עזרה לגרושים/ות שבתוכינו ולמי שרוצה / יכול לעזור

התותחן שבקצפת

משתמש פעיל
תודה על המודעות
בזכות זה הלכנו לברר אצל שכן פרוד בתהליך גירושין ללא משפחה בארץ
אם הוא מסודר לכל הארוחות מלבד מה שכבר קבענו איתו שיגיע.

רוצה רק להעיר כיוון אחר
לא כל משפחה יכולה לארח גרוש/ה ולא חסרות סיבות וזה גם לא משנה
זה לא נעים לסרב או לא להציע
אבל לא תמיד זה אפשרי ונכון להם
אז עם כל הקושי
קבלו את זה בהבנה.
ומשפחה שרואה את עצמה כזו, אל תרגישו רע עם זה
תחפשו דרכים אחרות להציע עזרה שאירוח לא כלול בתוכו.
זה יכול להיות הוספתך מנה בבישול ארוחה
התעניינות
ולא חסר איך, קצת מחשבה :)
תודה על הזכות

התותחן שבקצפת

משתמש פעיל
אני יכולה למנות אלף דברים לא ’נוצצים’ בפרק ב’, והתכוונתי לומר שאי אפשר להגיד גרוש/ה זה מצב זמני עוד מעט הם התחתנו ויגיעו אל המנוחה ואל הנחלה.
לגמריי צודקת !
בחור שנפצע קשה בראש מתאים לומר זמני ?
הקושי הוא מטורף גם אם הוא זמני.... ובאמת אף אחד לא יודע מתי ייגאל !!! כך שממש לא שייך לומר זמני גם אם זה נכון מה גם שיש לי חבים שכבר 12 שנה !!! גרושים :cry: עדיין יש מישהו שרוצה לחזק אותם שזה זמני ? אני מוכן לקשר בינכם...

התותחן שבקצפת

משתמש פעיל
נכון נכון נכון וכואב!
מניסיון לצערי.... בגיל כזה זה מאוד קשה
ה"מה יאמרו?" מאוד חזק
ואת האמת שאני גם מאוד פחדתי בהתחלה ותודה לה' נפגשתי עם כל סוגי התגובות
יש את אלה שמחזקים ויש את אלו שיקחו את הקושי שלי ויעצימו אותו כל כך.....
הלוואי שמיד ניהיה מאלה שנותנים כח
אני רוצה לשתף אותכם בתהליך שאני עברתי על מנת להסיר את הבושה - תהיו בהלם !!!

מבלי לשפוט כי בכל מקה מי שלא עבר את זה לא יבין...
התגרשתי... בשעה טובה.... אחרי כל הסבל וכו'... באתי לבית כנסת ידיד שלי גדול מני ב10 שנים כזה... שתמך בי רבות !!! שעות ע''ג שעות בלי הגזמה -- בשעות א שעות וכו'...
איך שאני מגיע מול כולם נותן לי יד הוווו אוהה !!! מזל טובבבבב !!! (y)(y)(y) מול כוווווווולם !!!!! בשניה הראשונה בפנים קפאתי !!! ואווו לזה לא ציפיתי - !!! הייתי בהלם ! לא ידעתי מה לעשות אבל באינסטינקט שני מייד הבנתי את מטרתו הוא הרי חבר שלי ובטוח לא יבייש אותי ככה !!! הבנתי את מטרתו ומייד זרמתי התחלתי לברך אותו חזרה וזרמתי כאילו אני בעל שמחה חח וכו''' ככה מול כל הקהל... שהיו בהלם מוחלט מחבר שלי !!
אח"כ הוא עשה לי עוד כמה קטעים [ החברה העירו לו בשקט שיפסיק מיידית והוא מבייש אותי - הוא בא לשאול אותי בשקט אם אכן זה מפריע לי עניתי לו כן בוודאות ! אבל תמשיך !!! ]
ומאז בזכותו אני מסוגל להסתובב בבית כנסת מול כולם ולרגע לא מגיש שלא בנח מעצם זה שאני גרוש
צריך כתפיים רחבות והכרות עמוקה בשביל לעשות מה שחבר שלי עשה - רק משתף את החכמה והתעוזה של חבר שלי שבזכותו אני חופשי בבית כנסת

אין מה לשפוט כאן !

התותחן שבקצפת

משתמש פעיל
זה סטטיסטיקה כללית לא ?(היא לא בוחנת דווקא מגזר חרדי נכון ?)
אין אפשרות להשוות בכלל את סיבות הגירושין אצלינו למגזר הכללי ואכמ"ל
ולפי מה שאני מכיר (לא המון אבל בכל זאת הרבה )רוב הזוגות בפרק ב' אצלינו ב"ה ממשיכים הלאה את חיי הנישואין.
שמעתי על הסקר הזה חשבתי אם להישבר...

עד שהחלטתי להתעתד להיות מה 20% שכן מצליחים בע''ה

הנדימן

משתמש פעיל

התגרשתי... בשעה טובה.... אחרי כל הסבל וכו'... באתי לבית כנסת ידיד שלי גדול מני ב10 שנים כזה... שתמך בי רבות !!! שעות ע''ג שעות בלי הגזמה -- בשעות א שעות וכו'...
איך שאני מגיע מול כולם נותן לי יד הוווו אוהה !!! מזל טובבבבב !!! (y)(y)(y) מול כוווווווולם !!!!! בשניה הראשונה בפנים קפאתי !!! ואווו לזה לא ציפיתי - !!! הייתי בהלם ! לא ידעתי מה לעשות אבל באינסטינקט שני מייד הבנתי את מטרתו הוא הרי חבר שלי ובטוח לא יבייש אותי ככה !!! הבנתי את מטרתו ומייד זרמתי התחלתי לברך אותו חזרה וזרמתי כאילו אני בעל שמחה חח וכו''' ככה מול כל הקהל... שהיו בהלם מוחלט מחבר שלי !!
אח"כ הוא עשה לי עוד כמה קטעים [ החברה העירו לו בשקט שיפסיק מיידית והוא מבייש אותי - הוא בא לשאול אותי בשקט אם אכן זה מפריע לי עניתי לו כן בוודאות ! אבל תמשיך !!! ]
ומאז בזכותו אני מסוגל להסתובב בבית כנסת מול כולם ולרגע לא מגיש שלא בנח מעצם זה שאני גרוש
צריך כתפיים רחבות והכרות עמוקה בשביל לעשות מה שחבר שלי עשה - רק משתף את החכמה והתעוזה של חבר שלי שבזכותו אני חופשי בבית כנסת

אין מה לשפוט כאן !
רעיון יפה...
לא לנסות בבית!

הנדימן

משתמש פעיל
רק בבית כנסת עם מישהו שאפשר להיפרד מבלי צורך בלהתגרש
?!
תכלס הוא הצליח במטרה שלו ובגדול עד כמה שזה כאב ולא היה נח בכלל
אבל אין לי כח לאשכול הבא: 'מה עושים עם החבר החסר טקט שלי - הוא בייש אותי בביהכ"ס - גם ככה קשה לי'....

התותחן שבקצפת

משתמש פעיל
מחבר תמיד ניתן לסיים קשר ללא בירוקרטיה מורכבת
אבל אין לי כח לאשכול הבא: 'מה עושים עם החבר החסר טקט שלי - הוא בייש אותי בביהכ"ס - גם ככה קשה לי'....
כנראה אתה לא יודע
יש אפשרות בלעדית בפרוג - שלא חייבים להיכנס לכל האשכולות....
חחח
אבל נראה שלא קראת עד הסוף....או לא הבנת....

הוא איתגר אותי ממש ! אבל קלטתי אותו וזרמתי כי ידעתי שזה לטובתי והיום אני כבר רשנה וחתי נהנה מהתעוזה שלו - זה חבר אמיתי !!!

הנדימן

משתמש פעיל
אבל נראה שלא קראת עד הסוף....או לא הבנת....
לשם שינוי דווקא כן
הוא איתגר אותי ממש ! אבל קלטתי אותו וזרמתי כי ידעתי שזה לטובתי והיום אני כבר רשנה וחתי נהנה מהתעוזה שלו - זה חבר אמיתי !!!
לא כל אחד יזרום...
לא לכל אחד זה מתאים
ולכן אמרתי - לא לנסות בבית..

אם אתה לא מסכים איתי נשאר חלוקים... הכל טוב... אין שום ביריוקרטיה בזה ;)

מרחבית

משתמש מקצוען
אני חייב לשתף אותכם בסיטואציה שהיתה לי לפני כמה שעות
חבר יקר שלי זיהתי כבר תקופה שהוא לא בטוב,
ביררתי מאחורי הגב שלו והבנתי שהוא בתהליך גירושין (הוא הסתיר את זה)
היום באתי איליו ואמרתי לו נראה לי אתה לאחרונה קצת טרוד
ואז הוא אמר לי התגרשתי
עניתי וואי יפה מזל טוב והלכתי כאילו כלום לא קרה (הרגשתי את האי נעימות והמועקה עד שיצאה לו המילים האלו לכן הגבתי ככה בציניות)
אח"כ הוא ניגש אלי ואומר לי נראה לך שזה בסדר כאילו לא יברחו ממני, וואי יפה איך אתה לוקח ככה את החיים
וכך הוא מספר לי את הפחד איום ונורא שיידעו עליו שהוא גרוש כי אף אחד לא יסתכל עליו ולא יסבול אותו
וגם ההורים שלו לא מקבלים אותו, והוא חי לבד בדירה, מצטנף כולו לא להחשף חלילה בקלקלתו
כמובן שניסיתי להרגיע אותו ואמרתי לו שהיום זה כ"כ נפוץ וזה שטויות ושייצא מזה והכל בסדר
ומבחינתי ומבחינת כולם הכל בסדר
עד כאן הסיפור
ואני לא גומר לחשוב לעצמי
האם אנחנו כחברה עד כדי כך?
שבחור בן 21 שהתגרש בחרדות אימה לא ישן בלילה מפחד על מה יהיה?
זה לא אמיתי!!! זה אכזריות!!

המשפט שהדגשתי מבחינתי הוא המשפט הכי כואב בקטע הזה. (וגם ההורים שלו לא מקבלים אותו)
אני לא שופטת את ההורים הספציפיים הנ"ל - כי מי אני ומה אני יודעת עליהם ועל המקרה.

כן רוצה לכתוב באופן כללי להורים שלא מקבלים - מי אם לא אתם תהיו לצד ילדכם כאשר הוא עובר דבר כל-כך קשה וכואב בחיים שלו!
בטוח גם לכם זה כואב מאוד, ובמקרים בהם נראה לכם שהוא לא 'צודק' - כנראה שיש בכם גם הרבה כעס וגם בושה וכו'.

אבל... אם הוא היה חלילה חולה בסרטן, אם הוא היה חלילה נפצע בתאונת דרכים, אם הוא היה חלילה מתאלמן - הייתם פשוט מתעלמים? מרחיקים? כועסים? משאירים אותו טכנית ונפשית להתמודד לבד עם הצרה שקרתה לו? רק כי אולי נראה לכם - בצדק או שלא - שיש לו חלק בצרה הזו?

בכל מקרה לא תוכלו למנוע מילדכם את הכאב הגדול שהוא חווה. וגם לא בכל מקרה תוכלו לתת לו את העזרה הטכנית שהוא צריך.
אבל בכל מקרה - קבלו אותו! תהיו לצידו בעת צרה כזאת! תנו לו כבוד בסיסי והשתתפות בכאב הגדול! תשמרו לו אמונים - כי הוא הבן שלכם!

נערך לאחרונה ב:

horseman

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
ראיתי את הכתבה הזו ואני וחבריי ממש ממש בהלם על ההכפשה והכללה זה פוגע בנו עמוקות
ככה להכליל את כל הגרושים ? כנראה הוא מחפש זכויות לקראת ראש השנה
יש לי חברים יראים ושלמים לומדים בכוללים
לא ברור לי מה הוא מנסה להשיג בכתבה כזו
כאילו כל הגרושים פרחחים והנשים בסדר ?!
הרבה בתים התפרקו בגלל דת ולפעמים מהצד השני...

האמת לאמיתה שכל מקרה לגופו

בכל אופן פליז שלא ניגרר לשיח ....רק במטרה לעורר מודעות ולעזור לגרושים והגרושות מה שאפשר
כואב לקרוא.
אבל ככה זה עיתון [לאו דווקא העיתון הזה] תמיד יחפש את הצבעוני והרועש והבוטה
והוא לא מקום מתאים לטפול בבעיות כואבות!!!!
גם אם מנהלי העיתון מדומיינים שהם פותרים בעיות.........
עוקב על הסגנון של הכתבות האלו ממציאים איזה איש דמיוני שעולה במוחו הספרותי של הכתב.[כמובן השם בדוי הפרטים במערכת..........]
ואז עוברים להכפשת המיינסטרים [מעניין מי זה?] שמובן מטאטים מתחת לשטיח לא כמונו העיתון שמוכן להעלות על הכתב...........
מראיינים איזה מנהל מכון שחשוף לעשרות סיפורים כאלו ..........
מוסיפים גם איזה מטופל נסתר שמוכן באומץ לב נדיר לחשוף את סיפורו...........
ואז באה התובנה חייבים להציף וכו' וכו'........
והמון בלה בלה כמו כל כתבה בעיתון.........
והכל בדיוק כמו כל סיפור דמיוני שנמצא במדור של הסיפור בהמשכים.............
רק בעיתון משום מה אנשים מאמינים.....
הא .......ותמונה של מישהו בפרופיל נסתר עם ראש על הברכיים בצבעי אפור כחול.......
והפניה מעמוד שער תחקיר מטלטל............
הכתבות האלו הם בדיוק כמו כל כתבה פוליטית שנוצרת בעיקר במוחו של הכתב [והם בוודאי לא מחקר מקיף, כראוי לפני שמציפים בעיות מורכבות]
יסלח לי פותח האשכול שסטיתי ממטרת האשכול.
שנה טובה וישועה בקרוב לכל עם ישראל.

נערך לאחרונה ב:

התותחן שבקצפת

משתמש פעיל
המשפט שהדגשתי מבחינתי הוא המשפט הכי כואב בקטע הזה. (וגם ההורים שלו לא מקבלים אותו)
אני לא שופטת את ההורים הספציפיים הנ"ל - כי מי אני ומה אני יודעת עליהם ועל המקרה.

כן רוצה לכתוב באופן כללי להורים שלא מקבלים - מי אם לא אתם תהיו לצד ילדכם כאשר הוא עובר דבר כל-כך קשה וכואב בחיים שלו!
בטוח גם לכם זה כואב מאוד, ובמקרים בהם נראה לכם שהוא לא 'צודק' - כנראה שיש בכם גם הרבה כעס וגם בושה וכו'.

אבל... אם הוא היה חלילה חולה בסרטן, אם הוא היה חלילה נפצע בתאונת דרכים, אם הוא היה חלילה מתאלמן - הייתם פשוט מתעלמים? מרחיקים? כועסים? משאירים אותו טכנית ונפשית להתמודד לבד עם הצרה שקרתה לו? רק כי אולי נראה לכם - בצדק או שלא - שיש לו חלק בצרה הזו?

בכל מקרה לא תוכלו למנוע מילדכם את הכאב הגדול שהוא חווה. וגם לא בכל מקרה תוכלו לתת לו את העזרה הטכנית שהוא צריך.
אבל בכל מקרה - קבלו אותו! תהיו לצידו בעת צרה כזאת! תנו לו כבוד בסיסי והשתתפות בכאב הגדול! תשמרו לו אמונים - כי הוא הבן שלכם!
כל מילה !!!

וו החיבור

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
@התותחן שבקצפת ויתר האנשים שמתמודדים בגבורה עם המציאות הלא פשוטה הזאת-
מתוך היכרות עם קרובה יחסית עם גרוש שהיה באותו מצב שבו חיפש ולא מצא את עצמו בחגים, שבתות וכו'
הוא מצא בית מלון נחמד באיזור מגוריו והפך להיות משגיח כשרות בשבתות וחגים
זה ממש מילא אותו ועל הדרך גם סיפק משכורת צדדית נחמדה
תבדקו את זה

בשורות טובות

התותחן שבקצפת

משתמש פעיל
@התותחן שבקצפת ויתר האנשים שמתמודדים בגבורה עם המציאות הלא פשוטה הזאת-
מתוך היכרות עם קרובה יחסית עם גרוש שהיה באותו מצב שבו חיפש ולא מצא את עצמו בחגים, שבתות וכו'
הוא מצא בית מלון נחמד באיזור מגוריו והפך להיות משגיח כשרות בשבתות וחגים
זה ממש מילא אותו ועל הדרך גם סיפק משכורת צדדית נחמדה
תבדקו את זה

בשורות טובות
@וו החיבור אחלה רעיון - יכולה לברר איתו איך השיג את זה ?
היה צריך לעבור קורס ? רישום לרבנות או משהו כזה ?
תודה ממש על הערכה והמילים החמות עודדת מאוד !!!!
[שכחתי בכלל להסתכל על זה כגבורה מרוב שאני חי עם זה יום יום .....:sleep::cry:]

נערך לאחרונה ב:

בשמחה תמיד :-)

משתמש חדש

אין מה לשפוט כאן !
ווואו על זה נאמר חבר אמיתי, ורק חבר אמיתי באמת יכול לעשות את זה כדי שזה לא יפגע
הכל עניין של 'לקפוץ למים' בלי פחד, זה קשההההה אבל מסתבר שאפשרי וזה עושה רק טוב
אני קפצתי את זה מבחירה ברוך ה' אחרי שההורים שלי לחצו עלי כי הם ידעו שאם אני לא אעשה את זה עכשיו אז לא אעשה את זה אף פעם. רק בזכותם אני היום בקשר כל כך קרוב עם החברות שלי :)
בלי זה גם אני הייתי מסתירה את זה, מי יודע עד מתי?
הפחד הוא מובן, לא יודעים לאן נכנסים וצריך לזה הרבה כח!!!
תמיד יהיו את אלה חסרי טאקט אבל כשיש כח ממקום אחד זה נותן כח גם למקומות אחרים...

ותודה על האשכול הוא מהמוסיפים כח:)

משקיף

משתמש פעיל

אין מה לשפוט כאן !
בנוסף לכל האמור
גם בשביל למצוא שידוך מומלץ מאד שכמה שיותר חברים וסובבים ידעו על כך
בפרק ב' המון פעמים השידוך מגיע מחברים במעגלים שונים ולאו דווקא משדכן.

בשמחה תמיד :-)

משתמש חדש
ואיך עשיתם את זה?
למדתי בפנימיה...
הייתי מגיעה ללימודים כאילו הכל רגיל ואחרי תקופה קצרה הבנתי שזה לא הגיוני להסתיר את זה...
והחלטתי שאני פשוט (כל כך לא פשוט) מספרת לכיתה שלי מה קרה ושהכל בסדר וכו' וכו'
אחר כך דיברתי עם חלקן ובדקתי איך זה 'נאכל'
ובשבת אחרי יומיים הגעתי לשבוע שלם!!!
זה לא היה קל בלשון המעטה.... אבל היום אנחנו כל כך קרובות ואני באמת חופשיה איתן!

לספר בביטחון, לא עשיתי שום דבר רע ואין מה להתבייש!

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קז

א הֹדוּ לַיי כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב יֹאמְרוּ גְּאוּלֵי יי אֲשֶׁר גְּאָלָם מִיַּד צָר:ג וּמֵאֲרָצוֹת קִבְּצָם מִמִּזְרָח וּמִמַּעֲרָב מִצָּפוֹן וּמִיָּם:ד תָּעוּ בַמִּדְבָּר בִּישִׁימוֹן דָּרֶךְ עִיר מוֹשָׁב לֹא מָצָאוּ:ה רְעֵבִים גַּם צְמֵאִים נַפְשָׁם בָּהֶם תִּתְעַטָּף:ו וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצוּקוֹתֵיהֶם יַצִּילֵם:ז וַיַּדְרִיכֵם בְּדֶרֶךְ יְשָׁרָה לָלֶכֶת אֶל עִיר מוֹשָׁב:ח יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:ט כִּי הִשְׂבִּיעַ נֶפֶשׁ שֹׁקֵקָה וְנֶפֶשׁ רְעֵבָה מִלֵּא טוֹב:י יֹשְׁבֵי חֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת אֲסִירֵי עֳנִי וּבַרְזֶל:יא כִּי הִמְרוּ אִמְרֵי אֵל וַעֲצַת עֶלְיוֹן נָאָצוּ:יב וַיַּכְנַע בֶּעָמָל לִבָּם כָּשְׁלוּ וְאֵין עֹזֵר:יג וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:יד יוֹצִיאֵם מֵחֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת וּמוֹסְרוֹתֵיהֶם יְנַתֵּק:טו יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:טז כִּי שִׁבַּר דַּלְתוֹת נְחֹשֶׁת וּבְרִיחֵי בַרְזֶל גִּדֵּעַ:יז אֱוִלִים מִדֶּרֶךְ פִּשְׁעָם וּמֵעֲוֹנֹתֵיהֶם יִתְעַנּוּ:יח כָּל אֹכֶל תְּתַעֵב נַפְשָׁם וַיַּגִּיעוּ עַד שַׁעֲרֵי מָוֶת:יט וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:כ יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיִרְפָּאֵם וִימַלֵּט מִשְּׁחִיתוֹתָם:כא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:כב וְיִזְבְּחוּ זִבְחֵי תוֹדָה וִיסַפְּרוּ מַעֲשָׂיו בְּרִנָּה:כג יוֹרְדֵי הַיָּם בָּאֳנִיּוֹת עֹשֵׂי מְלָאכָה בְּמַיִם רַבִּים:כד הֵמָּה רָאוּ מַעֲשֵׂי יי וְנִפְלְאוֹתָיו בִּמְצוּלָה:כה וַיֹּאמֶר וַיַּעֲמֵד רוּחַ סְעָרָה וַתְּרוֹמֵם גַּלָּיו:כו יַעֲלוּ שָׁמַיִם יֵרְדוּ תְהוֹמוֹת נַפְשָׁם בְּרָעָה תִתְמוֹגָג:כז יָחוֹגּוּ וְיָנוּעוּ כַּשִּׁכּוֹר וְכָל חָכְמָתָם תִּתְבַּלָּע:כח וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם וּמִמְּצוּקֹתֵיהֶם יוֹצִיאֵם:כט יָקֵם סְעָרָה לִדְמָמָה וַיֶּחֱשׁוּ גַּלֵּיהֶם:ל וַיִּשְׂמְחוּ כִי יִשְׁתֹּקוּ וַיַּנְחֵם אֶל מְחוֹז חֶפְצָם:לא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:לב וִירֹמְמוּהוּ בִּקְהַל עָם וּבְמוֹשַׁב זְקֵנִים יְהַלְלוּהוּ:לג יָשֵׂם נְהָרוֹת לְמִדְבָּר וּמֹצָאֵי מַיִם לְצִמָּאוֹן:לד אֶרֶץ פְּרִי לִמְלֵחָה מֵרָעַת יֹשְׁבֵי בָהּ:לה יָשֵׂם מִדְבָּר לַאֲגַם מַיִם וְאֶרֶץ צִיָּה לְמֹצָאֵי מָיִם:לו וַיּוֹשֶׁב שָׁם רְעֵבִים וַיְכוֹנְנוּ עִיר מוֹשָׁב:לז וַיִּזְרְעוּ שָׂדוֹת וַיִּטְּעוּ כְרָמִים וַיַּעֲשׂוּ פְּרִי תְבוּאָה:לח וַיְבָרֲכֵם וַיִּרְבּוּ מְאֹד וּבְהֶמְתָּם לֹא יַמְעִיט:לט וַיִּמְעֲטוּ וַיָּשֹׁחוּ מֵעֹצֶר רָעָה וְיָגוֹן:מ שֹׁפֵךְ בּוּז עַל נְדִיבִים וַיַּתְעֵם בְּתֹהוּ לֹא דָרֶךְ:מא וַיְשַׂגֵּב אֶבְיוֹן מֵעוֹנִי וַיָּשֶׂם כַּצֹּאן מִשְׁפָּחוֹת:מב יִרְאוּ יְשָׁרִים וְיִשְׂמָחוּ וְכָל עַוְלָה קָפְצָה פִּיהָ:מג מִי חָכָם וְיִשְׁמָר אֵלֶּה וְיִתְבּוֹנְנוּ חַסְדֵי יי:
נקרא  2  פעמים

אתגר AI

חשבון הנפש • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה