הקראתי סיפור לילדה בת 5 ונאלצתי לאלתר, כי- סיבות

מרים יעל

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
אין לי הרבה מה לספר, אבל זה הציק לי, אז חשבתי לפרוק.

הקראתי סיפור לילדה בת 5, מספרון דק שהיא הביאה מהגן.
בספר מסופר על מירי, בת 5, שאמא שולחת אותה למרכול השכונתי לבד בפעם הראשונה.

תוך כדי הקראה, אנחנו עוברות על כל החלקים בסיפור- איך מירי שמה לב שלאמא חסר קמח, ואיך מירי מתנדבת ללכת לבד. אמא נותנת לה ארנק קטן במתנה כדי שתוכל לשמור את הכסף, ומדריכה אותה מה לעשות- לקחת קמח, ללכת לקופאי, לשלם לו, לשמור חזק על העודף. מירי מבטיחה שהיא תסתדר, ואז--- פשוט--- יוצאת--- מהבית.

אז מה, נראה לכם שאקריא לילדה בת 5 את הסיפור כמו שהוא, כשאני קולטת שהוא כתוב בצורה כזאת?
כמובן שהתחלתי מיד לאלתר:
"'מה עושים, מירי, כשמישהו זר ניגש אליך ברחוב ומבקש ממך עזרה?' שאלה אמא. 'נכון שמבוגר בד"כ לא צריך עזרה מילד קטן? נכון שלא כדאי לדבר עם זרים? ואם הוא אומר שהוא חבר של אבא? ואם הוא נותן לך סוכריה?' מירי ענתה בבטחון: 'לא אלך איתו, ואם אני מפחדת או שהוא מציק לי, אצעק מיד בקול גדול'."

עכשיו, לכל אלה שמצדדים ב'לא צריך להכניס כאלה דברים בספרי ילדים', מה לגבי זהירות בדרכים?
גם זה לא הופיע שם. נאלצתי להמשיך במופע הכשרונות שלי, שאף אחד אפילו לא היה מודע אליו:
"מה עושים כשמגיעים למעבר חציה? נכון, לא חוצים את הכביש לבד, מבקשים ממישהו מבוגר לחצות את הכביש בזהירות."
באיזשהו שלב הילדה התחילה לחשוד שאני מאלתרת, ואז הייתי חייבת גם להוסיף חרוזים. שרדתי די יפה, האמת. עברו המון שנים מאד שתרגלתי את זה אבל מסתבר שבזמני לחץ האינסטינקט הוא לא צחוק, זה זורם לך בדם.

אם אתם שואלים אותי, זה ממש ממש הציק לי.
איך יכול להיות שהספר פשוט מתעלם מכל הנושאים האלה?
בכריכה הפנימית כתוב שמטרת הספר היא ללמד את הילד על 'סביבה בטוחה'. סלחו לי, על איזו סביבה בטוחה מדובר? לשמור על הכסף בארנק? לא לאבד מטבעות של עודף?
זה כל כך הציק לי. הרגשתי שאני חייבת לשתף אתכם, ולשאול אתכם האם אתם חושבים שאני צודקת בהתקוממות שלי, או שהגזמתי.

דיו וקסת

משתמש מקצוען
גם בחנהל'ה ושמלת השבת אם שמתם לב, חנה'לה לא בדקה את שמלת השבת משעטנז.
וחוצמיזה, ככה לובשים שמלה? בלי לבדוק קודם אם היא באורך המותר? הספר מתעלם מהנקודה הזו.
וכשהיא יוצאת מהבית ביום שישי, היא התפללה כבר מנחה? לא כתוב בספר. איך ספר ילדים יכול להתעלם מתפילת מנחה?!
ואיך, איך ייתכן שהספר פשוט מדלג על הקטע שבו חנה'לה מנשקת את המזוזה כשהיא יוצאת מהבית?! מה הילדים שלנו אמורים לחשוב?!

עכשיו ברצינות.
איך שהבנתי, הספר ההוא לא נוגד את המסרים הנכונים של זהירות בדרכים או מוגנות. הוא פשוט מתעלם מזה. ובצדק. כי לא זה הנושא שלו.
לא כל ספר חייב להכיל את כל המסרים בעולם. ואם הוא לא מכיל - אין מצווה להעמיס עליו עוד ועוד מסרים. זה כבר מאבד את האפקט.

אמא ומתכנתת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
וחוצמיזה, ככה לובשים שמלה? בלי לבדוק קודם אם היא באורך המותר? הספר מתעלם מהנקודה הזו.
וכשהיא יוצאת מהבית ביום שישי, היא התפללה כבר מנחה? לא כתוב בספר. איך ספר ילדים יכול להתעלם מתפילת מנחה?!

עכשיו ברצינות.
איך שהבנתי, הספר ההוא לא נוגד את המסרים הנכונים של זהירות בדרכים או מוגנות. הוא פשוט מתעלם מזה. ובצדק. כי לא זה הנושא שלו.
לא כל ספר חייב להכיל את כל המסרים בעולם. ואם הוא לא מכיל - אין מצווה להוסיף אליו עוד ועוד מסרים. זה כבר מאבד את המשמעות.
ספר שמדבר על ילדה שהולכת בפעם הראשונה לבד למכולת, ומתעלם מהנושאים האלו - חוטא למטרתו.

מרים יעל

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
ואיך, איך ייתכן שהספר פשוט מדלג על הקטע שבו חנה'לה מנשקת את המזוזה כשהיא יוצאת מהבית?! מה הילדים שלנו אמורים לחשוב?!

עכשיו ברצינות.
לא כל ספר חייב להכיל את כל המסרים בעולם. ואם הוא לא מכיל - אין מצווה להעמיס עליו עוד ועוד מסרים. זה כבר מאבד את האפקט.
אתה לא מבין כמה כעסתי כשראיתי ספר מתכונים, ולא הייתה שם אפילו עוגת גזר אחת (!).
זה ספר מתכונים זה?

מרים יעל

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
אתם יכולים להיות ציניים,
אבל אני רק אחזור שוב על העובדה שהספר נמצא בקטגוריית ספר הדרכה, ובנושא 'סביבה בטוחה'.

איי רסט מיי קייס.

מ"ם

משתמש סופר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
ילדה או ילד בני 5 לא צריכים ללכת לבד למכולת, גם בשכונות המהודרות ביותר.
הספרון הזה לא חינוכי אם הוא מסביר על ילדה בגיל הזה* שהולכת לבד במכולת.

לו היה מדבר על ילד בן 10, אפשר להסכים עם הטענה שספרון יכול להתמקד בנושא המכולת בלבד, בשעה שיש ספרון אחר בסדרה שמסביר איך לצאת לרחוב בכלל.

אז מה כן?
ממליץ שוב ושוב על הספר "מה שבטוח בטוח", להשיג בכל השפות.
אצלנו בחיידר מחלקים אותו לכל ילד רך שמתחיל את הלימודים.

ויש שם גם חרוזים מוכנים, קומפלט.

כמה עמודים לדוגמה:

06520af6-6508-4609-95a6-6f773d3a36d6.jpg

29b8c194-011e-4e34-91e1-1857bd6fbe10.jpg
2a42a333-9d56-4101-b1c4-56f4f3d838bc.jpg
e8bc13d7-7fb1-4822-8979-b2d048277a8f.jpg
7d06a074-9e3c-4e39-985d-8f6df439edae.jpg

* האם הספרון אכן מציין בפירוש שהיא בת חמש?

מרים יעל

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
ילדה או ילד בני 5 לא צריכים ללכת לבד למכולת, גם בשכונות המהודרות ביותר.
הספרון הזה לא חינוכי אם הוא מסביר על ילדה בגיל הזה שהולכת לבד במכולת.

לו היה מדבר על ילד בן 10, אפשר להסכים עם הטענה שספרון יכול להתמקד בנושא המכולת בלבד, בשעה שיש ספרון אחר בסדרה שמסביר איך לצאת ברחוב בכלל.

אז מה כן?
ממליץ שוב ושוב על הספר "מה שבטוח בטוח", להשיג בכל השפות.
אצלנו בחיידר מחלקים אותו לכל ילד רך שמתחיל את הלימודים.

ויש שם גם חרוזים מוכנים, קומפלט.

כמה עמודים לדוגמה:

צפה בקובץ המצורף 478109 צפה בקובץ המצורף 478110 צפה בקובץ המצורף 478111 צפה בקובץ המצורף 478112
ספר מעולה!!! ממליצה בחום

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית

עכשיו ברצינות.
הוצאת לי את המלים מהפה. וברצינות, עד כמה סופר (או סופרת, וכן להלן) צריך להיכנס לנושאים "על הדרך". אני חושב שאדרבה, לא ניתן להעמיס על הילד נושאים רבים יחדיו. כעת מדברים על עצמאות ובגרות, וזה לא הזמן לדבר על זהירות בדרכים או מוגנות, או להזכיר לילדה שלמכולת יוצאים בלבוש צנוע.
מצד שני, כפי שאמרת, ספרים שהנקודה המרכזית שבהם נוגדת עקרון חינוכי, בוודאי שלא צריך להכניס בכלל לבית. לכן למשל הסיפור של חנהל'ה עם הדוד החמוד, מקובל כיום שלא לספרו כי הוא נוגד את כללי החינוך למוגנות המקובלים כיום.

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עד כמה סופר (או סופרת, וכן להלן) צריך להיכנס לנושאים "על הדרך".
שאלה טובה, והתשובה, לדעתי, טמונה בשאלה.

משום מה ספרי ילדים רבים היום, אינם באים לספר סיפור. הם באים להשלים פרקי חינוך, למען יגדלו הילדים מחונכים, מנומסים, זהירים, שולטים ברגשותיהם, ובוגרים. ואז, באמת, קשה להתמקד בכמה נושאים וגם המסר, העטוף בסיפורצ'יק, לא ייקלט.

אבל אם בונים את הסיפור כמו סיפור, זו לא ממש בעיה. פשוט מכניסים איזשהוא פרט שמשנה את התמונה לבטוחה. (לדוג' בסיפור הנ"ל פשוט לציין את העובדה שאמא שולחת אותה עם השכנה שתלווה אותה עד למכולת, ושם היא מסתדרת נפלא ונהדר לבד ובעצמאות מופלגת עורכת את הקניה) והסיפור ממשיך לזרום יופי!

palm

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
שכחתם שאתם ההורים? שאתם המחנכים?
אתם אמורים לשדר בפשטות וטבעיות שספרים לא מכילים הכל
איך?
אוי, תראי, הילדה הולכת לבד למכלת.
למה??? אולי הסופרת שכחה שלפי החוק לפני גיל 7 אסור ללכת בלי ליווי
אז איך נראה לך היה צריך להיות?...

תפתחו להם קצת את הראש, לא כל מה שמישהו אמר צריך לסמוך ע"ז במאה אחוז

אמא ומתכנתת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
שכחתם שאתם ההורים? שאתם המחנכים?
אתם אמורים לשדר בפשטות וטבעיות שספרים לא מכילים הכל
איך?
אוי, תראי, הילדה הולכת לבד למכלת.
למה??? אולי הסופרת שכחה שלפי החוק לפני גיל 7 אסור ללכת בלי ליווי
אז איך נראה לך היה צריך להיות?...

תפתחו להם קצת את הראש, לא כל מה שמישהו אמר צריך לסמוך ע"ז במאה אחוז
זה אכן מה שאני עושה.
אבל ספר שמתימר ללמד על 'סביבה בטוחה' וכלל לא נוגע בנושא - יש פה בעיתיות...

ראש לשועלים

מהמשתמשים המובילים!
אתם כסופרים חיים בסרט ובמגלומניה אם אתם חושבים שספריכם החביבים משפיעים משהו בצורה הזו. כן תכתבו שיילך לבד, לא תכתבו. כאילו היה ספרון הילדים המסכן תדריך הוראות למתקין על אריזת מכונת כביסה. ומשל נתון כל עתידו של הילד על כף המאזניים שבידכם כמקלדת ביד הסופר.
הילדים לא חיים כמו בספרים.
הלוואי וזה היה כך. בעצם, נס שאין זה כך.
ילד הייתי, לא כל כך מזמן, ומזכרוני שאינו מטעה אותי (בתקווה) הנסיון לחנך את הילדים במסרים ישירים וחשופים כל כך נידון מראש לתבוסה מחפירה.
ההשפעה של הספרים היא אולי באווירה, בפלנטה שבה מתרחשים האירועים, ובסגנון שמחלחל.
גם אם יצעד גבור הסיפור כל יום שש פעמים למנחה בציבור בשרב ובשלג ויוריד את הפח אחרי כל ארוחה, זה לא יביא את הילד צרכן הסיפור להתפלל במניין אפילו פעם אחת או לנקוף את אצבעו הפרזיטית בשביל מישהו. לא כשהוא צעיר קל רגלים וקל וחומר לכשיתבגר ויכביד.
הדבר היחיד שקל לעשות לילד דרך ספר - הוא לשלוח אותו ללילות מסוייטים עם ביעותי לילה.
מעבר לזה, נאדה.

נערך לאחרונה ב:

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
אתם כסופרים חיים בסרט ובמגלומניה אם אתם חושבים שספריכם החביבים משפיעים משהו בצורה הזו. כן תכתבו שיילך לבד, לא תכתבו. כאילו היה ספרון הילדים המסכן תדריך הוראות למתקין על אריזת מכונת כביסה. ומשל נתון כל עתידו של הילד על כף המאזניים שבידכם כמקלדת ביד הסופר.
הילדים לא חיים כמו בספרים.
הלוואי וזה היה כך. בעצם, נס שאין זה כך.
ילד הייתי, לא כל כך מזמן, ומזכרוני שאינו מטעה אותי (בתקווה) הנסיון לחנך את הילדים במסרים ישירים וחשופים כל כך נידון מראש לתבוסה מחפירה.
ההשפעה של הספרים היא אולי באווירה, בפלנטה שבה מתרחשים האירועים, ובסגנון שמחלחל.
גם אם יצעד גבור הסיפור כל יום שש פעמים למנחה בציבור בשרב ובשלג ויוריד את הפח אחרי כל ארוחה זה לא יביא אותו להתפלל במניין אפילו פעם אחת או לנקוף את אצבעו הפרזיטית בשביל מישהו. לא כשהוא צעיר קל רגלים וקל וחומר לכשיתבגר ויכביד.
הדבר היחיד שקל לעשות לילד דרך ספר, הוא לשלוח אותו ללילות מסוייטים עם ביעותי לילה.
מעבר לזה, נאדה.
א"א להתעלם מכך שיש משהו בדבריך, אך עדיין מאמינה שניתן להסביר אי אילו דברים דרך הספרים/סיפורים.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמט

א הַלְלוּיָהּ שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים:ב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם:ג יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ:ד כִּי רוֹצֶה יְהוָה בְּעַמּוֹ יְפָאֵר עֲנָוִים בִּישׁוּעָה:ה יַעְלְזוּ חֲסִידִים בְּכָבוֹד יְרַנְּנוּ עַל מִשְׁכְּבוֹתָם:ו רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם:ז לַעֲשׂוֹת נְקָמָה בַּגּוֹיִם תּוֹכֵחֹת בַּלְאֻמִּים:ח לֶאְסֹר מַלְכֵיהֶם בְּזִקִּים וְנִכְבְּדֵיהֶם בְּכַבְלֵי בַרְזֶל:ט לַעֲשׂוֹת בָּהֶם מִשְׁפָּט כָּתוּב הָדָר הוּא לְכָל חֲסִידָיו הַלְלוּיָהּ:
נקרא  16  פעמים

לוח מודעות

למעלה