה חורג מהנושא בהערת אגב וכדומה, זה לגיטמי ומתקבל כל עוד הציבור החכים!
הנואם תפקידו להעביר מסר, נואם שיעביר ידע שאינו משרת את המסר הספציפי כשל במשימתו!

יש עוד הבדלים, להמשיך להרצות?
או לנאום?;)

מטאלי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
יום: שבת
שעה: 10:30
ארוע: שבע ברכות של אחיינית

בום (דפיקה על השולחן, על המחיצות- לנשים)
טוב, היות ולא אמרו לי שאני אמור לדבר, לא הכנתי מה לומר...
אבל בכל אופן נפתח בכבוד האכסניה
בום (ראשי נשמט ונחבט בשולחן)
ובכן, רציתי רק לבקש ולהתחנן על נפשי, אני עובדת כל השבוע, מחכה בכליון עיניים (חצי עצומות) לשבת הגואלת, קצת לנוח, לישון, לקרוא משהו.
אבל מחויביות משפחתיות יש, ואוי לי מחמותי אם אזלזל בהם, אז לפחות אל תקשו עלי. אני מגיעה לסעודת השבע ברכות, טורחת, עושה מאמץ, אורזת, נוסעת, משאירה דירה לשכנה, מטפטפת את הילדים, חולמת להניח את הראש- אל תרחיקו ממני את החלום הזה.
לא בקשו מכם לדבר? נפלא
איך זה יכול להיות שלא הכנתם דבר ובכל אופן אתם מדברים הרבה יותר מ500 מילים?
איך אני עוצמת את העיניים (כדי להתרכז...) ופותחת אותם לאחר זמן ועדיין מדברים?
אולי התחלפו הנואמים, אין לי מושג כי הכל אותו דבר...
איך, למען ד', עם קב אחד בלבד, אתם מסוגלים לכ"כ הרבה?
אני מודה לכם על הרצון הטוב להעשיר אותי, להחכים, ולבדר לפעמים- אבל אני מעדיפה ללכת לישון. (סליחה על החומריות)
לא מחזקים אדם כשמיטתו מונחת לפניו- לא יפה,לא מתחשב, לא טאקטי ולא מנומס.
נתנו לי הזדמנות לנאום- וזה הנאום שלי, הכנתי בקפידה ומקווה שהראש לא נחבט במקלדת.
ואולי, אולי באירוע הבא- אזכה להינות מפרותיו.

יפה מאד!!

רק לא הבנתי אם הנאום שלכם מתחיל מהבום הראשון:
בום (דפיקה על השולחן, על המחיצות- לנשים)
או מהבום השני:
בום (ראשי נשמט ונחבט בשולחן)
;)

ביזנסטורי - אילה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים

התלבטתי גם כן מה בדיוק נקרא נאום ומה בדיוק לכתוב,
והחלטתי לכתוב את מה שנאמר.
כלומר, מה שאמר הנואם ועבר דרך המקרופון אל אזני השומעים.
כביכול, תמלול של מה שנקלט במקרופון...
ולא הוספתי הסברים ותיאורים כי הם לא שייכים לנאום עצמו.
רק את האווירה והפאתוס של הדובר שמרומזים בפיסוק.
(מחיאות הכפיים הכתובות שם,
היו כל כך חזקות עד שעלו כגל מן הקהל, נקלטו בשבבי המיקופון וחזרו אליו כהד...)

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי

מאיר14

משתמש מקצוען
עימוד ספרים
@נתן גלנט
קראתי.. ופשוט נפלתי..
חזק
נאום יוצא מן הכלל

אני מקווה שיש להם שם ביטוח.. שלא יתבעו אותך..

נערך לאחרונה ב:

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
@משויטט
צמרמורת.
ברררר.
ספר לנו קצת, מה הרקע של הנאום המרטיט? מאיפה ההשראה והתיאור מסמר השיער?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמט

א הַלְלוּיָהּ שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים:ב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם:ג יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ:ד כִּי רוֹצֶה יְהוָה בְּעַמּוֹ יְפָאֵר עֲנָוִים בִּישׁוּעָה:ה יַעְלְזוּ חֲסִידִים בְּכָבוֹד יְרַנְּנוּ עַל מִשְׁכְּבוֹתָם:ו רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם:ז לַעֲשׂוֹת נְקָמָה בַּגּוֹיִם תּוֹכֵחֹת בַּלְאֻמִּים:ח לֶאְסֹר מַלְכֵיהֶם בְּזִקִּים וְנִכְבְּדֵיהֶם בְּכַבְלֵי בַרְזֶל:ט לַעֲשׂוֹת בָּהֶם מִשְׁפָּט כָּתוּב הָדָר הוּא לְכָל חֲסִידָיו הַלְלוּיָהּ:
נקרא  12  פעמים

לוח מודעות

למעלה