להצטמצם בחתונות- לא פיתרון קסם!

מצב
הנושא נעול.

מלי רקפת

משתמש מקצוען
אני נזכרת בתקופה שהייתי הולכת לחתונות של חברות לפעמים גם פעמיים בשבוע,
הייתי חושבת על זה שכל פעם אני מגיעה לאותו אולם, והכל נראה אותו דבר. יש כסא כלה מעוצב, פרחים חיים על השולחנות וילדות עם שמלות נפוחות. רק הכלה מתחלפת.
ובעצם זה לא מענין אף אחד, בתור חברה בקושי שמתי לב מה ההבדל בין חתונה לחתונה.
ובעצם על התצוגה האחידה הזאת שרוב האורחים לא מתפעלים ממנה המחותנים משלמים רק כדי לא להיות חריגים.
הכי מצחיק שכל כך הרבה אנשים מתלוננים שאין להם זמן לנסוע לחתונות
וכשהם מגיעים המחותנים בקושי סופרים אותם.
למה אנשים נתלים כל כך חזק במה שהם מכירים? ארוע קטן ומוקפד יכול להיות יפה והאורחים ירגישו יותר משמעותיים.
ו @yudit10 , אני באמת צעירה, וההורים שלי ב"ה מסוגלים לחתן בכבוד אבל תומכים ברעיון מכל הלב.

סוניה

משתמש מקצוען
ואני חושבת עכשיו,
על חתונות הקורונה אף אחד לא התלונן, זה היה שינוי מבורך.
על מה כן התלוננו עכשיו?-
על החיים הלא הגיוניים ביחידה צפופה לזוג טרי בלי אפשרות לברוח...
למה יח"ד זה מוסכמה מקובלת שזה מה יש וא"א להיקרע בשביל לתת קצת יותר מרחב מחיה שהיה מוקבל לפני עשור?,
בואו יחד נשנה מוסכמות.
לא חוגגים בחתונה עם שניצל ובורקס,
מסתפקים- כאורחים וכקרובים בפחות-
בשביל שהזו"צ לא יתפשר על 30 מ"ר.
ה- 15000 שכ"כ זולזלו כאן, יכולים להיחסך מחתונה המונית ומיותרת ולשמש להגדלת הדירה השכורה בעוד חדר למשך השנה הראשונה לפחות. את החתן כלה מן הסתם זה ישמח יותר....
מה דעת חכמי פרוג?

שחר עולה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
אני ב"ה בגיל שמחתנת ילדים.
הבעיה, והיא הבעיה שדברים שקשורים לחתונה מכפילים את סכומם - ומדובר בסכומים הזויים.
מצד אחד - חתונה, זו שמחה יותר משבע ברכות, ברית בר מצווה וצריך את האנשים שיהיו ירקדו וישמחו את החתן והכלה ביום שמחתם.
מצד שני - יש את החתן והכלה. הם צריכים להראות טוב, והם צריכים לשמוח במה שיש להם. הבעיה שאם פעם לקחת מגמ''ח ב 150 ש"ח שמלת כלה - ושלמת רק על הניקוי יבש. (כן, זו הייתה שמלה עדכנית, לבנה צחה ומי שעשה את הגמ''ח הזה נתן לי אותה בשביל חסד נטו, את אותה שמלה מכרו גם ב 2000 - זה היה המושגים! ונכון, שהיו גם גמ''חים במחיר 150 ש"ח והשמלות היו צהובות!! ואני עברתי בין גמ''חים וראיתי) אח''כ המחיר עלה ואחותי שהתחתנה כמה שנים אחרי כבר שילמה על שמלה להשכרה 800 ש"ח, אח''כ המחיר עלה ועלה... היום - איפה תמצאי שמלה יפה (שהכלה לא תתבייש בתוך השמלה שלה, ויש כאלה שמלות) פחות מ 2000 ש"ח להשכרה? והיום הסטנדרט הוא 3000-3500 בגמ"ח! ומי מדבר על מכירה.
נכון, השמלות יפות, וכך הכן ראוי שהכלה תראה. אבל 2000 ש"ח (מנימום) שמלת כלה ליום אחד שלפני 25 שנה זה היה המחיר של מכירה- ומדברת בסלון!
אז לסיכום: אם אני רוצה שהכלה לא תתבייש בשמלה שלה - אין לי אפשרות אלא להפרד מ 2000 ש"ח ומעלה וזה בגמ"חים.
אין היום (כמעט) באמת מצב של גמ''ח לאנשים בני תורה שזה מגיע רק חסד נטו - הגמ"חים הם חסד, ואפילו חסד גדול, לעומת המחיר האחר בשוק אבל עדיין זה לא חסד נטו בלבד! (נכון, שהיום האפקליקציות וכו' וכו' עולים הון אבל אי אפשר להגיד שהסכום של 2000 ויותר נכון של 3000-3500 זה חסד בלבד!)
מה יוצא, שאם אני רוצה או לא רוצה אין לי אפשרות להתפשר הכבוד המינימלי של הכלה ביום חופתה שתהיה בשמלה נאה (ולא סמרטוט - וראיתי כאלו) ואין גם אפשרות לחסוך (כמו פעם למשל שהיו מחירים שפויים לגמ''חים).
יש אולם - המחירים ההתחלתיים של האולומות ללא הקייטרינג - פשוט יקר! ולא מדברת על אולמות סטייל, מדברת על אולמות חסד.
יש את הקייטרינג והבר - גם אם תנסי לחסוך - זה סכומים. אי אפשר להביא אנשים ולא לכבד אותם, ואני מדברת על לכבד, לא סטייל ומותרות. שאנשים יבואו ויהיה להם מה לאכול (הייתי בחתונות - באתי לרקודים ולא היה מה לטעום!!) - ואם את עושה בר, ומחשבת ומחשבת כמה אפשר מינימום להצטמצם אבל עדיין שבנ"א יגיע לאחל מזל טוב (ולפעמים בזבז שעה בפקפקים) יהיה לו משהו לטעום ולשתות - ועם כל הצמצומים עדיין יוצא מחירים!
יש את המלצרים - ואם רוצים היימיש אז בכלל המחיר עולה!
ועכשיו יש המשפחה - ההורים, האחים והאחיות שצריך להלביש אותם - יש גמ"חים לבגדים אבל הסכומים שם בשמיים - ואם ב''ה יש לי משפחה מרובת בנות - אז תכפילו..... והבנות לא רוצות להיות שונות מהמקובל כיום.
הסתובבנו בכל מיני גמח''ים (אזכיר לטובה את הגמ''ח בקרית ספר ששם הגמ''ח היה גמ''ח נטו! אבל לא ראיתי עוד גמ''חים כאלו באיזור שלי, ירושלים) אבל אם יש תיקונים - התיקונים עלייך, וצריך לדאוג אח''כ להחזיר את המצב לקדמותו - וזה זמן - ואם מדובר ב''ה בסדרת בנות - תעשו חשבון כמה עבודה יש לפני וק"ו אחרי שצריך להחזיר את הבגד מיד אחרי החתונה (בסוד נגיד לכם, שהבת שלי ישבה אחרי החתונה ופרמה את כל התיקונים והחזירה את התיקון שעשו לבגדים לפני החתונה עד לפנות בוקר!) ואם התיקונים על בעלת הגמ''ח - זה אולי מקל - אבל הסכומים מתחילים לעלות. ואם בדיוק לא מצאת בגמ''חים שעולים במחיר זול - את ממשיכה הלאה - ואז המחירים עולים ועולים ועולים.... והכל עדיין נקרא בגדר גמ''ח 500 ש"ח (תכפילו בסדרה ב"ה) 600 ואפילו 700-800 ש"ח!
בחתונה הראשונה תפרנו בגדים- אבל אם רוצים שזה יתאים לחתונה - אז הבדים יותר יקרים - ואז זה יוצא שלא תמיד זה יותר זול מהגמ''ח (מדברת על הזולים מאוד!) אומנם יש סיפוק - אבל זה לוקח שעות!!! אח''כ אין מה לעשות עם הבגדים (השתמשנו בהם גם לבר מצווה- וזהו כמה אפשר להופיע עם אותו בגד?)
אני אישית - קניתי לי בגד שיתאים אח''כ גם לשאר שבתות השנה - והרגשתי עם זה נפלא!
אבל הבנות שלי - שם זה לא בא בחשבון (בסוד הן מגלות, שכל העניין של הבגד זה שהחברות באות ומתלהבות - מוכר לכן מאיזה שהוא מקום?)

לסיכום: אני דווקא מהאנשים שכן מחפשים איך לחסוך. להראות טוב, לכבד ולחסוך. אבל בחתונות - גם אם מנסים לחסוך ולחסוך - המחירים ההזויים לשמחת החתונה (לא דברתי על צלם, תזמורת וכו' כו') עדיין יקרים יקרים!!
וכן, בהחלט - צריך את הנחשונים שיורידו פרופיל הן בנורמות והן במחירים. רק השאלה מי מוכן להיות הנחשון?

klik's

משתמש מקצוען
אני חושבת שרוב ההורים המחתנים
מסכימים ב 2 ידים לאמץ תקנות חדשות
לרדת ברמה
לעשות אירועים לפחות אנשים
(גם לאנשים זה יועיל, בשבילי זה חתיכת עול כל השמחות שאני אמורה לדפוק נוכחות...)

ושקל לשקל מצטרף
לסכומים משמעותיים ביותר!!!

וגם החתנים והכלות היקרים צריכים להבין ולהשכיל
שחתונה זה ערב אחד ולא כל החיים....
עם כל הכבוד...

(וכן, אני מעל הגיל שצויין וקרובה מאוד למקום של המחתנים...)

ELFISH

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
ממשיכה,
בהמשך אני אנסה לענות למגיבות.
הביגוד והתסרוקות לחתונה.

מספרת לי אמא שמחתנת, ויש לה בת בגילאי סמינר.
המחירים אני לא זוכרת במדויק,
אבל היחסיות כנראה עדיין בתוקף.

ובכן:
בגד שבתי רגיל בחנות- עולה 500 ש"ח.
בגד להשכרה לחתונה- עולה 700 ש"ח.

מיד קמים וצועקים היתכן?!

אומרת אותה אמא:
מה את רוצה שאעשה?
שאלביש את הבת שלי, שהיא אחות החתן בבגד זהה של שבת שבת?!
הרי ברור שלא.
אז מה, שאקנה לה בגד מיוחד יותר?
כנראה הבגד המיוחד יעלה באוזר ה1000 ש"ח,
אבל גם אם הוא יעלה רק 700,
אם הוא ישכב אחרי זה בארון
והיא לא תלביש את זה יותר לעולם,
מבחינתי זה אותו דבר לשים 700 על קניה או להשכרה.

אז מה הועלנו?!

נמשיך עם התסרוקות.
כמה עולה סירוק פיאה לחתונה?
וכמה עולה תסרוקת של ילדה בסמינר?
למה סירוק פיאה לאישה בת 30 זה כ"כ ברור ומבן מאליו
אבל תסרוקת לילדה- בזה צריך לחסוך?!
אוי נו, איזה סטנדרט חסידי. באמת עדיף כבר לשלם דירות במקום לזרוק כסף לפח.

בחתונות של האחים שלי הסתדרנו עם שמלות שעלו 100-200 שקל לילדות, ויכלו ללבוש אותן בשבתות אחר כך. ילדה עם תסרוקת וכתר נראית מצוין גם בבגד "שבתי". תוסיפי תחתית ובכלל היא בעננים. שלא לדבר על זה שחזרנו על הבגדים בכמה חתונות. לא נרשמו טרגדיות כתוצאה מכך.
גם הנשים במשפחה לבשו (ברובן) בגדי שבת יפים. לקחת נשים בנות 28 ומעלה ולהלביש עליהן בגדי נשף מגוחכים והכי גרוע, תואמים, זה, ובכן, מגוחך.
הלאה- תסרוקת לילדה עולה 40-60 שקלים. בכל שכונה יש נערות שיודעות לעשות. כתר בנוצצים ב10 שקל. אפשר לוותר על התסרוקת למי שקשה לו להוציא את זה. הקידושין תקפים.
איך כתב פה יפה יואל ארלנגר? ותרו על התמונות ותראו איך הסטנדרט יורד בכמה עשרות אלפי שקלים.

(ונכון שמי שברגיל קונה סטים, ומשקיעה אלפי שקלים על בגדים, אז גם בחתונה ההוצאות שלה יאמירו)

ELFISH

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
אז אדרבא
בא תרים את הכפפה.

במה אתם מוכנים להצטמצם היום?
האם תהיו מוכנים להיות הנחשונים שמגיעים לחתונת האחות עם בגד פשוט של שבת שבת
ועם פיאה שלא מתוסרקת לפני האירוע?!

תהיו מוכנים להתחייב שהילדים שלכם
בחתונת הדוד / הדודה
לא יקבלו מחלצות חדשות ותסרוקות?
אני לא צריכה להיות נחשונית. זה פשוט קורה. וכולם נראים נהדר, חגיגיים ושמחים גם אם בתמונות העניבות לא מתאימות לגרביונים של האחייניות מהצד השני.
באולם, עם תסרוקת, עם איפור, עם חיוך גדול, אין שום בעיה עם בגד שבת יפה.

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
למה יח"ד זה מוסכמה מקובלת שזה מה יש וא"א להיקרע בשביל לתת קצת יותר מרחב מחיה שהיה מוקבל לפני עשור?,
בואו יחד נשנה מוסכמות.
אלף תודות!

yudit10

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
אוי נו, איזה סטנדרט חסידי. באמת עדיף כבר לשלם דירות במקום לזרוק כסף לפח.

בחתונות של האחים שלי הסתדרנו עם שמלות שעלו 100-200 שקל לילדות, ויכלו ללבוש אותן בשבתות אחר כך. ילדה עם תסרוקת וכתר נראית מצוין גם בבגד "שבתי". תוסיפי תחתית ובכלל היא בעננים. שלא לדבר על זה שחזרנו על הבגדים בכמה חתונות. לא נרשמו טרגדיות כתוצאה מכך.
גם הנשים במשפחה לבשו (ברובן) בגדי שבת יפים. לקחת נשים בנות 28 ומעלה ולהלביש עליהן בגדי נשף מגוחכים והכי גרוע, תואמים, זה, ובכן, מגוחך.
הלאה- תסרוקת לילדה עולה 40-60 שקלים. בכל שכונה יש נערות שיודעות לעשות. כתר בנוצצים ב10 שקל. אפשר לוותר על התסרוקת למי שקשה לו להוציא את זה. הקידושין תקפים.
איך כתב פה יפה יואל ארלנגר? ותרו על התמונות ותראו איך הסטנדרט יורד בכמה עשרות אלפי שקלים.

(ונכון שמי שברגיל קונה סטים, ומשקיעה אלפי שקלים על בגדים, אז גם בחתונה ההוצאות שלה יאמירו)
תראי לי איפה אפשר לקנות דירה ב700 ש"ח ואני רצה לקנות.

וחבל שאת לוקחת את זה למקום חסידי ליטאי.

ואם החתונות אצלכם באמת בסטנדרט כ"כ נמוך
למה ליל חתונה אצלכם עולה 60 אלף ש"ח?!

שתים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
לא מהצד המחתן בכלל, יותר קרוב לצד שהתחתן...
מסכימה עם זה שצריך לנסות להוזיל את העלויות המרכזיות בערב ע"י התאגדות,
בעיקר אצל נותני השירותים שאין ממש עלות חומרים, כמו זמר, צלם, מאפרת, מתסרקת,
כמובן גם להקים עוד אולמות זולים - כמו פרידמן בב"ב.
ולא לנסות לצמצם בכח ע"י - לבישת בגדי שבת (אני מעצמי לא אלבש בגד שבת לחתונה של אחות, סורי),
או אי הזמנת בני דודים לשום שמחה (נכון? כי גם לבריתות כבר לא מגיעים וגם לא לשבת אופרוף או שבע ברכות וכו' וכו' אז מתי אני רואה אותם?),
או לא לעשות תסרוקת בכלל :( .

ואגב תפירת שמלות @yudit10 אני מכירה תופרת צעירה מוכשרת מאוד שגובה כ300 ש"ח לתפירה + בדים.
בהנחה שבשמלות ארוכות יש המון בד, כנראה שזה יצא עוד כמה מאות, אבל עדין פחות משמלה להשכרה + העובדה שזה נשאר בארון ואפשר בהחלט להשתמש לחתונות נוספות.
בשמלות קצרות - יצא יותר זול.
אפשר נגיד לפנות לאחת כזו ולהגיע איתה להסכם על תפירה מוזלת יותר + הסכם כזה מול חנות בדים - ולהגיע לחסכון משמעותי אבל עם בגדים יפים שמתאימים לשמחה קרובה כזו.

ELFISH

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
תראי לי איפה אפשר לקנות דירה ב700 ש"ח ואני רצה לקנות.

וחבל שאת לוקחת את זה למקום חסידי ליטאי.

ואם החתונות אצלכם באמת בסטנדרט כ"כ נמוך
למה ליל חתונה אצלכם עולה 60 אלף ש"ח?!
השכרה ב700 שקל לבגד זה סטנדרט מאד חסידי, זה הכל.
וזה לזרוק כסף לפח, שעדיף כבר להשקיע אותו בנדל"ן או משהו. זה הרי לא 700 שקל, זה אורח החיים כולו.
מי אמר שליל החתונה עולה 60 אלף ש"ח? ממש ממש לא אצלנו. החתונה האחרונה עלתה לשני הצדדים אצלנו פחות מ30 אלף.

yudit10

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
יכולה להעיד על עצמי שזה פשוט לא נכון.
רמת החיים שלי נמוכה במובהק מזו של הורי.
יכול להיות שאצלך זה ככה באופן ספציפי
אבל בחתך הכללי הרמה עלתה.
וחבל להתכחש לזה.

כמה עלתה פיאה לפני שני עשורים וכמה היא עולה היום? (ולא, היא לא עלתה בגלל המדד)
כמה חנויות אקססוריז היו ברחוב לפני עשור, וכמה יש היום ? (ולא, לא תשכנעו אותי שרק 10% מהציבור קונה בחנויות האלה... שאם כך, לא היו צצים חנויות כאלה בכל פינת רחוב)
כמה זוגות לפני 20 שנה נסעו לנופש זוגי בחו"ל?
כמה עלה ה'מחנה' לבנות לפני עשרים שנה, כמה עלה טיול? מה היה אורך הטיול? (ושוב, בלי קשר למדד)
לכמה אנשים היה פליימוביל בבית, ולכמה אנשים יש היום ? (ושוב, אני מאמינה שיש עדיין אחוז מסוים שאין לו פליימוביל, אבל יש חלק ניכר שאצל הוריו לא היו את הכמויות האלה שיש היום)

לא אני

משתמש סופר מקצוען
איזו כלה מקבלת היום בגור שעון זהב? לא מכירה אפילו לא אחת! וכן משתדלים.
אני מכירה לא מעט.
למרות שאכן חלק נכבד - לא מקבלות. (ומתוכן אחוז יפה של שעוני מותג במחירים מקבילים :) )

תרום

משתמש פעיל
יש לכם הצעה מעשית?
איך לעזור לאנשים לעשות הם מה שהם רוצים (לחסוך) בלי להיות הראשונים?
אני מציעה שה1000 הראשונים יקבלו חתונה צנןעה בחינם ואז זה יהיה סטנדרט.
יש לכם רעיון טוב יותר? אשמח לשמוע

שתים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
וחבל להתכחש לזה.

כמה חנויות אקססוריז היו ברחוב לפני עשור, וכמה יש היום ? (ולא, לא תשכנעו אותי שרק 10% מהציבור קונה בחנויות האלה... שאם כך, לא היו צצים חנויות כאלה בכל פינת רחוב)
כמה עלה ה'מחנה' לבנות לפני עשרים שנה, כמה עלה טיול? מה היה אורך הטיול? (ושוב, בלי קשר למדד)
לכמה אנשים היה פליימוביל בבית, ולכמה אנשים יש היום ? (ושוב, אני מאמינה שיש עדיין אחוז מסוים שאין לו פליימוביל, אבל יש חלק ניכר שאצל הוריו לא היו את הכמויות האלה שיש היום)
את צודקת בנקודות הספיציפיות האלה, אבל אלה פרטים קטנים יחסית.
בדור של ההורים שלי - רובם קנו (איכשהו) דירה מיד, הם היו ילדים כמעט יחידים להוריהם ונהנו מתמיכה, הם נתנו לנו לאורך החיים - במיוחד בחתונות - הרבה יותר ממה שאחים שלי יכולים לתת לילדים שלהם.

yudit10

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
יכולה להעיד על עצמי שזה פשוט לא נכון.
רמת החיים שלי נמוכה במובהק מזו של הורי.

ואין לי כוח לגלול אחורה כדי לצטט את אשר את חוזרת עליו שוב ושוב, שהוגי הטיוטה הנ"ל הם צעירים טרום חיתון ילדיהם. האם את מכירה אותם? יודעת מי הם? מנין לך זאת?
וגם אם את צודקת, אולי הם, שמאחוריהם וותק נאה של שנות נישואין, רואים עד כמה ההוצאות שהם מבקשים לצמצם בהן כלל לא היו הכרחיות לבניית הבית שלהם, ולא תרמו במאום ליציבות חיי נישואיהם ואושרם?
אני חושבת שוב
ומבינה שאולי כוונתך היתה ליציבות הכלכלית
שבזה בוודאי הורינו היו במצב טוב כלכלי טוב בהרבה משלנו.

אני מדברת על רמת החיים
ובזה אנחנו חיים ברמה גבוהה יותר.
אני לא רוצה להתחיל פה עם דוגמאות,
אבל למשל
אמא שלי קבלה את ערכת האיפור הראשונה שלה לחתונה.
היום בנות בת מצוה מקבלות אחת כזאת (יכול להיות שהגזמתי קצת, אבל זה הכיוון פלוס מינוס)
כמובן מזה הוא, שאמא שלי לא העלתה ללכת למאפרת לחתונה,
אבל אם כל ילדונת בת 16 מתאפרת לכל אירוע חגיגי,
אין זה מן הנמנע שכלה תלך למאפרת, הלא כן?!

yudit10

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
את צודקת בנקודות הספיציפיות האלה, אבל אלה פרטים קטנים יחסית.
בדור של ההורים שלי - רובם קנו (איכשהו) דירה מיד, הם היו ילדים כמעט יחידים להוריהם ונהנו מתמיכה, הם נתנו לנו לאורך החיים - במיוחד בחתונות - הרבה יותר ממה שאחים שלי יכולים לתת לילדים שלהם.
את מדברת על יציבות כלכלית ועל יכולת פיננסית
לא על בזבוז וחיי שפע ביומיום.

דעת

משתמש פעיל
וחבל להתכחש לזה.

זה שהרמה עלתה בכל תחומי החיים זה נכון
אבל מה ההיגיון להשוות בין רמת החיים לנושא חתונות הילדים?
עם רמת החיים עד לחתונות הילדים, רובם מסתדרים וחיים לפי יכולת, הכוונה שהנורמה גבוהה ככל שתהא, היא ראלית ומותאמת למציאות וליכולת.
בעוד שהנורמה בחתונות ילדים, לא מתכתבת עם שום מציאות.
אין לאף אחד בעיה עם רמה מטורפת של חיים, הבעיה המרחק ההזוי בין זה למציאות, ואת זה לאורך החיים השוטפים אין (בגדול), ובנישואי הילדים יש (בענק).

• תודה
Reactions: UU

yudit10

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
סליחה אבל זה ממש לא השוואה 50000 -80000 ש"ח ללילה אחד...... לעומת עגלה של 2800 ש"ח לשלוש שנים ויותר וכן משחקי ילדים של כמה מאות שקלים לאורך זמן וכדומה כל הנאמר במאמר של יהודית
סליחה
אבל זה בדיוק מה שהמחותנים אומרים לעצמם...
וזה בדיוק מה שכולנו נאמר לעצמינו בהגיענו לגיל...
כמה שקלים לפה ולשם

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ו'

מא וִיבֹאֻנִי חֲסָדֶךָ יי תְּשׁוּעָתְךָ כְּאִמְרָתֶךָ:מב וְאֶעֱנֶה חֹרְפִי דָבָר כִּי בָטַחְתִּי בִּדְבָרֶךָ:מג וְאַל תַּצֵּל מִפִּי דְבַר אֱמֶת עַד מְאֹד כִּי לְמִשְׁפָּטֶךָ יִחָלְתִּי:מד וְאֶשְׁמְרָה תוֹרָתְךָ תָמִיד לְעוֹלָם וָעֶד:מה וְאֶתְהַלְּכָה בָרְחָבָה כִּי פִקֻּדֶיךָ דָרָשְׁתִּי:מו וַאֲדַבְּרָה בְעֵדֹתֶיךָ נֶגֶד מְלָכִים וְלֹא אֵבוֹשׁ:מז וְאֶשְׁתַּעֲשַׁע בְּמִצְוֹתֶיךָ אֲשֶׁר אָהָבְתִּי:מח וְאֶשָּׂא כַפַּי אֶל מִצְוֹתֶיךָ אֲשֶׁר אָהָבְתִּי וְאָשִׂיחָה בְחֻקֶּיךָ:
נקרא  4  פעמים

אתגר AI

סוכות • אתגר חופשי

לוח מודעות

למעלה