דרוש מידע מה עושים כשארגון צדקה לא משלמים?

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:

שם נפלא

משתמש פעיל
נראה לי שכל הענין דורש מאתנו לשנות תפיסה
זה הלקח שלי מכל התלונות על דברים כאלו
(שבאמת הם מצערים וכואבים מאוד, בעיקר האכזבה ממי שאמורים להיות... ובפועל...):

יש ארגוני צדקה וחסד, יש עמותות עזרה וסיוע
הצד השווה בכולם שאמנם המטרה הכללית היא לעשות חסד
אבל בפועל הם עובדים כארגון ועמותה לכל דבר וענין!
כולל למקסם רווחים, לעגל פינות וכו' וכו'
ואנחנו צריכים להפנים, שזה שהמטרה הגדולה היא חסד, לא קשור בכלל לאותו בוס ולאותה עובדת פרטית
היחס לכל הענין הזה צריך להיות כמקום עבודה רגיל, לטוב ולרע
כמו שנהג מונית בעצם עושה אתנו חסד (ולפעמים הוא מוסיף להתנדב במה שלא חסר לנו בכלל, כמו לאלף אותנו בינה על כל נבכי הפוליטיקה במדינה, ממרום נסיונו העשיר בניתוח אנליטי של מהלכים מדיניים, עם דוגמאות אין-ספור מהעבר הרחוק והרחוק יותר, תוך כדי נסיעה מהירה) ובכל זאת היחס אליו נשאר כנהג מונית עם תודה רבה בסוף
כך צריך להיות היחס אליהם
זו עבודה לכל דבר
עם תלוש משכורת וכו'

כשנפנים את זה, נגיע למשל ל"מכירת חסד" כמו שאנחנו הולכים לחנות רגילה (עם שם "מוסרי")
ונדרוש שם את השירות/האיכות כמו בחנות רגילה לגמרי
ויש עוד הרבה דוגמאות לדברים שמשום-מה נתפסו אצלנו כחסד עצום וגדול ואנחנו מבקשים מוסריות בהתאם

פשוט לשנות תפיסה

באיחולי הצלחה שתקבלו את מה שמגיע לכם ביושר על עבודת הכפיים שעבדתם

מחזיק מפתחות

משתמש מקצוען

ואנחנו צריכים להפנים, שזה שהמטרה הגדולה היא חסד, לא קשור בכלל לאותו בוס ולאותה עובדת פרטית
כמו שנהג מונית בעצם עושה אתנו חסד (ולפעמים הוא מוסיף להתנדב במה שלא חסר לנו בכלל, כמו לאלף אותנו בינה על כל נבכי הפוליטיקה במדינה, ממרום נסיונו העשיר בניתוח אנליטי של מהלכים מדיניים, עם דוגמאות אין-ספור מהעבר הרחוק והרחוק יותר, תוך כדי נסיעה מהירה) ובכל זאת היחס אליו נשאר כנהג מונית עם תודה רבה בסוף
כך צריך להיות היחס אליהם
זו עבודה לכל דבר
עם תלוש משכורת וכו'

כשנפנים את זה, נגיע למשל ל"מכירת חסד" כמו שאנחנו הולכים לחנות רגילה (עם שם "מוסרי")
ויש עוד הרבה דוגמאות לדברים שמשום-מה נתפסו אצלנו כחסד עצום וגדול ואנחנו מבקשים מוסריות בהתאם

פשוט לשנות תפיסה

מילים כדורבנות.
לעניין פותחת האשכול- מומלץ להתחיל לאסוף הוכחות- להקליט הקלטות, מיילים עם התכתבויות שלכם איתם, או כל הוכחה אחרת שיש לכם.

ש. זינגר

משתמש צעיר
קודם כל, זה באמת סיפור מצער מאוד. לעשוק שכר שכיר זה חמור מאוד מבחינת התורה.

חשוב להקדים שאנחנו שומעים רק את הצד שלכם בסיפור, והיה מעניין לשמוע גם את הצד שלהם.

לגבי מה ניתן לעשות, העובדה שהם לא רוצים לבוא לבית דין לא צריכה למנוע מכם לתבוע אותם.

מהדברים שכתבת, נראה שאתם לא רוצים לריב איתם, וזה כנראה הסיבה שהם לא ממהרים לשלם. אם הייתם מוכנים להתעקש על שלכם (גם אם רק ברמז, לאו דווקא בפועל), סביר להניח שהם היו נכנעים, כי אין ספק שיש לכם קייס חזק. עצם זה שהם מעסיקים עובדים בלי תלוש זה עניין חמור מאוד לעמותות, כי זה פוגע באישור הניהול התקין שלהם.

בכל מקרה, אני מאחל לכם שתצליחו לפתור את העניין בצורה הטובה ביותר. בהצלחה!

ריקי שי

משתמש פעיל

כך צריך להיות היחס אליהם
זו עבודה לכל דבר
עם תלוש משכורת וכו'

פשוט לשנות תפיסה

אני לא מצפה מהם למוסריות יותר מהרגיל כי הם ארגון שמפרסם את עצמו בתור ארגון תורני.
אני מצפה מהם להתנהלות תקינה, כמו שציפיתי ממעסיקים אחרים.
רק שאיכשהו עמותות או ארגונים בתוך הציבור שלנו יותר מרשים לעצמם לעגל פינות ולעכב משכורות וכדו', אולי כי רוב האנשים לא רוצים לתבוע...

יצויין שזה ממש לא כל העמותות והארגונים, כמובן. מכירה גם כאלו שמשלמים כסדר ועושים הכל בדיוק לגמרי לפי הספר (יד שרה, למשל, התשלומים אצלם דופקים כמו השעון נוכחות והכל מסודר ומאורגן)

תאורת חרום

משתמש סופר מקצוען
הבת שלי עבדה כטלפנית בארגון ליתומים ואלמנות ללא תלוש, שזאת היתה ממש טעות כי הם שלמו לה רק שליש ממה שהיו חייבים לה. הם לא מוכנים לבוא לבית דין ואנחנו מעדיפים לא ללכת לערכאות. יש רבנים או עסקנים (עדיף בבית שמש) שעוזרים לזה? אבל שבאמת עוזרים? תודה מראש
מעניין לשאול את העובודות הקבועות האם הן כן מקבלות.

ואולי הרבנים שלהם הם הכתובת לעניין?

שושו 123

משתמש צעיר
אפשר להתיעץ עם שיל
ולדווח לביטוח לאומי שהם העבידו אותם בלי תלוש
הם יצטערו על זה כל החיים שלכם

משקיף

משתמש פעיל
כמו שכבר כתבו ובתוספת קלה:
מומלץ לפתוח תיק בבי"ד [עלות של כ100 ש"ח]
הבי"ד מזמן את העמותה פעם ראשונה, פעם שנייה ופעם שלישית [תוודאו מול הבי"ד שהתהליך מתקדם]
לאחר מכן אתם מקבלים אישור מבי"ד לפנות לכל בי"ד ובית משפט.
התהליך הזה בד"כ עשוי לגרום לצד השני שאינו מעוניין לעורר על עצמו פרסום שלילי- להתעורר.
גם אם הסכום טינו גדול, חשוב לעשות את הצעד הזה למען הנעשקים הבאים בתור.

אם אתם יודעים את האמת, תשאלו רב, וייתכן והוא יתיר לכם לקחת מהתרומות שאנשים תורמים להם.
אז או שבערב ראש השנה וכיפור תיקחו מהקופות שלהם שמפוזרות - כמובן שוב באישור רב!
או שתאספו בשבילם... ואז שהם יתבעו אתכם....
למה שיהיה מותר לאסוף כסף בשביל ארגון כזה ולהכשיל את התורמים בצדקה שאינה הגונה אפשר אולי לאסוף כסף עבור נערה שעשקו אותה אני מאמינה שיהיו הרבה שיהיו מוכנים לתרום

הם באמת יכולים להכחיש את זה
ואין לה הוכחות
אם יש איזשהו מסמך, אן איזשהו איזכור על נייר רשמי של העמותה, יש מה ללכת לבית משפט(כמובן לאחר שבי"ד מאשרים כזה דבר) בל אופן המלצה אישית, שתתקשר אליהם ותקליט את השיחה, ושתנסה בשיחה שהם יודו שהם חייבים לה כסף, מכאן הדרך קלה יחסית, זוהי הוכחה קבילה בבית המשפט.

גימפעל

משתמש מקצוען
אבל לריב עם עמותות זה יותר לכלוך מכסף, אז היא עזבה את העניין ורק כשהיא שומעת אנשים שרוצים לתרום להם היא הרבה פעמים מנסה להניא אותם מזה. (בלי לספר את נסיונה בעניין, לשון הרע לא חסר לה בחיים)
זה עדיין לשון הרע דאורייתא.

גימפעל

משתמש מקצוען
למנוע תרומות למקום לא ראוי (היה סיבה למה היא הפסיקה שם..) זה לשון הרע דאורייתא? איך בדיוק?
זה לא בדיוק מקום לא ראוי,
שמענו צד אחד אולי למנהלים שם יש גם מה לספר,
וגם אם הם באמת לא מתנהגים עם העובדת כדין, אבל מכאן ועד להודיע שזה לא ארגון חסד ולא עוזר לאנשים ואסור לתרום להם הדרך רחוקה.

ריקי שי

משתמש פעיל
זה לא בדיוק מקום לא ראוי,
שמענו צד אחד אולי למנהלים שם יש גם מה לספר,
וגם אם הם באמת לא מתנהגים עם העובדת כדין, אבל מכאן ועד להודיע שזה לא ארגון חסד ולא עוזר לאנשים ואסור לתרום להם הדרך רחוקה.
איפה שמעת שהיא מודיעה כך?
מה שהיא אומרת זה 'לא נראה לי כדאי' או 'עזבו', או מקסימום 'אני לא חושבת שזה רעיון טוב בכלל, ושבאמת זה מועיל כמו שאתם חושבים'. משהו כזה.
איך מכאלו אמירות זה נהיה לשון הרע דאורייתא? (נכון שלא ציינתי מקודם איך היא מתנסחת, אבל כן אמרתי שהיא מנסה להניא בלי לומר למה)

כובע הנזיר

משתמש מקצוען
קרה לי מקרה דומה עם מעסיק בתחום החינוך המיוחד.

אחרי לך ושוב עיקש של כמה חודשים
פניתי לשירות הממשלתי של הגשת תלונה על מעסיק

אם תרצו לשאול רב חובה לציין שהמטרה שלהם היא לא לתבוע עבורכם את הכסף אלה לוודא שהמעסיק אינו עובר על החוק (מפורש בטופס הנ"ל)

(בד"כ זה עובד ביחד...)

הם פנו עבורי למעסיק, אפשר גם באנונימיות, והמעסיק ירד על ארבע ושילם בלי להתווכח מילה אחת כל מה שהיה חייב וגם מה שהיה קשה להוכיח.

אני סיימתי איתם מהר מאוד אבל יכול להיות גם שנכנסו להליך מול אגף הפיקוח של משרד העבודה, אם כן הצלתי עוד רבים וטובים.

גימפעל

משתמש מקצוען
איפה שמעת שהיא מודיעה כך?
מה שהיא אומרת זה 'לא נראה לי כדאי' או 'עזבו', או מקסימום 'אני לא חושבת שזה רעיון טוב בכלל, ושבאמת זה מועיל כמו שאתם חושבים'. משהו כזה.
איך מכאלו אמירות זה נהיה לשון הרע דאורייתא? (נכון שלא ציינתי מקודם איך היא מתנסחת, אבל כן אמרתי שהיא מנסה להניא בלי לומר למה)
עיין ח"ח כלל ה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  21  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה