דיון כתיבה בהווה - בעד או נגד?

קוביד

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
כשמדובר בלשון עבר/הווה/עתיד זה פשוט מאד
אבל נראה לי שיש כאן שאלה עם גוון מעט שונה, כמו שנכנסים למנהרת זמן העבר, כלומר מדמיינים כאילו נמצאים 1000 שנים אחורה, כך יש מצב להכנס למנהרה שתוביל אותנו כמה שנים קדימה, אבל חייב להיות איזה טריק חזק כדי שהציבור יסתקרן במיוחד. למה? כי קריאה על העבר מכניסה למן הרפיה, נינוחות, הייתי אומרת אפילו נגיעה של עצלות, הכל כבר קרה אין מה להילחץ, כל הבעיות כבר הגיעו לפתרונן צריך רק להמתין לעמוד האחרון... אבל התחושה העתידית נותנת יותר משמעות לחוסר הידע, ללחץ ולמתחים, בתת ההכרה הבעיות עוד לא הגיעו לפתרונן, לכן הקורא צריך להתנער מהעצלות המחשבתית 'ולטכס עצות' גם אם הוא מצליח לצחוק ע"ע שזה סה"כ סיפור דימיוני, לכן אני שוב חוזרת על מה שכבר כתבתי למעלה
הנושא הוא לשון עתידית ולא עלילה עתידית.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
לפעמים מסיימים סיפורים בלשון עתיד...

*

כהרגלי בקודש, אני עדיין באמצע לקרוא את מוסף הסיפורים של עיתון משפחה. בעקבות הדיון, שמתי לב לכתיבה המעניינת של שפרה גליק. מצטטת כמה משפטים מתוך סיפורה שם "מצית בי את האש":

"הודתה יפי, רוכנת ללקט אבנים לצד אחותה."

"חני הזדקפה, מניחה את הקופסה המלאה על השולחן, מנערת אבק מהחצאית שלה."

"התרוממה באיטיות, מדביקה חיוך רחב על פניה, מאחלת, מתעניינת."

נשמע שהסיפור מספר על העבר אבל תוך כדי הפעולות, מנסחים אותן בלשון הווה.

מוזר? הגיוני? אומנותי?
מה אומרים?

קוביד

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
לפעמים מסיימים סיפורים בלשון עתיד...

*

כהרגלי בקודש, אני עדיין באמצע לקרוא את מוסף הסיפורים של עיתון משפחה. בעקבות הדיון, שמתי לב לכתיבה המעניינת של שפרה גליק. מצטטת כמה משפטים מתוך סיפורה שם "מצית בי את האש":

מוזר? הגיוני? אומנותי?
מה אומרים?
מאד יפה. היא חוסכת את 'בהיותה' רוכנת/מניחה/מדביקה.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי

סיפור8

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית

מוזר? הגיוני?
זה פשוט פרזנט פרוגרסיב, הווה ממושך.

חני הזדקפה, מניחה את הקופסה המלאה על השולחן, מנערת אבק מהחצאית שלה
תוך כדי שהיא הזדקפה, היא הניחה את הקופסא וניערה אבק מבגדיה.

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית

במחשבה שניה אני מגלה שאני משתמשת הרבה בטכניקה הזו. מעניין לשים לב לכך. כאשר הפעולה הראשונה מסבירה שזה אכן קרה בעבר, והאחרות - שקורות במקביל אליה - מנוסחות בלשון הווה.
תודה על הגילוי.

בובה בובה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
הפקות ואירועים

הדגמה יפה, אבל אין כאן קשר לכתיבה בזמן הווה.
זה פשוט פרזנט פרוגרסיב, הווה ממושך.
פאסט פרוגרסיב, עבר ממושך. 'הזדקפה תוך שהיא מניחה...'

ifatrosh

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
לדעתי, כתיבה בזמן הווה או בזמן עבר, תלויה בכותב. יש מי שנוח לו בהווה וזו הצורה הטובה והנכונה בעבורו. וכן בעבר.
בדרך כלל, בזמן שנוח לכותב לכתוב זו הצורה הנכונה בעבורו. (אם משנים צריך לשים לב שלא לטעות).
חשוב מאוד, לא לגלוש בסיפור בין הזמנים שאז גורם לבילבול אצל הקורא.
בכל מקרה, מי שרגיל לכתוב בזמן עבר וינסה לשנות להווה, זו חוויה, וגם כותבי ההווה יהנו משינוי הזמן.

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
כתיבה בזמן הווה מכניסה את הקורא אל תוך הסצנה, גורמת לו לעקוב כביכול אחרי המתרחש בזמן אמת.
הקורא דרוך יותר וכאילו צופה בדברים כשהם מתרחשים.
בכתיבה בזמן עבר, המקצב של הקריאה איטי יותר, ומתאר בדרך יותר תיאורית את המתרחש, כך שהקורא יותר נינוח, והחוויה פחות אינטנסיבית.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כה

א לְדָוִד אֵלֶיךָ יְהוָה נַפְשִׁי אֶשָּׂא:ב אֱלֹהַי בְּךָ בָטַחְתִּי אַל אֵבוֹשָׁה אַל יַעַלְצוּ אֹיְבַי לִי:ג גַּם כָּל קוֶֹיךָ לֹא יֵבֹשׁוּ יֵבֹשׁוּ הַבּוֹגְדִים רֵיקָם:ד דְּרָכֶיךָ יְהוָה הוֹדִיעֵנִי אֹרְחוֹתֶיךָ לַמְּדֵנִי:ה הַדְרִיכֵנִי בַאֲמִתֶּךָ וְלַמְּדֵנִי כִּי אַתָּה אֱלֹהֵי יִשְׁעִי אוֹתְךָ קִוִּיתִי כָּל הַיּוֹם:ו זְכֹר רַחֲמֶיךָ יְהוָה וַחֲסָדֶיךָ כִּי מֵעוֹלָם הֵמָּה:ז חַטֹּאות נְעוּרַי וּפְשָׁעַי אַל תִּזְכֹּר כְּחַסְדְּךָ זְכָר לִי אַתָּה לְמַעַן טוּבְךָ יְהוָה:ח טוֹב וְיָשָׁר יְהוָה עַל כֵּן יוֹרֶה חַטָּאִים בַּדָּרֶךְ:ט יַדְרֵךְ עֲנָוִים בַּמִּשְׁפָּט וִילַמֵּד עֲנָוִים דַּרְכּוֹ:י כָּל אָרְחוֹת יְהוָה חֶסֶד וֶאֱמֶת לְנֹצְרֵי בְרִיתוֹ וְעֵדֹתָיו:יא לְמַעַן שִׁמְךָ יְהוָה וְסָלַחְתָּ לַעֲוֹנִי כִּי רַב הוּא:יב מִי זֶה הָאִישׁ יְרֵא יְהוָה יוֹרֶנּוּ בְּדֶרֶךְ יִבְחָר:יג נַפְשׁוֹ בְּטוֹב תָּלִין וְזַרְעוֹ יִירַשׁ אָרֶץ:יד סוֹד יְהוָה לִירֵאָיו וּבְרִיתוֹ לְהוֹדִיעָם:טו עֵינַי תָּמִיד אֶל יְהוָה כִּי הוּא יוֹצִיא מֵרֶשֶׁת רַגְלָי:טז פְּנֵה אֵלַי וְחָנֵּנִי כִּי יָחִיד וְעָנִי אָנִי:יז צָרוֹת לְבָבִי הִרְחִיבוּ מִמְּצוּקוֹתַי הוֹצִיאֵנִי:יח רְאֵה עָנְיִי וַעֲמָלִי וְשָׂא לְכָל חַטֹּאותָי:יט רְאֵה אוֹיְבַי כִּי רָבּוּ וְשִׂנְאַת חָמָס שְׂנֵאוּנִי:כ שָׁמְרָה נַפְשִׁי וְהַצִּילֵנִי אַל אֵבוֹשׁ כִּי חָסִיתִי בָךְ:כא תֹּם וָיֹשֶׁר יִצְּרוּנִי כִּי קִוִּיתִיךָ:כב פְּדֵה אֱלֹהִים אֶת יִשְׂרָאֵל מִכֹּל צָרוֹתָיו:
נקרא  9  פעמים

אתגר AI

פלינדרום • אתגר 52

לוח מודעות

למעלה