מתכנתות ללא נסיון

ינח

משתמש מקצוען
D I G I T A L
לאחרונה שמעתי מהרבה מפתחות ללא נסיון שקיבלו "הזדמנות" לצבור נסיון ללא תשלום בעבור עבודתם
ציינו באחד המקומות שזה לא דומה לעבודה במשך שנתים בשביל לצבור נסיון (לא דומה במה?!)
וזה לצערי צובר תאוצה...
אני נתקלתי היום ב-2 פרסומים כאלה ובעבר פה בעוד אחד נוסף.
מקוה שתחשבו טוב ותבינו את ההשלכות.

סיון

המניפה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L
מכיוון שבטח התכוונתם גם לפרסום הזה:

אז תודה על הצפת הנושא, אכן עושה ריאקציה לשמוע שיש בקשות שיש בהן מהן הניצול.
במקרה הנ״ל מדובר על פרוייקט לש״ש בלבד ללא מטרות רווח
גם עם אנשי מקצוע עם נסיון שהחליטו להתנדב,
אפשר לראות גם בעולם פרוייקטים כמו סטארט-אח וכדו׳ שבנויים מהתנדבות.

היה חשוב לי להגיב, כדי לא לחבר את הפוסט שלי עם המילה ניצול,
בכל מקרה -
באמת כל אחד יעשה את זה:

מקוה שתחשבו טוב ותבינו את ההשלכות.

ותודה @ינח על העלאת הדברים.

שירה 123

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
מכיוון שבטח התכוונתם גם לפרסום הזה:

אז תודה על הצפת הנושא, אכן עושה ריאקציה לשמוע שיש בקשות שיש בהן מהן הניצול.
במקרה הנ״ל מדובר על פרוייקט לש״ש בלבד ללא מטרות רווח
גם עם אנשי מקצוע עם נסיון שהחליטו להתנדב,
אפשר לראות גם בעולם פרוייקטים כמו סטארט-אח וכדו׳ שבנויים מהתנדבות.

היה חשוב לי להגיב, כדי לא לחבר את הפוסט שלי עם המילה ניצול,
בכל מקרה -
באמת כל אחד יעשה את זה:

ותודה @ינח על העלאת הדברים.

אני חושבת שהכוונה ל
ולא לפוסט שלך.

ראיתי בקבוצות של המייל פרסומים דומים.

נערך לאחרונה ב:

java

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
איזה השלכות יש לזה?
יתכן והכוונה לכך שמעסיקים יתרגלו לקחת עובדות חינמיות ומילא זה יוריד את מצב השוק.
לאחרונה גייסנו מפתחות ללא ניסיון לזמן מוגבל (אין מה לשלוח קו"ח, כל המקומות מלאים)
ומישהי בררה האם מדובר בעבודה בתשלום או ללא.
כעסתי על עצם השאלה.
אין צורך לתת למעסיקים רעיונות כאלו.

סמרקט

מהמשתמשים המובילים!
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
לא חושבת שחכם לראות את זה שחור לבן.
במצב הנוכחי של השוק כשיש הצפה בהיצע, לפעמים נכון לבלוע צפרדעים ולעשות גם דברים כאלו.
גם אם יש (ויש) כאלו שמנצלים ועושים את זה באופן מכוער, לא כדאי לצאת חוצץ נגד זה.

קחו אותי לדוגמא,
אחותי ואני הקמנו סטרטאפ שברוך ה' מתחיל לצבור לקוחות.
אנחנו היוזמות, המפתחות, הבודקות והתומכות ועוד הרבה דברים.
מהר מאוד הרגשנו צורך להכניס עוד כוח עזר בפיתוח.
אממה, מאין הכסף?
החלטנו שנבדוק את האופציה לקחת מתחילה בלי ניסיון ולעשות איתה דיל: היא תבצע עבורנו משימות פיתוח ואנחנו נלמד אותה ונכשיר אותה בעבודה.
כל מנוסה יודעת מה זה אומר הכשרה. ומה ההבדל בין מי שעבדה חודשיים במקום מסודר עם תהליך עבודה נכון, לבין מי שלא.
אפשר לתקוף את זה ולצעוק געוולד, ואפשר להסתכל בצורה ענינית על רווח מול הפסד.
תכל'ס יש לנו בחורה מבריקה שסיימה לימודים עכשיו, ואמרה כן להצעה הזו.
היא לא התחייבה לנו לכלום. כשמתאים לה היא מקבלת מאיתנו משימות לביצוע ומקדישה כמה שעות שהיא רוצה.
אנחנו עובדות בצורה מסודרת עם תוכנית עבודה, ניהול משימות, גירסאות וכו' וכו'.
זמינות לה כל הזמן לשאלות, מדריכות אותה בדיוק איך לגשת לפתרון, מבצעות code-review.
היא נחשפת לקוד שלנו, משתתפת בלבטים ובתכנונים. חווה איתנו את התהליך מהתכנון ועד ליישום, והופ, כבר אנשים משתמשים במה שהיא עצמה כתבה.
אין לנו שום בעיה שהיא תמצא עבודה, אנחנו מעודדות אותה לחפש ולעזוב אותנו. לכולנו ברור שזה לא לטווח ארוך.
ובאמת, היה שלב שהיא התחילה לעבוד בשביל מישהו (שהבטיח משכורת, כן?),
ואחרי ימים ספורים, עזבה, כי ההתנהלות איתו היתה לא לענין ולא איפשרה לה בכלל לעשות משהו.

יצא ארוך, ועוד לא גמרתי לשפוך מה שיש לי לומר:)
מקווה שהצלחתי להביא זווית נוספת לנושא.
אולי אמשיך אחר כך.

xyzw

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
אין מה לעשות. לא צריך לכעוס מקסימום לעודד.
אחרי שעושים תואר ויושבים בבית חצי שנה - שנה מוכנים לרוץ לעבודה בהתנדבות שמביאה ניסיון ומונעת שכחה- שחיקה.
ברור שלשבת בבית זה לא אידיאלי, אבל ההשלכות של הדבר הזה הן לכל מתכנת בהווה ובעתיד, גם למי שמוכן להתנדב בשביל לצבור ניסיון;
כי אם לתכנת בלי לקבל תמורה יתחיל להיות נורמה, מה בדיוק יהיה הערך שלנו בשוק בהמשך? למה שמעסיקים ירצו לשלם אם יש מתנדבים בעם?

במאמר מוסגר, זכור לי שהיה דיון דומה בפורום של הציירים או הגפיקאים, היו שם כמה תובנות. אולי אמצא בהמשך.

xyzw

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
לא חושבת שחכם לראות את זה שחור לבן.
במצב הנוכחי של השוק כשיש הצפה בהיצע, לפעמים נכון לבלוע צפרדעים ולעשות גם דברים כאלו.
גם אם יש (ויש) כאלו שמנצלים ועושים את זה באופן מכוער, לא כדאי לצאת חוצץ נגד זה.

קחו אותי לדוגמא,
אחותי ואני הקמנו סטרטאפ שברוך ה' מתחיל לצבור לקוחות.
אנחנו היוזמות, המפתחות, הבודקות והתומכות ועוד הרבה דברים.
מהר מאוד הרגשנו צורך להכניס עוד כוח עזר בפיתוח.
אממה, מאין הכסף?
החלטנו שנבדוק את האופציה לקחת מתחילה בלי ניסיון ולעשות איתה דיל: היא תבצע עבורנו משימות פיתוח ואנחנו נלמד אותה ונכשיר אותה בעבודה.
כל מנוסה יודעת מה זה אומר הכשרה. ומה ההבדל בין מי שעבדה חודשיים במקום מסודר עם תהליך עבודה נכון, לבין מי שלא.
אפשר לתקוף את זה ולצעוק געוולד, ואפשר להסתכל בצורה ענינית על רווח מול הפסד.
תכל'ס יש לנו בחורה מבריקה שסיימה לימודים עכשיו, ואמרה כן להצעה הזו.
היא לא התחייבה לנו לכלום. כשמתאים לה היא מקבלת מאיתנו משימות לביצוע ומקדישה כמה שעות שהיא רוצה.
אנחנו עובדות בצורה מסודרת עם תוכנית עבודה, ניהול משימות, גירסאות וכו' וכו'.
זמינות לה כל הזמן לשאלות, מדריכות אותה בדיוק איך לגשת לפתרון, מבצעות code-review.
היא נחשפת לקוד שלנו, משתתפת בלבטים ובתכנונים. חווה איתנו את התהליך מהתכנון ועד ליישום, והופ, כבר אנשים משתמשים במה שהיא עצמה כתבה.
אין לנו שום בעיה שהיא תמצא עבודה, אנחנו מעודדות אותה לחפש ולעזוב אותנו. לכולנו ברור שזה לא לטווח ארוך.
ובאמת, היה שלב שהיא התחילה לעבוד בשביל מישהו (שהבטיח משכורת, כן?),
ואחרי ימים ספורים, עזבה, כי ההתנהלות איתו היתה לא לענין ולא איפשרה לה בכלל לעשות משהו.

יצא ארוך, ועוד לא גמרתי לשפוך מה שיש לי לומר:)
מקווה שהצלחתי להביא זווית נוספת לנושא.
אולי אמשיך אחר כך.
היתרון שלה: היא צוברת ניסיון, יהיה לה מה לכתוב בקו"ח, והיא לא יושבת רגל על רגל בבית.
החסרון: היא יכלה לעשות את אותו דבר בדיוק + לקבל משכורת.
איך? אם עבודה בהתנדבות היתה מחוץ לנורמה. במקרה כזה לא היתה לכן ברירה, והייתן צריכות לשלם בשביל להעסיק עובדת.
פייר, לא?

סמרקט

מהמשתמשים המובילים!
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
היתרון שלה: היא צוברת ניסיון, יהיה לה מה לכתוב בקו"ח, והיא לא יושבת רגל על רגל בבית.
החסרון: היא יכלה לעשות את אותו דבר בדיוק + לקבל משכורת.
איך? אם עבודה בהתנדבות היתה מחוץ לנורמה. במקרה כזה לא היתה לכן ברירה, והייתן צריכות לשלם בשביל להעסיק עובדת.
פייר, לא?
לא, בשלב זה בטח לא היינו מעסיקות בתשלום.
אין לנו מימון ולא יכולות לעמוד במחיר של שעת תכנות, גם אם זולה.
שלא לדבר על זה שכשאת לוקחת בתשלום, את נכנסת למסלול הרבה יותר משמעותי.
לא נשקיע הכשרה במישהי שאנחנו לא בטוחות שתיתן לנו תפוקה טובה ושווה לנו להתעסק איתה ולהכיר לה את המערכת.

xyzw

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
ועוד משהו -
זה שיש כאלו שמוכנים לעבוד ללא קבלת תמורה, לא גורם לכך שייפתחו עוד משרות. המעסיקים היו צריכים אתכם בכל מקרה.
אממה, עצם זה שיש כאלו שמסכימים לעבוד בלי משכורת, גורם לכך שתהיה להם עדיפות עליונה על פני מועמדים אחרים.
אבל אם לא היתה אופציה כזו - מי אמר שלא הייתם מתקבלים לעבודה הזו ומקבלים ע"כ משכורת?

מאה100

משתמש מקצוען
ועוד משהו -
זה שיש כאלו שמוכנים לעבוד ללא קבלת תמורה, לא גורם לכך שייפתחו עוד משרות. המעסיקים היו צריכים אתכם בכל מקרה.
אממה, עצם זה שיש כאלו שמסכימים לעבוד בלי משכורת, גורם לכך שתהיה להם עדיפות עליונה על פני מועמדים אחרים.
אבל אם לא היתה אופציה כזו - מי אמר שלא הייתם מתקבלים לעבודה הזו ומקבלים ע"כ משכורת?
יש בעיה כזאת שמעסיקים מוכנים לקבל עובדים שמספקים תמורה מיידית וגבוהה ועדיף ללא שגיאות וכו'.. עם מינימום של הוצאות הכשרה.. כולל איבוד זמן עד למיומנות של העובד..
מכאן נובע בעצם ההצפה של מתחילות.. שיושבות בבית ואף אחד לא מעוניין לתת להם צ'אנס!

זהו אז נתנדב קצת ונשפיל את עצמינו ואח"כ בעז"ה תהיה עבודה עם ניסיון. ומשכורת...
מציאות!

xyzw

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
לא, בשלב זה בטח לא היינו מעסיקות בתשלום.
אין לנו מימון ולא יכולות לעמוד במחיר של שעת תכנות, גם אם זולה.
שלא לדבר על זה שכשאת לוקחת בתשלום, את נכנסת למסלול הרבה יותר משמעותי.
לא נשקיע הכשרה במישהי שאנחנו לא בטוחות שתיתן לנו תפוקה טובה ושווה לנו להתעסק איתה ולהכיר לה את המערכת.
כל סטארטאפ מתחיל בהשקעה וכולל סיכונים, כמו לקבל עובדים שאח"כ שבסופו של דבר רק גורמים הפסדים.
בחרתן לא לקחת סיכונים, וזה זכותכן.
אבל אמרת שהייתן צריכות כח עזר. מה הייתן עושות אם לא היתה אופציה כזו של העסקת עובד ללא תשלום?
לא הייתן שוקלות להעסיק מתכנתת, למרות ההוצאות והסיכונים?

סמרקט

מהמשתמשים המובילים!
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
ועוד משהו -
אני לא חושבת שארגונים ועסקים גדולים יכולים להעסיק בחינם. זה לא ממש חוקי, לא?
כך שזה לא באמת משפיע על מרכז הכובד של השוק.
זה מתאים למעסיקים הקטנטנים שמתחילים לגשש בתחום ועוד לא רוצים/יכולים לשים סכומים משמעותיים או להתחייב להעסקה עם טווח ארוך (אפילו חצי שנה זה הרבה זמן.)

בינינו,
לא כל מתחילה היא מבריקה ומס' 1.
לא כל מתחילה נותנת תפוקה תוך יומיים.
לא כל מתחילה מסוגלת לעבוד בלי שיסבירו לה וילמדו אותה ויראו לה.
ויש עוד הנחות מציאותיות כאלו,
והיה נכון גם לכתוב שרוב המתחילות הן לא כאלו.
כך שיש גם את הצד הזה למטבע.
באופן הזה גם מתחילות שלא מציגות כישורי על, יכולות להיות אופציה טובה למעסיק.
הוא לא לוקח סיכון גדול ולכן הוא גם לא בודק בציציות ראשן יותר מדי.

xyzw

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
יש בעיה כזאת שמעסיקים מוכנים לקבל עובדים שמספקים תמורה מיידית וגבוהה ועדיף ללא שגיאות וכו'.. עם מינימום של הוצאות הכשרה.. כולל איבוד זמן עד למיומנות של העובד..
מכאן נובע בעצם ההצפה של מתחילות.. שיושבות בבית ואף אחד לא מעוניין לתת להם צ'אנס!

זהו אז נתנדב קצת ונשפיל את עצמינו ואח"כ בעז"ה תהיה עבודה עם ניסיון. ומשכורת...
מציאות!
שוב,
אני לא מדברת על הרווח הזמני. אני מדברת על טווח ארוך - על זה שלאט לאט תתקבע העובדה שמתחילה עובדת שבלי משכורת, ואח"כ שוב תהיה אניפלציה, גם למתכנתים עם מס' שנות ניסיון, ואז גם הם יתפשרו, והלאה והלאה..

נערך לאחרונה ב:

סמרקט

מהמשתמשים המובילים!
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
כל סטארטאפ מתחיל בהשקעה וכולל סיכונים, כמו לקבל עובדים שאח"כ שבסופו של דבר רק גורמים הפסדים.
בחרתן לא לקחת סיכונים, וזה זכותכן.
אבל אמרת שהייתן צריכות כח עזר. מה הייתן עושות אם לא היתה אופציה כזו של העסקת עובד ללא תשלום?

קשה להציג למישהו מבחוץ איך זה באמת נראה מבפנים.
אבל זה ממש לא רק הסיכון הכספי.
ההשקעה בחיפוש וגיוס עובדת, להתעסק איתה, ללמוד אותה, להכשיר, להוציא תלוש וכו',
זה זמן, כוחות, עצבים וכו'.
להתחיל להעסיק מישהו אחר זה ממש לא בקטנה.
אם זה הולך לפח - הנזק הוא מעבר להפסד הכספי.

אנונימית ממשש

משתמש רשום
בתכלס זה ניצול לא נראה לי שקיים עוד תחום חוץ מתכנות שבשביל נסיון מוכנים לעבוד בחינם (אם אפשר לקרא לזה לעבוד.. -זה ממש התנדבות!)
אבל מי שמוכנה לעשות את זה בשביל עצמה שתהנה ושיהיה בהצלחה.
אני לא חושבת שזה יגרום לירידה בשכר כי רב המעסיקים מעדיפים לקבל מישהי עם נסיון ולהשקיע מאשר מישהי בלי נסיון בחינם ומן הסתם עם הרבה שאלות.. וחוסר ידע.

xyzw

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
בינינו,
לא כל מתחילה היא מבריקה ומס' 1.
לא כל מתחילה נותנת תפוקה תוך יומיים.
לא כל מתחילה מסוגלת לעבוד בלי שיסבירו לה וילמדו אותה ויראו לה.
ויש עוד הנחות מציאותיות כאלו,
והיה נכון גם לכתוב שרוב המתחילות הן לא כאלו.
כך שיש גם את הצד הזה למטבע.
באופן הזה גם מתחילות שלא מציגות כישורי על, יכולות להיות אופציה טובה למעסיק.
הוא לא לוקח סיכון גדול ולכן הוא גם לא בודק בציציות ראשן יותר מדי.
את נותנת רעיונות למעסיקים? למה לתת לו אופציות?
מעסיקים יודעים שהם לוקחים סיכון בכך שהם מעסיקים ג'וניורים. אבל זה מה שהיה מאז ומעולם. למה לתת לו את האופציה לעשות את זה חינם אין כסף?

xyzw

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
קשה להציג למישהו מבחוץ איך זה באמת נראה מבפנים.
אבל זה ממש לא רק הסיכון הכספי.
ההשקעה בחיפוש וגיוס עובדת, להתעסק איתה, ללמוד אותה, להכשיר, להוציא תלוש וכו',
זה זמן, כוחות, עצבים וכו'.
להתחיל להעסיק מישהו אחר זה ממש לא בקטנה.
אם זה הולך לפח - הנזק הוא מעבר להפסד הכספי.
כל מה שציינת - נכון בין אם את משלמת לה ובין אם לא, כך שהדיון הוא בהחלט רק בקטע הכספי.
ושוב -

סמרקט

מהמשתמשים המובילים!
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
שוב,
אני לא מדברת על הרווח הזמני. אני מדברת על טווח ארוך - על זה שלאט לאט תתקבע העובדה שמתחילה עובדת שבלי משכורת, ואח"כ שוב תהיה אניפלציה, גם למתכנתים עם מס' שנות ניסיון, ואז גם הן יתפשרו, והלאה והלאה..
אני דוקא לא חושבת שזה מאוד ישפיע על בעלי הניסיון (אולי קצת כן על אלו עם ניסיון של מעט שנים)
בסופו של דבר,
חינם שווה חינם.
את נותנת רעיונות למעסיקים? למה לתת לו אופציות?
אל תדאגי, הם לא צריכים אותי בשביל להבין את זה :)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  3  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה