שיתוף - לביקורת זה לא משחק (סיפור)

איש חדש

מהמשתמשים המובילים!
צילום מקצועי
נהיגה בלילה היא אחת מזמני ההרפיה הטובים ביותר. החושך, השקט והרעש המונוטוני של חיכוך הצמיגים בכביש, ובעיקר התנועה הדלילה, כך מתאפשר לנסוע ברוגע, לתת למכוניות לעקוף ולמחשבות להשתלט על הנתיב.

יש עוד דבר בנהיגה בלילה, השוטרים. ביום, כשנחל המכוניות זורם, הסיכוי שיעצרו דווקא אותך אפסי. אבל בלילה, כשאני שועט את הירידה של מבוא חורון ומזהה שוטר עומד בתחתית הירידה, מכוון לייזר לרכב היחידי על הכביש.
אני לא בטוח שבדקו פעם תוך כמה זמן טויוטה מאטה מ120 ל60 קמ"ש. אבל אני אספר לכם שזה קצת יותר מחצי שניה. לאחר רגע נוסף השוטר לימד אותי שלהאט מ60 ל0 לוקח פחות מחצי שניה.

השוטר מתקרב אל הרכב, מיד ראיתי שהוא חובש כיפה, אבל במצבים כאלה אי אפשר לדעת אם זה יעזור או יזיק. מלמלתי פרקי תהלים, למרות שידעתי שיש לי אוברדראפט שם למעלה.
התווכחתי, לא ממש עזר, ניסיתי לפנות ללבו, אבל רק קיבלתי שיחת מוסר שאני צריך להיות דוגמא, ולשמור יותר על החיים, ונשמרתם, לא.

הוא בוחן את הרישיון, מנסה להבין האם פג תוקף הביטוח, משהו לא מסתדר לו עם התאריכים, יותר מידי זמן הוא עסוק בחשבונות. אני מעיף מבט על התג מנסה לקרוא את שמו, אלברט, אלברט איינשטיין... ניסיתי לעצור את החיוך, נזכרתי במה שאיינשטיין אמר "שני דברים הם אינסופיים היקום והטיפשות, ואני לא בטוח לגבי הראשון", חשבתי, שיש סיכוי שהשוטר הזה, הוא ההוכחה של איינשטיין לחלק השני.

הוא מוציא את פנקס הדוחות, אני מבין שכלתה אלי הרעה ושואל את השוטר ספק בלעג ספק ברצינות, איינשטיין? באמת? הוא מתבונן בי ושואל אתה באמת רוצה לדעת, כי זה ארוך.
אני מקווה שאולי כך הוא ישכח מהדו"ח ועונה באמת רוצה לשמוע.

השוטר מדליק סיגריה ומספר. האמת קראו לי אלברט כהן, כשסיימתי את השרות הצבאי שלי חיפשתי עבודה, הייתי בלי בגרות, עם ניסיון של טבח צבאי, מצב שלא מקדם אותך כלום באזרחות, אפילו לא במטבחים. מצאתי עבודה בקפיטריית "איינשטיין" באוניברסיטה העברית בהר הצופים.

איינשטיין הוריש הרבה לאנושות, אבל לאוניברסיטה העברית הוא נתן הרבה כסף, אמנם לא במזומן אלא את זכויות היוצרים של כתביו, שמו, וכדו’. ככה זכיין בית הקפה משלם גם על המקום וגם על המותג.

מה אני אגיד לך קשה לעבוד במקום כמו אוניברסיטה, וקשה יותר לייצג את איינשטיין, אתה מכין כוס קפה לסטודנט, הוא שואל אותך האם היחס בין הקפה לסוכר תואם לתורת היחסות, או שהוא מבקש מכסה לקפה, למען שימור האנרגיה, יענו רוצה שהקפה יישאר חם.

אבל מה, תוך שנה נהפכתי למומחה לאיינשטיין ואמירותיו, כי בית הקפה היה מדפיס על הכוסות, מפיות, שקיות, ציטוטים של איינשטיין. פעם הדפיסו על כוסות התה את "פרדוקס עלי התה" עם איזה שלושים מילה, ישבו לי שם סטודנטים וערבבו את התה, לראות שכל העלים מתרכזים באמצע הכוס, אמרתי להם מה עם שימור האנרגיה?! אתם מקררים את התה.

