מהי הסיבה שבבית יעקב של החינוך העצמאי הבנות מתפללות רק חלק קטן מהתפילה?

ירחמיאל שני

משתמש פעיל
דיברתי השבוע עם הבת שלי בכיתה ה' (שנה הבאה בת מצוה) בבית ספר יסודי של החינוך העצמאי
היא מגיעה אחרי הרבה בנים , אז אני לא בתחום יותר מידי

והיא מספרת שהם עכשיו מתחילות להגיד "יגדל"...
הייתי בהלם.
היא מספרת שהיא מתפללת בכיתה: ברכות השחר, ברוך שאמר , מזמור לתודה, אשרי, ישתבח, קריאת שמע ושמו"ע.
בלי ברכות קריאת שמע , בלי פסוקי דזמרא...

הייתי בהלם.
הילדה הזו לומדת את לוח הכפל בעל פה, סיפורים באנגלית, בחומש הם למדו כל מיני נושאים ושברו עליהם את השיניים יותר ממה שהבנים משקיעים בחומש, וכך הם גם לומדות בחומש את כל מבנה המשכן. יודעת טבע וכו' הכל בצורה מושלמת וכו' וכו'

ודווקא "תפילה" הם לא מתפללות!
וזה אומר שבבית בחופש שכולם מתפללים יחד, היא מתפללת הרבה יותר ממה שמתפללים בכיתה
וגם בשבת שהיא מתפלל זה כולל שמונה עשרה וברכות קריאת שמע, ופתאום אני מגלה שזה הרבה יותר ממה שהיא מתפללת כל השבוע

למה זה כך?

נערך לאחרונה ב:

דיאלוג

משתמש סופר מקצוען
דיברתי השבוע עם הבת שלי בכיתה ה' (שנה הבאה בת מצוה)
היא מגיעה אחרי הרבה בנים , אז אני לא בתחום יותר מידי
מציע לך (בכנות עכשיו, בלי ציניות) להשתפר בנושא..
ולדבר איתה יותר על נושאים הקשורים לאידישקייט.
בדיוק מהסיבה שכתבת -
הילדה הזו לומדת את לוח הכפל בעל פה, סיפורים באנגלית, בחומש הם למדו כל מיני נושאים ושברו עליהם את השיניים יותר ממה שהבנים משקיעים בחומש, וכך הם גם לומדות בחומש את כל מבנה המשכן. יודעת טבע וכו' הכל בצורה מושלמת וכו' וכו'
אז אין סיבה שהאבא "הדמות הרוחנית בבית" ב"ה, לא יהיה מעורה יותר ברובד הרוחני - חינוכי - השקפתי של הילדה.
הם מבינות, ויודעות המון היום.
מגיע להם עושר רוחני גם כן.
במיוחד בת אחרי הרבה בנים, לצערי ראיתי משפחות רבות שהאבא נזכר בצורך להתייחס בכבוד וברצינות לחינוכה (ובכלל לכבד אותה..) רק אחרי שכל הבנים יצאו מהבית לישיבות, לפעמים זה מאוחר מדאי, ועצוב מדאי.

(גם כי ילדה בגיל בוגר כבר פחות תיפתח מהתחלה לאבא לכל העניינים ולרבדים כאלה..)
מצד שני בפירוש מכיר משפחות שהאבא מעורה היטב בחיי הבנות, בקטע הכי טוב ומדהים, דן איתם על ענייני יהדות - תורה - מצוות- השקפה והבנות יוצאות איכותיות ממש.
האמהות הטובות של הדור הבא..

ירחמיאל שני

משתמש פעיל
תבדוק שוב. ותשמע טוב יותר
מכיתה ג' מתפללים שמונה עשרה ועוד
ומתפללים שחרית + מנחה
זה לגבי שמונה עשרה
אני שואל לגבי כל צורת התפילה

שנה שעברה היא סיפרה כי הם לא מברכות ברכה רביעית בברכת המזון
זה נורמלי?

ירחמיאל שני

משתמש פעיל
מציע לך (בכנות עכשיו, בלי ציניות) להשתפר בנושא..
ולדבר איתה יותר על נושאים הקשורים לאידישקייט.
בדיוק מהסיבה שכתבת -

אז אין סיבה שהאבא "הדמות הרוחנית בבית" ב"ה, לא יהיה מעורה יותר ברובד הרוחני - חינוכי - השקפתי של הילדה.
הם מבינות, ויודעות המון היום.
מגיע להם עושר רוחני גם כן.
במיוחד בת אחרי הרבה בנים, לצערי ראיתי משפחות רבות שהאבא נזכר בצורך להתייחס בכבוד וברצינות לחינוכה (ובכלל לכבד אותה..) רק אחרי שכל הבנים יצאו מהבית לישיבות, לפעמים זה מאוחר מדאי, ועצוב מדאי
צודקים בכל מילה
אני רואה אותה בבית מתפלל את כל התפילה כולל שמונה עשרה
היא גם הולכת לבית הכנסת בליל שבת ומתפללת הכל
רק שמעתי שבבית הספר כל קטע נוסף ראוי לחגיגה
והתפלאתי מאד.

קוביד

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
נעשה עסק?

אתה תסביר לי:
א: מה זה 'נמצא', כולנו נמצאים, לא?
ב: מה המשמעות של 'יחודו' ומה של 'אחדותו'.
ג: מי המחבר של הפיוט.
ד: מאיזו תקופה התחילו לאומרו.
ה: מדוע הקפיד האר"י לא לאומרו.

ואני אסביר לך מדוע בכיתה ד' לא אמרו את הפיוט...

MRYEK

משתמש צעיר
הפיוט נוסד על דרך י"ג עיקרים לרמב"ם,
וביאורו הוא הבנת הנקרא פשוטה שהיא כוללת שהקב"ה נמצא וקיים, שהוא אחד ולעולם לא תהיה סתירה ליחודו (אחדותו) וכו' על סדר הי"ג עיקרים
האר"י לא אמר אותו כי הוא לא רצה להגביל את האמונה לי"ג עיקרים,
כיום שי"ג עיקרים התקבלו בכל תפוצות ישראל אין כל סיבה לא לאומרו

גריז

משתמש פעיל
הבהרה:
ממש לא בכל הכיתות זה ככה!
יותר קשור למורות ספציפיות...
(ככה זה אצלינו.)

חוחית

משתמש סופר מקצוען
לחינוה"ע יש תוכנית לימודים לתפילה שקבלה אישור מרבנים.

נסה להיות מורה בשעת תפילה ותבין היטב למה.
המטרה היא לתת לבנות טעם וחשק בתפילה
לכן, הן שרות הרבה
והזמן המוקצב לתפילה הוא חצי שעה ולא יותר.

כובע הנזיר

משתמש מקצוען
ואני תוהה למה עד הסמינר לא אומרים קרבן תמיד? להבנתי זה קודם לרוב פסוקי דזימרה.
(וגם רוב הנשים שאני מכירה, גם אלה שמשקיעות זמן בתפילה, לא אומרות)

לגבי שאלת הפותח- @ירחמיאל שני
מדובר בביע רגיל בעיר חרדית? כי נראה לי שזה חריג. מה שכן אפשר לראות בבירור שעד גיל מסוים המטרה בתפילה היא *חינוך* לתפילה וממש לא התפילה עצמה על פי גדרי ההלכה. בברכת המזון זה בולט במיוחד.

קודם כל-בן אדם.

משתמש פעיל
@ירחמיאל שני -לא הבנתי מה כ"כ מזעזע...
הלוואי והאמהות של אותם תלמידות מתפללות יותר מהנ"ל...
ההבדל היחיד שידוע לי בגיל הזה בבתי"ס-שיש בתי"ס שמוסיפות את שירת הים. (אחרי שלמדו את זה בתורה...).
לא נראה לי נורא בכלל. עדיף שהתפילה תהיה קצרה,
שבחופש-אפשר לסיים ב20 דק', מאשר שהתפילה תהיה עול, וארוכה שעדיף שלא להתפלל...
הרבה מהבנות בגיל הזה בכלל לא רוצות להתפלל, הם רק "מתפללות למורה".
בד"כ במהלך השנה מתווסף גם שאר ההללוקות.

דפה

משתמש מקצוען
@ירחמיאל שני סליחה על השאלה, לא חינוך מיוחד, נכון?
אם כך אז זה מוגזם.
הבת שלי גם בכיתה ה' מתפללים הכל חוץ מקורבנות, (יכול להיות שפסוקי דזמרא לא הכל), וברכת המזון ברור שאת כולו מברכים.
לגבי יגדל- מאוד מובן שלא אומרים. הוא פיוט "נורא" (במובן הטוב של המילה), אצלנו לא אומרים אותו, רק ביום כיפור, שרק אז יש לנו את היכולת להוציא מפינו את מילות הפיות יגדל.

ר גן עדן

* מעצבת פנים והום סטילינג *
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
בלת"ק
בנים שונים מבנות. ואין בכלל מקום להשוואה ביניהם.
בנות לא חייבות בתפילה !(חוץ מכמה קטעים בודדים)
בנים מחויבים בתפילה ובלימוד תורה.
ומניסיון בכיתה, בנות בגיל הזה מתפללות למורה... (לא נעים, אבל, זו המציאות) להוציא כמה יחידות סגולה.
יש מטרה לאהיב עליהן את התפילה ולא להכביד עליה.
זה בערך כמו שלא כל אחד אומר את כל ספר התהילים, למה? זו מצווה, זו זכות וכו'... למה? כי זה לא קל. למבוגר לא קל לומר את כל ספר התהילים ולילדה לא קל להתפלל תפילה ארוכה.
אגב, בנות לומדות אנגלית / טבע וכו... כי כשהן לומדות היצר הרע הולך לישון, הוא מתעורר רק כשהסידור נפתח.

רגע של ניצחון

משתמש מקצוען
בלת"ק
בנים שונים מבנות. ואין בכלל מקום להשוואה ביניהם.
בנות לא חייבות בתפילה !(חוץ מכמה קטעים בודדים)
בנים מחויבים בתפילה ובלימוד תורה.
ומניסיון בכיתה, בנות בגיל הזה מתפללות למורה... (לא נעים, אבל, זו המציאות) להוציא כמה יחידות סגולה.
יש מטרה לאהיב עליהן את התפילה ולא להכביד עליה.
זה בערך כמו שלא כל אחד אומר את כל ספר התהילים, למה? זו מצווה, זו זכות וכו'... למה? כי זה לא קל. למבוגר לא קל לומר את כל ספר התהילים ולילדה לא קל להתפלל תפילה ארוכה.
בנות גם לא חייבות ללמוד קטעים שלמים באנגלית ולהבדיל אא"ה אפילו לא את כל שירת דבורה וקטעי רשי ארוכים בע"פ
(בלי שום החרגות של קטעים בודדים)
ואם הבנות מתפללות למורה? הן עדיין מתפללות
את הקטע באנגלית כולן לומדות רק למורה כולל יחידות סגולה
נראה לך שאם בנות ישירו איזה קטע מפסוקי דזמרה הן כבר לא תאהבנה להתפלל? בואו לא ניסחף...
אז אני אכן מסכימה שממש לא כדאי שהן תגדנה את כל הקורבנות כי אז התפילה באמת יכולה להיות עבורן עול
אבל לרדת למינימום המינימלי המחייב?
ויש מטרה שהן גם תתפללנה, הן לא בנות 5 שרק "מאהיבים" עליהן את המצוות
בת שעוד חצי שנה תהיה מחויבת במצוות אמורה בהחלט להתפלל מעבר לדברים הבסיסיים המחויבים
וזה לא דומה להגיד את כל התהילים
ברור שזה נשמע רע מאד שילדה לומדת מקצועות חול כל כך קשים כל כך הרבה שעות,
ובדיוק בתפילה מנסים להקליל
(ותפילה לבת- למרות שזו לא חובה לדעתי יותר מתבקשת מללמוד קטעי רשי ארוכים ואת מידות המשכן)

מסכימה לגמרי עם פותח האשכול!

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  21  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה