למה אנשים אוהבים ספרי מחשבה מספרי מתח ועלילה? מה סודם?

חיים V

משתמש מקצוען
שלום וברכה לכולם!

לאחרונה אני מתפלא למה אנשים אוהבים ספרי מחשבה? מה בעצם סודם?
לכאורה במה שונים הם מספרי מתח ועלילה??

חשבתי אולי ההכנה שלהם שונה? אבל אולי לא?!
שמא קל לכתוב אותם וממילא קל לקרוא בהם כי זה בסך הכול רק רעיונות?
או יתכן והם נכתבים בלי השראה [כי זה ענייני מחשבה ולא השראה], ובענייני מחשבות אנשים מזדהים יותר?
או הפוך לגמרי; בגלל שעובדים עליהם ימים ולילות [כי זה מחשבה ולא סיפור דברים] הרי שבסוף הם נכתבים באופן קולח ומרתק כמין השראה מצליחה?
או שזה תלוי במשהו אחר לגמרי; זה תלוי בדרך שמבצעים אותם, וזה כבר תלוי בסופרים/ות, יש מוכשרים יותר ויש מוכשרים פחות?

בקיצור בלי להתבלבל; מה הופך את אותם הספרים שיאהבו אותם?

נ.ב. כמה נפלא שיש בפרוג במה לספרות. ויותר נפלא הוא השיתוף בין כלל הסופרים/ות דפה. תודה לכם.

ט תהילה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
שטוית בגזר. מי אוהב ספרי מחשבה?
לכל אחד יש את המחשבה שלו, למה שאני אקרא מחשבה של אחד מרעננה שבחיים לא הייתי מתחברת לאופי שלו ובמקרה הוציא ספר?

ספרי מתח, אם הם בנויים טוב ומושך, אז כל הכבוד לסופר הוא הצליח להניח אותי בתוך סיטואציה שכל כולי רועדת ממנה למרות שאני יודעת שהיא בדיונית.
אבל מחשבה???

חיים V

משתמש מקצוען
ברור! לא "מחשבה!" לחשוב לעומק עם השכל! כוונתי. אלא כמין רעיונות והברקות מעניינות ומשעשעות. יש ספרים שכאלו, שכולנו אוהבים לקרוא בהם. שכחתי כעת איך קוראים להם.

ש. צ. וינמן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אני אוהבת ספרי מחשבה,
איזה מרתק עולם המחשבה, תמיד שאני קוראת או מדברת עם אנשים אני נדהמת מהעושר שיש בכל אחד.
להתחבר לקו המחשבה של השני (הסופר, הדמויות) ולנסות להבין מאיזה פרידיגמות הוא נובע ולאחר מכן להבין לאן הוא יוביל, וכיצד האדם יפעל.
גם אם אני לא מדייקת, הבנת התהליכים המחשבתיים מרתקת באמת. בין אם זה של ראש ישר או הפוך.
יש עולם יותר עשיר ומחכים מעולם המחשבה????

שיילה

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
אנשים אוהבים להתרגש, רגש מתבטא ב-רחמים/פחד/עצב/שמחה/רוגע כו'
ספר מתח או עלילה- הוא מרגש ולכן הוא נקרא בהיסטריה (גם בגלל רגש הערצה לגיבור הספר)
ספר הלוקח סיפור חיים אמיתי או דמיוני והעיקר בו לבטים מחשבות ורגשות-נהיה להיט בציבור הנשי (בלבד).
ספר הגות ומחשבה- אם הוא לא תורני אחת דתו להעלות אבק באשר הוא.
ספר שירה- למבינים בלבד

ט תהילה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
נכתב ע"י בית היין;2144012:
לא שטויות ולא מיץ:):):)

יש עולם יותר עשיר ומחכים מעולם המחשבה????

אוקיי, אדם יכול לחשוב,
אבל למען ד', מה מעניין במחשבות של פלונית מקצה הארץ?
תחשוב עם עצמך, עם חברים שאתה מכיר ויודע את כוון המחשבה ותצא עם מסקנות ממהלך החשיבה שלכם. אבל סתם ספר של מישהו זר שמרוויח מלהעלות את הגיגיו על מכבש הדפוס?

חיים V

משתמש מקצוען
מדובר ברעיונות מקוריים מהחיים, המרתקים כל אחד, לא סתם ריחוף בחלל החיצון...

ש. צ. וינמן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית
נכתב ע"י ט תהילה;2144034:
אוקיי, אדם יכול לחשוב,
אבל למען ד', מה מעניין במחשבות של פלונית מקצה הארץ?
תחשוב עם עצמך, עם חברים שאתה מכיר ויודע את כוון המחשבה ותצא עם מסקנות ממהלך החשיבה שלכם. אבל סתם ספר של מישהו זר שמרוויח מלהעלות את הגיגיו על מכבש הדפוס?

מה מרתק בחקר החיידקים והמחלות?
מה מרתק בסוגי צמחים ואופן גידולים?
מה מרתק באדריכלות יפה?
מה מרתק בספרי המס והחוקים?
מה מרתק באוספים?

כל אחד יכול להשליך מהדברים המרתקים אותו על הדברים המרתקים אחרים.

וכאן חוזרים לשאלה שהועלתה, ושכנראה זר לא יבין, כל אחד במקום שמרתק אותו לא מבין למה כולם לא? ובמקום שלא מרתק לא יבין כיצד אפשר בכלל?

לעיתים מה שנותר לנו, לגבי עצמינו ואחרים זה רק לכבד את ההעדפות ותו לא.

חיים V

משתמש מקצוען
נכתב ע"י ט תהילה;2143994:
שטוית בגזר. מי אוהב ספרי מחשבה?
לכל אחד יש את המחשבה שלו, למה שאני אקרא מחשבה של אחד מרעננה שבחיים לא הייתי מתחברת לאופי שלו ובמקרה הוציא ספר?

ספרי מתח, אם הם בנויים טוב ומושך, אז כל הכבוד לסופר הוא הצליח להניח אותי בתוך סיטואציה שכל כולי רועדת ממנה למרות שאני יודעת שהיא בדיונית.
אבל מחשבה???
כעת נזכרתי במקצת; ספרי הרב זמיר כהן יפים או לא? נחטפים בכל העולם או לא? ספרי הרב פנגר יפים או לא? כל מי שטעם מהם חוטף אותם או לא?
ערכים שלמים בוויקיפדיה בענייני מחשבה מרתקים או לא??
ועוד. (רק ממה שנזכרתי כעת).

ט תהילה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
חיים, סליחה על הערה:
כאשר אתה מצטט תגובה, הקפד לצטט משפט שלם, גם אם זה עולה לכך בהחזק העכבר במשך זמן ארוך מידי-
כשאני כותבת: מה למען ד' מעניין במחשבות של פלונית מקצה הארץ,
זה קצת מגוכך (אאמממ..ביטוי עדין) לצטט- מה למען ד' מעניין במחשבות

לתשומת ליבך

welcome

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
אתן דוגמא לספרי מחשבה, ומקוה שלזה התכוונת, לחיים ולדר יש ספר שני כרכים 'עצות מהחיים', זהו לא ספר סיפורים, הוא לכאורה היה צריך להיות הרבה פחות מרתק, אבל אני יכול לומר שאני אהבתי והתחברתי אליו הרבה יותר מספרים אחרים [אם כי ככלל כתיבתו ואופן בניית הסיפורים שלו, אין שני לו...]

הספר הזה מביא אותך לתובנות חדשות שתורמות לך במהלך החיים, ולעתים אף לא מחדש דבר אלא כותב דברים המובנים מאליהם, אך הם נכתבים בצורה כל כך ברורה ויפה, קולחת ובהירה, שאתה מזדהה עם הדברים ופשוט נהנה, מתרפק, לראות את הדברים באור כל כך ברור ומוגדר.

אם לזה כוונתכם בספרי מחשבה, אז לדעתי אין עליהם בעולם, הן מעשירות את הידע, מעמיקות את החשיבה וההתבוננות, נותנות לך ללמוד מטעויות של אחרים ומתובנות שהם הגיעו אליהם כבר ואתה עדיין לא.

כל ספרי החינוך, אהרון פרידמן אם סדרת גם אתה יכול, ביני לבני של קלצקין, אם גם לזה כוונתכם, אכן אין בהם סיפורים מרתקים (בעצם יש...), אבל הן מעשירות את הידע ומעמיקות את החשיבה.

וכעת אני גם נזכר על ספרים של הנחיית הורים, כמה תובנות שנראות פשוטות אך מתחדדות עלי ספר...

בקיצור, חיים וי, מזדהה עם דבריך, יש משהו מיוחד בספרי מחשבה.

אך ההצלחה הכי גדולה של סופר, זה ליצור ספר סיפורים, שבתוכם הוא מעביר לך את כל המסרים המחשבתיים בצורה הכי אלגנטית ומ'הדלת האחורית', זו הצורה שבה הסופר מעביר אליך את כל דעותיו ללא כל התנגדות מצידך, כי אתה מתחבר אליו, מתחבר אל גיבור הספר, ומכאן הכל כבר בא מאליו.

הצלחות.

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
ספרי מחשבה /הגות זהו ז'אנר אחר, ממש מוצר אחר, ומטרתו שונה לחלוטין מספר מתח.
זה כמו שישאלו:
למה אנשים קונים הרבה יותר מוצרי חלב מאשר מנגו?

הערה צדדית:
בענף ספרים לתרבות הפנאי ספרי המתח הכי נמכרים אחרי הקומיקס. (מקור: מייזליק)

יונה יונה

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
אין כזה מושג "ספרי מחשבה" ולכן כל הויכוחים כאן ממש מוזרים.

תגדיר בדיוק למה אתה מתכון, אחרת כל ספר הוא מחשבות כתובות.

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י שיילה;2144023:
אנשים אוהבים להתרגש, רגש מתבטא

ספר הגות ומחשבה- אם הוא לא תורני אחת דתו להעלות אבק באשר הוא.

ספר שירה- למבינים בלבד

ממש לא מדויק-
תציצו בבקשה לאשכולות שכנים ,,ההמלצות על ספרי הנחיה ודעות- רבות,
אנשים יקראו ספרי הגות ודעה שכתובים טוב. בכל נושא.
וברור שאנחנו נעדיף יותר מאמרים תורניים .

כל ספרי 'בעין יהודית' למשל של הרב סלומון כמדומני,הם מרתקים ביותר ,וגם תורניים ויש עוד הרבה ספרים.

הכל תלוי בצורת הכתיבה.

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י יונה יונה;2144207:
אין כזה מושג "ספרי מחשבה" ולכן כל הויכוחים כאן ממש מוזרים.

תגדיר בדיוק למה אתה מתכון, אחרת כל ספר הוא מחשבות כתובות.

בטח יש שיש ספרי מחשבה , אולי השם המליצי יותר הוא ספרי הגות.

ספרי הגות ומחשבה במהותם להוביל אותנו לחשיבה על הנושא שמדובר בו.

ולמה לדעתך הם מוזרים?
אני מאד נהנית מהם.

שיילה

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י חיים V;2144065:
כעת נזכרתי במקצת; ספרי הרב זמיר כהן יפים או לא? נחטפים בכל העולם או לא? ספרי הרב פנגר יפים או לא? כל מי שטעם מהם חוטף אותם או לא?
ערכים שלמים בוויקיפדיה בענייני מחשבה מרתקים או לא??
ועוד. (רק ממה שנזכרתי כעת).

ספרי הרב זמיר הם מיסתורין ומעין הרפתקה
ספרי הרב פנגר הם העצמה אישית ללא קשר לספרות למרות שזה כתוב בהומור מוצלח
ויקיפדיה לא קשורה לספרות, מי שחובב ספרות יכול לשנוא מדע וכן להפך.

מה הענינים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
לפי דעתי לא קשור לצורת הכתיבה ולא לאופי הסופר.
כמו בכל דבר, לכל בנ"א יש את תחומי ההתענינות שלו, ואת המרכיבים המיוחדים של הנפש שלו.
ממילא אחד נמשך למתח, השני לכתיבה יפה והשלישי לתמונות...
למה אנשים הולכים לגור בכפר? במקום קטן ולא מספיק מפותח
ולמה אנשים הולכים לגור בעיר? בלי אויר, בלי נוף ובלי שטח?
העולם מורכב מכל הסוגים, ולכן השאלה היא שאלה רק לכאלה שמתאימים אליה.
הייתי מנסחת זאת כך: קוראים יקרים, אתם נהנים מספרי הגות ומחשבה? תוכלו לספר לנו מה מושך אתכם בספר הגות X לעומת ספר Z?

welcome

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י שיילה;2144307:
ויקיפדיה לא קשורה לספרות, מי שחובב ספרות יכול לשנוא מדע וכן להפך.

כל הספרות כולה זה העשרת הידע והעמקת החשיבה, אפילו ספרי סיפורים מעשירים אותך בדרך אגב, כך שספרות ומדע זה ממש דבר אחד.

אולי התכוונת לזה: "מי שחובב סיפורים יכול לשנוא מדע וכן להפך"

אולי...

שיילה

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י welcome;2144664:
כל הספרות כולה זה העשרת הידע והעמקת החשיבה, אפילו ספרי סיפורים מעשירים אותך בדרך אגב, כך שספרות ומדע זה ממש דבר אחד.

אולי התכוונת לזה: "מי שחובב סיפורים יכול לשנוא מדע וכן להפך"

אולי...

כשכתבתי חובב ספרות, התכוונתי לחובב אומנות המילה הכתובה. ולא לחובב תוכן מרתק.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיג

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ עַבְדֵי יי הַלְלוּ אֶת שֵׁם יי:ב יְהִי שֵׁם יי מְבֹרָךְ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:ג מִמִּזְרַח שֶׁמֶשׁ עַד מְבוֹאוֹ מְהֻלָּל שֵׁם יי:ד רָם עַל כָּל גּוֹיִם יי עַל הַשָּׁמַיִם כְּבוֹדוֹ:ה מִי כַּיהוָה אֱלֹהֵינוּ הַמַּגְבִּיהִי לָשָׁבֶת:ו הַמַּשְׁפִּילִי לִרְאוֹת בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ:ז מְקִימִי מֵעָפָר דָּל מֵאַשְׁפֹּת יָרִים אֶבְיוֹן:ח לְהוֹשִׁיבִי עִם נְדִיבִים עִם נְדִיבֵי עַמּוֹ:ט מוֹשִׁיבִי עֲקֶרֶת הַבַּיִת אֵם הַבָּנִים שְׂמֵחָה הַלְלוּיָהּ:
נקרא  19  פעמים

לוח מודעות

למעלה