דרוש מידע מחפש רעיון לשולחן שבת ערכי.

המנצחים

משתמש פעיל
אנחנו בשבתות קבוצה של גברים ומחפש נושא שיכול להפוך את שולחן השבת לערכי ולא סתם לדבר על פוליטיקה ומלחמה...
מחפש נושאים אקטואליים בשילוב עם מחשבה או הלכה או אפילו איזה ספר בנושאים מעניינים.
תודה רבה ושבת שלום!

פיר

משתמש סופר מקצוען
תנסו להקריא מעלוני שבת.
תמצאו דברים מענינים במחשב לפרשת השבוע.

משפחת א

משתמש צעיר
המשתמש נחסם
תחליטו כל שבוע לדבר על נושא אחר.
לפתוח נושאים. חינוך. אמונה. ביטחון. דת ומדינה.... מודרניזציה מול שמרנות.
או לחילופין להביא נושאים מהפרשה. שמיטה. קללות וכו'

לורנס

משתמש מקצוען
קודם כל להחליט שפוליטיקה וביזנס (ורכילות) לא עולים על השולחן בשבת!!
אצלינו מאד מקפידים על כך.
למה מגיע לאנשים האלו לעלות על שולחן שבת טהור??
וממילא יהיו נושאים אחרים.
אפשר לדבר על קהלים ומגזרים, קהילות, משפיעים בציבור החרדי,
אם אתם לא מתפללים במקום מסוים, אפשר ללכת להתפלל כל פעם במקום אחר, בחסידות מסוימת, בישיבה גדולה (מיר, ויז'ניץ, ר' מיילך בידרמן וכו) לראות הנהגות של אחרים ולדבר עליהם.

מצפה למשיח

משתמש מקצוען
אפשר להציע ללמוד ביחד הלכות שבת מתוך ספר כמו שמירת שבת כהלכתה וכדו'.
אפשר להקשיב בקול הבית התורני לשיחות של הרב אלקריף, הרב לוינשטיין וכו' ולספר סיפורים משם.

תורת עולם

משתמש פעיל
להעלות כל פעם איזה נושא מעניין ולדון ע"ז בעד או נגד
לדוגמא
חיוב כיבוד אב ואם במקרים שיש עלויות או הפסד כספים / חיסור מהעבודה
בחינוך הילדים לדוגמא ילד שרץ לכביש איך אבא אמור להגיב בחומרה או ברוגע בהסברה
וכן הלכות הפסקות בתפילה
וכן הלאה למצוא משהו אקטואלי ושכל אחד מביע דעה לפי מיטב ידיעתו

אם הבנים שמחה!

משתמש מקצוען
תעשו את החידודים לשולחן שבת. תודה ל @צבי ג.!
אנחנו עושים כל סעודה וזה מעלה את הרמה בהרבה.
מצ"ש של השבוע.
בזכותכם נזכרתי להדפיס את זה עכשיו. תודה!

קבצים מצורפים

• חידודים לשולחן שבת פרשת בהר בחוקותי.pdf
    1.1 MB · צפיות: 101

צבי ג.

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
הפקות ואירועים
תודה
איך אפשר לקבל את זה כל שבוע?
אפשר לשלוח לי בקשה למייל המופיע בחתימה ואצרף לרשימת התפוצה.
או להכנס לכאן ולהכניס כתובת מייל

יישר כח ל @אם הבנים שמחה! על השיתוף. בשבועות האחרונים אני מקבל דרישות שלום מרחבי הארץ על כמה בתי כנסת שמדפיסים עבורם את העלון למתפללים. אני באופן אישי לא עושה הפצה של העלון מודפס (רק במייל) בגלל העלויות הגבוהות.

נערך לאחרונה ב:

אם הבנים שמחה!

משתמש מקצוען
אפשר לשלוח לי בקשה למייל המופיע בחתימה ואצרף לרשימת התפוצה.
או להכנס לכאן ולהכניס כתובת מייל

יישר כח ל @אם הבנים שמחה! על השיתוף. בשבועות האחרונים אני מקבל דרישות שלום מרחבי הארץ על כמה בתי כנסת שמדפיסים עבורם את העלון למתפללים. אני באופן אישי לא עושה הפצה של העלון מודפס (רק במייל) בגלל העלויות הגבוהות.
רציתי גם להגיד תודה שהחידה השבוע התאימה גם לעזרת נשים.
שבוע שעבר לא ידעתי מאיפה להתחיל עם זה. (מאיפה לי לדעת שמועד קטן זה לפני חגיגה? והחלק האחרון בכלל)

צבי ג.

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
הפקות ואירועים
וזה של השבוע

קבצים מצורפים

• חידודים לשולחן שבת במדבר.pdf
    KB 500.3 · צפיות: 66

צבי ג.

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
הפקות ואירועים
נשא וחג השבועות

קבצים מצורפים

• חג השבועות.pdf
    KB 446.9 · צפיות: 31
  • 82 נשא.pdf
    KB 360.7 · צפיות: 29

אברהם בלוך

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
או פרשה ופשרה של הרב גרילק,
ואולי רק אם מתאים יש כאלו שיעניין אותם דעת תורה של ר ירוחם ממיר

גימפעל

משתמש מקצוען
השינוי בראש שלנו
שיחבר את בנינו ותלמידינו לתורה
.הרב יחיאל פליסקין

לקראת היום הגדול, חג השבועות, זמן מתן תורתנו, רבים מאיתנו חוזרים ושואלים את עצמם את השאלה העתיקה: מה עוד אנחנו יכול לעשות כדי לחבר את הילדים והתלמידים לתורה?
הייתי מציע לשאול את אותה שאלה, אך בניסוח הפוך:
במקום לשאול: "איך אני מחבר את הילד שלי אל התורה הגדולה שלנו",
עדיף לשאול: "איך אני מנגיש את התורה בצורה מותאמת אל הילד/תלמיד שלי".
מנסיון, יש תועלת עצומה מהנגשת דברי התורה בהתאמה לכל מגזר ולכל יחיד לפי מה שטוב ומושך עבורו.
הרבה דרכים יש להנגשה. והנה אחת מהן:

שאלות מחברות לפרשת השבוע
הורים רבים פונים בשאלה, כי ילדיהם מתקשים להתרכז בדברי תורה הנאמרים בשולחן השבת. אחת העצות היא, להחליף לעתים את ה'ווארט' בשאלות על הפרשה, כאשר הנסיון מלמד ששאלות מעניינות גורמות לילדים להשתתף ולהתחבר בשמחה, ומעניקות גוון מרענן לסעודות השבת.
לאחרונה שמעתי על גירסא מקורית במיוחד לשאלות על הפרשה – 'שאלות מחברות'.
הכוונה לשאלות שכמעט ואינן דורשות מהנשאלים ידע תורני מוקדם. השאלות נועדות לעורר את הלב להתחבר לתכני הפרשה, להביע דעה ורגש אישיים על הנאמר בה, ואולי גם לפתח דיון סביב הפסוק/המצוה המדוברים.

דוגמאות לשאלות-מחברות על פרשת השבוע 'נשא'
א] התפקיד של בני שבט לוי היה לשאת, להרכיב ולפרק את אוהל מועד וכליו. עבודה מפרכת, לכאורה. 1) איך לדעתך הרגישו העוסקים במלאכה? 2) האם תוכל דוגמא מהחיים לאדם שעובד עבודה קשה אבל היא לא מכבידה עליו?
ב] הנשיאים התנדבו להקמת המשכן עגלות צב (עגלות מכוסות) ושני עשר בקר (במדבר ז, ג). ורש"י מסביר שהם למדו לקח מנדבת המשכן שאז התאחרו בנדבתם, ולכן הפעם הקדימו. 1) האם תוכל להביא דוגמא למקרה בו אתה או מישהו אחר הפיק לקח לעתיד? 2) האם כשאנחנו מפיקים לקח מטעות, זה מהוה תיקון על הטעות שעשינו?
ג] בפרשה מתוארים כל הקורבנות שהביאו הנשיאים. כולם הביאו את אותם קורבנות ובכל זאת התורה טרחה למנות ולפרט את כולם כדי להראות את חשיבותם. 1) מה לדעתך יכול לגרום לאדם להרגיש חשוב ומיוחד למרות שהוא נמצא בקבוצה של אנשים דומים לו? 2) האם יש מקום/מסגרת שאתה הרגשת כך שם?
ה] בהפטרה: 'כי נזיר אלקים יהיה הנער מן הבטן והוא יחל להושיע את ישראל מיד פלשתים'. 1) האם גם בימינו יש נשמות מיוחדות שנולדו כדי להנהיג, או שכולם נולדו אותו דבר? 2) שמשון נולד עם גבורה מיוחדת כדי להושיע את ישראל, עם איזה כח מיוחד אתה נולדת כדי לתרום ממנו לכלל?

