תרופה מלטונין - דיי לסמים?

סיגל א

משתמש מקצוען
רופא ילדים מאוד מקצועי אמר לנו שקצת מלטונין (אני נותנת חמישית כדור של 1 מ"ג...) ממש לא מזיק.
ואמר עוד - שכוס קולה לילד מזיקה הרבה יותר, ואת זה הורים נותנים בלי לחשוב שניה...

המלטונין הציל אותי ואת חיי ילדי, אחרי שנתיים של סיוווטטטט, השכבה של שעתיים - שלוש כל לילה.
מנסיוני - נתתי תקופה ואחר כך הגוף מתרגל ולא נזקק לזה יותר.

רופא ילדים מאוד מקצועי אמר לנו שקצת מלטונין (אני נותנת חמישית כדור של 1 מ"ג...) ממש לא מזיק.
ואמר עוד - שכוס קולה לילד מזיקה הרבה יותר, ואת זה הורים נותנים בלי לחשוב שניה...

המלטונין הציל אותי ואת חיי ילדי, אחרי שנתיים של סיוווטטטט, השכבה של שעתיים - שלוש כל לילה.
חמישית מ"ג עוזר לכל הגילאים?
שמת לב אם קמים מוקדם יותר או שבפועל ישנים בסך הכללי יותר באופן משמעותי?

סיגל א

משתמש מקצוען
חמישית מ"ג עוזר לכל הגילאים?
שמת לב אם קמים מוקדם יותר או שבפועל ישנים בסך הכללי יותר באופן משמעותי?
כן.
ילד שיתרגל ליותר יצטרך יותר.
זה מה שנתתי כל הזמן והספיק לגמרי.
מלטונין משפיע רק לתחילת הלילה, אין לו שום השפעה להמשך.
הם נרדמו בקלות וקמו בבוקר כרגיל.
בכל מקרה - אני לא רופאה. ונראה לי שגם אף אחד אמר מהמשיבים פה.
לכי לברר בעצמך...

חי טוב

משתמש פעיל
אפשר לשאול בת כמה?
(אפשר גם במייל)
styqwrmn @ gmail.com
מתבלטת מאוד לגבי הבת שלי
וגם - תכלס לכל מי שנותן-
הילדים קמים מוקדם יותר?
כלומר-
זה מוסיף שעות שינה בפועל או שילד שנרדם מוקדם יותר גם קם מוקדם יותר ובעצם ישן את אותו מספר שעות?
זה בהחלט מוסיף שעות. נקודה.
אני לא הכרתי את התרופה ולא חלמתי על כדורי שינה.
הבת שלי כיום בת 6 היתה שוכבת במיטה ערה שעות. היא ילדה טובה מאוד.
לא קמה ולא מפריעה. חשבנו שככה טוב לה אז מה הבעיה.
יום אחד היא באה בוכה שהיא פשוט לא נרדמת והיא ממש רוצה. ועוד הפעם ועוד הפעם.
הבנו שזו בעיה שצריכה מלטונין, חצי מ"ג כבר כמה חדשים והילדה ישנה כמו שצריך, ב"ה.

כפי שציינתי הילדה גבהה בצורה מדהימה.
אגב, בן דוד שלה, הלך לאיזו שרלטנית לטיפול בגובה והיא הסבירה כמה שביחס לעליה במשקל הוא כן גבה למרות שרואים שלא.
לאחרונה הילד ישן אצלנו קצת ואנחנו רואים בדיוק אבל בדיוק את אותה בעיה הוא לא נרדם.
שניהם ילדים מאוד משכילים ועם דמיון מפותח, משננים את תלמודם כל העת.
אבל ההורים שלו מפחדים ממלטונין, אז הוא סובל שהוא לא נרדם, ואולי עוד דברים נלוים.

די לטיפשות צריכה להיות הכותרת.

cyp

משתמש מקצוען
אני התחלתי לתת כשהבנתי שהבת שלי לא תרדם עד לפחות 11 בלילה,
מה שכן לדעתי זה גורם ליקיצה יותר קשה, היא עדיין לא מתעוררת בקלות,

הגולם מפראג

משתמש פעיל
כמו עוד אנשים פה
הבת שלנו הייתה שוכבת שעות ולא נרדמת
(זה הרבה פעמים תורשתי - גם האבא סבל מזה)
עד שהתחלנו לתת וזה לא פתר לגמרי את הבעיה אבל לפחות היא נרדמת אחרי כמה זמן
להיות עייף זה הדבר הכי גרוע בעולם
(ולא נזכיר פה את הבעיות שזה יכול לגרום לבחורים שנשארים ערים שעות ארוכות, וד״ל)
יש אנשים שההפרשה לייצור של המלטונים לוקה בחסר
(במיוחד בחיים המודרניים
וזה פשוט מציל אותם
דרך אגב רוב הרופאים לא מתייחסים לזה בכלל כתרופה
לדוגמא היה לי חבר שהילד שלו אכל בערך קופסה של מלטונין, והוא התקשר לרופא
ואמרו לו שאין צורך להתייחס לזה
ויש עוד דוגמאות בנושא.

דרור יקרא

משתמש פעיל
בלתק
אני לוקחת בימים שישנה בצהרים (שישי ושבת)
אחרת פשוט אין סיכוי להרדם
3 מג ותוך כמה דקות נרדמת
מכירה כאלו שלוקחים ולא עובד עליהם בכלל

אורגינלית

משתמש פעיל
כל האלה שאמרו שזה סמים והתערבות בבריאה וכל הדברים המחכימים האלה,
אתם לוקחים כדור אקמול? תרופה? שמים משקפיים?
כל דבר זה התערבות בבריאה, הרי ה' עשה את הראיה מטושטשת, חבל להרוס...
מה הבעיה בילד בן שנה וחצי עם מלטונין? לא פגשתם אף פעם תינוק שסתם לא נרדם כי הוא עירני? 🤔
אם היה כאב לו- הוא לא היה נרדם, יש גבול עד איפה המלטונין הזה משפיע...
קראתם פעם את התופעות לוואי של האקמול שאתם כל כך מזהירים מפני מלטונין?
הנזק האפשרי שלו הוא בערך אלפית מאשר האקמול...

מתחיל להזכיר לי את ה'כפירה' של הריטלין...

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
כל האלה שאמרו שזה סמים והתערבות בבריאה וכל הדברים המחכימים האלה,
אתם לוקחים כדור אקמול? תרופה? שמים משקפיים?
כל דבר זה התערבות בבריאה, הרי ה' עשה את הראיה מטושטשת, חבל להרוס...
מה הבעיה בילד בן שנה וחצי עם מלטונין? לא פגשתם אף פעם תינוק שסתם לא נרדם כי הוא עירני? 🤔
אם היה כאב לו- הוא לא היה נרדם, יש גבול עד איפה המלטונין הזה משפיע...
קראתם פעם את התופעות לוואי של האקמול שאתם כל כך מזהירים מפני מלטונין?
הנזק האפשרי שלו הוא בערך אלפית מאשר האקמול...

מתחיל להזכיר לי את ה'כפירה' של הריטלין...
משקפיים הם לא תרופה, ומי שנוטל אקמול באופן קבוע חייב להתייעץ עם רופא.
יש לי ילד שמקבל ריטלין + מלטונין, אז אי אפשר לחשוד בי שאני כופרת.
אבל גם אותי מטרידה התופעה שאם ילד קצת מתקשה להירדם ישר נותנים לו מלטונין. שלא לדבר על תינוק.
אין מספיק מחקרים ארוכי טווח כדי לקבוע בוודאות שאין נזק מנטילה קבועה של מלטונין, במיוחד לא אצל תינוקות.
קודם כל חשוב להבין מהי שינה נורמלית אצל תינוקות (הרבה אנשים יופתעו לגלות שהתינוק שלהם ש"לא ישן" בעצם ישן בסדר גמור או לא רחוק מזה). אחר כך צריך לנסות לפתור את הבעיות הסביבתיות שגורמות לחוסר שינה וללמד את הילד לישון, זה תהליך שלוקח זמן.
רק אחרי שמקפידים על הגיינת שינה, זמני שינה מתאימים, בלי מסכים וכו', ועדיין הילד מתקשה להירדם, זה הזמן להסיק שיש לו חוסר במלטונין ולנסות טיפול תרופתי.

תאורת חרום

משתמש סופר מקצוען
יש כאלו שטוענים, שלפני שנותנים את זה, לנסות להעיר את הילד מוקדם בבוקר, ולגרום לו להיות עייף בערב.

יש כאלו שטוענים שילד ששיחק והשתולל וקפץ, במהלך היום, יירדם בלילה מיידית.

אבל אכן אני רואה ילדים שמתהפכים מצד לצד, ולא נרדמים בראש אתה אומר לעצמך יש לי ילד חכם שעושה חשבון הנפש, וסדר במוח, ולפעמים הוא אכן נזכר בדברים ומספר לך, אבל אתה לא רוצה לשתף איתו פעולה כדי שיכנס למצב שינה...

לגבי מפריעים לשינה, בבית של גדולים, מספיק הידיעה של הקטן שיש אחרים שכן ערים, שמנסה כל הזמן להקשיב ולהבין מה קורה שם במטבח/סלון. ולכן הוא לא נרדם.
לגבי אור, אז שוב אם יש אחרים שערים בבית קשה לעשות חושך.

לגבי עיכול של ילד, שמעתי ממוחה לתזונה שתינוק/ילד שישנים יותר שעות כמו 10 או 12 שעות. אין להם את הבעיה של אוכל לפני השינה.
כי כל העניין זה שהמערכת החיסונית תיהיה פנויה לעבוד בלילה. אחרי העיכול.
ואצל ילדים שישנים יותר שעות יש את הזמן.

מוטי הנדל

משתמש פעיל
מנוי פרימיום

כמה זמן?

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
לגבי מפריעים לשינה, בבית של גדולים, מספיק הידיעה של הקטן שיש אחרים שכן ערים, שמנסה כל הזמן להקשיב ולהבין מה קורה שם במטבח/סלון. ולכן הוא לא נרדם.
לגבי אור, אז שוב אם יש אחרים שערים בבית קשה לעשות חושך.
וזו סיבה לתת לילד טיפול תרופתי?
זה כמו לתת ריטלין כי המורה לא רוצה להתאמץ.
לא הגיוני לתת לילד תרופה כי אחים שלו מתקשים לשמור על שקט יחסי במשך שעה. צריך ואפשר למצוא פתרונות אחרים. טיפול תרופתי צריך להיות רק מוצא אחרון באמת במצב כזה.
(חוץ מזה, אם יש ממש הפרעות גם המלטונין לא עוזר)

תפוח זהב

משתמש מקצוען
מצחיק להביע דעה כוללת
לנושא כל כך אינדיבידואלי
עם כל כך הרבה היבטים

עדיף לפתוח אשכול 'ביסלי - די לרעל!'
במקום להרעיש עולמות
נגד רבע מ"ג מלטונין
שמציל ילדים והורים

יהיה הרבה יותר תועלת
אם נהפוך אשכול זה לצעקה
על בסלי מטוגן בשבן שרוף עם מונוסודיום (שמשבש את השכל ובגלל זה הילד צריך מלטונין בלילה)
רעה חולה

שאף הורה עוד לא קם להילחם בחרב ובחנית
על החופשיות בו הילדים והמבוגרים
צורכים את זה

אורגינלית

משתמש פעיל
איזה מעניין...
באמת לא נתקלתם בילדים שסתם קשה להם להירדם בלילה בלי שום סיבה רפואית/ נפשית???
מאיזה חומר הם קרוצים?

A160161162

משתמש צעיר
תוסף HTP - 5 מתאים לילדים?
בספרי הבריאות מובא שאפשר לתת 3-2 מ"ג של HTP-5 לכל משקל גוף, על קיבה ריקה מומלץ שעה לפני השינה, עם מזון כליל, כגון פרי או עוגית שיבולת שועל. [המידע לא מהווה יעוץ וכדו'].

ראו גם כאן https://www.helpful.co.il/טיפול-בבעיות-שינה.html

מכיוון שהנושא חם בפורום אוסיף עוד כמה מילים.
(מצורף קובץ שמסכם את כל האמור כאן ועוד נקודות נוספות).

