התייעצות מטפלת רגשית?? איפה את ממליצה ללמוד? לטיפול בחרדות, בפחדים, סיביטי.....וכו....

אימון- והנחייה בNLP

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
אי אפשר לעשות את ההפרדה הזאת.בין בעיות נפשיות קליניות לקשיים רגשיים ספציפיים
זה חלק מעבודתו של בעל נסיון לדעת להבחין בין משהו שהוא מומסך ל"טפל " בזה לבין משהו שהוא מחוץ לתחומו והוא צריך להפנות לבעל מקצוע
(ואגב זה מעיקר הבעיות שאנשים נכוים ממטפלים שאינם פסיכולוגיים ובעלי תואר, שה"מטפל" מנסה ל"המשיך לעזור" במקום שאסור לו )

ALESIS

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
ובכן בלי לענות למיהו ספציפי אני מדבר באופן כללי מאוד
ובכן אולי ההגדרה הכי טובה כדי להבדיל בין שני סוגי בעיות/אתגרים בתחום הנפש היא כדלהלן (תמיד יש יוצא דופן)
1
אנשים בריאים בנפשם ונורמטיביים לחלוטין שיש להם כל מיני קשיים רגשיים ספציפיים, ומשקעים, והם מרגישים תקועים בחיים ורוצים להתקדם,
2
אנשים עם בעיות נפשיות קליניות ובמילים אחרות אינם בריאים בנפשם אף אם רק לזמן מוגבל (לא משהו מולד).

ולכן כשמדברים על האנשים ש"אינם בריאים בנפשם" יש סמכות מבחינה חוקית, רק לפסיכולוגים ופסיכיאטרים (בעלי תואר ראשון) ועובדים סוציאליים (בעלי תואר שני שלמדו את התחום), לטפל באנשים אלו ואין סמכות חוקית לאנשים אחרים לטפל בהם ,

אבל כשמדברים על אנשים בריאים בנפשם עם קשיים ספציפיים יש סמכות עפ"י חוק (אפי' אם לא למדו שום מקצוע)
"לטפל" אבל הוא חייב להודיע ל"מטופל" שהוא לא מטפל מקצועי עם סמכות, ואם "המטופל" יסכים שיערב לו (כמובן אני לא ממליץ)
וכאן נכנס לתמונה, האנשים עם לימודי תעודה שאינם בעלי תואר ראשון וכו' (גם אני בתוכם) שיש להם תעודה של מאמן/ מטפל רגשי /מנחה בNLP/ מטפל סי בי טי
שהם מקבלים במסגרת הלימודים כלים רבים ומגוונים שיאפשרו להם לעזור לאנשים במצוקתם ולאפשר להם להכניס אור לחיים שלהם ולצאת מכל מיני משקעים/חרדות/ כפייתיות וכו'

וכאן מתחיל ה"בעיה" כי אחד הדברים שמלמדים (לפחות איפה שאני למדתי ) זה איפה הם גבולות הגיזרה שלנו כ"מטפלים" מה מותר ומה אסור וכו' שיש כאלו שעושים דברים גבוליים עד אסורים שממש 'מסכנים' את ה"מטופלים" וצריך להיזהר מאוד אצל מי הולכים וכל הזהירויות הנדרשות
אבל מכאן עד להסיק עד מה הסיקו אנשים (ראה את הציטוטים למעלה) זה ממש לא נכון ויעידו על זה מאות אלפי האנשים שנעזרו ע"י אנשים שאינם בעלי תואר ראשון ושני וכו' (כן פה אני גם יכול לומר גם אני בתוכם) שהם עזרו להם מאוד ושינו להם את החיים וכו'
אני מקווה מאוד שדבריי יובנו טוב ולא יוצאו מהקשרם
נשמע שיש בזה היגיון כלשהו, כלומר - זה יכול לסייע לאנשים שבאמת סובלים ממשהו נקודתי וקטן.
כמו קאוצ'ינג כזה.
אבל השאלה היא איך מבדילים בין כאלו אנשים לבין כאלו שאצלם זה אולי נראה נקודתי וקטן אבל זה בעצם רק ביטוי חיצוני של בעיה עמוקה יותר...
אולי אדם מסוים יכול להעיד על עצמו שהוא יודע להבדיל ולא פוחד לקחת סיכונים.
אבל האם נכון לשווק שיטות כאלו באופן שבו כל אחד יכול ללמוד וליישם אותן?
לא בטוחה...

אימון- והנחייה בNLP

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
אבל השאלה היא איך מבדילים בין כאלו אנשים לבין כאלו שאצלם זה אולי נראה נקודתי וקטן אבל זה בעצם רק ביטוי חיצוני של בעיה עמוקה יותר...
זה חלק מעבודתו של בעל נסיון לדעת להבחין בין משהו שהוא מומסך ל"טפל " בזה לבין משהו שהוא מחוץ לתחומו והוא צריך להפנות לבעל מקצוע

אולי אדם מסוים יכול להעיד על עצמו שהוא יודע להבדיל ולא פוחד לקחת סיכונים.
לכן באמת צריך לדעת למי הולכים ולא ללכת לכל מי שיש לו תעודה ולוגו ואפי' דפי נחיתה וכו'
אבל האם נכון לשווק שיטות כאלו באופן שבו כל אחד יכול ללמוד וליישם אותן?
לא בטוחה...
נכון שלא כל אחד "יכול"/"רוצה באמת" ללמוד את זה וודאי לא ליישם את זה
אבל בשביל המכללות הרשמיות עושים מבחנים וסטאז'
ובסוף בסוף צריך המון סייעתא דשמיא "ליפול" על האיש הנכון

mklj

משתמש פעיל
(ואגב זה מעיקר הבעיות שאנשים נכוים ממטפלים שאינם פסיכולוגיים ובעלי תואר, שה"מטפל" מנסה ל"המשיך לעזור" במקום שאסור לו )
יש הבדל בין אימון לטיפול,
אבל הגבול דק ממש.
בכל מקרה אבחנה של מצב נפשי רשאי לעשות רק פסיכולוג קליני או פסיכיאטר
רק לפסיכולוגים ופסיכיאטרים (בעלי תואר ראשון)
פסיכולוג- בעל תואר שני,
פסיכיאטר דוקטור- תואר שלישי

ALESIS

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
ואיך יודעים שבעל המקצוע הוא אכן בעל ניסיון ויודע להבדיל?
לכן באמת צריך לדעת למי הולכים ולא ללכת לכל מי שיש לו תעודה ולוגו ואפי' דפי נחיתה וכו'
ואיך יודעים למי הולכים?
על סמך מה?
הכי טוב זה שהאדם עצמו ידע האם הוא זקוק לאימון ספציפי בנקודה קטנה שמפריעה לו, או שמאחורי הנקודה הזאת יש דברים כבדים יותר ולכן הוא צריך מטפל מוסמך.
אבל הבעיה היא שאו שאנשים לא מודעים לעצמם מספיק, או שאין להם כוח "לחפור" והם רוצים משהו קצרצר, הוקוס פוקוס, זבנג וגמרנו.
אז בסופו של דבר - זאת כן האחריות של המטפל לסווג.
ואיך נדע שאנחנו הולכים למטפל (נניח מישהו שלא למד תואר) שיודע לאבחן נכון?
על סמך המלצות של אחרים? לא תמיד אפשר לסמוך על זה, כמו שכתבתי כאן מקודם...
חלק מהרעיון במטפל מוסמך זה שאנחנו יודעים שהוא "קיבל חותמת", עבר תוכנית לימודים מסודרת וכו'.

אני עדיין מסכימה שקאוצ'ינג וכו' יכול לעזור במקרים מסוימים.
אני רק חושבת שקיים כאן סיכון - שהמטופל כן צריך משהו יותר עמוק והמטפל לא יבחין בזה ולא יפנה לגורמים הרלוונטיים.

שרגא מ...

משתמש פעיל
תואר
תואר
ורק תואר

נפש האדם זה לא משחק

קורסים ארוכים ומסועפים ככל שיהיו (כולל מארגונים עם פליירים וחוברות מאירות עיניים... וד"ל) לא מחליפים תהליך בירור והתאמה ולימוד מאסיבי הכולל מבחנים ומבדקים.

יעידו על כך רבבות הנשמות שנהרסו בעקבות הליכה למטפלים רגשיים בקורסים למיניהם
.

כסף קל

משתמש רשום
זה בעייתי. ומסוכן. כמו לתת לאדם שעבר קורס כלשהוא לעשות סתימה קטנה ופשוטה בשן ובמקרה של סיבוך להעביר לרופא שיניים. מישהו היה מוכן לזה?

chala

משתמש חדש
קצת מהידע שלי (ויש לי)
(אני בכוונה לא כותב שמות שלקורסים מסוימים,) מתוקף תפקידי בכמה ישיבות, הייתי בכמה מפגשי VIP עם אחד ממוסרי הקורסים הגולים ביותר בציבור החרדי,
אין ספק אדם חכם עם ידע רב, א-ב-ל יש לו דברים יסודיים של הבנה בנפש ושל ידע מקצועי, שהוא טועה ומטעה,
וביררתי את זה אצל כמה אנשי מקצוע, נאת השיטה איך להשתמש בכלים הוא עושה מצוין,
אבל הטעויות האלו יכולות לגרום לשיבושים קשים,
יש כאלו שעוזרים השאלה היא תמיד לאיזה בעיה,
לא כל קושי דורש פסיכולוג מומחה, אבל כשצריך
כדאי לברר וללמוד טוב.
בהצלחה

רחלה 123

משתמש מקצוען
@אימון- והנחייה בNLP צריך כ"כ הרבה סיעתא דשמיא גם בללכת לאדם הנכון שיש לו תואר
אז התואר עושה עבור האדם הפשוט סינון מסוים שממנו הוא יכול לתחהיל לברר.
כי גם אתה כותב שיש סיכון מאד גדול בללכת למשהו בלי תואר בשביל ליפול על האדם הנכון
למה שבנ"א יקח על עצמו את הסיכון הזה ?

וזה לא שזה יותר זול

וההבדל בין אימון לטיפול הוא מאד גדול.
באימון אגב אין בכלל תואר כך שהדיון בעיני לא נוגע לזה

אימון- והנחייה בNLP

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
וההבדל בין אימון לטיפול הוא מאד גדול.
נכון שיש הבדל אבל עדיין מה שאמרתי נוגע גם לטיפול
ספוילר וזה לא שזה יותר זול
אולי אותו דבר ( אני לא יודע כמה לוקח פסיכולוג)
אבל פסיכולוג תהליך הטיפול אורך הרבה הרבה יותר זמן
(נכון שזה גם לבעיות חותר גדולות אבל למצוקה "קטנה" בהחלט יש שיקול ללכת למטפל שאתה סומך עליו)

אימון- והנחייה בNLP

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
זה בעייתי. ומסוכן. כמו לתת לאדם שעבר קורס כלשהוא לעשות סתימה קטנה ופשוטה בשן ובמקרה של סיבוך להעביר לרופא שיניים. מישהו היה מוכן לזה?
האם לכל בעיה בחשמל אתה קורא לחשמלאי
אה אני יודע שהנפש זה משהו הרבה יותר חשוב אפי' משניים
אבל אם יש למישהו בעיה ספציפית שהוא רוצה להתקדם עם זה, האם האפשרות היחידה היא פסיכולוג, או בעל תואר אקדמי כלשהו,
אולי את/ה חושב/ת שכן,
אני חושב, ויודע, שאפשר בהחלט ללכת למישהו שעבר הסמכה מסוימת ,ועבר מבחנים וסטאז', ואני מקבל המלצות טובות על עבודתו, אז בהחלט אסמוך עליו וארשה לו ל"טפל "בי

אימון- והנחייה בNLP

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום

אימון- והנחייה בNLP

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
חלק מהרעיון במטפל מוסמך זה שאנחנו יודעים שהוא "קיבל חותמת", עבר תוכנית לימודים מסודרת וכו'.
השאלה מי יחליט מה זה תוכנית מסודרת?
למה NLP זה לא תוכנית מסודרת
למה CBT זה לא תוכנית מסודרת
(כמובן אם לומדים במכללה מסודרת עם כל מה שיעזור בעזר"ה שיידעו מה הם יכולים לעשות ומה לא בתחום הטיפול שלהם)

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
לפי ידיעתי המידע הזה לא נכון אבל יש מצב שאני טועה
פסיכולוג זה בוודאי תואר שני.
פסיכיאטר זה רופא, בדרך כלל הסמכה של רופא רגיל זה MD, זה תואר שני, בכל אופן ככה למיטב ידיעתי.
ועל זה התמחות בפסיכיאטריה שזה לא עוד תואר אלא עוד הסמכה. ממושכת ורצינית מאד.

mklj

משתמש פעיל
פסיכולוג זה בוודאי תואר שני.
פסיכיאטר זה רופא, בדרך כלל הסמכה של רופא רגיל זה MD, זה תואר שני, בכל אופן ככה למיטב ידיעתי.
ועל זה התמחות בפסיכיאטריה שזה לא עוד תואר אלא עוד הסמכה. ממושכת ורצינית מאד.
ללימודי רפואה מסלול של 7 שנים שאז זה דוקטור- שעקרונית זה תואר שלישי- אבל זה לא נפרד תואר ראשון ואז שני ואז שלישי. וההתמחות- האורך תלוי בהתמחות. פסיכיאטריה אם אני לא טועה בין 4 ל5 שנים

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
נכון סליחה טעות שלי (עכ"פ לטיפול קליני)
לכל תחום.
גם למחקר במעבדה בלי לפגוש מטופל.
פסיכולוג זה תואר שני בלבד.
בתואר ראשון זה סתם בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה, כמו שיש תואר ראשון בכל מיני דברים. זה לא מקנה את הטייטל 'פסיכולוג'.

Chaya Lea

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
למה CBT זה לא תוכנית מסודרת
לCBT בהחלט יש תוכנית מסודרת.
זה שהרבה מלמדים את זה באופנים אחרים לא אומר אחרת.
השיטה טובה ועוזרת מאוד לדברים מסויימים במיוחד יעילה עבור חרדות (כידוע לי לפחות).
התוכנית המסודרת היא שני תארים (פסיכולוג מוסמך) + לימוד CBT במקום מוסמך שזה כולל חוץ מהקורס גם לעשות סוג של סטאז' בליווי צמוד של המורה (מזכירה שמדובר במטפל מוסמך פסיכולוג ככה שזה לגמרי בטוח למטופלים).
בקשר למה שדובר על הצפה רגשית מCBT מהיכרות יכולה לומר שאני לגמרי לא מסכימה עם זה שהוא מציף רגשית בצורה דרמטית או מזיקה. כלומר ברור שכל פתיחה של מקום אישי ורגיש תציף בשלב מסויים אבל CBT הוא דווקא טיפול ממש ממוקד וענייני. כמובן בכל טיפול שהוא עלולים לצוף דברים ואולי בגלל שזה טיפול קצר טווח אנשים יוצאים מוצפים במקרה כזה אני חושבת שצריך לדבר על זה עם המטפל/ת.
כמובן שבגלל זה (ולא רק...) חשוב שזה יהיה מטפל/ת מוסמך/ת (עם שני תארים בפסיכולוגיה).

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ה'

לג הוֹרֵנִי יי דֶּרֶךְ חֻקֶּיךָ וְאֶצְּרֶנָּה עֵקֶב:לד הֲבִינֵנִי וְאֶצְּרָה תוֹרָתֶךָ וְאֶשְׁמְרֶנָּה בְכָל לֵב:לה הַדְרִיכֵנִי בִּנְתִיב מִצְוֹתֶיךָ כִּי בוֹ חָפָצְתִּי:לו הַט לִבִּי אֶל עֵדְוֹתֶיךָ וְאַל אֶל בָּצַע:לז הַעֲבֵר עֵינַי מֵרְאוֹת שָׁוְא בִּדְרָכֶךָ חַיֵּנִי:לח הָקֵם לְעַבְדְּךָ אִמְרָתֶךָ אֲשֶׁר לְיִרְאָתֶךָ:לט הַעֲבֵר חֶרְפָּתִי אֲשֶׁר יָגֹרְתִּי כִּי מִשְׁפָּטֶיךָ טוֹבִים:מ הִנֵּה תָּאַבְתִּי לְפִקֻּדֶיךָ בְּצִדְקָתְךָ חַיֵּנִי:
נקרא  6  פעמים

אתגר AI

סוכות • אתגר חופשי

לוח מודעות

למעלה