ויקיסוגיה

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
בעזהי"ת

יפה מאד!! חילך לאורייתא!

אם כי ממש ממש מטריד אותי שלא רואים בדף מי כתב את הסוגיה, משום מה זה ממש חשוב לי כשאני קורא סוגיות... אני יודע שיש לשונית שרואים מי כתב, אבל זה לא אותו דבר.

בין השיטין

משתמש חדש
נכתב ע"י חגי פאהן;n4977479:
בעזהי"ת

יפה מאד!! חילך לאורייתא!

אם כי ממש ממש מטריד אותי שלא רואים בדף מי כתב את הסוגיה, משום מה זה ממש חשוב לי כשאני קורא סוגיות... אני יודע שיש לשונית שרואים מי כתב, אבל זה לא אותו דבר.

אבל זה כל הרעיון, שיש פה יצירה משותפת.
גם אם כתבת סוגיה, מן הסתם לא מיצית הכל, ויש עוד פוסקים שלא הבאת (כי מי יכול לראות הכל...).
יבואו ת"ח אחרים, ויוסיפו עוד כהנה וכהנה, עד שתתקבל סוגיה שלמה (עד כמה שאפשר, כי רחבה מארץ מידה...).
אמנם בד"כ יש מישהו אחד שכתב את העיקר, ובנה את השלד של הסוגיה. לצורך זה אפשר לעשות מה שעושים ב'ויקיפדיה' - לכתוב ב'דף המשתמש' שלך איזה סוגיות כתבת, ולאיזה סוגיות היית שותף במידה כזו או אחרת. וכן עוד פרטים עליך ככל שתרצה...

דבר נוסף - ב'דף שיחה' של כל סוגיה, שם יש מקום לשאת ולתת על הסוגיה, וגם להציע חידושים, שם נהוג לחתום (~~~~) אחרי כל פיסקה שכתבת. אולי גם זה יספק אותך קצת?

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
נכתב ע"י בין השיטין;n4978264:
אבל זה כל הרעיון, שיש פה יצירה משותפת.
גם אם כתבת סוגיה, מן הסתם לא מיצית הכל, ויש עוד פוסקים שלא הבאת (כי מי יכול לראות הכל...).
יבואו ת"ח אחרים, ויוסיפו עוד כהנה וכהנה, עד שתתקבל סוגיה שלמה (עד כמה שאפשר, כי רחבה מארץ מידה...).
אמנם בד"כ יש מישהו אחד שכתב את העיקר, ובנה את השלד של הסוגיה. לצורך זה אפשר לעשות מה שעושים ב'ויקיפדיה' - לכתוב ב'דף המשתמש' שלך איזה סוגיות כתבת, ולאיזה סוגיות היית שותף במידה כזו או אחרת. וכן עוד פרטים עליך ככל שתרצה...

דבר נוסף - ב'דף שיחה' של כל סוגיה, שם יש מקום לשאת ולתת על הסוגיה, וגם להציע חידושים, שם נהוג לחתום (~~~~) אחרי כל פיסקה שכתבת. אולי גם זה יספק אותך קצת?

צודק, לא חשבתי על עניין השיתוף.

גדי ישראלי

משתמש מקצוען
שתי הערות:
א. מפריע לי ה"ויקי" בשם האתר.
ב. הייתי ממליץ מאד לעשות מפתח נושאים של יסודות העניינים בש"ס בקצרה עם מראי מקומות ולא חבורות נקודתיות וארוכות. מקווה שהובנתי, אולי אעלה לכאן דוגמא בשביל שתבין. הצורך לחיבור כזה הוא גדול מאד, ועד היום אין משהו בסדר גודל מקיף כזה (או שאני לא מכיר).

בין השיטין

משתמש חדש
א. אתה צודק מאוד. זו היתה התלבטות מאוד קשה כשפתחנו את המיזם, כי רצינו שם יותר תורני. אבל כלל ראשון בבחירת שמות וסלוגנים הוא שיהיה קצר וקולע למטרה, שיבינו מתוך השם מה האתר שלך, ולכן בחרנו ויקיסוגיה (הרב מאזוז גם מצא לזה גימטריה נחמדה, כמובא בהסכמות...) כל שם אחר לא היה מסביר כראוי את מהות הפרוייקט. אמנם אנחנו בהחלט לא שוללים בהמשך לשנות את השם למשהו יותר תורני.
ב. לא הבנתי. בכלל מאתיים מנה...

גדי ישראלי

משתמש מקצוען
טוב תעשה אם תשנו את השם. לא נשמע לי בעיה למצא שם קליט [אמנם שיבינו מה האתר זה הקושי].
ארחיב - יש סוגיות ויש עניינים. דהיינו, רוב הסיכומים הינם סיכומי סוגיות נקודתיים שבמקום מסויים פחות חסרים בציבור, בפרט אחרי כל ספרי הרב שוטנשטיין והדומים לו.
אבל למשל בשביל לסכם ענין בש"ס זה 'פרנם' שפחות מצוי. למשל, "חזקות" היא סוגיא חובקת ש"ס, ובשביל למצות אותה צריך להקיף ראשון שם שחולק עם רמב"ם במקום אחר. ויותר מזה, כל ה"רייד" בהסברת עיקרי יסוד החזקה נמצא בהרבה ספרי אחרונים לא על סוגיא מסויימת דווקא. לתפוס נושא כזה, ולכתוב את היסודות שלו בקצרה ובמקצועיות זו אומנות מרהיבה, חשובה ונצרכת. [יש מערכת שעשתה משהו מעין זה, אבל לטענת רבים הם דחסו מסות של רייד בצורה מכבידה, וגם אחרי העיון, עדיין צריכים לברור מה הרייד הבסיסי ומה מעבר]
יש סוגיות פחות מפוזרות אבל עדיין נמצא לאורך מסכתות שונות באותו סדר. למשל "קניינים" [אמנם זו דווקא, יחסית אפשר למצא ספרים, אם כי עדיין יש מה להוסיף גם ביסודות הענין].
לעומת "נזקי שכנים" שרובה ועיקרה של סוגיא ישנו ב"לא יחפור". (ועדיין הרבה לומדים היו שמחים שיהיה ענין "נזקי שכנים" ובו יתומצתו כל שרשי הסוגיא באופן למדני ומקוצר.)
מקווה שהובנתי. אשמח לתגובתך.

אריאל 1

משתמש פעיל
אכן מיזם מדהים ומיד נרשמתי,
זה מספק את יצר העריכה התורנית שמקנן בהרבה אנשים
ובפרט נותן במה מכובדת לסיכומי הסוגיות שברשות כל אחד ואחד
רק חשוב לדעתי, לדאוג שבאמת תהיה בהירות בכתיבה ולסנן מה שלא עונה על זה

בקשר למה שכתב גדי
אני חושב שהמערכת תתייעל ותהפוך לפרקטית אם רק נתחיל לעשות את זה ביחד
אין ספק שהמטרה היא לא רק עושר ידיעות אלא בעיקר ספר מפתח אדיר מימדים
​​​​​​​לכן כל לומד שיעניק את הזווית שלו יוביל להצלחה של המיזם

בין השיטין

משתמש חדש
לגדי - אנחנו בהחלט שוקלים שינוי השם, אבל נשמח שזה יבוא מצד הפעילים באתר, ולאחר מחשבה ודיון בין החברים, וגם הצבעה הוגנת כנהוג באתרים מסוג זה.
לגבי מטרות האתר - הרעיון הוא לנצל עד כמה שאפשר את המשאב העומד לרשותנו (כוונתי למחשוב ולתוכנה המקוונת). כל היצירות שנעשו עד כה, כוחן יפה אך מוגבל בהיותן ספרים מודפסים. כאן יש לנו אפשרות ליצור מאגר מידע כמעט בלתי מוגבל של חומר וידע. אם נדע לנסח נכון ולסדר בצורה טובה, עולם התורה עשוי להרוויח מזה המון. אני לא חושב שצריך יותר מדי חידוש בסגנון הניסוח (אני בעד ניסוח פשוט של הצגת השיטות), צריך שיהיה בהיר וקל לקריאה, אבל עיקר החידוש הוא בכמות הגדולה של המקורות ובסדר.
וכמובן - הצד השיתופי, כשכל אחד בא ונותן מהידע שלו - יש כאן יצירה ברמה אחרת.
בכל אופן, הכל נתון לדיון בין הפעילים באתר, איך ומה לכתוב וכו', את הכל קובעים בסופו של דבר הפעילים עצמם.

לאריאל - כפי שאמרת, במה לסיכומי הסוגיות שברשות כל אחד. ואחר כך באים אחרים ומוסיפים ומתקנים ומשפרים, בצורה הוגנת מתוך משא ומתן של תלמידי חכמים.
אנו מאוד היינו רוצים ללקט עוד ועוד משתתפים, לעשות זאת ביחד. נשמח לרעיונות נוספים לגיוס כותבים, להגדלת המאגר ולהרבות תורה בישראל!

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הבעיה המרכזית [והברוכה] באתר ההוא היא, שעשרות אלפי הפוטנציאליים, קהל היעד האולטימטיבי של האתר, לא יגשו לאתר ההוא ולא יגעו בקצהו. כמו לכל אתר אחר...
נשארת עם המיעוט שבמיעוט, שנמצא 'גם פה וגם שם'.

ברחתי לבונקר...

גדי ישראלי

משתמש מקצוען
אני לא מדבר על חידוש בכתיבה. ממש לא. אבל כמו שציינת, אתם תגיעו למצב של מידע בלתי מוגבל ותצטרכו לדעת לסדר אותו. על זה אני מדבר. אם לא תסדרו אותו בקיצור ובתמצית, עלול לקרות מה שקרה לספר מ"מ דומה. מסות של מידע דחוס, שהלומד לא יכול "לאכול" אותן.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיד

א בְּצֵאת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם בֵּית יַעֲקֹב מֵעַם לֹעֵז:ב הָיְתָה יְהוּדָה לְקָדְשׁוֹ יִשְׂרָאֵל מַמְשְׁלוֹתָיו:ג הַיָּם רָאָה וַיָּנֹס הַיַּרְדֵּן יִסֹּב לְאָחוֹר:ד הֶהָרִים רָקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ה מַה לְּךָ הַיָּם כִּי תָנוּס הַיַּרְדֵּן תִּסֹּב לְאָחוֹר:ו הֶהָרִים תִּרְקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ז מִלִּפְנֵי אָדוֹן חוּלִי אָרֶץ מִלִּפְנֵי אֱלוֹהַּ יַעֲקֹב:ח הַהֹפְכִי הַצּוּר אֲגַם מָיִם חַלָּמִישׁ לְמַעְיְנוֹ מָיִם:
נקרא  11  פעמים

אתגר AI

חלון ראווה • אתגר 123

לוח מודעות

למעלה