כפי שאמרנו תהליך ייצור הסרוטונין והמלטונין נעשה בשלבים, זוהי למעשה תגובת שרשרת, בשביל שהתהליך הזה יתרחש צריך כמה חומרי גלם מהתזונה, הנמצאים בעיקר בדגנים מלאים, קטניות, ואגוזים.

חוסר באחד מחומרי הגלם באחד מהשלבים יפגום בתהליך ההמרה.
  • להפיכת הטריפטופן ל5-HTP – דרושים בעיקר ויטמין C וחומצה פולית (9B).
  • להפיכת 5-HTP הופך לסרוטונין – דרושים בעיר ויטמין B6 , ואבץ.
  • להפיכת הסרוטונין למלטונין - דרושים בעיקר ויטמין B6 , ואבץ.

עוד נקודה חשובה, טריפטופן היא גם חומר מוצא ל B3 (ניאצין), שהיא מאוד חיונית לגופנו, כך שאם יש חסר ב B3 הגוף יעדיף להמיר אותה ל B3 ולכן יכול להיות מצב שלא יהיה מספיק טריפטופן בשביל לייצר את סרוטונין (ומשם את המלטונין) כי הוא ינותב ליצור ה-B3.

מזונות שישפרו את איכות השינה שלכם:
  • שיבולת שועל - מקור טבעי של מלטונין. מהווה מצוין לוויטמינים ומינרלים, כולל ויטמין B, ברזל ואבץ. מומלץ לאכלה עם חצי כפית קינמון כדי לשמור על רמת סוכר תקינה בדם.
  • דובדבנים – עשירים מאוד ב'מלטונין'. אנשים ששתו שתי כוסות של מיץ דובדבנים הגבירו את רמות המלטונין, את משך השינה שלהם ואת איכותה. הקפידו לבחור בדובדבנים טריים, ולא בדובדבנים משומרים להכנת קוקטיילים.
  • חסה - אכילת סלט חסה בארוחת ערב יכולה להשרות שינה, שכן היא מכילה תרכובת מרדימה בשם לטוּקריוּם.
  • אגוזי מלך - מכילים טריפטופן ומלטונין. אכילת חופן אגוזי מלך יכולה לעזור לכם לווסת את השעון הפנימי של הגוף שאחראי לוויסות של מחזור הערות והשינה.
  • ויטמין B6 - מצוי בשפע בננה, תרד, לפת, ירקות, שום, כרובית, חרדל, סלרי ודגים. ויטמין B6 הוא עוזר להפוך טריפטופן לסרוטונין ומלטונין.
  • בננות - מכילה טריפטופן, מגנזיום, אשלגן, 6B ועוד ויטמינים. אשלגן יכול לעזור להרפות את השרירים ולהקל עליכם להירגע, להירדם ולישון. המגנזיום תורם לוויסות האיזון ההורמונלי ומקל על הגוף להירגע. מכילה
  • בטטה - מכילה בטא קרוטן (הופך בגוף לוויטמין A), ויטמינים מקבוצה B, אשלגן, מגנזיום, ויטמין C, ויטמין E וסיבים תזונתיים.
  • אגוזים – מקור חשוב לוויטמיני B וטריפטופן.
  • שקדים - מכילים סידן, מגנזיום וטריפטופן. הסידן שבשקדים משפר את היכולת של המוח להשתמש בטריפטופן, שהיא חיונית לייצור הורמון השינה מלטונין והמוליך העצבי סרוטונין, שבין היתר גם עוזר לווסת את מחזור השינה והערות.
  • קטניות – כגון חומוס מכילים טריפטופן.
  • תה קמומיל - אפשר לשפר את איכות השינה שלכם עם כוס תה טובה. לתה קמומיל יש כמה תכונות מרגיעות, שככל הנראה נובעות מזה שהוא מכיל נוגד חמצון בשם אפיגנין, זהו פלבונואיד שנקשר לקולטנים במוח, שעוזרים להקל על חרדות ולקדם שינה.
  • אבוקדו - עשיר במגנזיום, המבטיח רגיעה של שרירי הגוף לאחר התכווצות. מחסור במגנזיום מגביר את רגישות השרירים והעצבים ומקשה על ההירדמות.

קבצים מצורפים

• סרטונין ומלטונין.pdf
    KB 201.3 · צפיות: 2
נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה