מידע שימושי מילון יידיש > עברית

בור-ועם-הארץ

משתמש צעיר
עריכה תורנית
אם הכוונה של פותח האשכול הייתה לעשות כאן אשכול תרגומי אידיש עברית...
אפשר לשאול מה זה 'ראצימארע'? ומה זה 'פויל'?

א. שטיגליץ

משתמש מקצוען
אפשר לשאול מה זה 'ראצימארע'? ומה זה 'פויל'?
אני לא יודע היטב... אבל אם אני טועה שיתקנו אותי...
פויל פרושו עצל - עצלן

ראצימארע' - הדבר הכי קרוב שעולה לי הוא ר' צבי מאיר (זילברברג?) בדיבור זה נשמע רעצימאייר.
אבל אני לא דובר ממש... עניתי רק כי לא ענו

א. שטיגליץ

משתמש מקצוען
זה כתוב בספר גליא מסכת מלפני כמאתיים שנה לערך...
אז כנראה זה לא ר' צבי מאיר...
אבל בשביל זה יש לי מילון מלפני קרוב למאה שנה...
1660030808214.png

עמקן

משתמש חדש
עריכה תורנית
@עמקן כמדומני שבאידיש אין ש' שמאלית , במקומה משתמשים בס' (חוץ ממילים שהגיעו מלשה"ק כמו שימחה וכדו')
בצורת כתיבה של היום יתכן שאתה צודק, אבל בספרות האידיש בעבר מה שנקרא "יידיש דייטש" או "עברי טייטש" ישנם מילים למכביר עם שין שמאלית, כגון "וואש" מה שהיום כותבין וואס, או דאש, שהיום כותבים דאס, וכן "עשין" שהיום כותבים "עסן".
לגבי השאלה שלי על המילה "שארט" מצאתי באחת המהדורות של ספר התשבי לר"א בחור (ערך פגם) שהשי"ן מנוקדת בפתח, אבל בראשה אין שום ניקוד.

בפ

משתמש רשום
סליחה על ההקפצה
מישהו יודע אולי תרגום למילה פאפלעקצייע?
בגוגל הוא טוען שזה קהל, אבל משום מה לא מסתדר לי...
המשפט הוא "איז דער פשט דאס איז פון פאפלעקצייע, ער וועט דאס ניט קענען דורך טראגן"

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמט

א הַלְלוּיָהּ שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים:ב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם:ג יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ:ד כִּי רוֹצֶה יְהוָה בְּעַמּוֹ יְפָאֵר עֲנָוִים בִּישׁוּעָה:ה יַעְלְזוּ חֲסִידִים בְּכָבוֹד יְרַנְּנוּ עַל מִשְׁכְּבוֹתָם:ו רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם:ז לַעֲשׂוֹת נְקָמָה בַּגּוֹיִם תּוֹכֵחֹת בַּלְאֻמִּים:ח לֶאְסֹר מַלְכֵיהֶם בְּזִקִּים וְנִכְבְּדֵיהֶם בְּכַבְלֵי בַרְזֶל:ט לַעֲשׂוֹת בָּהֶם מִשְׁפָּט כָּתוּב הָדָר הוּא לְכָל חֲסִידָיו הַלְלוּיָהּ:
נקרא  30  פעמים

לוח מודעות

למעלה