עזרה כלאו אותי ברכבת שעתיים וחצי, יש פיצויים?

מנוחהלה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
אתמול, לאחר 9 שעות עבודה (!) עליתי סוף סוף על הרכבת בדרכי הביתה.
מדובר בנסיעה שלוקחת בד"כ 45 דקות כולל עיכובים והמתנות למניעת מפגש רכבות.
לאחר פחות מעשרים דקות נסיעה, בשעה 17:50 הרכבת נעצרה לה באמצע הדרך בין תחנת בת ים לחולון.
לאחר רבע שעה של המתנה, בשעה 18:05, טרחו לעדכן ברמקול שישנה תקלה בקטר וכרגע הם מנסים להתגבר עליה.
המתנו.
אחרי רבע שעה נוספת, עידכנו שאין להם אפשרות להתגבר על התקלה ולכן הם עוברים לקטר הדרומי ויחזרו חזרה לתחנת בת ים.
יופי.
בשעה 18:30 עידכנו אותנו ברוב צער שגם הקטר הדרומי מקולקל ועלינו להמתין לקטר חילוץ שיגיע לגרור אותנו חזרה לראשל"צ.
עברה חצי שעה נוספת ו- כלום.

שני סכרתיים עברו בין הקרונות לשאול אם יש למישהו שוקולד או משהו מתוק כי הם על סף עילפון.
הלוואי והיה לי מה לתת להם. רק שאני את ארוחת הבוקר שי סיימתי באחת וחצי ומאז לא הכנסתי לפה כלום חוץ מכמה כוסות מים.
קשישה אחת על סף עילפון חיפשה בדחיפות מים ראויים לשתיה... לצערי שלי נגמרו כבר מזמן וגם הפה שלי כבר היה מיובש.
קמתי לחפש שקע להטעין את הפלאפון שלי שכבר אותת על מצוקה חריפה. ואז הבנתי למה כולם יושבים על המדרגות. נקודת החשמל היחידה בקרון נמצאת סמוך למדרגות ולא מעל כול מושב כמו ברכבות חדישות.
הצטרפתי לתור הממתינים להטענת הטלפון.
כשהגיע תורי, הגברת שלפני הצליחה סוף סוף לקבל מענה מנציגת שירות ברכבת ישראל.
הנציגה לא ממש הבינה מה הבעיה.
נכון שאנחנו תקועים ברכבת כבר שעה (ועוד חצי שעה של נסיעה) אבל ישנם סדרנים שעוברים בין הקרונות ומחלקים מים וחטיפים לנוסעים. כמה שניסינו להסביר לה שכבר שעה לא ראינו כאן שום סדרן ושהללו פשוט פינו את קרון המקומות השמורים, כיבו בו את האור והמיזוג, פתחו את הדלת ונימלטו לקטר...
המוקדנית ממש לא הבינה.
כשהטלפון שלי סוף סוף היה טעון באיזה 30% התקשרתי למשטרת ישראל
100 בשבילך.
המוקדנית היתה נחמדת, השתתפה בצערי וסבירה לי שאם אני חשה ברע אני מוזמנת להתקשר למד"א.
בעלת הקלסרופוביה שלידי מימשה את ההצעה וטילפנה למד"א.
אלו האחרונים עידכנו אותה שהיא תשלם אגרת פינוי במלואה.
הקלסרובית ויתרה על הרעיון ונשארה לרעוד ולהזיע ואפילו כוס מים לא יכולתי להציע לה.
אחד הנוסעים, ייצור מגודל עם רעמת שער, החל לעשן בקרון וחוץ מלגדף ולהיחנק בשקט לא היה לנו מה לעשות.
אפילו פקח שיכבה לו את הסיגריה לא היה.
נוסעים ניסו לפתוח את הדלת באמצעות ידית החירום אבל ללא כול הצלחה.
(רק אח"כ התברר לנו שהסדרנים חששו מאפשרות שכזו וטרחו לנעול את כול הדלתות מבחוץ.)
בשעה 19:10 הגיע סוף סוף קטר החילוץ.
הוא החל בנסיעה קצרה ואז חשנו כולם טלטלה עזה, הרכבת כמעט והתהפכה
החיבור התנתק.
ולא היה שום סדרן שיסביר, לא היה מישהו שיעבור וירגיע, כלום.
סוף סוף בשעה 19:30 הגענו לתחנת בת ים.
עוד 10 דקות של המתנה מורטת עד שסדרן הגיע לפתוח לנו את דלתות הקרון וזהו, אנחנו ברציף.
מנהל התחנה בחר להתמודד עם הנוסעים המתוסכלים בדרך מקורית ביותר, הוא פשוט ברח.
יאמר לשבחו שהו הזמין 2 מוניות לטובת 7 נוסעים שהטיסה שלהם יצאה מנתב"ג עד השעה 10:30...

התחלתי לברר על אפשרות לצאת מהחור הזה.
טלפון ל *8787 הבהיר לי שאין ממש אוטובוס ישיר ונורמלי בשעה הזאת ואני העדפתי שלא להתחיל לטייל בשכונות הקצה של בת ים בשעות החשיכה....
הברירה היחידה היתה להמתין לרכבת הבאה שתאסוף אותנו. זאת התעכה שכן הרכבת התקולה חסמה לה את המסילה...
שאלנו את הסדרנית בתחנה באיזה רציף להמתין והיא השיבה בביטחון שברור שברציף 1 למרות שהרכבת התקולה עדיין חנתה בו...
רק בשעת מעשה, כשראינו את הרכבת מגיעה לרציף 2, נאלצו כולם לעבור מהר לרציף 2.
לצורך העניין המדרגות הנעות גם לא עבדו...
יותר מעשר דקות התעכבה הרכבת בתחנה כדי להעלות את פליטי הרכבת התקולה..
בקושי ומצאתי מקום להניח את שתי רגלי, על לנשום לא חלמתי.

בשעה 20:30 ירדתי סוף סוף בתחנת תל אביב.
ואני עוד שומעת את הקריין מתנצל בפני הנוסעים על העיכוב ועל אי הנוחות הזמנית...

וכעת לעיקר- תביעת פיצויים.
מחיפוש מהיר בגוגל, גיליתי שאני זכאית ל-
2 כרטיסי נסיעה !!
וזהו.

השאלה שלי האם יש למישהו מושג אם ניתן לתבוע לא בגין העיכוב, אלא בגין ההתנהלות שסביב העיכוב?
על כליאת אדם ללא רצונו בלא מזון ושתיה? אולי על שלילת כבוד האדם וחירותו?
מישהו יודע?

יוסף שחק

משתמש סופר מקצוען
השאלה שלי האם יש למישהו מושג אם ניתן לתבוע לא בגין העיכוב, אלא בגין ההתנהלות שסביב העיכוב?
מישהו יודע?
כדי לתבוע פיצויים צריך להוכיח נזק כלשהו
בלי זה חבל על הזמן

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
זה נכון.
אבל יש חברות אנושיות שיבינו שהם צריכים לפצות על עוגמת נפש שניגרמה וירצו לשמור על השם שלהם.
לנסות אף פעם לא מזיק.

UU

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
מניסיון מר...
ברכבת ישראל אין פיצויים, וההתייחסות בכתב מזלזלת ביותר
הניסיון שלי הוא בקו בית שמש - ירושלים - הקו הכי גרוע של הרכבת! איחורים ותקיעות על ימין ועל שמאל ועוד..
רק תביעה קטנה - תפני לזכותך
ושם לא חייבים להוכיח נזק כספי
אבל קחי בחשבון חצי שנה + קדימה והמון טרטורים

UU

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
תעלי את זה לאתר שלהם.
יש כזה?
שהסיפור ירוץ.

אגב, פרסמו על התקלה בחדשות אתמול.
אם יש אפשרות כלשהיא - לעמוד הפייסבוק שלהם
הבנתי מנוסעות קבועות (חלוניות) שהיו איתי אז - ששם זה המקום לתלונות
אבל לקבל מזה משהו ממשי - לא תקבלי כנראה

הקיפוד המיקרוביוטי

משתמש מקצוען
D I G I T A L
עימוד ספרים
אתמול, לאחר 9 שעות עבודה (!) עליתי סוף סוף על הרכבת בדרכי הביתה.
מדובר בנסיעה שלוקחת בד"כ 45 דקות כולל עיכובים והמתנות למניעת מפגש רכבות.
לאחר פחות מעשרים דקות נסיעה, בשעה 17:50 הרכבת נעצרה לה באמצע הדרך בין תחנת בת ים לחולון.
לאחר רבע שעה של המתנה, בשעה 18:05, טרחו לעדכן ברמקול שישנה תקלה בקטר וכרגע הם מנסים להתגבר עליה.
המתנו.
אחרי רבע שעה נוספת, עידכנו שאין להם אפשרות להתגבר על התקלה ולכן הם עוברים לקטר הדרומי ויחזרו חזרה לתחנת בת ים.
יופי.
בשעה 18:30 עידכנו אותנו ברוב צער שגם הקטר הדרומי מקולקל ועלינו להמתין לקטר חילוץ שיגיע לגרור אותנו חזרה לראשל"צ.
עברה חצי שעה נוספת ו- כלום.

שני סכרתיים עברו בין הקרונות לשאול אם יש למישהו שוקולד או משהו מתוק כי הם על סף עילפון.
הלוואי והיה לי מה לתת להם. רק שאני את ארוחת הבוקר שי סיימתי באחת וחצי ומאז לא הכנסתי לפה כלום חוץ מכמה כוסות מים.
קשישה אחת על סף עילפון חיפשה בדחיפות מים ראויים לשתיה... לצערי שלי נגמרו כבר מזמן וגם הפה שלי כבר היה מיובש.
קמתי לחפש שקע להטעין את הפלאפון שלי שכבר אותת על מצוקה חריפה. ואז הבנתי למה כולם יושבים על המדרגות. נקודת החשמל היחידה בקרון נמצאת סמוך למדרגות ולא מעל כול מושב כמו ברכבות חדישות.
הצטרפתי לתור הממתינים להטענת הטלפון.
כשהגיע תורי, הגברת שלפני הצליחה סוף סוף לקבל מענה מנציגת שירות ברכבת ישראל.
הנציגה לא ממש הבינה מה הבעיה.
נכון שאנחנו תקועים ברכבת כבר שעה (ועוד חצי שעה של נסיעה) אבל ישנם סדרנים שעוברים בין הקרונות ומחלקים מים וחטיפים לנוסעים. כמה שניסינו להסביר לה שכבר שעה לא ראינו כאן שום סדרן ושהללו פשוט פינו את קרון המקומות השמורים, כיבו בו את האור והמיזוג, פתחו את הדלת ונימלטו לקטר...
המוקדנית ממש לא הבינה.
כשהטלפון שלי סוף סוף היה טעון באיזה 30% התקשרתי למשטרת ישראל
100 בשבילך.
המוקדנית היתה נחמדת, השתתפה בצערי וסבירה לי שאם אני חשה ברע אני מוזמנת להתקשר למד"א.
בעלת הקלסרופוביה שלידי מימשה את ההצעה וטילפנה למד"א.
אלו האחרונים עידכנו אותה שהיא תשלם אגרת פינוי במלואה.
הקלסרובית ויתרה על הרעיון ונשארה לרעוד ולהזיע ואפילו כוס מים לא יכולתי להציע לה.
אחד הנוסעים, ייצור מגודל עם רעמת שער, החל לעשן בקרון וחוץ מלגדף ולהיחנק בשקט לא היה לנו מה לעשות.
אפילו פקח שיכבה לו את הסיגריה לא היה.
נוסעים ניסו לפתוח את הדלת באמצעות ידית החירום אבל ללא כול הצלחה.
(רק אח"כ התברר לנו שהסדרנים חששו מאפשרות שכזו וטרחו לנעול את כול הדלתות מבחוץ.)
בשעה 19:10 הגיע סוף סוף קטר החילוץ.
הוא החל בנסיעה קצרה ואז חשנו כולם טלטלה עזה, הרכבת כמעט והתהפכה
החיבור התנתק.
ולא היה שום סדרן שיסביר, לא היה מישהו שיעבור וירגיע, כלום.
סוף סוף בשעה 19:30 הגענו לתחנת בת ים.
עוד 10 דקות של המתנה מורטת עד שסדרן הגיע לפתוח לנו את דלתות הקרון וזהו, אנחנו ברציף.
מנהל התחנה בחר להתמודד עם הנוסעים המתוסכלים בדרך מקורית ביותר, הוא פשוט ברח.
יאמר לשבחו שהו הזמין 2 מוניות לטובת 7 נוסעים שהטיסה שלהם יצאה מנתב"ג עד השעה 10:30...

התחלתי לברר על אפשרות לצאת מהחור הזה.
טלפון ל *8787 הבהיר לי שאין ממש אוטובוס ישיר ונורמלי בשעה הזאת ואני העדפתי שלא להתחיל לטייל בשכונות הקצה של בת ים בשעות החשיכה....
הברירה היחידה היתה להמתין לרכבת הבאה שתאסוף אותנו. זאת התעכה שכן הרכבת התקולה חסמה לה את המסילה...
שאלנו את הסדרנית בתחנה באיזה רציף להמתין והיא השיבה בביטחון שברור שברציף 1 למרות שהרכבת התקולה עדיין חנתה בו...
רק בשעת מעשה, כשראינו את הרכבת מגיעה לרציף 2, נאלצו כולם לעבור מהר לרציף 2.
לצורך העניין המדרגות הנעות גם לא עבדו...
יותר מעשר דקות התעכבה הרכבת בתחנה כדי להעלות את פליטי הרכבת התקולה..
בקושי ומצאתי מקום להניח את שתי רגלי, על לנשום לא חלמתי.

בשעה 20:30 ירדתי סוף סוף בתחנת תל אביב.
ואני עוד שומעת את הקריין מתנצל בפני הנוסעים על העיכוב ועל אי הנוחות הזמנית...

וכעת לעיקר- תביעת פיצויים.
מחיפוש מהיר בגוגל, גיליתי שאני זכאית ל-
2 כרטיסי נסיעה !!
וזהו.

מישהו יודע?

גם אם בערכאות ניתן לתבוע ולקבל פיצוי, קשה לי להניח שבדין תורה יש מקום לתבוע אותם. באופן אישי מאד הייתי חושש לתבוע בערכאות שלא על פי דין תורה, זה אחת העבירות הכי חמורות שיש

UU

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
גם אם בערכאות ניתן לתבוע ולקבל פיצוי, קשה לי להניח שבדין תורה יש מקום לתבוע אותם. באופן אישי מאד הייתי חושש לתבוע בערכאות שלא על פי דין תורה, זה אחת העבירות הכי חמורות שיש
אין סיכוי שיגיעו לדין תורה
מזמנים, הם לא באים, ואז יש היתר מדיינים ללכת לערכאות
אבל אני לא פוסקת, תשאלו את הרב שלכם

UU

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
מנסיון שלי עם רכבת ישראל,
תמיד יש איזושהי תגובה,
קחו בחשבון שזה עלול לקחת הרבה זמן (לי לקח חודש)

תתאחדו כמה, (מקוה שלקחת מספרי טלפון מאנשים בזמן הזה)
ותשלחו בלינק: https://ilrail.wizsupport.com/chat/m/N24AA2HQNM
מעניין אותי מאד
מה היתה התגובה?
יצא מזה כסף הגיוני או סוג של "משתתפים בצערך"?

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
קודם כל - תלונה למשרד התחבורה
שנית- לדאוג לכתבה ענקית בעיתון מוכר שירכזו פרטים מה היה אצלכם, ומה קורה בעוד תקלות של הרכבת, ושלא ישכחו מזה כ"כ מהר...

ולפנות עם מכתב מעו"ד בטח לא יזיק עם תביעת פיצויים ענקית..

אני לא רב, אך בשעתו התפרסם מכתב מהרב וואזנר מבית שמש (בנו של הרב זצ"ל) בו הוא מתיר לתבוע את חברות התחבורה.

סטאזרית

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
לא יודעת למה
אבל מיד כשאמרת רכבת ישראל - נזכרתי באירוע המפוצץ שהם עשו לעובדים בקיפצובה.
ארוע בעלות של כמה מליונים (איך אני יודעת? פינו אותנו באמצע היום למרות ששילמנו כרטיסים במחיר מלא) אבל הספקנו לחזות בתפאורה ובדוכני המזון הראוותניים. כנראה לא נשאר כסף להחליף קטר...

(ו... כן, גם אנחנו זכינו לומר הגומל לאחר שבחוה"מ כשרצינו לרדת מהרכבת עם ילדים קטנים, הקטר גילה כי עצר ופתח דלתות לפני התחנה במקום של פיר עמוק <מחדל ראשון> ולכן התחיל לנסוע כשרגל אחת שלנו באויר <מחדל שני>)

חושם

משתמש מקצוען
D I G I T A L
אין סיכוי שיגיעו לדין תורה
מזמנים, הם לא באים, ואז יש היתר מדיינים ללכת לערכאות
אבל אני לא פוסקת, תשאלו את הרב שלכם
זה נכון כשמדובר במשהו שאפשר לתבוע עליו לדין תורה, אבל כאן לכאורה אין קייס בדין תורה.
כלומר אם חברת התחבורה הייתה גורמת בידיים נזק ממשי למשל מכרו כרטיס שאי אפשר לממש שאז יש כאן גזל גם לפי דין תורה, במקרהכזה אפשר לפנות לבית דין ולתבוע, ואם הם לא באים בית הדין יאשרו לתבוע בערכאות אך במקרה דנן, שחברת התחבורה לא הזיקה בידיים, אלא רק בגרמא ובלי כוונה כמובן, אני חושב כמו @רפרם בר פפא שאין מה לתבוע בדין תורה, ולכן אין מה לתבוע גם כאן
אני לא רב, אך בשעתו התפרסם מכתב מהרב וואזנר מבית שמש (בנו של הרב זצ"ל) בו הוא מתיר לתבוע את חברות התחבורה.
השאלה מה המקרה שם האם זה אותו דין ששייך גם לכאן

UU

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
זה נכון כשמדובר במשהו שאפשר לתבוע עליו לדין תורה, אבל כאן לכאורה אין קייס בדין תורה.
כלומר אם חברת התחבורה הייתה גורמת בידיים נזק ממשי למשל מכרו כרטיס שאי אפשר לממש שאז יש כאן גזל גם לפי דין תורה, במקרהכזה אפשר לפנות לבית דין ולתבוע, ואם הם לא באים בית הדין יאשרו לתבוע בערכאות אך במקרה דנן, שחברת התחבורה לא הזיקה בידיים, אלא רק בגרמא ובלי כוונה כמובן, אני חושב כמו @רפרם בר פפא שאין מה לתבוע בדין תורה, ולכן אין מה לתבוע גם כאן

השאלה מה המקרה שם האם זה אותו דין ששייך גם לכאן

ואם היו צריכים בייביסטר לילדים - זה כבר נזק ממשי, ואם אחרו בגלל זה לעבודה למחרת (מעייפות)
נראה לי לא שייך לומר שלא קורה שום נזק מעיכוב של אישה שעתיים וחצי בשעות הערב...

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
ואם היו צריכים בייביסטר לילדים - זה כבר נזק ממשי, ואם אחרו בגלל זה לעבודה למחרת (מעייפות)
נראה לי לא שייך לומר שלא קורה שום נזק מעיכוב של אישה שעתיים וחצי בשעות הערב...
אין שום קשר, תלמדו חושן משפט לפני שאתם מתחילים לפסוק הלכות

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קז

א הֹדוּ לַיי כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב יֹאמְרוּ גְּאוּלֵי יי אֲשֶׁר גְּאָלָם מִיַּד צָר:ג וּמֵאֲרָצוֹת קִבְּצָם מִמִּזְרָח וּמִמַּעֲרָב מִצָּפוֹן וּמִיָּם:ד תָּעוּ בַמִּדְבָּר בִּישִׁימוֹן דָּרֶךְ עִיר מוֹשָׁב לֹא מָצָאוּ:ה רְעֵבִים גַּם צְמֵאִים נַפְשָׁם בָּהֶם תִּתְעַטָּף:ו וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצוּקוֹתֵיהֶם יַצִּילֵם:ז וַיַּדְרִיכֵם בְּדֶרֶךְ יְשָׁרָה לָלֶכֶת אֶל עִיר מוֹשָׁב:ח יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:ט כִּי הִשְׂבִּיעַ נֶפֶשׁ שֹׁקֵקָה וְנֶפֶשׁ רְעֵבָה מִלֵּא טוֹב:י יֹשְׁבֵי חֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת אֲסִירֵי עֳנִי וּבַרְזֶל:יא כִּי הִמְרוּ אִמְרֵי אֵל וַעֲצַת עֶלְיוֹן נָאָצוּ:יב וַיַּכְנַע בֶּעָמָל לִבָּם כָּשְׁלוּ וְאֵין עֹזֵר:יג וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:יד יוֹצִיאֵם מֵחֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת וּמוֹסְרוֹתֵיהֶם יְנַתֵּק:טו יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:טז כִּי שִׁבַּר דַּלְתוֹת נְחֹשֶׁת וּבְרִיחֵי בַרְזֶל גִּדֵּעַ:יז אֱוִלִים מִדֶּרֶךְ פִּשְׁעָם וּמֵעֲוֹנֹתֵיהֶם יִתְעַנּוּ:יח כָּל אֹכֶל תְּתַעֵב נַפְשָׁם וַיַּגִּיעוּ עַד שַׁעֲרֵי מָוֶת:יט וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:כ יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיִרְפָּאֵם וִימַלֵּט מִשְּׁחִיתוֹתָם:כא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:כב וְיִזְבְּחוּ זִבְחֵי תוֹדָה וִיסַפְּרוּ מַעֲשָׂיו בְּרִנָּה:כג יוֹרְדֵי הַיָּם בָּאֳנִיּוֹת עֹשֵׂי מְלָאכָה בְּמַיִם רַבִּים:כד הֵמָּה רָאוּ מַעֲשֵׂי יי וְנִפְלְאוֹתָיו בִּמְצוּלָה:כה וַיֹּאמֶר וַיַּעֲמֵד רוּחַ סְעָרָה וַתְּרוֹמֵם גַּלָּיו:כו יַעֲלוּ שָׁמַיִם יֵרְדוּ תְהוֹמוֹת נַפְשָׁם בְּרָעָה תִתְמוֹגָג:כז יָחוֹגּוּ וְיָנוּעוּ כַּשִּׁכּוֹר וְכָל חָכְמָתָם תִּתְבַּלָּע:כח וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם וּמִמְּצוּקֹתֵיהֶם יוֹצִיאֵם:כט יָקֵם סְעָרָה לִדְמָמָה וַיֶּחֱשׁוּ גַּלֵּיהֶם:ל וַיִּשְׂמְחוּ כִי יִשְׁתֹּקוּ וַיַּנְחֵם אֶל מְחוֹז חֶפְצָם:לא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:לב וִירֹמְמוּהוּ בִּקְהַל עָם וּבְמוֹשַׁב זְקֵנִים יְהַלְלוּהוּ:לג יָשֵׂם נְהָרוֹת לְמִדְבָּר וּמֹצָאֵי מַיִם לְצִמָּאוֹן:לד אֶרֶץ פְּרִי לִמְלֵחָה מֵרָעַת יֹשְׁבֵי בָהּ:לה יָשֵׂם מִדְבָּר לַאֲגַם מַיִם וְאֶרֶץ צִיָּה לְמֹצָאֵי מָיִם:לו וַיּוֹשֶׁב שָׁם רְעֵבִים וַיְכוֹנְנוּ עִיר מוֹשָׁב:לז וַיִּזְרְעוּ שָׂדוֹת וַיִּטְּעוּ כְרָמִים וַיַּעֲשׂוּ פְּרִי תְבוּאָה:לח וַיְבָרֲכֵם וַיִּרְבּוּ מְאֹד וּבְהֶמְתָּם לֹא יַמְעִיט:לט וַיִּמְעֲטוּ וַיָּשֹׁחוּ מֵעֹצֶר רָעָה וְיָגוֹן:מ שֹׁפֵךְ בּוּז עַל נְדִיבִים וַיַּתְעֵם בְּתֹהוּ לֹא דָרֶךְ:מא וַיְשַׂגֵּב אֶבְיוֹן מֵעוֹנִי וַיָּשֶׂם כַּצֹּאן מִשְׁפָּחוֹת:מב יִרְאוּ יְשָׁרִים וְיִשְׂמָחוּ וְכָל עַוְלָה קָפְצָה פִּיהָ:מג מִי חָכָם וְיִשְׁמָר אֵלֶּה וְיִתְבּוֹנְנוּ חַסְדֵי יי:
נקרא  8  פעמים

אתגר AI

חשבון הנפש • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה