שיתוף - לביקורת טור דעה | למה החברה מרעננה יעקמו את האף כשיראו אותנו, פייק ניוז, ואיך זה קשור לשקדי עגל מלוחים מדי.

הפצחן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית

-טור דעה-
הטור משקף את דעתי האישית, ואינו בא ללעוג למגזר (או לאדם) כלשהו. כוונתי היחידה היא לתת תמונת מצב עדכנית (וכואבת).

היה היה, והווה, בית כנסת נחמד אי – שם באזור המרכז. (קרי – רעננה)
מתפללי בית הכנסת ההוא נמנים על המגזר הדתי – לאומי.
היה היה גם איש נחמד, חרדי, שבשל מוצאו המפליל של הוריו קופץ מדי פעם לשבתות לאותה עיר (קרי- רעננה) וקופץ, איך לא?, לאותו בית כנסת. בעוד הוא מתפלל בסידור נייד שייבא מביתו, הוא מבחין באפים מעוקמים בשלל גוונים הנשלחים לעברו.
תוהה אותו איש נחמד לעצמו, מדוע ולמה נשלחים אליו אפים מעוקמים? אה?
הטיפוס החרדי הסטנדרטי יחליט מיד שזה בגלל החליפה המרופטת שהוא לובש, חליפה שנרכשה בחנות יוקרתית בבני ברק במיוחד לכבוד החתונה של שלום קורצוויל, הידיד הוותיק מהישיבה קטנה. כמובן שלשבת הבאה הוא יגיע כבר עם חליפה טורקיז שנרכשה במיוחד לבר מצווה של רועי, האחיין הנחמד והמאנפף.
אבל אדם מעמיק מחשבה שכמוני יתהה מיד למה נשלחים אליו אפים בתנוחה הידועה, ויפתח בחקירה מעמיקה. המסקנה- איך לא – נמצאת ממש מתחת לאף שלנו. הישר.
מהי המסקנה, אנשים יקרים? אה?
פייק ניוז.
הציבור הדתי לאומי מלא באנשים חכמים (מאוד) בעיני עצמם. אותם אנשים נחנו במתנה מדהימה מידי שמים: 'לב זהב'. אותו לב זהב של אותם אנשים בציבור הדתי לאומי, גורם להם לשתף את כל הציבור במסקנותיהם המחוכמות (בעיני עצמם) לגבי הציבור החרדי. אותם אנשים נחנו בעוד מתנה מידי שמים: עיתון פרוע, 'מצב הרוח' שמו, שמאפשר להם להפיץ את טענותיהם המסולפות בפומבי.
מזה שנים שיוצא לי לעיין בעיתון, כל שבוע הם שוברים את השיא של עצמם; כל שבוע הם מזכים את הציבור בפייק משובח ולא רלוונטי על הציבור החרדי.
אחד מאותם אנשים חכמים (בעיני עצמם) הוא רב מנחם רהט. ישיש מגולח למשעי, שנהנה להשתלח בציבור החרדי בטענות כזב שמוכיחות על בקיאות רבה בעובדות (לא מוכחות) וידענות מצומצמת בתחומים מצומצמים. (קרי; מסך הטלוויזיה פור קיי שרכשו בחנות מכשירי חשמל בכיכר העיר.)

איי. הביטו וראו מספר פייקים שדליתי למענכם במאמץ רב.

למרבה המזל, הציבור החרדי דוחה את החכמולוגים ההזויים שטירופם אומנותם. הציבור החרדי נפתח למציאות. יותר ויותר מחובשי ספסלי בית המדרש יוצאים לעבוד לפרנסתם. יותר ויותר נעזרים בטכנולוגיה הסּופר-מודרנית לעבודה ולאיסוף מידע חיוני. יותר ויותר עולים, עדיין בשקט, לקברו של הראי"ה קוק לכפר על הכפשתו של גאון הדור הקודם.

למרבה המזל, כן. מידע מבוסס, אגב?

ומילה אחרונה לגבי החרדים: סקר אקראי שערך הרדיו החרדי קול חי, העלה שנתניהו זוכה ל-38 אחוזי תמיכה, ואחריו סער עם %18 ובנט עם %13 . הסקר אינו מדעי, והחרדים ממילא מצביעים למפלגות המגזר, אבל יש בו כיוונים: יהודֵ י 'פך השמן הטהור', מעדיפים אתאיסט זולל נבילות וטריפות ומחלל שבת, על פני שני האחרים, שכל אחד מהם שומר שבת, אוכל כשר ומניח תפילין מידי בוקר . אולי זוהי דרכם של החרדים לבטא את יחסם האמיתי למדינת 'לא ראשית צמיחת גאולתנו'.

אחח. הלכת רחוק מאוד, ידידי. חבל שלא חסכת מאיתנו את המילה האחרונה הזאת. היה טוב גם בלעדיה.

השבוע חשף רהט מידע מרטיט. תחנת הרדיו החרדית – דתית כאן מורשת, העזה ברוב חוצפתה לתת לחרדים שלוש שעות שידור בפריים טיים! קרי; שמונה בבוקר עד אחת עשרה בצהריים. על מה ולמה הרעש הגדול? תכניתו של השדר הסרוג בני טייטלבאום יורדת משידור ובמקומה עולה תכנית עם דוב אייכלר, בנו של ח"כ (החרדי!) ישראל אייכלר.
הנה החרדי שלנו. חרדי סטנדרטי, מהסוג שמחליט שהבעיה בחליפה.
1610217530677.png

(מחזיק חשבון פייסבוק. וטוויטר.)
מה עוד? האריכו את מנדי ביתאן בשעה.
רגע, רצועה של שלוש שעות (חרדיות!) אסורה בתכלית האיסור, אבל הרצועה המוזיקלית בת חמש השעות שמשודרת אחריה זה בסדר?
שיורידו אותה. שישימו במקומה תכנית של בני טייטלבאום.
ועוד, ועוד, ועוד. נחסוך מכם.
מה הצרה? אותו רב מנחם רהט הנחמד הוא סגן העורך של העיתון הנפוץ!
איפה העורך הראשי, אותו אדם מתון שצריך להחליט מה עושים ואיך? איפה שאול יהלום?
כותב את מדור ביקורת המסעדות. זה בדיוק מה שהוא עושה, בכל העיתון.
איך הוא ישמור על מנחם רהט? הוא עסוק בלכתוב איך הוא הלך למסעדת השמיר עם נאווה רעייתו, ואכל שם שקדי עגל מלוחים מדי, ולכן הוא לא ממליץ עליהם.

@Simcha

משתמש מקצוען
בלא להכנס לתוכן הביקורת ולפרשנות שלך לדברים כאלו ואחרים,
רק אעיר ואומר שבביקורת שלך פעלת ממש כפי שפועל נשוא הביקורת שלך.
השלכת מאדם יחיד שכותב בעלון (נפוץ כי הוא חינמי ומחולק בבתי הכנסת..) והסקת מסקנות כלפי ציבור שלם.
ולמיטב הבנתי את זה בדיוק באת לבקר, שאדם "מלהג" את ליהוגיו על חברה שלמה וזאת בהסתמך על חשיפה מינורית ומוטה.

הערת שוליים, פרסום תמונתו של אדם תוך ציון רמת חרדיותו על פי המדרג האישי שלך, לדעתי לא כל כך ראויה.

הפצחן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
בלא להכנס לתוכן הביקורת ולפרשנות שלך לדברים כאלו ואחרים,
רק אעיר ואומר שבביקורת שלך פעלת ממש כפי שפועל נשוא הביקורת שלך.
השלכת מאדם יחיד שכותב בעלון (נפוץ כי הוא חינמי ומחולק בבתי הכנסת..) והסקת מסקנות כלפי ציבור שלם.
ולמיטב הבנתי את זה בדיוק באת לבקר, שאדם "מלהג" את ליהוגיו על חברה שלמה וזאת בהסתמך על חשיפה מינורית ומוטה.

הערת שוליים, פרסום תמונתו של אדם תוך ציון רמת חרדיותו על פי המדרג האישי שלך, לדעתי לא כל כך ראויה.
תודה על הביקורת, מעריך מאוד.
כתבתי אחד מאותם אנשים. עוד רבים כמוהו, פועלים באותו עיתון ובמקומות אחרים.
ולא. לא הסקתי מסקנות כלפי ציבור שלם. הסברתי למה אותם אנשים מסתכלים עלינו בצורה שגויה: זה מה שכותבים להם בעיתונים.
התמונה היא תמונה שהוא בעצמו מפרסם ברשת חברתית מסוימת. לא הסקתי מסקנות על רמת חרדיותו, באתי להדגיש את הגיחוך שמיסטר מנחם רהט טוען שיש שלוש שעות חרדיות בפריים טיים, כי אבא של דב אייכלר הוא חרדי.
והכל סאטירה. סאטירה שנכתבה בכאב אמנם, אבל סאטירה.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
המאמר סובל מחזרתיות קשה, כפל מילים, ומערבוב חמור בין העובדות לפרשנות.
הנקודה לא ממש ברורה.
התחלת עם ביקורת קשה על כל המגזר הדתי לאומי בטענה שהם עיקמו את האף כלפיך, המשכת עם טיעונים לא מבוססים שכל עיקום האף נובע אך ורק מעלון בית כנסת כלשהו, כביכול הם ציבור שבוי שקורא אך ורק את עיתוני בית הכנסת, ולא חשוף לרדיו, T.V. , אינטרנט ועוד.
המשכת עם זה שהתאמצת קשות למצוא פייקים, שזה סותר את טענתך העיקרית על כך שמדי שבוע הם ממציאים פייק.
הציבור החרדי נפתח למציאות. יותר ויותר מחובשי ספסלי בית המדרש יוצאים לעבוד לפרנסתם. יותר ויותר נעזרים בטכנולוגיה הסּופר-מודרנית לעבודה ולאיסוף מידע חיוני.
מה לא נכון בזה?
ומילה אחרונה לגבי החרדים: סקר אקראי שערך הרדיו החרדי קול חי, העלה שנתניהו זוכה ל-38 אחוזי תמיכה, ואחריו סער עם %18 ובנט עם %13 . הסקר אינו מדעי, והחרדים ממילא מצביעים למפלגות המגזר, אבל יש בו כיוונים: יהודֵ י 'פך השמן הטהור', מעדיפים אתאיסט זולל נבילות וטריפות ומחלל שבת, על פני שני האחרים, שכל אחד מהם שומר שבת, אוכל כשר ומניח תפילין מידי בוקר . אולי זוהי דרכם של החרדים לבטא את יחסם האמיתי למדינת 'לא ראשית צמיחת גאולתנו'.
מה לא נכון בזה?
השבוע חשף רהט מידע מרטיט. תחנת הרדיו החרדית – דתית כאן מורשת, העזה ברוב חוצפתה לתת לחרדים שלוש שעות שידור בפריים טיים! קרי; שמונה בבוקר עד אחת עשרה בצהריים. על מה ולמה הרעש הגדול? תכניתו של השדר הסרוג בני טייטלבאום יורדת משידור ובמקומה עולה תכנית עם דוב אייכלר, בנו של ח"כ (החרדי!) ישראל אייכלר.
מה לא נכון בזה?
מה הצרה? אותו רב מנחם רהט הנחמד הוא סגן העורך של העיתון הנפוץ!
איפה העורך הראשי, אותו אדם מתון שצריך להחליט מה עושים ואיך? איפה שאול יהלום?
כותב את מדור ביקורת המסעדות. זה בדיוק מה שהוא עושה, בכל העיתון.
איך הוא ישמור על מנחם רהט? הוא עסוק בלכתוב איך הוא הלך למסעדת השמיר עם נאווה רעייתו, ואכל שם שקדי עגל מלוחים מדי, ולכן הוא לא ממליץ עליהם.
שנתחיל לדבר על הבלאגן שמתרחש בעיתונים החרדיים?
לא הבנתי על איזה חרדי מדובר.

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
אכילת ראש.
הפצחן טוען לכתבות מבוססות שנאה וחיפוש כתמים בציבור החרדי,
וכן 'מציאת' שינויי עומק בכל סובארו אברכים שהומר לסובארו סתם.
מוכר ומגוחך.
באותה מידה העתונות החרדית מאכילה אותנו בובקעס על ימין ועל שמאל.
מי שמאמין - מגיע לו.
ירא שמים ולכל הפחות מי שקצת בר דעת - לא מאמין לעיתונים. בטח לא מפלגתיים/מגזריים/בעלי אג'נדה.

אי פה אי שם

משתמש מקצוען
אורח לרגע מקבל כל פגע. מאמר כאוב.
מעדיף עדיין לתת תמיכה בנתניהו שאינו מנסה גם בכאילו להיראות אדם דתי. מאשר אחרים שפושטים את טלפיהם לאמר כשר אני.

סיפור8

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בעז"ה

אדם מעמיק מחשבה שכמוני יתהה מיד למה נשלחים אליו אפים בתנוחה הידועה, ויפתח בחקירה מעמיקה.
מה שהכי מדהים הוא כמה אנחנו חושבים שמסתכלים עלינו בעקימת אף כשאנחנו במקום זר.
פעם אחת הייתי בחתונה של ציבור אחר לגמרי והרגשתי איך כל העיניים נועצות בי מבט ומסתכלות עליי עקום... הייתי בצד וחיכיתי לחברה שלי, והרגשתי שאני שונאת את המבטים האלו. ואז קמה אשה אחת, נגשה אליי ושאלה אותי- "את צריכה אולי עזרה, מחפשת מישהו?" ובן רגע התפוגג כל העשן של השנאה העצמית הזו. פתאום קלטתי שהתחושה כאילו כולם מסתכלים עקום נובעת רק ממני, מאיך שאני מניחה שאני נראית בעיניהם ומכל מה שאני "יודעת" על הציבור הזה.
אין לי ספק שאדם דתי לאומי בבית כנסת חרדי גם ירגיש כמו איך שהכותב הרגיש- שמסתכלים עליו בעקימת אף, וגם אדם לא דתי יחוש ככה במקום חרדי או דתי. ככה אנחנו, וכמו שהכותב ציין- הרבה בזכות התקשורת, מכל הזרמים.
המסקנה לפועל- אם רואים מישהו קצת שונה במקום חדש, פשוט לבוא אליו בסבר פנים יפות. אף אחד לא יגיד לא לחיוך ולשלום. והיום במציאות שלנו זה לא רק מצוות אהבת ישראל ולא רק קידוש השם, זה גם פשוט העלמת שמונה מאות קילו סטיגמות ברגע אחד.

anotherית

משתמש סופר מקצוען
שם + תמונה, חסר מידת נעליים ומספר טלפון כדי שיוכלו כולם להתקשר ולמחות.

אז הנה המחאה שלי, אם אפשר בבקשה לסנן את זה.

כדאי מאוד אפילו בטורי דעה לא לרדת לגופו של אדם.

נערך לאחרונה ב:

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
הייתי במקומות מובהקים של הציונות הדתית, ולא ראיתי שום הסתכלות בעין עקומה.
אדרבה, קיבלו אותי בזרועות פתוחות, ואף הדריכו אותי שלא לקחת עלונים מהסוג שלקח פותח האשכול...

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
מעדיף עדיין לתת תמיכה בנתניהו שאינו מנסה גם בכאילו להיראות אדם דתי. מאשר אחרים שפושטים את טלפיהם לאמר כשר אני.
כל יהודי שמקיים מצוות, אוכל כשר ושומר שבת, הוא יהודי יותר טוב מיהודי שלא מקיים שום מצוות.

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
כל יהודי שמקיים מצוות, אוכל כשר ושומר שבת, הוא יהודי יותר טוב מיהודי שלא מקיים שום מצוות.
אמת.
אבל איך זה קשור לשאלה אם מי עדיף להתעסק בפוליטיקה?

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אמת.
אבל איך זה קשור לשאלה אם מי עדיף להתעסק בפוליטיקה?
זה לא קשור.
היה כאן מי שטען שעדיף להתעסק עם נתניהו שהוא חילוני במוצהר, מאשר עם סער או גנץ, שהרבה יותר מסורתיים וקרובים לדת, בגלל שכביכול הם 'פושטים טלפיהם'. על זה עניתי.
בפוליטיקה מתעסקים עם כולם. שווה לסגור עם מי שייתן לך יותר - ומומלץ גם עם מי שלא נוהג להפר הבטחות כשיטת עבודה.

דדד

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
אינני מכירה את העלון המדובר.
כן מכירה את הציונות הדתית כמקום חם, נעים, שמקבל בזרועות פתוחות את השונה. מקום עם הרבה אהבה ליהדות ותורה בתפארתה (בהחלט! וכדאי לפתוח על כך דיון נפרד.)
יש בי הרבה ביקורת על היותם גשר לעולמות אחרים.
עם זאת, לעולם לא הייתי מבטאת אותה בסוג החליפה.
כן בדיון עניני, רציני, על תורתם של דת"ל, על ערכיהם, החיבור למדינה ועד כמה, ועוד.
אני בהחלט מסכימה שהציטוטים שהובאו מהעלון המדובר (אם הובאו בשלמותם) הם מגמתיים ומראים צד אחד של התמונה.
עם זאת, לדבוק בעסקונה המפדלי"ת ולבדוק עד כמה היא ישרה, זה הרבה יותר גרוע מלא ליטול קורה מבין עינינו.
בציבור החרדי יש כל כך הרבה קבוצות ותתי-קבוצות שכל הורתן באינטרס, כך שלדבר על האינטרס ש"נדחף" לדתיים הלאומיים לוקה בחסר עמוק.

לסיכום, כדאי מאד לפתוח דיון פורה ועניני על הנושא, בעיקר לנוכח השינויים המתרחשים לפני הבחירות (התקרבותו של סמוטריץ' לחרדים, התרחקותו של בנט מהדתיים ועוד). בצורה הנ"ל- לא מספיק ממצה. בכלל לא.
ולמה אני סקפטית לגבי הדיון הנ"ל? פשוט משום שהוא לא ישרוד את הלילה. ינעל כמו כל אשכול אחר שמנסה להביא חשיבה ואומץ.

הפצחן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
וואו.
איזה דיון שפתחתם לי פה.
חשוב לי להבהיר כמה דברים.
א. הטור נכתב בנימה סאטירית לגמרי, קטעים רבים שהועברה עליהם כאן ביקורת נכתבו בהומור.
ב. לכתחילה היה הטור אמור לעלות באיש את רעהו. מנהל/ת מחק/ה לי אותו... הסיבה- טורי דעה בפורומים הספרותיים בלבד.
לשלל טענותיכם וביקורותיכם אתייחס בעזרת השם בהמשך היום.
ובבקשה, לא להפוך את האשכול לדיון פוליטי. אפשר לפתוח נספח באא״ר, בששון רב.

נערך לאחרונה ב:

הפצחן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
המאמר סובל מחזרתיות קשה, כפל מילים,
מצטער, חזרתיות וכפל מילים הם אחד המאפיינים החזקים של הכתיבה הסאטירית שלי, מתקשה להיפרד מהם.
ומערבוב חמור בין העובדות לפרשנות.
אבוי! ערבבתי בין עובדות לפרשנות! באמת מקרה חמור. איני יודע אם תהיה לו כפרה, כל שכן כשאני לא מצליח להבין על איזה ערבוב אתה מדבר. אולי אתה היית עושה את זה טוב יותר. כותב כמה הדתיים לאומיים מחבבים את הציבור החרדי, ממש עד כדי מסירות נפש.
המשכת עם טיעונים לא מבוססים שכל עיקום האף נובע אך ורק מעלון בית כנסת כלשהו, כביכול הם ציבור שבוי שקורא אך ורק את עיתוני בית הכנסת, ולא חשוף לרדיו, T.V. , אינטרנט ועוד.
סליחה? מה זה:
קרי; מסך הטלוויזיה פור קיי שרכשו בחנות מכשירי חשמל בכיכר העיר.
המשכת עם זה שהתאמצת קשות למצוא פייקים, שזה סותר את טענתך העיקרית על כך שמדי שבוע הם ממציאים פייק.
לא כתבתי שהתאמצתי למצוא אותם, התאמצתי לדלות אותם. הווה אומר: חיפוש העיתון המתאים, הורדתו כקובץ פי די אף למחשב, העתקת הקטעים הרלוונטיים, הגדלה ועריכה בוורד.
מה לא נכון בזה?
הציבור החרדי לא נפתח ל'מציאות', רובו ממוקם במציאות חשובה שצריך לחיות אותה, בין אם מנחם רהט חושב שהיא מציאות תקנית או לא. הרבה עדיין לא משתמשים בטכנולוגיה הסופר מודרנית, ואלו שיוצאים לעבוד עושים זאת מהכרח או מקושי. הם היו שמחים לשבת וללמוד במקום זאת.
מה לא נכון בזה?
אין קשר בין הסקר- שבו כל אחד בחר באופציה שונה מסיבותיו שלו, למסקנה המעוותת שהגיע אליה אדון רהט.
א. פלג מצומצם מבין החרדים בארץ לא מכיר במדינה.
ב. בחירה במועמד כזה או אחר לא קשורה למדינה או ליחס של החרדים אליה.
מה לא נכון בזה?
מתוך 24 שעות שידור, שלוש שעות ברצף הם חרדיות. מה הבעיה בזה?
לחרדים לא מגיע לקבל תוכן מותאם בתחנה החרדית - דתית?
רק שלא יתחיל לבוא בטענות על 'בזכות התורה' של שטיינמץ שמושמע במקום 'ילד של אבא' של מוקי.
שנתחיל לדבר על הבלאגן שמתרחש בעיתונים החרדיים?
בששון ובשמחה, חבר. המייל שלי בפרופיל.
מצחיק שכל פעם שהולך שאול יהלום למסעדה בשרית הוא מזמין שקדי עגל, וכל פעם מציין ברוב חשיבות שהם היו מלוחים מדי.
לא הבנתי על איזה חרדי מדובר.
לשון המעטה.
רהט טוען שיש שלוש שעות חרדיות בפריים טיים, כי אבא של דב אייכלר הוא חרדי.
מה הקשר? ואם דב אייכלר היה חוזר בשאלה?
רואים פה מסקנה מעוותת בשביל אייטם.

חייב לציין שלמרות כל הציניות שנושבת מהתגובה, מגיעה לך תודה רבה.
הביקורות שלך שוות זהב.

הפצחן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
אכילת ראש.
הפצחן טוען לכתבות מבוססות שנאה וחיפוש כתמים בציבור החרדי,
וכן 'מציאת' שינויי עומק בכל סובארו אברכים שהומר לסובארו סתם.
מוכר ומגוחך.
באותה מידה העתונות החרדית מאכילה אותנו בובקעס על ימין ועל שמאל.
מי שמאמין - מגיע לו.
ירא שמים ולכל הפחות מי שקצת בר דעת - לא מאמין לעיתונים. בטח לא מפלגתיים/מגזריים/בעלי אג'נדה.
צודק לגמרי.
זהו הגורם המרכזי לפילוג בעם שלנו. אם הציבור היה מפסיק להכיר את המגזר השני מהעיתונים, הכל היה טוב יותר.
אורח לרגע מקבל כל פגע. מאמר כאוב.

ייש"כ.
אבל צריך לזכור שאם כל הכבוד להשתדלותו של נתניהו בתחומים מסוימים, הוא יותר פוליטיקאי משופשף ממענטש, והכל אצלו מונע מאינטרסים.
מעדיף להאמין לאדם דתי באמת, גם אם הוא מונע מאינטרסים.
שם + תמונה, חסר מידת נעליים ומספר טלפון כדי שיוכלו כולם להתקשר ולמחות.

אז הנה המחאה שלי, אם אפשר בבקשה לסנן את זה.

כדאי מאוד אפילו בטורי דעה לא לרדת לגופו של אדם.
נכון. דברי אמת.
הטעות שלי היא.
בעז"ה

פעם אחת הייתי בחתונה של ציבור אחר לגמרי והרגשתי איך כל העיניים נועצות בי מבט ומסתכלות עליי עקום... הייתי בצד וחיכיתי לחברה שלי, והרגשתי שאני שונאת את המבטים האלו. ואז קמה אשה אחת, נגשה אליי ושאלה אותי- "את צריכה אולי עזרה, מחפשת מישהו?" ובן רגע התפוגג כל העשן של השנאה העצמית הזו. פתאום קלטתי שהתחושה כאילו כולם מסתכלים עקום נובעת רק ממני, מאיך שאני מניחה שאני נראית בעיניהם ומכל מה שאני "יודעת" על הציבור הזה.
אין לי ספק שאדם דתי לאומי בבית כנסת חרדי גם ירגיש כמו איך שהכותב הרגיש- שמסתכלים עליו בעקימת אף, וגם אדם לא דתי יחוש ככה במקום חרדי או דתי. ככה אנחנו, וכמו שהכותב ציין- הרבה בזכות התקשורת, מכל הזרמים.
המסקנה לפועל- אם רואים מישהו קצת שונה במקום חדש, פשוט לבוא אליו בסבר פנים יפות. אף אחד לא יגיד לא לחיוך ולשלום. והיום במציאות שלנו זה לא רק מצוות אהבת ישראל ולא רק קידוש השם, זה גם פשוט העלמת שמונה מאות קילו סטיגמות ברגע אחד.
נכון.
אציין שבניגוד למה שחשבו רבים מהמגיבים כאן, אין אני בא להשליך או להסיק מסקנות על מגזר כלשהו.
בסופו של דבר חצי מהמשפחה המורחבת שלי היא כזו.
הייתי במקומות מובהקים של הציונות הדתית, ולא ראיתי שום הסתכלות בעין עקומה.
אדרבה, קיבלתי אותי בזרועות פתוחות, ואף הדריכו אותי שלא לקחת עלונים מהסוג שלקח פותח האשכול...
יתכן, אין ספק שיש שם אנשים חכמים שיודעים מה שקר ומה אמת.
אבל הנקודה היא לא להימנע מלקרוא את העיתון הזה, הנקודה היא שצריך למנוע את המשך הפצת דברי השטנה שמופצים שם חדשים לבקרים.
נכון.
רק אעיר שנתניהו אמנם אינו טלית שכולה תכלת, אבל לפסוק שהוא לא מקיים שום מצווה ---
אינני מכירה את העלון המדובר.
כן מכירה את הציונות הדתית כמקום חם, נעים, שמקבל בזרועות פתוחות את השונה. מקום עם הרבה אהבה ליהדות ותורה בתפארתה (בהחלט! וכדאי לפתוח על כך דיון נפרד.)
יש בי הרבה ביקורת על היותם גשר לעולמות אחרים.
עם זאת, לעולם לא הייתי מבטאת אותה בסוג החליפה.
כן בדיון עניני, רציני, על תורתם של דת"ל, על ערכיהם, החיבור למדינה ועד כמה, ועוד.
אני בהחלט מסכימה שהציטוטים שהובאו מהעלון המדובר (אם הובאו בשלמותם) הם מגמתיים ומראים צד אחד של התמונה.
עם זאת, לדבוק בעסקונה המפדלי"ת ולבדוק עד כמה היא ישרה, זה הרבה יותר גרוע מלא ליטול קורה מבין עינינו.
בציבור החרדי יש כל כך הרבה קבוצות ותתי-קבוצות שכל הורתן באינטרס, כך שלדבר על האינטרס ש"נדחף" לדתיים הלאומיים לוקה בחסר עמוק.

לסיכום, כדאי מאד לפתוח דיון פורה ועניני על הנושא, בעיקר לנוכח השינויים המתרחשים לפני הבחירות (התקרבותו של סמוטריץ' לחרדים, התרחקותו של בנט מהדתיים ועוד). בצורה הנ"ל- לא מספיק ממצה. בכלל לא.
ולמה אני סקפטית לגבי הדיון הנ"ל? פשוט משום שהוא לא ישרוד את הלילה. ינעל כמו כל אשכול אחר שמנסה להביא חשיבה ואומץ.
אין ספק, הדברים נכונים.
אבהיר שהקטע על סוג החליפה נכתב לגמרי בהומור, בלי שום השוואה או קביעה נסתרת.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
הציבור החרדי לא נפתח ל'מציאות', רובו ממוקם במציאות חשובה שצריך לחיות אותה, בין אם מנחם רהט חושב שהיא מציאות תקנית או לא. הרבה עדיין לא משתמשים בטכנולוגיה הסופר מודרנית, ואלו שיוצאים לעבוד עושים זאת מהכרח או מקושי. הם היו שמחים לשבת וללמוד במקום זאת.
אבוי! ערבבתי בין עובדות לפרשנות! באמת מקרה חמור. איני יודע אם תהיה לו כפרה, כל שכן כשאני לא מצליח להבין על איזה ערבוב אתה מדבר.
על זה בדיוק דיברתי, על ערבוב בין עובדות לפרשנות.
הכותרת של האשכול היא 'פייק ניוז', כשבעצם האשכול עצמו הוא פייק-ניוז. 'פייק ניוז' פירושו חדשות שקריות. חדשות שעובדתית אינן נכונות. כל זמן שהן נכונות עובדתית, אי אפשר להחליט שבגלל שהפרשנות שלך לעובדות היא שונה, הפרשנות של האחר היא שקרית. זכותך לפרש את העובדות בצורה שונה, בדיוק כמו שזכותו לפרש אותן בצורה מסויימת.
כשאתה מגיע לבית כנסת ד"לי, ונוטל עלון דל"י, אין לך שום זכות לדרוש שהכותב יחשוב כמוך, אברך חרדי מן השורה.
כמו שלא תבקש מהעורך ב'המודיע' לכתוב דעות של כותב ב'הארץ'.
אתה יכול לדרוש רק כתיבת עובדות כהווייתן, בלי סילוף ובלי שקרים.
במה שהבאת אין שום טעות עובדתית. העובדות הן שעוד ועוד אברכים יוצאים לעבוד, ועוד ועוד חרדים משתמשים באינטרנט.
אין קשר בין הסקר- שבו כל אחד בחר באופציה שונה מסיבותיו שלו, למסקנה המעוותת שהגיע אליה אדון רהט.
א. פלג מצומצם מבין החרדים בארץ לא מכיר במדינה.
ב. בחירה במועמד כזה או אחר לא קשורה למדינה או ליחס של החרדים אליה.
כל החרדים סבורים שמדינת ישראל אינה 'צמיחת ראשית גאולתנו'.
העובדות הן נכונות. זכותו של הכותב לעשות מהן מטעמים כרצונו, ואין לך שום זכות לדרוש שיחשוב כמוך.
מתוך 24 שעות שידור, שלוש שעות ברצף הם חרדיות. מה הבעיה בזה?
לחרדים לא מגיע לקבל תוכן מותאם בתחנה החרדית - דתית?
רק שלא יתחיל לבוא בטענות על 'בזכות התורה' של שטיינמץ שמושמע במקום 'ילד של אבא' של מוקי.
אם העובדות הן נכונות - זכותו להעיר על הפיחות הזוחל של שעות השידור הסרוגות לטובת אלו החרדיות. זה שמבחינתך אין בזה בעיה - זכותך לחשוב כך.
מצחיק שכל פעם שהולך שאול יהלום למסעדה בשרית הוא מזמין שקדי עגל, וכל פעם מציין ברוב חשיבות שהם היו מלוחים מדי.
מצחיק אותי שמישהו קורא את מדור ביקורת המסעדות, ואחר כך הוא עוד צוחק על אחרים.
רהט טוען שיש שלוש שעות חרדיות בפריים טיים, כי אבא של דב אייכלר הוא חרדי.
מה הקשר? ואם דב אייכלר היה חוזר בשאלה?
רואים פה מסקנה מעוותת בשביל אייטם.
רהט לא טוען כך. הוא מציין שאייכלר הוא חרדי, בנה של אישיות חרדית מפורסמת. חוזרים בשאלה הם נדירים, ואם הוא היה אכן חוזר בשאלה ולא חרדי - זה היה פייק ניוז. כרגע הוא חרדי בכל רמ"ח ושס"ה, גם אם לא בדיוק דומה לאבא. אין כאן שום מסקנה מעוותת.
חייב לציין שלמרות כל הציניות שנושבת מהתגובה
וזה בגלל שהפוסט המקורי היה נקי מציניות.
אבל הנקודה היא לא להימנע מלקרוא את העיתון הזה, הנקודה היא שצריך למנוע את המשך הפצת דברי השטנה שמופצים שם חדשים לבקרים.
ומה דעתך לגבי מניעת המשך הפצת דברי השטנה שמובאים בעיתונים החרדיים כלפי החילונים והד"לים?
ברוך ד' אנחנו חיים במדינה שיש בה את הזכות לחופש הביטוי.

הנף מקלדת

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
@הפצחן היקר!

הערות על הסגנון ולא כ"כ על התוכן.

ביודעי ומכירי את העלון הלז ואת דרכו כסל למו של הפובלציסט המדובר.
(בעברית מדוברת: החרדים בהחלט משחררים לו את הסעיף)
צודק כותב המאמר ביקורתו המוצדקת על האיש ועל סגנונו המשתלח לעיתים.

רק מה, בדוגמאות לא מספיק מודגשת שנאת החרדים, ניתן היה להשוות לסגנון כתיבה על מגזרים אחרים שבהם הוא נחרץ פחות ומכיל יותר, ואז המסר היה ברור.

הערה נוספת, לא חכם (לטעמי) להסתר מאחורי המילים "זה רק סאטירה" כי גם לסאטירה יש כללים.
(ולא כמו אותם שוכני ביבים, שבשם ההומור מחרפים ומגדפים כל מה שקדוש ויקר. וד"ל)

סאטירה שמופנת בצורה מפורשת ופוגענית, מעוררת אי נוחות וקשה לקורא להתחבר, יותר נכון לעמעם את הכוונה או להמשיל אותה.
זה דוגמא לכהות שיוצרת השחזה.

ומצטרף כל הנ"ל שאין לשפוט מגזר שלם ולייחס לו עקמומית אף, רק בגלל שעורך של עלון שבת אוכל שקדי עגל.

וי שלוק

מהמשתמשים המובילים!
מוזיקה ונגינה
רק מאך א'טובה תבדיל בין חיים לחיים.
בין המתנחלים וחרד"ל לדתי -לאומי המרכזני'ק שברובו הינו כצפוניים המאונפפים, הי"ד.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלז

א עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ גַּם בָּכִינוּ בְּזָכְרֵנוּ אֶת צִיּוֹן:ב עַל עֲרָבִים בְּתוֹכָהּ תָּלִינוּ כִּנֹּרוֹתֵינוּ:ג כִּי שָׁם שְׁאֵלוּנוּ שׁוֹבֵינוּ דִּבְרֵי שִׁיר וְתוֹלָלֵינוּ שִׂמְחָה שִׁירוּ לָנוּ מִשִּׁיר צִיּוֹן:ד אֵיךְ נָשִׁיר אֶת שִׁיר יְהוָה עַל אַדְמַת נֵכָר:ה אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי:ו תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי:ז זְכֹר יְהוָה לִבְנֵי אֱדוֹם אֵת יוֹם יְרוּשָׁלִָם הָאֹמְרִים עָרוּ עָרוּ עַד הַיְסוֹד בָּהּ:ח בַּת בָּבֶל הַשְּׁדוּדָה אַשְׁרֵי שֶׁיְשַׁלֶּם לָךְ אֶת גְּמוּלֵךְ שֶׁגָּמַלְתְּ לָנוּ:ט אַשְׁרֵי שֶׁיֹּאחֵז וְנִפֵּץ אֶת עֹלָלַיִךְ אֶל הַסָּלַע:
נקרא  11  פעמים

לוח מודעות

למעלה