לרקוד על הירח

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
ב"ה

מצטערת לחלוק עלייך, הקהילה אכן נועדה עבור התקדמות מקצועית,
ולכן גם שונתה בעבר התגית של 'שיתוף' לתגית 'שיתוף - לביקורת', וזה בכוונה תחילה בדיוק בשל כל הטענות שהעלית בהודעה.
לא, הקהילה היא לא בשביל שיתוף מהרהורי ליבו של אף אחד.
השיתוף, והתגובות - הם כדי לשפר את צורת הכתיבה.
וגם על התוכן - הציפיה של מנהלי הקהילה הוא שיהיה עליו דיון מקצועי, אם זה פיתוח קוי עלילה, אפיון דמויות, משלב לשוני, סתירות פנימיות ועוד.
אולי אחד המנהלים יוכל לבוא ולהסביר זאת..
אוקי.
מקבלת. (ולא ידעתי שהייתה תגית לשיתוף והיא שונתה לשיתוף ביקורת. מעניין..)
לא מתחייבת לא להמשיך לשתף מהרהורי ליבי, ;)
אבל הבנתי.

סתם עדכון, ההודעה הראשונה שלי הייתה על מנת להסביר מדוע אין ביקורת בחלקים מסוימים מהפורום, ותו לא.
לא התכוונתי שזה יצא ככה...

וי שלוק

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
מסכימה עם כל מילה.
בשביל לקבל מחמאות לא הייתי צריכה את הפורום הזה, המשפחה והחברות שלי טובים בזה.
כשאני מעלה לפה קטע, אני מחכה לביקורת.
האשכול שפתחת הוא מה שהוביל אותי לקדם את הדיון הזה.
הקהילה כאן נועדה להיות מקצועית ובתור שכזאת אין בה מקום לסנן ביקורת כי הכותב כתב את הדברים מתוככי נפשו הדוויה.
לחלוטין.
מי שמעלה לכאן פוסט, אמור לקבל ביקורת.
לא חושבת שלא צריך לכתוב מחמאות... גם ביקורת חיובית היא בונה.
אבל שהביקורת משני הסוגים- החיובי והשני- תהיה מקצועית.
מילה בסלע.
ואכן לא נראה לי שאפשר למצוא פה הודעות כגון 'הצילו אני חייבת טיפול פסיכיאטרי דחוף כי לקחתי סמים שחשבתי שהם סודה'
אמממ,

הערת בי את כל הרוח שטות וה'ברוך', עם המשפט המקסים הזה...
ולכן גם שונתה בעבר התגית של 'שיתוף' לתגית 'שיתוף - לביקורת', וזה בכוונה תחילה בדיוק בשל כל הטענות שהעלית בהודעה.
לחלוטין. מי שיודע איך מחטטים בקברי העבר, אולי יעלה מהאוב את אותו פוסט שהעלה @מ"ם בנושא
אולי אחד המנהלים יוכל לבוא ולהסביר זאת..
רק אצלי בראש עומד, שכשקוראים למנהל להסביר, הוא מסביר בצורה מאוד מסוימת?:unsure:
קשה להעיר למישהו כשהוא נעלב.
וזה קורה.
(או כמוני פעם, שהייתי מתחילה להתווכח...)
נכון. צריך מאוד להיזהר בכבוד הכותב.
בעבר היה אופציה לכל מאן דבעי להעיר באישי, ואת ההערות הגסות היו מעירים שם.
אבל זה נגמר.
לא מתחייבת לא להמשיך לשתף מהרהורי ליבי, ;)
אדרבה ואדרבה, מאמין שרבים מדברים מאותו מקום. אבל גם את זה צריך לדעת איך לכתוב.
@מ"ם (דרך אגב, מישהו יודע מה איתו?):
שאלה גדולה שאלת -

התאספו נא, כל ילדי הכפר, שבו כאן בצל המדורה והאזינו לחיילו הזקן:

לפני ימים רבים, עוד לפני הרעב הגדול והתקופה שהאוב שלט בחיינו, קנה לו @מ"ם הגדול מכונת זמן.

@מ"ם היה ענק, אני אומר לכם, למוצא פיו חרדו המונים. ממש. אתם יודעים, הוא היחיד בכל ארץ פרוג הענקית שכונה "משתמש סופר", היחיד שתואר האצולה "סופר" הוענק לו. עד כדי כך.

אבל גם לכל גדול יש בור ליפול בו.
אף אחד לא ידע, אבל המכונת זמן הייתה מקוללת, הרוחות השחורות מההרים שכנו בתוכה, וכך יום אחד אחזו דיבוק שבקע ממכונת הזמן, הדיבוק היה נראה כמו מכונה עתיקה, אתם כבר לא מכירים - אבל פעם קראו לה מכונת כתיבה.

ומיני אותו יום ואילך - טפטפו עיניו של חיילו הזקן - נמחק לו @מ"ם הגדול כליל, וכל פעם שאנו פוגשים בו, כבר לא רואים בו את @מ"ם הגדול, הסתלק ה"משתמש סופר" הייחודי, ותחתיו מגיעה מכונת כתיבה ענקית.

רק הצרצרים העזו להפר את השקט שהשתרר בסיום הסיפור המצמרר, האש הראתה פרפורי גסיסה ולאיש לא היה כוח להפיח בה רוח חיים.

כך חלפה לה תהילה...

נערך לאחרונה ב:

מיהי

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
כל כך טוב שמעלים את הנושא הזה,
תודה רבה @וי שלוק !! אהבתי את הווייב!
כל הסיבה שביקשתי להצטרף לקהילת הכתיבה זה היה בשביל ללמוד ולהשתפר,
והאמת שהטעם הטוב בשיתוף היצירות שלי נפגם מעט כשהתגובות היו מחמאות בלבד, ללא ביקורת.
ואני מאמינה שעוד רבים כמוני!

אולי נוכל, לפחות מי שקורא את האשכול הזה, לתת ביקורת לאחרים?
ננהיג את זה פה בקהילה, ואני בטוחה שכולם יהנו מהענין. בסופו של דבר מי שנותן ביקורת הוא גם כן מפתח את החלק הספרותי שלו, לא?
אבל גם את זה צריך לדעת איך לכתוב.
ויותר מזה - לדעתי כשמעלים לפה פוסט, זהאמור להיות כדי ועל מנת ובשביל ובכדי שיעירו וישפצו.

משולש ברמודה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הנדסת תוכנה
כשאני מעלה לפה קטע, אני מחכה לביקורת.
לא מכוון אלייך כמובן : ) באופן כללי...

אני חושבת שביקורת טובה זאת מתנה נדירה: צריך לעבוד קשה בשביל לקבל אחת כזאת.

ונכון שכדי להיות טובים צריך לקבל ביקורת, איך אפשר בלי? אבל שוכחים שגם כדי לקבל ביקורת צריך לעמוד ברף מסוים.

כשאני מגיבה בפורום אני משתדלת מאד לשים לב שגם המחמאות יהיו ספציפיות (אהבתי את השורה הזאת והזאת, הרעיון הזה, צורת ההגשה וכו') אבל ביקורת רצינית יותר דורשת ממני זמן, מחשבה והשקעה.
זה אומר שהקטע צריך לעמוד ברף מינימלי כלשהו שיש לי לכתיבה כדי שתהיה לי ביקורת עניינית עליו.

אם המחמאות לכל הקטעים מגיעות מסקטור מאד מסוים (מלא סימני קריאה, פרצופים המומים ומתעלפים וכו') הגיוני מאד שגם ביקורת עניינית לא תהיה כאן. זה עובד ביחד בד"כ...

קשה להעיר למישהו כשהוא נעלב.
בעיה שלו : )
מנסים להעיר פעם אחת (ומשתדלים שיהיה מכובד כמובן, זה בסיסי), אבל אם הוא מהטיפוסים ה'נעלבים', ביקורת בכל מקרה לא ממש תעזור לו, הבעיה שלו משמעותית יותר.
בשביל לכתוב טוב צריך לפתח עור של פיל. כולם כותבים גרוע בהתחלה. גם כותבים גדולים יגידו לך במבט לאחור: 'איזה מביך הקשקוש הזה שכתבתי, הלוואי שמישהו היה אומר לי ; )'
אין דרך אחרת. ביקורת טובה 'שוחטת' את הכתיבה שלך לפעמים. וכן, זה לא כיף, זה דורש להפעיל את הראש במקום את הלב שמושקע כל כך בכתיבה, ולהבין מה הבעיה במקום לרוץ מיד לפוזיציית מגננה.
(זה גם למה כדאי לערוך רק אחרי שעבר קצת זמן, בהתחלה אנחנו פשוט עיוורים לבעיות).

אגב, בעיני הביקורת הכי קשה היא דווקא הביקורת שמופנית מעצמך לעצמך אחרי שהבנת על מה כל הרעש.
זאת גם הביקורת הכי טובה כנראה, כי אחרי שהודית בבעיות אפשר גם סוף סוף להתחיל לתקן אותן.
בקיצור, כדאי מאד להפריד באופן מוחלט בין הכתיבה והעלילה והדמויות שלך, לבין מי שאתה.
תגובות ענייניות לביקורת טובה (גם אם מעטה) רק ישפרו את הסיכויים לקבל ביקורות איכותיות יותר עם הזמן.

נערך לאחרונה ב:

yael305

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אבל ביקורת רצינית יותר דורשת ממני זמן, מחשבה והשקעה.
זה אומר שהקטע צריך לעמוד ברף מינימלי כלשהו שיש לי לכתיבה כדי שתהיה לי ביקורת עניינית עליו.
אם זה לא עומד ברף הזה, אז שלא יחמיאו בלי סוף, ואם זה כן עומד ברף, אז בטח יש גם ביקורת.

CN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
לא מכוון אלייך כמובן : ) באופן כללי...

אני חושבת שביקורת טובה זאת מתנה נדירה: צריך לעבוד קשה בשביל לקבל אחת כזאת.

ונכון שכדי להיות טובים צריך לקבל ביקורת, איך אפשר בלי? אבל שוכחים שגם כדי לקבל ביקורת צריך לעמוד ברף מסוים.

כשאני מגיבה בפורום אני משתדלת מאד לשים לב שגם המחמאות יהיו ספציפיות (אהבתי את השורה הזאת והזאת, הרעיון הזה, צורת ההגשה וכו') אבל ביקורת רצינית יותר דורשת ממני זמן, מחשבה והשקעה.

אם המחמאות לכל הקטעים מגיעות מסקטור מאד מסוים (מלא סימני קריאה, פרצופים המומים ומתעלפים וכו') הגיוני מאד שגם ביקורת עניינית לא תהיה כאן. זה עובד ביחד בד"כ...

בעיה שלו : )
מנסים להעיר פעם אחת (ומשתדלים שיהיה מכובד כמובן, זה בסיסי), אבל אם הוא מהטיפוסים ה'נעלבים', ביקורת בכל מקרה לא ממש תעזור לו, הבעיה שלו משמעותית יותר.
בשביל לכתוב טוב צריך לפתח עור של פיל. כולם כותבים גרוע בהתחלה. גם כותבים גדולים יגידו לך במבט לאחור: 'איזה מביך הקשקוש הזה שכתבתי, הלוואי שמישהו היה אומר לי ; )'
אין דרך אחרת. ביקורת טובה 'שוחטת' את הכתיבה שלך לפעמים. וכן, זה לא כיף, זה דורש להפעיל את הראש במקום את הלב שמושקע כל כך בכתיבה, ולהבין מה הבעיה במקום לרוץ מיד לפוזיציית מגננה.
(זה גם למה כדאי לערוך רק אחרי שעבר קצת זמן, בהתחלה אנחנו פשוט עיוורים לבעיות).

אגב, בעיני הביקורת הכי קשה היא דווקא הביקורת שמופנית מעצמך לעצמך אחרי שהבנת על מה כל הרעש.
זאת גם הביקורת הכי טובה כנראה, כי אחרי שהודית בבעיות אפשר גם סוף סוף להתחיל לתקן אותן.
בקיצור, כדאי מאד להפריד באופן מוחלט בין הכתיבה והעלילה והדמויות שלך, לבין מי שאתה.
תגובות ענייניות לביקורת טובה (גם אם מעטה) רק ישפרו את הסיכויים לקבל ביקורות איכותיות יותר עם הזמן.
ב"ה

תודה משולש. הבהרת לי בעצמי איך ומתי אני נותנת ביקורת פה בפורום. ואני באמת דווקא משתדלת לתת ביקורת.. (ומקדישה לזה זמן ומחשבה והשקעה, כמו שאמרת)

וי שלוק

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
@מ"ם (דרך אגב, מישהו יודע מה איתו?):
שאלה גדולה שאלת -

התאספו נא, כל ילדי הכפר, שבו כאן בצל המדורה והאזינו לחיילו הזקן:

לפני ימים רבים, עוד לפני הרעב הגדול והתקופה שהאוב שלט בחיינו, קנה לו @מ"ם הגדול מכונת זמן.

@מ"ם היה ענק, אני אומר לכם, למוצא פיו חרדו המונים. ממש. אתם יודעים, הוא היחיד בכל ארץ פרוג הענקית שכונה "משתמש סופר", היחיד שתואר האצולה "סופר" הוענק לו. עד כדי כך.

אבל גם לכל גדול יש בור ליפול בו.
אף אחד לא ידע, אבל המכונת זמן הייתה מקוללת, הרוחות השחורות מההרים שכנו בתוכה, וכך יום אחד אחזו דיבוק שבקע ממכונת הזמן, הדיבוק היה נראה כמו מכונה עתיקה, אתם כבר לא מכירים - אבל פעם קראו לה מכונת כתיבה.

ומיני אותו יום ואילך - טפטפו עיניו של חיילו הזקן - נמחק לו @מ"ם הגדול כליל, וכל פעם שאנו פוגשים בו, כבר לא רואים בו את @מ"ם הגדול, הסתלק ה"משתמש סופר" הייחודי, ותחתיו מגיעה מכונת כתיבה ענקית.

רק הצרצרים העזו להפר את השקט שהשתרר בסיום הסיפור המצמרר, האש הראתה פרפורי גסיסה ולאיש לא היה כוח להפיח בה רוח חיים.

כך חלפה לה תהילה...
ביקורת כתיבה:

יש שאמר לי בפורום שכן נסתר שלא הבין, אז כך:

@מ"ם הלוא הוא @ניהול קהילת כתיבה .

נערך לאחרונה ב:

yael305

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית

פרפרזה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
בתחילת דרכי בפורום העברתי פה ושם ביקורות על קטעים שבעיניי היו שווים את זה (כדברי @משולש ברמודה), אבל כששמתי לב שכל מילת ביקורת שלי הפכה לזירת התגוששות הבנתי שהחברים לא באמת מעוניינים בזה והפסקתי.
גם אני הייתי מאוד מעוניין בביקורת ואני לא זוכה לה. יכול להיות שאין לכותבים זמן ופניות להעביר ביקורת?

לדעתי יש בעיה מהותית בנושא הביקורות. כדי שהביקורת תהיה ראויה צריך שיהיה למבקר רקורד מסוים בכתיבה, אחרת אולי הוא טועה? אני חושב עכשיו שאולי אפשר למנות 'מבקרים', דהיינו חברים שיש להם רזומה עשיר בכתיבה שתפקידם יהיה להעביר ביקורת.

נערך לאחרונה ב:

מיהי

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אחרת אולי הוא טועה?
יכול לכתוב "לדעתי".
ויכולים לענות לו בקטע מקצועי ולא אישי ונעלב, והמבקר יתבקר.
אני חושב עכשיו שאולי אפשר למנות 'מבקרים',
מחילה, אבל לא נראה לי שכולם יהנו מהרעיון (אני למשל)
יש למידה והתמקצעות גם מנתינת ביקורת!
אמנם יהיה מאד נחמד מצידם של המקצועיים יותר (וגם בלי חגורה מיוחדת מזהים אותם מצוין) אם הם יתנו ביקורת בונה לדברים שגם פשוטי העם כותבים, אבל להפוך את זה לרשמי יהיה קצת מעצבן.
זה פורום שיתופי, לא לימודי כתיבה יוצרת, הלא כן?

פרפרזה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
יכול לכתוב "לדעתי".

יש למידה והתמקצעות גם מנתינת ביקורת!
השאלה היא על סמך מה בן אדם מעביר ביקורת? מי אמר שהביקורת היא "מקצועית" ולא נובעת מהבדלי גישה או סגנון? אני שואל על עצמי - מי אני להעביר ביקורת? בגלל שמשהו לא נראה לי? אז מה?!

איש המילה הכתובה

כתיבה שהיא גדולה מסך מילותיה
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
השאלה היא על סמך מה בן אדם מעביר ביקורת? מי אמר שהביקורת היא "מקצועית" ולא נובעת מהבדלי גישה או סגנון? אני שואל על עצמי - מי אני להעביר ביקורת? בגלל שמשהו לא נראה לי? אז מה?!
גם המבקר המקצועי ביותר מביע בביקורות שלו את הנטיות והעדפות הסובייקטיביות שלו בכתיבה, ורמתו הגבוהה בכתיבה לא מקנה לו עליונות אוטומטית על שאר הסופרים שכותבים מחוץ לתבניות האהובות עליו.

וכאן יש תפקיד למבוקר, לסנן את הנקודות שהוא רוצה לקחת מכל ביקורת, וכלל לא משנה ממי היא התקבלה. מובן שבאופן טבעי ניתן יותר משקל לביקורת שמתקבלת מאוטוריטה בתחום, מאשר לביקורת של סתם מישהו שנהנה מפוזיציית המבקר.

ניק 70107

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אם את/ה קורא/ת ספרים, מותר לך להביע ביקורת בתור קהל היעד הפוטנציאלי של אותו כותב.
לספרים שקונים בחנות מגיעה ביקורת חד משמעית מפשוטי העם שמתבטאת בהיקף המכירות, ואף שלפעמים אנחנו מוציאים קרניים לראות את המאזן הלא צודק של הספרים הנחטפים, בכל זאת אמירה היא אמירה. לכן, לא צריך תואר ספרותי בשביל להצביע על משהו שלא אהבתי לקרוא או שלא הסתדר לי. תואר ספרותי צריך במקרים שיש כמה דעות הפוכות על אותו קטע (בין אם דעה אחת הפוכה היא שלך) כדי להכריע מה יותר נכון מבחינה ספרותית או מכל בחינה אחרת.
זו דעתי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צז

א יי מָלָךְ תָּגֵל הָאָרֶץ יִשְׂמְחוּ אִיִּים רַבִּים:ב עָנָן וַעֲרָפֶל סְבִיבָיו צֶדֶק וּמִשְׁפָּט מְכוֹן כִּסְאוֹ:ג אֵשׁ לְפָנָיו תֵּלֵךְ וּתְלַהֵט סָבִיב צָרָיו:ד הֵאִירוּ בְרָקָיו תֵּבֵל רָאֲתָה וַתָּחֵל הָאָרֶץ:ה הָרִים כַּדּוֹנַג נָמַסּוּ מִלִּפְנֵי יי מִלִּפְנֵי אֲדוֹן כָּל הָאָרֶץ:ו הִגִּידוּ הַשָּׁמַיִם צִדְקוֹ וְרָאוּ כָל הָעַמִּים כְּבוֹדוֹ:ז יֵבֹשׁוּ כָּל עֹבְדֵי פֶסֶל הַמִּתְהַלְלִים בָּאֱלִילִים הִשְׁתַּחֲווּ לוֹ כָּל אֱלֹהִים:ח שָׁמְעָה וַתִּשְׂמַח צִיּוֹן וַתָּגֵלְנָה בְּנוֹת יְהוּדָה לְמַעַן מִשְׁפָּטֶיךָ יי:ט כִּי אַתָּה יי עֶלְיוֹן עַל כָּל הָאָרֶץ מְאֹד נַעֲלֵיתָ עַל כָּל אֱלֹהִים:י אֹהֲבֵי יי שִׂנְאוּ רָע שֹׁמֵר נַפְשׁוֹת חֲסִידָיו מִיַּד רְשָׁעִים יַצִּילֵם:יא אוֹר זָרֻעַ לַצַּדִּיק וּלְיִשְׁרֵי לֵב שִׂמְחָה:יב שִׂמְחוּ צַדִּיקִים בַּיהוָה וְהוֹדוּ לְזֵכֶר קָדְשׁוֹ:
נקרא  8  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה