דרוש מידע התייעצות על כריכת ספר

אותיות פורחות

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
בעזרת ה' לאחר פסח, אני עומד להוציא ספר על הנביא שמואל. קיימים ספרים רבים על שמואל, אך ספר זה בא לענות על בעיה ספציפית איתה נפגשתי בעצמי כאשר התחלתי ללמוד את ספרי הנ"ך באופן סדיר. מטרת הספר בקצרה - לתת ללומד תחושה שהוא נמצא בבית מדרש שעוסק בלימוד הנביא, עם כל הברע'ן והעוצמה שאנו מכירים בלימוד סוגיא בגמ'.
אני מתלבט כרגע כיצד לעצב את הכריכה, וההתלבטות תובן יותר כשאספר את מסעי האישי בלימוד נביא.

לפני כ15 שנה התחלתי ללמוד בכל יום פרק בנביאים, מחזור לימוד של שנה, מתוך מטרה להכיר וללמוד חלק זה בתורה. באותו לימוד לא ביקשתי להעמיק בנביאים, אלא פשוט ללמוד במהירות, לגלגל את המילים על הלשון ולפחות לקרוא פעם אחת ברצף את כל ספרי הנביאים. ואכן הסיבוב הראשון היה מלמד ומחכים, הכרתי המון פרקים שלא ידעתי על קיומם קודם לכן, נבואות רבות וסיפורים שפחות נזכרים בספרי חז"ל, וממילא הם לא ידועים לאדם הרגיל.

בסיבוב השני, הרגשתי כבר בטוח יותר בקריאה. הסיפורים היו ידועים לי והלשון מוכרת, אך דווקא כעת הציקו לי הרבה שאלות. סתירות שבין פסוקים הפכו לבולטות יותר, קטעים שבמבט ראשון נראים כמיותרים, מילים קשות, ועוד הרבה קשיים המזדקרים לפני הלומד.

וכאן גיליתי, שלמרות שנכתבו כמה וכמה פירושים על הנביא, בכל זאת קיים פער עצום בין השפע אליו הורגלתי בלימוד סוגיות בגמ', לבין ההיצע הקטן מאוד של ספרים על הנביא.

לומד הגמ' נמצא בדרך כלל בחבורת לומדים, פותח טור-בית יוסף ושולחן ערוך, מראי מקומות של 'אוהל תורה' או 'רזא דשבתי', רמב"ם פרנקל עם ספר המפתח, מתיבתא עם קובץ עיונים וביאורים ועוד שפע עצום של ספרים שמבטיח כי הלומד לא יהיה בודד בלימודו. לעומת זאת לומד הנביא, מן הסתם יושב לבדו, ומלבד הפירושים שהודפסו במקראות גדולות, כמעט ולא קיימים ספרים שיסייעו וילוו אותו.

כנסיון לפתור את הקושי האישי שלי, ארגנתי לפני 8 שנים חבורת לימוד, שהתכנסה מידי חודש ובכל פעם עסקה בכמה פרקים בנביא. כשבועיים לפני הלימוד נשלחו לכל לומד הערות ושאלות שנועדו לפתוח את העיון בפסוקים, ובכינוסי הלימוד החודשיים, דיבר כל אחד מבני החבורה על סוגיה מסוימת בפרקים הנלמדים.

לאחר שלימוד זה הצליח מאוד, עלתה המחשבה להעתיק את בית המדרש שהתקיים בפועל, ולשמר אותו על גבי ספר. לערוך את ההערות הקצרות בצורה נאותה, וכך ביחד עם השיעורים המעמיקים יתאפשר לכל מי שניגש ללמוד את ספר שמואל, להיות בבית מדרש עם לומדים נוספים, למצוא את שאלותיו שלו, ולגלות עומקים נוספים בדברי הנביא.
בכתיבת הספר לקחתי בחשבון כי ספר שמואל נלמד בכל החיידרים ובתי הספר, ולכן שמתי דגש על לשון בהירה וקלה, שתהיה מובנת גם למי שפחות מצוי בשפת בית המדרש.
כך הוא יוכל להועיל בין לתלמידי חכמים המבקשים להעמיק בחלק זה שבתורה, ובין למורה המלמדת את ספר שמואל בבית הספר, אך רוצה להבין טוב יותר את דברי הנביא אותו היא מלמדת.

ברוך ה', הספר כבר נכתב, ערוך ומעומד, ועכשיו הדילמה היא כיצד לקחת את הטקסט הארוך הזה, ולבטא אותו במילים הבודדות המודפסות על גבי הכריכה?
(המשך, בהודעה הבאה)

נערך לאחרונה ב:

אותיות פורחות

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
כיוון שמטרת הספר היא להוות 'בית מדרש' בזעיר אנפין, קראתי את שמו של הספר - 'בית נביא', ובתחתית הכריכה יופיע 'בית מדרש ללימוד נביא', כמו"ל. זאת בשביל להעביר את התחושה של 'בית מדרש'.

ההתלבטות היא לגבי כותרת המשנה של הכריכה. חמש-שש מילים שצריכות לתמצת את מטרת הספר. אוחח, משימה קשה, עבורי לפחות.

חשבתי על כמה אפשרויות, אבל בהחלט אשמח לאפשרויות שונה ואחרות, או כל תיקון שהוא, המלצה וכדומה.

האופציות שיש לי הן:
  1. ביאורים ומאמרים על סדר המקראות
  2. נקודות לעיון ומאמרים על סדר הנביא
  3. עיונים וביאורים במקרא

תנו בראש, ותודה מראש.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
בעזרת ה' לאחר פסח, אני עומד להוציא ספר על הנביא שמואל. קיימים ספרים רבים על שמואל, אך ספר זה בא לענות על בעיה ספציפית איתה נפגשתי בעצמי כאשר התחלתי ללמוד את ספרי הנ"ך באופן סדיר. מטרת הספר בקצרה - לתת ללומד תחושה שהוא נמצא בבית מדרש שעוסק בלימוד הנביא, עם כל הברע'ן והעוצמה שאנו מכירים בלימוד סוגיא בגמ'.
אני מתלבט כרגע כיצד לעצב את הכריכה, וההתלבטות תובן יותר כשאספר את מסעי האישי בלימוד נביא.

לפני כ15 שנה התחלתי ללמוד בכל יום פרק בנביאים, מחזור לימוד של שנה, מתוך מטרה להכיר וללמוד חלק זה בתורה. באותו לימוד לא ביקשתי להעמיק בנביאים, אלא פשוט ללמוד במהירות, לגלגל את המילים על הלשון ולפחות לקרוא פעם אחת ברצף את כל ספרי הנביאים. ואכן הסיבוב הראשון היה מלמד ומחכים, הכרתי המון פרקים שלא ידעתי על קיומם קודם לכן, נבואות רבות וסיפורים שפחות נזכרים בספרי חז"ל, וממילא הם לא ידועים לאדם הרגיל.

בסיבוב השני, הרגשתי כבר בטוח יותר בקריאה. הסיפורים היו ידועים לי והלשון מוכרת, אך דווקא כעת הציקו לי הרבה שאלות. סתירות שבין פסוקים הפכו לבולטות יותר, קטעים שבמבט ראשון נראים כמיותרים, מילים קשות, ועוד הרבה קשיים המזדקרים לפני הלומד.

וכאן גיליתי, שלמרות שנכתבו כמה וכמה פירושים על הנביא, בכל זאת קיים פער עצום בין השפע אליו הורגלתי בלימוד סוגיות בגמ', לבין ההיצע הקטן מאוד של ספרים על הנביא.

לומד הגמ' נמצא בדרך כלל בחבורת לומדים, פותח טור-בית יוסף ושולחן ערוך, מראי מקומות של 'אוהל תורה' או 'רזא דשבתי', רמב"ם פרנקל עם ספר המפתח, מתיבתא עם קובץ עיונים וביאורים ועוד שפע עצום של ספרים שמבטיח כי הלומד לא יהיה בודד בלימודו. לעומת זאת לומד הנביא, מן הסתם יושב לבדו, ומלבד הפירושים שהודפסו במקראות גדולות, כמעט ולא קיימים ספרים שיסייעו וילוו אותו.

כנסיון לפתור את הקושי האישי שלי, ארגנתי לפני 8 שנים חבורת לימוד, שהתכנסה מידי חודש ובכל פעם עסקה בכמה פרקים בנביא. כשבועיים לפני הלימוד נשלחו לכל לומד הערות ושאלות שנועדו לפתוח את העיון בפסוקים, ובכינוסי הלימוד החודשיים, דיבר כל אחד מבני החבורה על סוגיה מסוימת בפרקים הנלמדים.

לאחר שלימוד זה הצליח מאוד, עלתה המחשבה להעתיק את בית המדרש שהתקיים בפועל, ולשמר אותו על גבי ספר. לערוך את ההערות הקצרות בצורה נאותה, וכך ביחד עם השיעורים המעמיקים יתאפשר לכל מי שניגש ללמוד את ספר שמואל, להיות בבית מדרש עם לומדים נוספים, למצוא את שאלותיו שלו, ולגלות עומקים נוספים בדברי הנביא.

ברוך ה', הספר כבר נכתב, ערוך ומעומד, ועכשיו הדילמה היא כיצד לקחת את הטקסט הארוך הזה, ולבטא אותו במילים הבודדות המודפסות על גבי הכריכה?
(המשך, בהודעה הבאה)
למי הספר מיועד בפועל?
גברים? נשים? נוער? ציבור תורני, או גם ציבור עממי יותר?

אותיות פורחות

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
למי הספר מיועד בפועל?
גברים? נשים? נוער? ציבור תורני, או גם ציבור עממי יותר?

הספר מיועד לכל מי שרוצה להעמיק בלימוד ספר שמואל. גם לתלמיד חכם שמעונין להכיר חלק זה בתורה, וגם לאשה המחפשת תוכן תורני משמעותי, או מורה שרוצה להבין טוב יותר את מה שהיא מלמדת.
לשם כך, שמרתי על לשון בהירה וקלה, המובנת גם למורות שפחות רגילות בשפת בית המדרש.
(ערכתי גם את ההודעה המקורית. תודה)

נערך לאחרונה ב:

tadmit

המרכז לשידורים חיים, חתונות, כנסים, לוויות
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
שמרת על שפה בהירה וקלה, למה לא להשתמש בה גם בשביל הכותרת.
"להעמקת הידע בנביא, בשפה בהירה וקלה"

בהצלחה

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום

בכתיבת הספר לקחתי בחשבון כי ספר שמואל נלמד בכל החיידרים ובתי הספר, ולכן שמתי דגש על לשון בהירה וקלה, שתהיה מובנת גם למי שפחות מצוי בשפת בית המדרש.
כך הוא יוכל להועיל בין לתלמידי חכמים המבקשים להעמיק בחלק זה שבתורה, ובין למורה המלמדת את ספר שמואל בבית הספר, אך רוצה להבין טוב יותר את דברי הנביא אותו היא מלמדת.

(המשך, בהודעה הבאה)
תלמוד נביא

אותיות פורחות

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
להעמקת הידע בנביא, בשפה בהירה וקלה"
תודה
זו הצעה נהדרת
אני מתלבט רק האם היא לא משדרת שמדובר בספר עזר, משהו כמו שוטנטשיין על הנביא.
תודה בכל מקרה

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  23  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה