מה רוצים מהגרפיקאית?!

sunshine

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
שאלה זו מופנית לכולם, אם כי בעיקר למתכנתים.
כשגרפיקאית לומדת עיצוב אתרים, מה מצופה ממנה לדעת- האם רק לעצב טוב ולחתוך לסלייסים? האם לבנות את העמוד בנוסף לעיצוב? מה רמת הבניה שמצופה ממנה לדעת? וכו'.
בקורס של התמ"ת לומדים עיצוב אתר ובניה בדרימוויבר, ואפשר להגיע לתוצאות ממש נחמדות, בעיקר לאתרי תדמית. אם כי היה אפשר לשדרג את התוצאות לו היו לומדים תיכנות מקיף יותר.
מה נראה לכם- זה משהו שהגרפיקאית צריכה לדעת, או שהתפקיד שלה מסתכם בעיצוב, ושאר העניינים למתכנת? (חוץ מהעובדה שהרבה גרפיקאיות לא מסתדרות ואפילו שונאות את הקטע של הבניה)
חשוב לי לשמוע דעות בנידון, כי אני מרגישה שחבל על הזמן אם ממילא הגרפיקאית לא אמורה להתעסק במה שמעבר לעיצוב...

Disenio

משתמש רשום
עיצוב גרפי
לדעתי גרפיקאית לא צריכה להבין מתוכנות. הבסיס של בדרימוויבר זה כבר ידע יותר רחב. יש את העניין הזה, תפסת מרובה לא תפסת(אפי' כשאני למדתי במכללה את בדרימוויבר ניסיתי להמשיך ללמוד כמה שפות כמו PHP . היה נורא קשה לי דרך TUTORIAL שיש בחינם באינטרנט)אבל ברגע שאת תופסת את שפת התוכנות שזה המון השקעה בפני עצמה, את מזניחה את הניסיון שתוכלי לצבור בעיצוב. אלה שאם שנים את עובדת בלעצב דפי אינטרנט, יש לך את הניסיון ואת מוכנה להשתדרג.

עדן

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
עימוד ספרים
מעצבת אתרים חייבת להכיר את שפת html, אחרת התקשורת אם המתכנת/ת הופכת למסורבלת מאד.
בנוסף, עדיף שמעצבת תוכל לבנות לבד את הhtml ואז יחסך המון זמן של דיוקים בבניה עם המתכנת שבד''כ הראש שלו לא חושב 'עיצובי'

sunshine

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
ודאי שצריך להכיר את ה-HTML, אבל לגבי הבניה- הרי הגרפיקאית לא תבנה בצורה מוצלחת כמו המתכנת.
למשל, אני בונה עם טבלאות, ובאחד האשכולות Shia כתב לי לעבור לבניה מתקדמת יותר. השאלה האם זה הכרחי, הרי זה תפקיד המתכנת?

עדן

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
עימוד ספרים
גרפיקאית צריכה לדעת בניה נכונה ב-html, אני לא למדתי לבנות בטבלאות כי למדתי בצורה מקצועית, המתכנת יכול לעבור על הקוד ולשפר אותו.
אבל יש בסיס ונחסך המון זמן וכאב ראש!

KingYes

משתמש צעיר
לא ולא.
יש גרפיקאי, שצריך לדעת רק פוטושופ. אין לו שום היתרון אם ידע גם HTML.. זה פשוט מיותר לחלוטין !!

בשביל להיות Web Designer, צריך לדעת את ה"מגבלות" של האינטרנט.. צריך לדעת איך לבסס את העיצוב על GRID מסויים ולא להתחיל להשתולל ולעשות חיים קשים למתכנת.

שלב אחרי העיצוב שהוא מגיע ב-PSD (או JPG חתוך), יש את המקודד. הוא פשוט מקודד את העיצוב לרמת HTML+CSS.

שלב אחרי זה מגיע המתכנת, שהוא זה שמתחיל לתכנת את מערכת הניהול תוכן ולגרום לכל האלמנטים לבצע פעולות כמו שכתוב באיפיון.

לסיכום:
- מעצבת לא צריכה לדעת HTML במלוא הנימה.. כל המוסיף גורע. רק חשוב מאוד שתדע את הכללים לבנית דפים ברמה עיצובים ולא ברמת קוד.

מקודד לא צריך לדעת לתכנת. הוא מכין את העיצוב הסטטי ושלום על ישראל.

מתכנת - חייב לדעת את ה-HTML+CSS ברמה סבירה שידע לשנות דברים שהמקודד (כמו רוב המקרים) שכח להתייחס אליהם.. כמובן שכל הידע הזה הוא לא חובה עבורו, אבל זה דבר מאוד חשוב. במיוחד אם המקצוע שלו הוא מתכנת אתרים.

והכי חשוב - מקודד לא נקרא מתכנת.. הוא נקרא אולי "בונה" אבל להוציא מהלקסיקון שלכם את המילה מתכנת. :(

שיהיה בהצלחה.

Shia

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
אני רואה את הדברים בראיה קצת פחות שחור/לבן.

אמנם יש למעצב מקום ברור בתהליך בניית האתר, אבל רמת המקצועיות שהוא צריך לגלות בתחומים שונים, היא לא חד משמעית.

העיצוב מושפע מעוד תהליכים בהקמת האתר ולכן רמת המעורבות של המעצב עשויה להשתנות מפרויקט לפרויקט.

כתבתי פוסט ארוך על תפקידו של מעצב אתרים ופרסמתי אותו בבלוג שלי... אשמח לתגובות.

sunshine

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
תודה על הפוסט המחכים, אם כי הוא לא מספיק עונה על השאלה. הוא מדבר מדי באופן כללי... אולי כדאי להביא דוגמאות מעשיות (אפילו צילומי מסך של אתרים טובים ולא טובים), כדי שיהיה אפשר להבין יותר טוב את הבעייתיות שבנושא.

ושאלה נוספת, בעקבות הפוסט, מה אני עושה אם פונה אלי לקוח שלא מבין כלום ורק רוצה אתר ("כמו שיש לכולם")- האם לנסות להתמודד לבד, או שחובה עלי לערב עוד בעלי מקצוע (במידה ומדובר באתר תדמיתי בעל היקף קטן יחסית)?

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י עדן;813846:
אני לא למדתי לבנות בטבלאות כי למדתי בצורה מקצועית, המתכנת יכול לעבור על הקוד ולשפר אותו.
זה לא קשור למקצוענות, זה קשור לזמן בו למדת. בזמן שסאנשיין למדה כולם עבדו בצורה כזו.

עדן

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
עימוד ספרים
נכתב ע"י KingYes;813893:
לא ולא.
יש גרפיקאי, שצריך לדעת רק פוטושופ. אין לו שום היתרון אם ידע גם HTML.. זה פשוט מיותר לחלוטין !!

בשביל להיות Web Designer, צריך לדעת את ה"מגבלות" של האינטרנט.. צריך לדעת איך לבסס את העיצוב על GRID מסויים ולא להתחיל להשתולל ולעשות חיים קשים למתכנת.

שלב אחרי העיצוב שהוא מגיע ב-PSD (או JPG חתוך), יש את המקודד. הוא פשוט מקודד את העיצוב לרמת HTML+CSS.

שלב אחרי זה מגיע המתכנת, שהוא זה שמתחיל לתכנת את מערכת הניהול תוכן ולגרום לכל האלמנטים לבצע פעולות כמו שכתוב באיפיון.

לסיכום:
- מעצבת לא צריכה לדעת HTML במלוא הנימה.. כל המוסיף גורע. רק חשוב מאוד שתדע את הכללים לבנית דפים ברמה עיצובים ולא ברמת קוד.

מקודד לא צריך לדעת לתכנת. הוא מכין את העיצוב הסטטי ושלום על ישראל.

מתכנת - חייב לדעת את ה-HTML+CSS ברמה סבירה שידע לשנות דברים שהמקודד (כמו רוב המקרים) שכח להתייחס אליהם.. כמובן שכל הידע הזה הוא לא חובה עבורו, אבל זה דבר מאוד חשוב. במיוחד אם המקצוע שלו הוא מתכנת אתרים.

והכי חשוב - מקודד לא נקרא מתכנת.. הוא נקרא אולי "בונה" אבל להוציא מהלקסיקון שלכם את המילה מתכנת. :(

שיהיה בהצלחה.

קינג, אני מדברת על מצב כשאין מקודד.
אני עובדת עם מתכנתים / חברות לבניית אתרים ולא יצא לי לפגוש ב'מקודד'
ולכן אני חושבת שעדיף שהמעצב ידע לקודד כי אז התהליך יהיה יותר קל.
בנוסף, גם כשיש מקודד בשטח חובה על המעצב להכיר את שפת ה-html, רק כך הוא ידע לעצב בצורה נכונה.

Shia

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
נכתב ע"י GRN;814320:
זה לא קשור למקצוענות, זה קשור לזמן בו למדת. בזמן שסאנשיין למדה כולם עבדו בצורה כזו.

עימוד באמצעות טבלאות זה לא מקצועי נקודה.
כבר לפני שש שנים שאלו אותי בראיון עבודה אם אני יודע לעמד בלי טבלאות...

נכון שהרבה קורסים לבניית אתרים מפגרים בשנות אור מהסטנדרטים המקצועיים בתחום וזה לא אשמת התלמידים. אבל זה לא משנה את העובדה שזה לא מקצועי.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י Shia;814447:
עימוד באמצעות טבלאות זה לא מקצועי נקודה.
כבר לפני שש שנים שאלו אותי בראיון עבודה אם אני יודע לעמד בלי טבלאות...

נכון שהרבה קורסים לבניית אתרים מפגרים בשנות אור מהסטנדרטים המקצועיים בתחום וזה לא אשמת התלמידים. אבל זה לא משנה את העובדה שזה לא מקצועי.
ברור שהיום זה לא מקצועי, אבל זה לא בהכרח שמי שלמד כך למד בצורה לא מקצועית. באותם זמנים (כ-10 שנים) זו הייתה הצורה המקצועית ביותר שלימדו HTML.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י sunshine;814462:
ליתר דיוק, 11 שנה.
:) בתחילה כתבתי קרוב ל10 שנים ואחר כך עשיתי חשבון וראיתי שזה יותר מ"קרוב". וואו איך שהזמן טס!

Shia

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
נכתב ע"י sunshine;814315:
תודה על הפוסט המחכים, אם כי הוא לא מספיק עונה על השאלה. הוא מדבר מדי באופן כללי... אולי כדאי להביא דוגמאות מעשיות (אפילו צילומי מסך של אתרים טובים ולא טובים), כדי שיהיה אפשר להבין יותר טוב את הבעייתיות שבנושא.

ושאלה נוספת, בעקבות הפוסט, מה אני עושה אם פונה אלי לקוח שלא מבין כלום ורק רוצה אתר ("כמו שיש לכולם")- האם לנסות להתמודד לבד, או שחובה עלי לערב עוד בעלי מקצוע (במידה ומדובר באתר תדמיתי בעל היקף קטן יחסית)?

בפוסט ניסיתי לתאר איך נראה תהליך בניית אתר ובתוך כך, לעזור להבין את תפקידו של המעצב.

כמובן שאנחנו לא נוצרנו כרובוטים בפס ייצור עם תוית שקובעת מה המקצוע המדוייק שלנו בעולם. לכן אך טבעי שכל אחד ינצל את כישוריו והשכלתו כפי שהוא מוצא לנכון.

יכול להיות שמעצב בעל גישה טכנית יחליט להתמקצע בכתיבת קוד ויכול להיות שהוא יוותר על התענוג וישאר בסביבתו הנוחה והמוכרת.

כך או אחרת, כאשר לקוח מזמין ממעצב בניית אתר (אפילו קטן), על המעצב לשאול את עצמו, האם אני בעל כישורים מספיקים כדי לתת מענה מקצועי לכל ההיבטים של בניית האתר?
האם אני יודע כיצד לאפיין ולתכנן את מבנה האתר באופן מקצועי? האם אני יודע לכתוב את קוד דפי האתר באופן מקצועי? האם אני יכול לתת פתרונות ניהול תוכן שמתאימים לצרכי הלקוח שלי?
אם התשובה על אחת השאלות האלה היא שלילית, סימן שאני לא צריך לקחת את העבודה הזו לבד.

Shia

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
נכתב ע"י sunshine;814462:
ליתר דיוק, 11 שנה.

וואו זה באמת מזמן (כבוד) ובאמת ככה כולם עבדו אז.
אני יודע כי אז גם אני למדתי. :)

אבל זה לא סיבה להישאר עם השיטות של פעם...

אני מניח שלא אמצא אותך עובדת עם פריהנד, נכון? :D

sunshine

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
אז יוצא שאחת מהשתיים:
או שתלמידות צריכות לדעת לעצב אתרים, כמובן עם מגבלות ה-HTML וכו', ולחתוך, אך ללא בניה, ולומר להן שבבניה נעזרים באיש מקצוע נוסף. (וזה מתאים לרוב התלמידות שחורקות שיניים לבנות עמוד אחד נורמלי...)
או שצריכים להרחיב את קורס עיצוב אתרים וללמד בו בניה מקצועית, אפיון וכו'. (וזה לא מתאים לכולם, ועלול להבריח תלמידות כשרוניות שיכלו לעשות חיל בתחום, אך לא מסתדרות בקטעים של כתיבת קוד, לתחומים אחרים...)

אני צודקת?

sunshine

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י Shia;814484:
אני מניח שלא אמצא אותך עובדת עם פריהנד, נכון? :D
הייתי בטוחה שאין כמו פריהנד, עד שהכרתי את האילוסטרייטור...
הרגשתי כמו מי שעבד שנים עם פנקס רשימות, ופתאום נחשף אל הוורד...

KingYes

משתמש צעיר
נכתב ע"י עדן;814356:
קינג, אני מדברת על מצב כשאין מקודד.
אני עובדת עם מתכנתים / חברות לבניית אתרים ולא יצא לי לפגוש ב'מקודד'
ולכן אני חושבת שעדיף שהמעצב ידע לקודד כי אז התהליך יהיה יותר קל.
בנוסף, גם כשיש מקודד בשטח חובה על המעצב להכיר את שפת ה-html, רק כך הוא ידע לעצב בצורה נכונה.

את טועה מאוד. מעצבת לא צריכה לראות קודים מול העיניים... זה בכלל לא בשבילה. ברגע שאין מקודד בנמצא, אז המתכנת (אני משתתף בצער הזה מדי פעם) נהפך גם למקודד. היא אולי צריכה לדעת שיש דבר כזה בשם DIV ויש P.. אבל זה באמת שטויות.

בקשר להכיר את השפה, זה שוב טעות.. כמו שאמרתי, יש כללים בעיצוב אתרים שצריך לדעת ליישם אותו. ובלי שום צורך בלדעת HTML בכלום (עיין ערך 'יוני לוקסנברג').

תילתן

משתמש סופר מקצוען
קינג, מזה ערך 'יוני לוקסנברג' באיזה אנציקלופדיה הערך הזה מופיע??

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קח

א שִׁיר מִזְמוֹר לְדָוִד:ב נָכוֹן לִבִּי אֱלֹהִים אָשִׁירָה וַאֲזַמְּרָה אַף כְּבוֹדִי:ג עוּרָה הַנֵּבֶל וְכִנּוֹר אָעִירָה שָּׁחַר:ד אוֹדְךָ בָעַמִּים יי וַאֲזַמֶּרְךָ בַּלְאֻמִּים:ה כִּי גָדוֹל מֵעַל שָׁמַיִם חַסְדֶּךָ וְעַד שְׁחָקִים אֲמִתֶּךָ:ו רוּמָה עַל שָׁמַיִם אֱלֹהִים וְעַל כָּל הָאָרֶץ כְּבוֹדֶךָ:ז לְמַעַן יֵחָלְצוּן יְדִידֶיךָ הוֹשִׁיעָה יְמִינְךָ וַעֲנֵנִי:ח אֱלֹהִים דִּבֶּר בְּקָדְשׁוֹ אֶעְלֹזָה אֲחַלְּקָה שְׁכֶם וְעֵמֶק סֻכּוֹת אֲמַדֵּד:ט לִי גִלְעָד לִי מְנַשֶּׁה וְאֶפְרַיִם מָעוֹז רֹאשִׁי יְהוּדָה מְחֹקְקִי:י מוֹאָב סִיר רַחְצִי עַל אֱדוֹם אַשְׁלִיךְ נַעֲלִי עֲלֵי פְלֶשֶׁת אֶתְרוֹעָע:יא מִי יֹבִלֵנִי עִיר מִבְצָר מִי נָחַנִי עַד אֱדוֹם:יב הֲלֹא אֱלֹהִים זְנַחְתָּנוּ וְלֹא תֵצֵא אֱלֹהִים בְּצִבְאֹתֵינוּ:יג הָבָה לָּנוּ עֶזְרָת מִצָּר וְשָׁוְא תְּשׁוּעַת אָדָם:יד בֵּאלֹהִים נַעֲשֶׂה חָיִל וְהוּא יָבוּס צָרֵינוּ:
נקרא  14  פעמים

אתגר AI

מלכות ה' • אתגר 119

לוח מודעות

למעלה