מהי הסיבה שבבית יעקב של החינוך העצמאי הבנות מתפללות רק חלק קטן מהתפילה?

paoawaear

משתמש פעיל
מציע לך (בכנות עכשיו, בלי ציניות) להשתפר בנושא..
ולדבר איתה יותר על נושאים הקשורים לאידישקייט.
בדיוק מהסיבה שכתבת -

אז אין סיבה שהאבא "הדמות הרוחנית בבית" ב"ה, לא יהיה מעורה יותר ברובד הרוחני - חינוכי - השקפתי של הילדה.
הם מבינות, ויודעות המון היום.
מגיע להם עושר רוחני גם כן.
במיוחד בת אחרי הרבה בנים, לצערי ראיתי משפחות רבות שהאבא נזכר בצורך להתייחס בכבוד וברצינות לחינוכה (ובכלל לכבד אותה..) רק אחרי שכל הבנים יצאו מהבית לישיבות, לפעמים זה מאוחר מדאי, ועצוב מדאי.

(גם כי ילדה בגיל בוגר כבר פחות תיפתח מהתחלה לאבא לכל העניינים ולרבדים כאלה..)
מצד שני בפירוש מכיר משפחות שהאבא מעורה היטב בחיי הבנות, בקטע הכי טוב ומדהים, דן איתם על ענייני יהדות - תורה - מצוות- השקפה והבנות יוצאות איכותיות ממש.
האמהות הטובות של הדור הבא..
מה זה קשור, הוא דיבר על זה שבבית הספר לא מתפללים, אז מה יש לו לדבר איתה, שרק היא תתפלל??

geek

משתמש רשום
לי עצמי קרה מקרה אחר - לבושתי התברר לי לאחר שנים שסדר התפילה שהתפללו בבית הספר לא נכון
היינו אומרות קודם מה טובו , אדון עולם ורק אחר כך ברכות
ומה טובו זה פסוקים! לפני ברכות השחר! שאלתי את אחיותי ואצל חלקן זה גם היה כך ! פשוט עיוות וטעות שלצערינו לימדונו המורות

דיאלוג

משתמש סופר מקצוען
לי עצמי קרה מקרה אחר - לבושתי התברר לי לאחר שנים שסדר התפילה שהתפללו בבית הספר לא נכון
ומה טובו זה פסוקים! לפני ברכות השחר! שאלתי את אחיותי ואצל חלקן זה גם היה כך ! פשוט עיוות וטעות שלצערינו לימדונו המורות
הרבה יהודים נוהגים כך.. לא זוכר בדיוק אלו קהילות, אבל פגשתי זאת הרבה.
פשוט אומרים קודם ברכות התורה ושאר ברכות השחר אחרי מה טובו אדון עולם + לימוד לפני התפילה..

דיאלוג

משתמש סופר מקצוען
מה זה קשור, הוא דיבר על זה שבבית הספר לא מתפללים, אז מה יש לו לדבר איתה, שרק היא תתפלל??
לא כתבתי על זה בקשר למה הוא אמור לעשות..
אלא זה היה נשמע שרק עכשיו בגיל 11 'פתאום' הוא שמע מהבת שלו מה היא מתפללת וכו'
כתבתי כמה חשוב להיות מעורה בחיים הרוחניים (ובכלל..) והקשר בין אבא-בת באופן רצוף ואיכותי יותר.. (כאן ספציפית האבא כתב שהוא מעורב רק שאת הפרט הזה שמע רק עכשיו)

נועה ב

משתמש מקצוען
היי
גם מורה
גשי למורה ותבררי את העינין
זה לא תואם לתוכנית של החינוך העצמאי!!!
אני יודעת שבעיקבות הקורונה, שנה אחרי- היו פערים, קשה ללמד במרחב הקולי קטעים נוספים (בתקוה ובתפילה שכולן התפללו גם בבית) אבל זה נגמר כבר מזמן..

paoawaear

משתמש פעיל
הרבה יהודים נוהגים כך.. לא זוכר בדיוק אלו קהילות, אבל פגשתי זאת הרבה.
פשוט אומרים קודם ברכות התורה ושאר ברכות השחר אחרי מה טובו אדון עולם + לימוד לפני התפילה..

למרות שפסוקים אלו הם חלק מסדר התפילה אין לאומרם לפני ברכות התורה, שהרי בשו"ע בסי' מו סעי' ט הביא בזה מחלוקת אם מותר לאומרם ללא ברכה ובמשנה ברורה שם פסק להחמיר, נראה שבסידורים נדפס כך משום שפסוקים אלו בעצם אינם חלק מתפילת המבוגרים אלא נהגו לאומרם עם הילדים, ולא הקפידו לגביהם כל כך על הסדר הראוי על פי הלכה.

אביגלוש

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
יש מקרים שבהם מורות רוצות שידלגו על קטעים ארוכים כדי להאריך את זמן השיעור(!)
ראיתי את זה אצל בנותיי בכמה שנים (בבית יעקב)

ר גן עדן

* מעצבת פנים והום סטילינג *
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
בנות גם לא חייבות ללמוד קטעים שלמים באנגלית ולהבדיל אא"ה אפילו לא את כל שירת דבורה וקטעי רשי ארוכים בע"פ
(בלי שום החרגות של קטעים בודדים)
ואם הבנות מתפללות למורה? הן עדיין מתפללות
את הקטע באנגלית כולן לומדות רק למורה כולל יחידות סגולה
נראה לך שאם בנות ישירו איזה קטע מפסוקי דזמרה הן כבר לא תאהבנה להתפלל? בואו לא ניסחף...
אז אני אכן מסכימה שממש לא כדאי שהן תגדנה את כל הקורבנות כי אז התפילה באמת יכולה להיות עבורן עול
אבל לרדת למינימום המינימלי המחייב?
ויש מטרה שהן גם תתפללנה, הן לא בנות 5 שרק "מאהיבים" עליהן את המצוות
בת שעוד חצי שנה תהיה מחויבת במצוות אמורה בהחלט להתפלל מעבר לדברים הבסיסיים המחויבים
וזה לא דומה להגיד את כל התהילים
ברור שזה נשמע רע מאד שילדה לומדת מקצועות חול כל כך קשים כל כך הרבה שעות,
ובדיוק בתפילה מנסים להקליל
(ותפילה לבת- למרות שזו לא חובה לדעתי יותר מתבקשת מללמוד קטעי רשי ארוכים ואת מידות המשכן)

מסכימה לגמרי עם פותח האשכול!
אין לי מושג על איזה בית ספר את מדברת. אצלנו בנות ביסודי, (לא זוכרת מאיזו כיתה) אומרות פסוקי דזמרה.
באחד הבתי ספר שלימדתי, הייתה למנהלת תוכנית מסודרת איזה קטעים אומרים בכל כיתה, ומה מוסיפים. זה ממש לא נעשה על דעה עצמית של מורה. היה מאחורה הרבה מאוד מחשבה.
קורבנות לימדה אותנו המורה בח' ואמרה לנו להוסיף.
יצאנו מבית ספר יסודי שאנחנו אומרות את כל התפילה.
להשוות בין בנים לבנות, או בין לימודי חול לקודש לא נכון.
וכן חשוב לאהיב את התפילה, כן, אולי אנחנו בנות 5, תעשי סקר סביבך ותבדקי כמה אחוז מהנשים סביבך מתפללות. (ביננו, למה שרוצים יש זמן... ויש חלקים בתפילה שהן חובה, גם לנשים.)

.B.B

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
בבית הספר שאני למדתי בו לא אמרנו בכלל קורבנות עד כיתה ח', וגם לא יגדל.
אה, ובסמינר גם לא הקפידו על זמן ק"ש- לפעמים בחורף המורה אמרה ווארט או פירוש לקטעים מהתפילה, ובגלל זה הפסדנו (ולאף אחת בכיתה זה לא הפריע... וגם לא למורה)
גם תפילת מנחה התפללנו רק בסמינר ולא בבית הספר.
משום מה נראה לי שכל מי שכתב/ה פה הם ליטאים, שאצלם מקפידים יותר. יכול להיות?

יוסייוסייוס

משתמש מקצוען
אה, ובסמינר גם לא הקפידו על זמן ק"ש- לפעמים בחורף המורה אמרה ווארט או פירוש לקטעים מהתפילה, ובגלל זה הפסדנו (ולאף אחת בכיתה זה לא הפריע... וגם לא למורה)
נשים אינם חייבות בזמן ק"ש!
הרי זה מ"ע שהזמן גרמא.

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
ממש מוזר.
גדלתי בחינוך 'בית יעקב' וכך גם בנותיי, והתפילה היתה תמיד חלק משמעותי וגם ארוך.
לא זוכרת בוודאות באיזו כיתה התחלנו להגיד יגדל, לכאורה בכיתה ב'.
בכיתה ג' שמונה עשרה. וכן שירת הים.
בכיתה ה' הללוקות.
בכיתה ו' ויברך דוד.

ככה בערך זוכרת את החלוקה.

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
לכאורה.

.B.B

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
הוצאת שם רע.
למה שם רע? שם טוב! הן עסוקות בלגדל את הדור הבא של תלמידי החכמים
זו לא בושה לאם בישראל שאין לה זמן להתפלל.
וחוץ מזה שאת מה שחייבים אני בטוחה שרוב הנשים מתפללות אפילו בזמני עומס
(ובכלל מספיק לומר שבח בקשה והודיה, ויצאת ידי חובה)

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
היו שכך הודפסו סידורים רבים, אז כנראה שזה לא כזה טעות 'של מורות'.

דפה

משתמש מקצוען
אכן אנחנו מתפללים כך, לא טעות ולא עיוות. ובטח לא בושה.
בתפילה יש נוסחים ומנהגים רבים, זה שאני מתפלל נוסח אחד אינו מבטל את תפילתו של השני.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  21  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה