למה אנשים אוהבים ספרי מחשבה מספרי מתח ועלילה? מה סודם?

חיים V

משתמש מקצוען
אוו, ואוו, איזה תשובות יפות מעלים פה, מחכים ומהנה! אהבתי! איפה הייתם עד היום?

חיים V

משתמש מקצוען
נכתב ע"י נוי;2144202:
הערה צדדית:
בענף ספרים לתרבות הפנאי ספרי המתח הכי נמכרים אחרי הקומיקס. (מקור: מייזליק)
זה לא משקף הרבה את האמת בגלל שהם כוללים את הילדים. מילדים לא מצפים לקרוא את הספרות העשירת התוכן שדוגמאות מהם נזכרו באשכול.

במדף הספרים המובחרים בעולם, נמכרים יותר ספרי תוכן. הם מרתקים ומשכים הרבה יותר, למיטב הבנתי.

בשלב כזה או אחר אצל אנשים:
מתח, נגמר.
תוכן, לעולם לא.

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
הקומיקס הם בעיה בפני עצמם.
קומיקס= סרט מצויר.

וזה לא בתוך חווית הקריאה אלא פשוט הנאת צפיה!
אם הייתי יכולה הייתי אוסרת את הקומיקסים .

מרציפן

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
נכתב ע"י בפוטנציאל;2148234:
הקומיקס הם בעיה בפני עצמם.
קומיקס= סרט מצויר.

וזה לא בתוך חווית הקריאה אלא פשוט הנאת צפיה!
אם הייתי יכולה הייתי אוסרת את הקומיקסים .

מהרבה אנשים שמעתי התבטאויות כאלו וחמורות יותר על ספרי הקומיקס. תוכלי להסביר לי אחת ולתמיד את הבעייתיות הגדולה שבזה??

ש. צ. וינמן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית
נכתב ע"י מרציפן;2148236:
מהרבה אנשים שמעתי התבטאויות כאלו וחמורות יותר על ספרי הקומיקס. תוכלי להסביר לי אחת ולתמיד את הבעייתיות הגדולה שבזה??

אני מכניסה ספרי קומיקס הביתה, ומחלקם גם המבוגרים נהנים מאוד:)
ישנה הסתיגות לספרי הקומיקס,
בעצם היא עוצרת את הדמיון החופשי והיצירתיות של הילד.
פעם היו קוראים ספרון והילד היה מדמיין מה קורה, היה חושב על הדברים, "מצייר בעיני רוחו" - דבר מצויין לכשעצמו.
בקומיקסים למיניהם ולחלוטין בלי קשר לתוכן.
הכל מוגש בכפית מפנקת, רק תדפדף, ותדפדף.

ואם תשימו לב, הביטו פעם באדם הקורא קומיקס, או ילד איך הם נראים, מה המבט השוכן על פניהם, חשיבה אין בהם זה ברור....
יש משהו בהסתייגות...:rolleyes::rolleyes:

ספרנית בספרית ילדים גדולה מאוד אמרה לי כי היא לא מרשה לילדים לקחת רק ספרי קומיקס.
העובדה שבאמת כמעט כל הילדים רוצים את ספרי הקומיקס באופן גורף, לא אומרת שהם טובים יותר.
כמו ממתקים שכל הילדים רוצים, ובמינון לא מתאים, הם מזיקים.

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י בית היין;2148346:
אני מכניסה ספרי קומיקס הביתה, ומחלקם גם המבוגרים נהנים מאוד:)
ישנה הסתיגות לספרי הקומיקס,
בעצם היא עוצרת את הדמיון החופשי והיצירתיות של הילד.
פעם היו קוראים ספרון והילד היה מדמיין מה קורה, היה חושב על הדברים, "מצייר בעיני רוחו" - דבר מצויין לכשעצמו.
בקומיקסים למיניהם ולחלוטין בלי קשר לתוכן.
הכל מוגש בכפית מפנקת, רק תדפדף, ותדפדף.

ואם תשימו לב, הביטו פעם באדם הקורא קומיקס, או ילד איך הם נראים, מה המבט השוכן על פניהם, חשיבה אין בהם זה ברור....
יש משהו בהסתייגות...:rolleyes::rolleyes:

ספרנית בספרית ילדים גדולה מאוד אמרה לי כי היא לא מרשה לילדים לקחת רק ספרי קומיקס.
העובדה שבאמת כמעט כל הילדים רוצים את ספרי הקומיקס באופן גורף, לא אומרת שהם טובים יותר.
כמו ממתקים שכל הילדים רוצים, ובמינון לא מתאים, הם מזיקים.

במילה אחת -קריאה בקומיקס הרס הלמידה וההתפתחות.

מה שכן , אני כן מכניסה הביתה .. אין ברירה, זה כאן ונמצא והילדים לא מוכנים ממש לוותר.
אבל אני לא מוכנה שיקראו רק את זה.

הבת שלי נתקלה בקשיי קריאה בשנים הראשונות של בית הספר, מורה מקדמת המליצה לי דווקא לתת ספרי קריאה כדי לעודד את הקריאה. אך לעקוב שזה לא נשאר בזה.

מרציפן

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
נכתב ע"י בפוטנציאל;2148366:

מה שכן , אני כן מכניסה הביתה .. אין ברירה, זה כאן ונמצא והילדים לא מוכנים ממש לוותר.

הבת שלי נתקלה בקשיי קריאה בשנים הראשונות של בית הספר, מורה מקדמת המליצה לי דווקא לתת ספרי קריאה כדי לעודד את הקריאה. אך לעקוב שזה לא נשאר בזה.

ראיתי מישו מביא בשם אחד מגדולי המחנכים שאמר שכמה שיש ענין לפתח את השכל, אין ענין כלל לפתח את הדמיון. סרטים וקומיקסים מפתחים את הדמיון.
אישית לא התחברתי לדברים, מה גם שגדולי בעלי המוסר מדברים תמיד על כוח הציור והדמיון שהאדם יצייר לעצמו את מעמד הר סיני ויציאת מצרים וכו' - מה זה אם לא לפתח את הדמיון??

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י בפוטנציאל;2148366:

אם מתייחסים לספרי קומיקס כסוג אחר של חוויה, הם לא דבר שלילי (אלא אם התוכן זוועה, והציורים קטסטרופליים)
אם מתייחסים לקומיקס כחומר קריאה- זה באמת עלוב ועצוב. כמות הטקסט מינימלית ורוב רובם של ספרי הקומיקס לא תורמים דבר מעבר לאקשן.
להוציא כמובן קומיקס עם מטרה ייעודית/דידקטית מוגדרת- כמו המסע האמיץ של אביגדור, ועוד.

הקומיקס כאן, ואי אפשר להתעלם. הוא מעולה לראשית הקריאה- כדי לשכנע את הילד לצלול אל הקריאה.
אחר כך הוא יהיה סתם נשנוש, והמנה העיקרית תחכה בספרים האמתיים.
מי שחובב קריאה וסקרן יגיע אל הספרים האמתיים מהר מאוד, ולא יצא מהם כל כך מהר.
מניסיון.
על החתום: אימא לקוראים כבדים שעמלה קשות לשלוף אותם מהספרים. (לא קומיקס)

ניוזמן

משתמש פעיל
נכתב ע"י מרציפן;2149379:
ראיתי מישו מביא בשם אחד מגדולי המחנכים שאמר שכמה שיש ענין לפתח את השכל, אין ענין כלל לפתח את הדמיון. סרטים וקומיקסים מפתחים את הדמיון.
אישית לא התחברתי לדברים, מה גם שגדולי בעלי המוסר מדברים תמיד על כוח הציור והדמיון שהאדם יצייר לעצמו את מעמד הר סיני ויציאת מצרים וכו' - מה זה אם לא לפתח את הדמיון??
זה שני כוחות שלא מתקרבים אחד לרעהו :דמיון הקומי , במקום שילד יקרב לעצמו את הדברים למציאות ויצייר אותם בשכלו אזי הכל מוגש לפניו בהדמיה והוא בהשליה ש"זהו הסיפור " בהתהויתו אין צורך מחשבתי מעבר לכך ממילא הכל נשאר בכח הדמיון
לעומת זאת הדמיון המוסרי הוא רק נקרא דמיון כי ע"י כך אפשר להגיע למושכלות אך הוא בפעולה הפוכה בדיוק לקרב את המציאות לחיים כי העסק הוא בדברים מציאותיים כגון גהנום שכר ועונש הם דברים שקיימים במציאות אך כדי "לחיות" אותם צריך להשיב אל הלב ז"א ע"י הדמיון לפרש את המציאות זוהי פעולה שכלית

זהבי סגל

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
ספר טוב יוצר חיבור והזדהות אצל הקורא.

גם הסופר או ההוגה הכי טוב, אם לא יקרה הקליק הזה של ההזדהות - לא עשית כלום.
לכן הבלוגים רצים היום.

ש. צ. וינמן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית
נכתב ע"י ניוזמן;2149773:
זה שני כוחות שלא מתקרבים אחד לרעהו :דמיון הקומי , במקום שילד יקרב לעצמו את הדברים למציאות ויצייר אותם בשכלו אזי הכל מוגש לפניו בהדמיה והוא בהשליה ש"זהו הסיפור " בהתהויתו אין צורך מחשבתי מעבר לכך ממילא הכל נשאר בכח הדמיון
לעומת זאת הדמיון המוסרי הוא רק נקרא דמיון כי ע"י כך אפשר להגיע למושכלות אך הוא בפעולה הפוכה בדיוק לקרב את המציאות לחיים כי העסק הוא בדברים מציאותיים כגון גהנום שכר ועונש הם דברים שקיימים במציאות אך כדי "לחיות" אותם צריך להשיב אל הלב ז"א ע"י הדמיון לפרש את המציאות זוהי פעולה שכלית

הדמיון הוא בעצם כלי.
אם לאחר הדמיון מגיע הנמשל והמסקנות, מה טוב.
אם נשארים בדמיון, הופכים לתלושים מהמציאות.
לכן חשוב לבדוק האם הספרים עוסקים בדמיון נטו, או בתכנים שמועברים דרך הדמיון.(לא רק כיפות, בעזרת השם ומסיבת הודיה בסוף הספר...;)

מרציפן

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
נכתב ע"י בית היין;2150557:
הדמיון הוא בעצם כלי.
אם לאחר הדמיון מגיע הנמשל והמסקנות, מה טוב.
אם נשארים בדמיון, הופכים לתלושים מהמציאות.
לכן חשוב לבדוק האם הספרים עוסקים בדמיון נטו, או בתכנים שמועברים דרך הדמיון.(לא רק כיפות, בעזרת השם ומסיבת הודיה בסוף הספר...;)

גם אלו העוסקים בתכנים לא בהכרח שזה מה שהילד קולט.
תעשה סקר בין הילדים על הספר קומיקסבא למשל מי קורא את העמוד האחרון בכל סיפור שבו מובא הנמשל - התוצאות ידועות מראש...

השאלה המרכזית היא האם ספרי הקומיקס מזיקים, או שמא רק אינם מועילים כמו ספרות הקריאה הקונבנציונלית.
משום מה יש לי הרגשה שכל מי שמעט "מייבין" בחינוך מנסה להתנגד. השאלה אם זה אמיתי ומוכח, או שמא הרגשות ודמגוגיה.

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י מרציפן;2150560:
גם אלו העוסקים בתכנים לא בהכרח שזה מה שהילד קולט.
תעשה סקר בין הילדים על הספר קומיקסבא למשל מי קורא את העמוד האחרון בכל סיפור שבו מובא הנמשל - התוצאות ידועות מראש...

השאלה המרכזית היא האם ספרי הקומיקס מזיקים, או שמא רק אינם מועילים כמו ספרות הקריאה הקונבנציונלית.
משום מה יש לי הרגשה שכל מי שמעט "מייבין" בחינוך מנסה להתנגד. השאלה אם זה אמיתי ומוכח, או שמא הרגשות ודמגוגיה.

לא הייתי מעלה שמות של ספרים במיוחד כיון שחלק מכותבי הספרים נמצאים כאן.
ואכן זה כך, לשאלת ביתי אם היא קוראית גם את הנמשלים היא אמרה -חד משמעית רק לפעמים , ילדה בת 11!
מקווה שהמסרים של המשלים יכנסו ולא ישארו רק עם הציורים בראש.

התנגדותי מובאית מדיבור עם אנשי חינוך ולא הייתי מתנגדת כל כך לולי ששמעתי מהם על הנזקים וגם ראיתי במו עיני.

ניוזמן

משתמש פעיל
אני יודע דבר אחד ילדי הבוגרים לפני דור הקומיקס קראו ספרים מגיל קטן יחסית אך ילדי המאוחרים יותר שהספר תרגלו לקומיק'ס באותו גיל לא מסוגלים לקרוא סיפורים "רגיל" הם מתעצבנים אחרי כמה שורות "אני לא מבין כלום מהספר הזה"

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיג

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ עַבְדֵי יי הַלְלוּ אֶת שֵׁם יי:ב יְהִי שֵׁם יי מְבֹרָךְ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:ג מִמִּזְרַח שֶׁמֶשׁ עַד מְבוֹאוֹ מְהֻלָּל שֵׁם יי:ד רָם עַל כָּל גּוֹיִם יי עַל הַשָּׁמַיִם כְּבוֹדוֹ:ה מִי כַּיהוָה אֱלֹהֵינוּ הַמַּגְבִּיהִי לָשָׁבֶת:ו הַמַּשְׁפִּילִי לִרְאוֹת בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ:ז מְקִימִי מֵעָפָר דָּל מֵאַשְׁפֹּת יָרִים אֶבְיוֹן:ח לְהוֹשִׁיבִי עִם נְדִיבִים עִם נְדִיבֵי עַמּוֹ:ט מוֹשִׁיבִי עֲקֶרֶת הַבַּיִת אֵם הַבָּנִים שְׂמֵחָה הַלְלוּיָהּ:
נקרא  19  פעמים

לוח מודעות

למעלה