יום אחד ישבתי עשיתי שש בש, אתה יודע לפעמים יש זמן, עובר איזה סטודנט צועק לי איינשטיין אמר "אלוקים לא משחק בקוביות" התעצבנתי אמרתי לו למה, מאיפה איינשטיין יודע? הוא היה שם?
הוא אומר לי לא הבנת, הפוך, איינשטיין התכוון שבטבע לא קוראים דברים אקראיים, יענו הכל מכוון מלמעלה, האמת קניתי.

ב31 ביולי 2002, תאמין לי אני זוכר את זה כמו היום, שעת צהרים, אמצע המשמרת, שיא העומס, אני מכין קפה, עומד עם הפנים לקיר, פתאום פיצוץ מטורף, אני נהדף אל הקיר, עפים ונופלים עלי דברים, לא שומע כלום, כאבים בכל מקום, דם על הפנים והידיים, אבל מה שחשוב, חי.
אני מסתכל מסביב תאמין לי לא יכול לספר לך מה ראיתי שם, גיהינום. אני מתבונן בהרוגים והפצועים ששוכבים על הרצפה בין הכסאות ההפוכים וכוסות הקפה השפוכות, אני מושיט את היד לקחת איזה כוס, מנסה לקרוא את המשפט המודפס עליה, חלק מהמשפט מכוסה בדם, אני קורא "אלוקים לא משחק", התעלפתי.

התעוררתי בביה"ח, הגיעו לראיין אותי מהתקשורת, שאלו אתה חוזר לעבודה ב"איינשטיין"? עניתי אני לשחק סיימתי, עכשיו אני מתקרב לאלוקים. אמרה לי המראיינת אתה יודע שלא ברור שאיינשטיין האמין באלוקים, אמרתי לה כנראה שאני יותר גאון מאיינשטיין. אתה מבין, בסה"כ לקחתי לאיינשטיין את השם, הוא גנב ממני את הגאונות .

נסעתי משם ללא דו"ח כמובן, אבל עם הרבה מחשבות, חשבתי, אם הוא לקח רק את השם, אולי הגאונות נשארה פנויה...

מעונין מאוד בביקורת.

קוביד

משתמש מקצוען
עריכה תורנית

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
כל כך נהנתי מהשימושים בביטוייו של איינשטיין!
הקישורים בין תורת היחסות הפרטית, הכללית וחוקי הפיזיקה - נהדרים. וכשזה משתלב עם ציניות עסיסית - תענוג לקרוא.

מבחינת הכתיבה יש עוד קצת מה להדק, כמו שכבר הרחיבו אחרים.
התעוררתי בביה"ח, הגיעו לראיין אותי מהתקשורת, שאלו אתה חוזר לעבודה ב"איינשטיין"? עניתי אני לשחק סיימתי, עכשיו אני מתקרב לאלוקים. אמרה לי המראיינת אתה יודע שלא ברור שאיינשטיין האמין באלוקים, אמרתי לה כנראה שאני יותר גאון מאיינשטיין. אתה מבין, בסה"כ לקחתי לאיינשטיין את השם, הוא גנב ממני את הגאונות .
זו למשל פסקה שדוחסת סיפור מאוד משמעותי במילים ספורות, אחרי הפירוט שבא בחלקים הקודמים, זה דורש קצת מאמץ, להתרכז בכל מילה ולהבין את ההקשרים בין חלקי המשפט.
אמרתי לה כנראה שאני יותר גאון מאיינשטיין. אתה מבין, בסה"כ לקחתי לאיינשטיין את השם, הוא גנב ממני את הגאונות .
שורה מבריקה.

נועה לבין (Tamar)

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
סיפור מהמם. אהבתי את הכניסה לאווירה בתחילת הסיפור. בנוגע לדמויות והעלילה, גם בעיניי לא מאוד אמין. בהתחלה השוטר נראה היה קשוח ועייף (מתעמק במסמכים בתקווה לתת סוף-סוף דו"ח לאזרח), ובהמשך, כשהוא מספר את הסיפור השפה שלו מאוד פשוטה. (פשוט לא מסתדר לי ש'פרנק' כמוהו ייראה קשוח, בטח לא כשהוא עם כיפה על הראש. יותר עובד קיטרינג שיתרום שנדליר לבית הכנסת...)
הקטע שבו הוא התחיל לספר, לא רואה בזה בעיה מבחינה הגיונית. יש לא טראומה בראש ואיש מהאזרחים -כנראה - לא התעניין בסיפור, אז סבבה. אבל לא חושבת שהוא יוותר על הדו"ח, בטח לא כשנוכחנו בלהיטות שלו לאחד כזה בהתחלה.

הכל באהבה, ובאמת שאתה טוב. אולי אתה 'איש חדש' אבל בו זמנית 'משתמש סופר מקצוען';)
מחכה לעוד קטעים כאלו!

איש חדש

מהמשתמשים המובילים!
צילום מקצועי
מיותר לטעמי (!), אחרי הקאצ' הראשון.

(סתם מעניין, מה הסיכוי, סטטיסטית, ששוטר ישפוך את סיפור חייו בפני אזרח מזדמן?)

מבחינת הכתיבה יש עוד קצת מה להדק, כמו שכבר הרחיבו אחרים.

גם בעיניי לא מאוד אמין.

ממש תודה על הביקורת, והפירגונים.

בסופו של דבר, הסיפור זה בעיקר החלק השני. מה לעשות שקשה לפגוש את איינשטיין בימינו, לכן הגיח השוטר.
דרך אגב, באמת התרחש פיגוע באותו יום, בהר הצופים, נרצחו תשעה אנשים. רק לקפיטריה, קראו "פרנק סינטרה".

לאלה

משתמש על
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
למרות שידעתי שיש לי אוברדראפט שם למעלה.
זה טוב. אחד מכמה משפטים ראויים לציטוט, פשוט הוא היה הראשון.

הציטוטים של איינשטיין יפים מאוד ומוסיפים המון.
בכללי זה אחד הסיפורים הטובים שקראתי, בזמן האחרון בכל אופן.

קצת הרגיש לי תלוש ששוטר מספר ככה את קורותיו, זה קצת הניח את דעתי:
מה לעשות שקשה לפגוש את איינשטיין בימינו, לכן הגיח השוטר.

זו למשל פסקה שדוחסת סיפור מאוד משמעותי במילים ספורות, אחרי הפירוט שבא בחלקים הקודמים, זה דורש קצת מאמץ, להתרכז בכל מילה ולהבין את ההקשרים בין חלקי המשפט.
דווקא אהבתי את התמצות. לדעתי עדיף לכתוב את השלב הזה בקיצור ולא למרוח.

נסעתי משם ללא דו"ח כמובן,
את זה לא הייתי כותבת. המשך המשפט גאוני מספיק לסיום סיפור.
בכללי, אני נגד להאכיל את הקורא במידע, הוא יכול להבין לבד דברים, סמוך על האנטלגנציה של הקורא.

Talya kadosh

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
נהנתי מאוד.
בעיקר מהשילובים של הציטוטים.
אני אחת שמאוד אוהבת את התחום, יכולה לגמרי לערבב תה חסר מזל עד שאשכח מחוק שימור אנרגיה :)
תודה.

איש חדש

מהמשתמשים המובילים!
צילום מקצועי
בכללי, אני נגד להאכיל את הקורא במידע, הוא יכול להבין לבד דברים, סמוך על האנטלגנציה של הקורא.
מסכים. השאלה מהו הגבול, שבו הסיפור יהפך לכתב חידה.
תודה על המשוב, לסיפור.
אני אחת שמאוד אוהבת את התחום, יכולה לגמרי לערבב תה חסר מזל עד שאשכח מחוק שימור אנרגיה :)
זה בהחלט הזדמנות, לבחון את "פרדוקס עלי התה".

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיג

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ עַבְדֵי יי הַלְלוּ אֶת שֵׁם יי:ב יְהִי שֵׁם יי מְבֹרָךְ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:ג מִמִּזְרַח שֶׁמֶשׁ עַד מְבוֹאוֹ מְהֻלָּל שֵׁם יי:ד רָם עַל כָּל גּוֹיִם יי עַל הַשָּׁמַיִם כְּבוֹדוֹ:ה מִי כַּיהוָה אֱלֹהֵינוּ הַמַּגְבִּיהִי לָשָׁבֶת:ו הַמַּשְׁפִּילִי לִרְאוֹת בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ:ז מְקִימִי מֵעָפָר דָּל מֵאַשְׁפֹּת יָרִים אֶבְיוֹן:ח לְהוֹשִׁיבִי עִם נְדִיבִים עִם נְדִיבֵי עַמּוֹ:ט מוֹשִׁיבִי עֲקֶרֶת הַבַּיִת אֵם הַבָּנִים שְׂמֵחָה הַלְלוּיָהּ:
נקרא  9  פעמים

לוח מודעות

למעלה