כלים בסיסיים לניהול דיון סביב השאלות המחברות
א] אל תצפו לתשובה אחת 'נכונה'. תנו מקום לכל תשובה שתיענה, מתוך הנחה שכל אחד מביא את עצמו בתוך התשובה שהוא עונה.
ב] השתדלו לשבח כל תשובה, ולהצביע על נקודה של חידוש ושל חכמה שהתעוררה על ידי כל תשובה.
ג] אם יש לכם דעה שונה ממה שהילד אמר, עדיף לא להתווכח, אלא לשאול שאלות: 'מה גורם לך לסבור כך?' 'האם עמדתך תהיה נכונה גם במקרה זה וזה'?
ד] לפעמים אף יתפתח דיון ערני ורב דעות סביב נושא, ואז אפשר לבדוק יחד מדוע כל אחד חושב אחרת מהשני בנושא מסוים, ואולי זו הזדמנות לחנך את הילדים איך מכבדים את דעתו של השני גם כשהוא חושב אחרת מאיתנו.

ואם הרעיון הזה לא נשמע לכם מתאים?
אז כנראה שהוא אכן לא בשבילכם. אבל בטוח שגם אתם יכולים לחשוב על רעיונות נוספים איך לעניין את הילדים בדברי התורה.
לחילופין: נסו להיזכר מתי הילדים כן שיתפו פעולה בסעודות השבת, יתכן שזה מרמז מהו הסגנון שיתאים להם.

יעל זלמנוביץ

משתמש מקצוען
בלת"ק יש לרב זילברשטיין ספר עם שאלות מענינות בהלכה בעיקבות סיפורים עוד יותר מענינים שאנשים שלחו לו ,
אפשר לקרא את הסיפור , לשאול את השאלה- את כל הסועדים ולעשות כמין סיעור מוחות ורק אחר כך לקרוא את התשובה של הרב זילברשטיין -
בהצלחה רבה

רמת אלחנני

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
בלת"ק יש לרב זילברשטיין ספר עם שאלות מענינות בהלכה בעיקבות סיפורים עוד יותר מענינים שאנשים שלחו לו ,
אפשר לקרא את הסיפור , לשאול את השאלה- את כל הסועדים ולעשות כמין סיעור מוחות ורק אחר כך לקרוא את התשובה של הרב זילברשטיין -
בהצלחה רבה
ממליץ בחום.
אצלינו במשפחה כולם עושים ככה, כולל אחים שלי וגיסים, וגם דודים שלי.
בין הספרים רבי המכר "אחת שאלתי", שזה יותר לילדים אמנם, אבל עצם השאלות והסיפורים המרתקים, מסעירים את כל שולחן השבת... יש ויכוחים, צדדים, טענות, ראיות, ובסוף קוראים את התשובות המקוריות והמיוחדות של מורינו ורבינו עמוד ההוראה שליט"א. בהחלט חוייה מיוחדת. הילדים הכי קטנים שכבר יודעים לקרוא או להבין סיפור, משתתפים, שואלים. זה משהו שמגבש את כל השולחן שבת סביב משהו אחד, מצד אחד קליל וקליט, מצד שני על רמה של דברי תורה ופסיקת הלכה. מומלץ בחום!!!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  3  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה