עזרה מה עושים כשאין השראה? או איך מייצרים אותה?

תמרוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אני מאמינה שכל כותב נתקל פעם בחוסר השראה, וזה עצר אותו, או שלא. אם הוא הצליח להמשיך ולכתוב למרות חוסר ההשראה או מוזמן לשתף אותנו מה עזר לו.
או איך לייצר אותה.
טיפ ראשון שנתן סופר מפורסם (לא זוכרת מי)
:לכתוב בכל יום באותו הזמן, זה גורם להשראה לבוא באופן קבוע.

הווה פשוט

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
אני מאמינה שכל כותב נתקל פעם בחוסר השראה, וזה עצר אותו, או שלא. אם הוא הצליח להמשיך ולכתוב למרות חוסר ההשראה או מוזמן לשתף אותנו מה עזר לו.
או איך לייצר אותה.
טיפ ראשון שנתן סופר מפורסם (לא זוכרת מי)
:לכתוב בכל יום באותו הזמן, זה גורם להשראה לבוא באופן קבוע.
אני חושב שכשאין השראה זה סימן משמים ללכת לנוח קצת, ולהתעסק בעולם המציאות, במוקדם או במאוחר תבוא ההשראה,
לרדוף אחרי השראה זה ממש מנוגד לאופיה.
זה כמו מישהו שמנסה בכח להיות עצוב, הוא בטוח יפרוץ בצחוק

משולש ברמודה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הנדסת תוכנה
אפשר לשאול משהו?
למה לרדוף כל כך אחרי ההשראה החמקמקה הזאת? ניסית אולי פעם לכתוב בלעדיה?
אני לא מתכוונת כשאנחנו עייפים כמו שציין @הווה פשוט, אלא שהכול בסדר, ישנו טוב, אכלנו מספיק :), יש לנו גם זמן ואפילו שקט, ובכל אופן אנחנו בוהים נואשות במסך שעה שלמה, מקלידים אות אחת ומוחקים שתיים, ואחרי כל זה מספרים לעצמנו שמה לעשות, לא הייתה לנו השראה...

אישית האמנתי בה מאד פעם, אולי גם הייתי ממשיכה לחכות לה אלמלא גיליתי שהיא מהטיפוסים החצופים שאו שהם לא מגיעים לבקר אפילו לכוס קפה באמצע השבוע, או שהם סוף סוף נזכרים לבוא הם נוחתים בשבת...
ואז מה לעשות, כתבתי בלי השראה.
ממש בלי טיפת השראה. הכרחתי את עצמי להקליד משהו, ממש כל משהו כדי להתחיל. התחלתי מהאמצע של המשפט, פתחתי מרכאות ושמתי שלוש נקודות כדי לאלץ את המוח שלי לקבל את זה שאין לי מושג מה ההתחלה של המשפט הזה, או פשוט כתבתי באופן יבש את מה שמאד רציתי שיצא קסום יותר.
איך זה היה? כמובן לא מאד כיף. הייתי אומרת אפילו שזה הרגיש מטופש מאד. וזה המשיך להיות מוזר ולא השתנה גם אחרי שעבר קצת זמן וכתיבה יבשה שכזאת.
אבל אז אחרי שעבר עוד קצת זמן, גיליתי שאת התוצרים שהכי אהבתי - כתבתי דווקא בזמנים האלו.
החלקים הכי איכותיים נוצרו דווקא כשהכרחתי את עצמי לכתוב אותם. יבשים בהתחלה, חיים מאד בסוף.
באיזושהי נקודת זמן בכתיבה הזאת, גיליתי כי אם יש לי את כל המרכיבים הפיזיים הדרושים (שזה בעיקר מקלדת ושקט) היא בסוף מגיעה.
ההשראה הנעלמת ההיא, הקסם ההוא שעושה מילים יפות, הרגש ההוא שגורם להן להפוך למשהו חי, לאיזשהו שיר ולא סתם פיסת טקסט יבשה - כל אלו בסוף נוחתים עלי ועל הטקסט, אם לא וויתרתי והתעקשתי להמשיך לכתוב.
ואחרי שגיליתי את זה הפסקתי לרדוף אחריה, התחלתי יותר לרדוף אחרי זמן פנוי לכתוב.

נערך לאחרונה ב:

תמרוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אפשר לשאול משהו?
למה לרדוף כל כך אחרי ההשראה החמקמקה הזאת? ניסית אולי פעם לכתוב בלעדיה?
אני לא מתכוונת כשאנחנו עייפים כמו שציין @הווה פשוט, אלא שהכול בסדר, ישנו טוב, אכלנו מספיק :), יש לנו גם זמן ואפילו שקט, ובכל אופן אנחנו בוהים נואשות במסך שעה שלמה, מקלידים אות אחת ומוחקים שתיים, ואחרי כל זה מספרים לעצמנו שמה לעשות, לא הייתה לנו השראה...

אישית האמנתי בה מאד פעם, אולי גם הייתי ממשיכה לחכות לה אלמלא גיליתי שהיא מהטיפוסים החצופים שאו שהם לא מגיעים לבקר אפילו לכוס קפה באמצע השבוע, או שהם סוף סוף נזכרים לבוא הם נוחתים בשבת...
ואז מה לעשות, כתבתי בלי השראה.
ממש בלי טיפת השראה. הכרחתי את עצמי להקליד משהו, ממש כל משהו כדי להתחיל. התחלתי מהאמצע של המשפט, פתחתי מרכאות ושמתי שלוש נקודות כדי לאלץ את המוח שלי לקבל את זה שאין לי מושג מה ההתחלה של המשפט הזה, או פשוט כתבתי באופן יבש את מה שמאד רציתי שיצא קסום יותר.
איך זה היה? כמובן לא מאד כיף. הייתי אומרת אפילו שזה הרגיש מטופש מאד. וזה המשיך להיות מוזר ולא השתנה גם אחרי שעבר קצת זמן וכתיבה יבשה שכזאת.
אבל אז אחרי שעבר עוד קצת זמן, גיליתי שאת התוצרים שהכי אהבתי - כתבתי דווקא בזמנים האלו.
החלקים הכי איכותיים נוצרו דווקא כשהכרחתי את עצמי לכתוב אותם. יבשים בהתחלה, חיים מאד בסוף.
באיזושהי נקודת זמן בכתיבה הזאת, גיליתי כי אם יש לי את כל המרכיבים הפיזיים הדרושים (שזה בעיקר מקלדת ושקט) היא בסוף מגיעה.
ההשראה הנעלמת ההיא, הקסם ההוא שעושה מילים יפות, הרגש ההוא שגורם להן להפוך למשהו חי, לאיזשהו שיר ולא סתם פיסת טקסט יבשה - כל אלו בסוף נוחתים עלי ועל הטקסט, אם לא וויתרתי והתעקשתי להמשיך לכתוב.
ואחרי שגיליתי את זה הפסקתי לרדוף אחריה, התחלתי יותר לרדוף אחרי זמן פנוי לכתוב.
אז ברגע זה נגנב לי התירוץ למה לא לכתוב. :(
פשוט להכריח את עצמי לכתוב?
בל"נ אספר לך מה יצא מהכתיבה חסרת ההשראה שלי, אני מאמינה למה שכתבת. מקווה שאצליח.
אני חושב שכשאין השראה זה סימן משמים ללכת לנוח קצת, ולהתעסק בעולם המציאות, במוקדם או במאוחר תבוא ההשראה,
לרדוף אחרי השראה זה ממש מנוגד לאופיה.
זה כמו מישהו שמנסה בכח להיות עצוב, הוא בטוח יפרוץ בצחוק
לנוח שבועיים? ברצף? ויש עורכת ודד ליין שלא מעניין אותם אם יש השראה או אין. (רק פעם אחת לבנתיים כתבתי לעיתון- שבוע שעבר, אחותי נאלצה לכתוב חלק בעצמה, כי לא הצלחתי...)
ואגב אין כמוני בעולם להכניס את עצמי לדיכאון. גם מרצוני החופשי...

-חיה-

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
אפשר לפתוח דף וורד חדש ופשוט לכתוב כל מה שעולה בראש בלי סינון, גם על זה שאין השראה כמובן.
עוד רעיון שיכול לעזור- להגביל את הכתיבה לסגנון מסוים/זמן/מספר דמויות ומה לא. לפעמים דווקא הגבלה מביאה ליצירתיות.

ועוד משהו- אם יש בקטע דו שיח אז אפשר ישר לקפוץ לדיאלוג ולכתוב רק מה שהדמויות אומרות אחת לשנייה בלי תוספות, הרבבה פעמים דווקא זה מביא לי את ההשראה.

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
פעם ברגע של השראה כתבתי מדריך בנושא הזה.

אילה קולודנר

משתמש פעיל
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
פעם ברגע של השראה כתבתי מדריך בנושא הזה.
וואו!, זה אחד החזקים, הוא ממש עשה לי השראה למציאת השראה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמו

א הַלְלוּיָהּ הַלְלִי נַפְשִׁי אֶת יְהוָה:ב אֲהַלְלָה יְהוָה בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:ג אַל תִּבְטְחוּ בִנְדִיבִים בְּבֶן אָדָם שֶׁאֵין לוֹ תְשׁוּעָה:ד תֵּצֵא רוּחוֹ יָשֻׁב לְאַדְמָתוֹ בַּיּוֹם הַהוּא אָבְדוּ עֶשְׁתֹּנֹתָיו:ה אַשְׁרֵי שֶׁאֵל יַעֲקֹב בְּעֶזְרוֹ שִׂבְרוֹ עַל יְהוָה אֱלֹהָיו:ו עֹשֶׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ אֶת הַיָּם וְאֶת כָּל אֲשֶׁר בָּם הַשֹּׁמֵר אֱמֶת לְעוֹלָם:ז עֹשֶׂה מִשְׁפָּט לָעֲשׁוּקִים נֹתֵן לֶחֶם לָרְעֵבִים יְהוָה מַתִּיר אֲסוּרִים:ח יְהוָה פֹּקֵחַ עִוְרִים יְהוָה זֹקֵף כְּפוּפִים יְהוָה אֹהֵב צַדִּיקִים:ט יְהוָה שֹׁמֵר אֶת גֵּרִים יָתוֹם וְאַלְמָנָה יְעוֹדֵד וְדֶרֶךְ רְשָׁעִים יְעַוֵּת:י יִמְלֹךְ יְהוָה לְעוֹלָם אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן לְדֹר וָדֹר הַלְלוּיָהּ:
נקרא  17  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה