דרוש מידע להציל את הבא אחריך

חזקי ☆

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מוזיקה ונגינה
עיצוב ואדריכלות פנים
כמובן בכפוף להלכה אם מותר או אסור. אבל ברעיון כאשר מותר מותר ודאי שזה דבר מבורך.
גם אם זה נראה דבר חד פעמי שפתאום קרה וגרם לאי נוחות גדולה או להפסד והרגשה של נפילה בפח, אם בעל העסק לא פיצה אז מבורך הדבר שאחרים ידעו.
בעל עסק צריך להבין שאפילו אם קרה משהו חד פעמי, לקוח ששילם ממיטב כספו לפעמים אחרי עבודה של שנה שלימה, רק קצת לנפוש ולהנות וזה אחרי הרבה חשבונות מתי ללכת, ואיך, וכל המסביב, ובייביסיטר, ונסיעות וכו', ובסוף לא להנות כדבעי, או אפילו לסבול כי קרה משהו לא נחמד שבעל הצימר או מלון אשם. בעל הבית צריך לעשות הכל לתת ללקוח הרגשה שהוא לא פראייר, ולהוציא אותו בהרגשה הכי ובה, אם זה פיצוי ממוני, או כל דרך אחרת, וק"ו אי התעלמות מהבעיה בשעת מעשה אלא ניסיון לתיקון וסיוע כמה שאפשר.
מצטרף.

sap13

משתמש מקצוען
סתם להבין בעניין של ה'חד פעמי' שמדברים עליו.
אם הזמנת משלוח של אוכל ולכל עין נורמלית רואים שהאוכל שרוף, או אפילו רק התוספות (נגיד ציפס), חד פעמי, אחרי שנים שהכל טוב. זה לא זילזול בלקוח ששילם עשרות שקלים... מה החד פעמי עוזר פה? המציאות שאני שילמתי עשרות שקלים ונפגעה לי חוווית הסעודה. למרות שמי שהוציא תחת ידו ראה מה הוא שולח....

רוגעל'ה

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
אני חושבת שיש הבדל גדול איך כותבים.
אם אתה כותב נניח "שימו לב שהמקום בפועל לא תואם את התמונות, בקשו תמונות עדכניות".

אבל אם הכותב מתחיל לתאר בדיוק את כל הסבל שעבר ומביא דוגמאות ומנסה לשכנע אותך שהבע"ב גנב וכד'.

צ'וק

משתמש סופר מקצוען
נכון שלשון הרע לתועלת מותר, אבל צריך שיעמוד בשבעה תנאים.
  • א (ה) שֶׁיִּרְאֶה זֶה הַדָּבָר בְּעַצְמוֹ, וְלֹא עַל יְדֵי שְׁמִיעָה מֵאֲחֵרִים, אִם לֹא שֶׁנִּתְבָּרֵר לוֹ אַחַר כָּךְ, שֶׁהַדָּבָר אֱמֶת.
  • ב שֶׁיִּזָּהֵר מְאֹד, שֶׁלֹּא יַחְלִיט תֵּכֶף אֶת הָעִנְיָן בְּדַעְתּוֹ לְגְזֶל וְעשֶק אוֹ לְהֶזֵּק וְכַיּוֹצֵא בָּזֶה, (ו) רַק יִתְבּוֹנִן הֵיטֵב אֶת עֶצֶּם הָעִנְיָן, אִם הוּא עַל פִּי דִּין בִּכְלַל גֶּזֶל אוֹ הֶזֵּק.
  • ג (ז) שֶׁיּוֹכִיחַ אֶת הַחוֹטֵא מִתְּחִלָּה (ח) וּבְלָשׁוֹן רַכָּה, אוּלַי יוּכַל לְהוֹעִיל לוֹ, וְיֵיטִיב עַל יְדֵי זֶה אֶת דְּרָכָיו, וְאִם לֹא יִשְׁמַע לוֹ, אָז יוֹדִיעַ לָרַבִּים אֶת אַשְׁמַת הָאִישׁ הַזֶּה, מַה שֶּׁהֵזִיד עַל רֵעֵהוּ. (וְאִם יוֹדֵעַ בּוֹ, שֶׁלֹּא יְקַבֵּל תּוֹכַחְתּוֹ, יְבֹאַר לְקַמָּן, אִם יִרְצֶה ה', בְּסָעִיף ז').
  • ד (ט) שֶׁלֹּא יַגְדִּיל הָעַוְלָה יוֹתֵר מִמַּה שֶּׁהִיא.
  • ה (י) שֶׁיְּכַוֵּן לְתוֹעֶלֶת, וּכְמוֹ שֶׁנְּבָאֵר לְקַמָּן בְּסָעִיף ד', וְלֹא לֵהָנוֹת, חַס וְשָׁלוֹם, מֵהַפְּגָם הַהוּא, שֶׁהוּא נוֹתֵן בַּחֲבֵרוֹ, וְלֹא מִצַּד שִׂנְאָה, שֶׁיֵּשׁ לוֹ עָלָיו מִכְּבָר.
  • ו אִם הוּא (יא) יָכוֹל לְסַבֵּב אֶת הַתּוֹעֶלֶת הַזֹּאת גּוּפָא {עצמה} בְּעֵצָּה אַחֶרֶת, שֶׁלֹּא יִצְּטָרֵךְ לְסַפֵּר אֶת עִנְיַן הַלָשׁוֹן הָרָע עָלָיו, אֲזַי בְּכָל גַּוְנִי אָסוּר לְסַפֵּר.
  • ז (יב) שֶׁלֹּא יְסוֹבֵב עַל יְדֵי הַסִפּוּר הֶזֵּק לְהַנִּדּוֹן יוֹתֵר מִכְּפִי הַדִּין, שֶׁהָיָה יוֹצֵּא, אִלּוּ הוּעַד עָלָיו בְּאֹפֶן זֶה עַל דָּבָר זֶה בְּבֵית דִּין, וּבֵאוּר דָּבָר זֶה עַיֵּן לְקַמָּן בְּהִלְכוֹת רְכִילוּת בִּכְלָל ט', כִּי שָׁם מְקוֹמוֹ.
מתי מותר לדבר לשון הרע:
1. כשראית את הבעיה בעצמך, לא על סמך שמועות וכו'.
2. לפני שאתה מחליט שהוא גנב/גזלן/רשע תבדוק האם על פי הלכה הוא אכן הזיק.
3. תדבר עם ה'מזיק' בצורה יפה ומתקבלת כדי שישנה את דרכו.
4. אל תגזים, תדייק לספר רק מה שראית שלא בסדר.
5. הסיפור לא יהיה כדי להנות מהדיבור הרע והשחרת המזיק, אלא כדי לעזור שלא יזיק עוד.
6. אם אין דרך אחרת לעזור לאחרים, רק דרך פרסום הדברים הרעים.
7. שלא ייגרם נזק ל'מזיק' יותר מכפי שמגיע לו אילו בי"ד היו פוסקים לו בדין תורה.

לפני שמקלידים/מדברים שלילי, חושבים.

noam1

משתמש מקצוען
מה דעתכם לכתוב תגובה על משהו מסוים (במיוחד על מקום שהיותם נופש וכו') שלא נהניתם כדי שהמתעניין ידע שמגזימים או שהתמנות לא נכונות וכו' וכו' אבל מצד שני יהיה נזק למפרסם ויש מצב שהוא חרדי וכו'
נשמח לשמוע דעתכם!
זה שהוא חרדי מתיר לו לגנוב?
עם נבל תתנבל !

דוד ג.

משתמש רשום
מתי מותר לדבר לשון הרע:
5. הסיפור לא יהיה כדי להנות מהדיבור הרע והשחרת המזיק, אלא כדי לעזור שלא יזיק עוד.

בכל מקרה נראה לי שצריכים לדבר עם רב ולספר לו על הכל ולשמוע דעת תורה אייך להתנהג

דוד ג.

משתמש רשום
אולי באמת צריך לפתוח אשכול חדש לנושא החשוב הזה אבל כדי לא להיכשל בלשון הרע וכו' החמור מאוד, אולי צריך לעשות הפוך לכתוב רק מקומות נופש חנויות וכו' וכו' שנהניתם. ולציין דרגת ההמלצה (1 2 3 וכדומה) וכך לעזור לאנשים "אם יש אפשרות להציע את זה לבעלי האתר הנפלא הזה שזה יהיה אשכול קבוע"

דוד ג.

משתמש רשום
לא נראה לי שפותח האשכול התכוון שכל פעם שלא מרוצים ממקום לפתוח אשכול, או לרכז את כל הנפילות בפח באשכול יעודי.
הכוונה שלו היתה במקומות המתאימים, כמו גוגל מפות, אתרי נופשים וצימרים שמפרסמים מקום ואופצייה לתגובות
נכון מאוד
אולי באמת צריך לפתוח אשכול חדש לנושא החשוב הזה אבל כדי לא להיכשל בלשון הרע וכו' החמור מאוד, אולי צריך לעשות הפוך לכתוב רק מקומות נופש חנויות וכו' וכו' שנהניתם. ולציין דרגת ההמלצה (1 2 3 וכדומה) וכך לעזור לאנשים "אם יש אפשרות להציע את זה לבעלי האתר הנפלא הזה שזה יהיה אשכול קבוע"

צחית

משתמש מקצוען
מתי מותר לדבר לשון הרע:

נו אז כתוב מפורש שמותר

naamatc

משתמש פעיל
מה דעתכם לכתוב תגובה על משהו מסוים (במיוחד על מקום שהיותם נופש וכו') שלא נהניתם כדי שהמתעניין ידע שמגזימים או שהתמנות לא נכונות וכו' וכו' אבל מצד שני יהיה נזק למפרסם ויש מצב שהוא חרדי וכו'
נשמח לשמוע דעתכם!
אני באופן אישי אף פעם לא מאמינה למה שכתוב באתר.
הולכת לנופש ממקומות ששמעתי המלצות טובות מפה לאוזן - ככה זה הכי אמין.

לצערי, יש אנשים רמאים בעולם שלוקחים מחסן בגג ואומרים לך סוויטה עאלק.....

עוון של הוצאת שם רע זה דבר לא פשוט בכלל, למה להיכנס לזה?
אם יש המלצה טובה- בכיף לרשום. ואם לא- אז לא רושמים.

לא חסר תמונות יפות להדביק מהאינטרנט כדי שנחשוב שזו המציאות

מיכל ב'

כתבת
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
הבעיה היא שלכל אחד מושגים אחרים...
ראיתי בפרוג אשכולות על מקומות שהייתי בהם בערך באותה תקופה,
והיתה לי חוות דעת מסויימת,
והנה כתבו תגובות לטובה ולשיפור על אותם דברים!!
וזה פשוט לפי מושגים של אנשים.
חברה שאלה אותי ספציפית לגבי נופש מסוים-
ועניתי לה שאני אישית לא התלהבתי מהאוכל, כי אני אוהבת בעיקר בשר,
והביאו יותר תוספות ופחות סוגי בשר,
אהבל אני יודעת שהיא שונה ממני באוכל, אז שתברר לעומק, אולי היא כן תהנה שם..

וכנל למלון שהיינו בו רצוף במשך שנתיים.
שנה אחת היינו עם חברת נופש מסודרת שדאגה שהכל יהיה שם מטופטפ ונקי ונהננו מאד,
החלטנו ללכת גם בשנה שלאחר מכן-
ובאותה שנה (הרבה לפני הקורונה) הצוות של המלון התחלף, כנראה יחד עם ההנהלה,
והם לא הצליחו לשלוט על כל כמויות הנאשים,
ומצד הניקיון היה דוחה!!
כשהתלוננתי בקבלה אחד העובדים הראה לי משפחה חרדית שאוכלת פיצות על הדשא, ומשאירה הכל,
הסברתי לו שהרבה משפחות מסוגלות להשאיר כך, והבעיה היא הצוות שלא משתלט.
(למרות שהסמקתי מאותה משפחה שדווקא האבא התגלה כדמות מוכרת כעסקן חרדי..)
וכל זה היה באותו מלון, אותו מקום,
רק הם לא נערכו לכמויות הנופשים, והיה ממש לא נקי.
יתכן ששנה אחכ- כבר היה נקי כי הצוות נערך מראש עם תגבורת,
ויתכן שגם שהקבוצה אחרינו כבר קיבלה מקום נקי,
כי באמצע התחילו להביא עובדים ערבים נוספים כדי לתגבר צוות.
(זה היה בנצרת, ולא עם הנופש של משפחת מלכא,
אלא נופש אחר...).

בקיצור, אי אפשר לכתוב תגובות, כי לא בטוח שתהיינה רלוונטיות לאנשים אחרים.
אז עדיף לומר פרטני לתועלת, וגם לא בצורה של קביעה,
אלא למיחש.
שיבדקו את העניין, אם הוא מפריע להם.

משפחת X

משתמש צעיר
דוקא ענין החרדיות הוא מאוד רלוונטי לנושא, מכיון שהתנאי הראשון לאיסור לשון הרע הוא שיהיה המדובר בכלל 'אחיך' או 'רעיך' במצוות, ואם לא אין כלפיו איסור לשה"ר.

עריכה: כמובן אבל שאינו מוכרח להיות "חרדי" אלא די בהיותו שומר מצוות.

שביעית

משתמש סופר מקצוען
וואו, בדיוק במקום....

לצערי נפלנו ממש לאחרונה בכזה פח.
נסענו לשבת לצפון לצימר שהיה נראה נחמד, תמונות מקסימות, והכי חשוב - פידבק מאנשים שהיו שם, כתבו מילים חמות ונתנו 5 כוכבים.

הגענו, ופשוט חשכו עינינו. אם היה מספיק זמן היינו עושים אחורה פנה וחוזרים הביתה.
הכל היה שבור, מלוכלך, חשוך, חלוד, והכי נורא - מלא ג'וקים מכל הסוגים ובעיקר עכבישים שחורים ענקיים בגודל עקרבים. אני לא צוחקת. פשוט פחד אלוקים.
הכל כמובן היה מלא בקורי עכביש, כולל המיטות שאחת מהן היתה פשוט עם סדין מקורי עכביש...
גם ציוד מינימלי היה חסר.
בחוץ היה מזעזע לא פחות-
נכון שהיו נדנדות וכיסאות וכו' אבל שוב, הכל שבור ומלאאאא צואת ציפורים, ככה שלא היה מצב לצאת לחצר אלא להשאר כלואים בבית הזה כשהילדים כל שניה צורחים מגו'ק אחר שהגיע... {בלילה זה בכלל היה סיוט. מיטת נוער כזו של מיטה וחצי שהם קראו לה מיטה זוגית שהיתה צריכה להכיל את כל המשפחה כי הילדים התעוררו באמצע הלילה ומצאו ג'וק ענק הולך על המיטה שלהם וזהו, הלך הלילה...}

תמיד כששמעתי על כאלו סיפורים חשבתי שאנשים מגזימים, עד שהגענו לשם...

איך הבן שלי אמר? 'אני יודע למה קוראים לזה צימר. כי זה מצמרר אותנו'.
פעם ראשונה שהילדים שלי היו בצימר ומבחינתם ככה זה צימרים. הם ביקשו שיותר לא ניסע לצימר אף פעם כי זה מפחיד.
מסכנים.

התלבטנו אם לכתוב משהו באתר המפרסם שדרכו הגענו או לא. מצד אחד - שלא יפלו עוד בפח, מצד שני - זה בטוח ירתיע מי שכן ירצה לבוא ואז תפגע להם הפרנסה.
כרגע העדפנו שלא יהיה על חשבונינו ספק לשון הרע ונזק ליהודי... אבל עדיין מתלבטת אם עשינו נכון.

מה אומרים?

ראובן 23

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
התלבטנו אם לכתוב משהו באתר המפרסם שדרכו הגענו או לא. מצד אחד - שלא יפלו עוד בפח, מצד שני - זה בטוח ירתיע מי שכן ירצה לבוא ואז תפגע להם הפרנסה.
ומה עם הכסף שך האנשים שמתכננים לנפוש וזורקים הרבה כסף על סבל?

שביעית

משתמש סופר מקצוען
ומה עם הכסף שך האנשים שמתכננים לנפוש וזורקים הרבה כסף על סבל?

נכון מאוד, אבל שוב - מי אמר שאנחנו אחראים לאחרים? זה בספק. מה שלא בספק זה שאם מדובר בלשון הרע - לזה אנחנו בוודאי אחראים.

הוודאי דוחה את הספק.

פלפל חריף

משתמש צעיר
נשמח לשמוע דעתכם!
בלת"ק ודאי שלפרסם זה השבת אבידה מי ששקרן ומפרסם תמונות לא נכונות הוא גנב וצריך להיזהר ולהזהיר ממנו

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ז'

מט זְכֹר דָּבָר לְעַבְדֶּךָ עַל אֲשֶׁר יִחַלְתָּנִי:נ זֹאת נֶחָמָתִי בְעָנְיִי כִּי אִמְרָתְךָ חִיָּתְנִי:נא זֵדִים הֱלִיצֻנִי עַד מְאֹד מִתּוֹרָתְךָ לֹא נָטִיתִי:נב זָכַרְתִּי מִשְׁפָּטֶיךָ מֵעוֹלָם יי וָאֶתְנֶחָם:נג זַלְעָפָה אֲחָזַתְנִי מֵרְשָׁעִים עֹזְבֵי תּוֹרָתֶךָ:נד זְמִרוֹת הָיוּ לִי חֻקֶּיךָ בְּבֵית מְגוּרָי:נה זָכַרְתִּי בַלַּיְלָה שִׁמְךָ יי וָאֶשְׁמְרָה תּוֹרָתֶךָ:נו זֹאת הָיְתָה לִּי כִּי פִקֻּדֶיךָ נָצָרְתִּי:
נקרא  2  פעמים

אתגר AI

סוכות • אתגר חופשי

לוח מודעות

למעלה