מידע שימושי הקהילה החרדית בצפת

שלמה וייס

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מוזיקה ונגינה

שיווק ספרים

האישה המאושרת באמת- שלום בית בעידן הטכנולוגיה.
מנוי פרימיום
טוב בתור תושב צפת אני חייב לכתוב כמה מילים על האשכול הזה
אקדים במקרה שקרה לי שניגשתי לאחד השכנים הליטאים שבבנין לי שהגיע לצפת לפני 16 שנה....
אמנם הוא הגיע ממשפחה מנתניה אבל עדיין ליטאי רגיל
שאלתי אותו מה הוא עשה פה, והוא צחק עלי שכולם שואלים אותו ולא קולטים דבר אחד
"יש חיים מחוץ לבני ברק"
אחלה משפט.
ועכשיו לענין
הבנין שלי עד לפני שנתיים היה 95 אחוז חילוני או דתי
כיום מתוך 20 דיירים נשארו 2 חילונים ו3 דתיים בשכירות בדרך לעזוב
כל החדשים אברכים צעירים רובם ליטאים חלקם חסידים
בשבת בצהריים אין אפשרות לישון יש למטה כמה מאות... ילדים ומה שהם עושים....
בלעה"ר...
המוסדות פה בפריחה שלא קיימת בשום מקום בארץ הכיתות מכפילות את עצמם כל שנה
ביאלא לדוגמא שהגיעה לפה לפני קרוב לעשור בנו מרכז קהילתי ענק ויש להם מוסדות שגודלים
כך גם הפלג שהתחילו לבא לפני 3 4 שנים מונים היום 150 משפחות שרובם צעירות 2 עד 4 ילדים מה שמבטיח פריחה ענקית של המוסדות
אני גדלתי בבני ברק וככה אשתי למדנו במוסדות הכי אותנטים (כדוג' פונוביז וולף) היינו היצורים הכי קאסים והכי מרכז שיש בעולם..
כיום אני לא מסוגל להגיע למרכז...
מה שנראה אצלכם כיאוש דיכאון וכל השטויות האלה אצלנו מתפר כאיכות חיים שלא נתפסת
לרדת מהבית ולראות כנרת.... במלואה לנשום אויר צח
אתמול לצורך הענין היה חם בכל הארץ כמו כל השבוע האחרון אבל בערב ירדנו עם הילד לגינה
והוא ירד עם סוודר....
חברה תצאו מהבועה שלכם אנחנו נהנים פה..
יש פה אחוה שלא קיימת בכל מקום אחר סעודות שבת עם חברים בלי סוף עזרה הדדית בין כל הקהילות ביחד
הכל ברוגע....
עכשיו לגבי מי שאמר שיקר פה...
קודם כל חברים שלי שמקבלים ממוצע 500 או 600 וקונים דירה בבני ברק בפרדס כץ טאבו משותף 3 חדרים במצב על הפנים ויש להם משכנתא של מינימום 3 וחצי בחודש גם אם הם מכניסים 7 בחודש או 10 וד 4 שנים יצטרכו לשפץ ומאיפה....
מנגד פה אנשים קנו וקונים דירות 5 חדרים 120 מטר ב900 ומשפצים במאה וכד' ויש להם משכנתא אולי של 1000 בחודש והם לא צריכים להרחיב או לשפץ זה עולם אחר...
ולא חסר חברה שקנו דירה פשוטה יותר של 3 חדרים ללא משכנתא בכלל ותוך שנתיים התקדמו לנכס השני...
ואתם אומרים יוקר המחיה....
לגבי המחירים יש פה יש חסד ומחסני השוק ובר כל ונטו חיסכון והמבצעים אותו דבר כמו המרכז
ולצורך הענין היה פה לפני תקופה חזה עוף טרי של הרב גרוס ב20 לקילו ומי יגיד לנו יוקר המחיה
וחוץ מזה שאין פה את תרבות הקניות של המרכז שכל היום קונים וקונים וקונים......
תאמינו לי שזה יותר מחצי ההוצאות החודשיות...
ועוד נקודה תבינו שכל שבת בקיץ שנוסעים להורים הדירה שלך מניבה רוח נקי של לפחות 1000 שקל......
על השכרות וכד'
בין הזמנים ממוצע דירת 5 חדרים לא פחות מ20000 ש"ח...
אתם יודים מה מדובר זה הכנסות מטורפות עם מאמץ קטן
בל"ג בעומר אנשים משלמים על מיטה אחת בצפת מחיר 3 מזרונים מינימום במרתף..........
איפה השכל שלכם.....
הרוגע כאן הוא דבר שאין בשום מקום
חיים ביחד ובלי חפירות ולחץ....
מעיינות מתחת לבית.....
מי שלא טעם לא יבין........
ואגב ברחוב שלנו יש באזור 600 דירות וב5 שנים האחרונות 300 עברו בעלות וכולם לחרדים......
תמשיכו לחיות בטאבו משותף כדי שתשמעו את הצפירות של האוטובוסים ב2 בלילה ותקראו לזה שמחה....
כל מילה אמת

אבי2256

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
יוצרי ai
אני רואה שיש כאלה שלא מכירים מהי צפת אז אכתוב מספר מילים,
צפת היא אחת מהערים החרדיות בארץ ישראל
יש בה כבר שנים רוב חרדי המכיל מעל 20,000 איש (ועקב האוכלוסיה הצעירה, רק בשנים האחרונות נהיה גם רוב אלקטורלי חרדי)
מבחינת מספר התושבים החרדיים, צפת היא העיר החרדית העשירית בארץ ומבחינת אחוזים במקום גבוה יותר (לא זוכר בדיוק איזה)
מתוך 15 חברי מועצה 9 חרדים, 2 דתיים ו4 חילונים
עוד פחות משלושה שבועות ראש העיר בוודאות יהיה חרדי ללא תמיכה של אף חילוני,
בתחילת שנת הלימודים תשפ"ד נכנסו לכיתות א' רק 37 ילדים חילונים בצפת! לעומת מעל 500 ילדים חרדים
אין אף חילוני שבא לגור בצפת, מבחינה חילונית היא נחשבת כושלת (גם במבחינת החרדים המודרנים מאוד) אין בה אף קולנוע, אף קניון, אף בר או פאב למיניהם, אף חנות שפתוחה בשבת,
תשאלו חילוני מקרי שתפגשו האם צפת היא עיר חרדית או לא, ותראו מה יגיד.
הסגנון של צפת היא יותר בסגנון של עיר מאשר קהילה, זאת אומרת יותר כמו ירושלים מאשר עפולה, אף אחד לא ישלח לך רוגלך מטעם ה"קהילה" (עם סגול תחת הל') לכבוד הגיעך אבל גם לא מנסים להגביל מחירי דיור וכדו'
אמנם יש סטיגמה ישנה על צפת שיש שם מוזרים וכדו' היא נובעת ממספר סיבות, אציין שתיים מתוכם
א' בכל עיר פריפרייאלית חלשה יש אנשים שנחשבים בעינכם כמוזרים,
רק בצפת פגשתם אותם כי שם אתם מסתובבים, אם תסתובבו בעפולה, טירת הכרמל, שדרות וכדו' תפגשו אותם גם
ב' אתם לא מסתובבים בצפת האמיתית, אתם מסתובבים בעיר העתיקה ופוגשים שם רק תיירים,
זה כמו להסתובב בעיר העתיקה בירושלים ולחשוב שמי שמסתובב שם הוא דוגמא למה הם הירושלמים,
ובתור תיירים בחורים מתירים לעצמם להסתובב עם גיטרה ברחוב, עם בגד ים וכדו'
ואם אתם כן רואים שם מישהו נורמלי אתם אומרים בטח הוא גם תייר...
יש בצפת עשרות קהילות חסידיות עם בית כנסת מתפקד וחלקם אף עם שטיבלאך רציני,
כמו כן עשרות בתי כנסיות של בני תורה ליטאים וספרדים וכמובן עשרות בתי כנסיות של ספרדים יותר עממיים (בד"כ מבוגרים יותר)
יש 13 חיידרים בצפת, מספר דומה של בתי ספר, סמינרים וישיבות קטנות וכל אחד מהמוסדות הנ"ל קיים בכל סוג: חסידי, ספרדי, ליטאי, עץ, אידיש וכדו'
כיום אין כמעט היצע של דירות כי כולם נחטפו ולכן מה שכן יש הוא יקר מאוד (מעל מליון ל60/70 מ"ר של דירה ישנה)
אך בשנים הקרובות עומדים להיבנות אלפי יחידות דיור בשכונת מצפה ימים החדשה אשר מוגדרת כשכונה חרדית,
כמו כן תופסת תאוצה תופעה של פינוי בינו אשר מחליפה בניינים עם שניים שלוש קומות, דירות קטנות, ושטח ריק בין הבניינים, לשורת בניינים חדשה גבוהה ורחבה,
תחבורה ציבורית יש כל יום לירושלים בני ברק, ועדו ובסופשים לכל הריכוזים החרדיים בכל הארץ
כמובן אני לא מנסה להשוות את צפת לירושלים ובני ברק, אם יש לך 2,500,000 ש"ח תקנה שם,
אני משווה אותה לשאר הפריפריות
אשמח לענות לעוד שאלות

אבי2256

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
יוצרי ai
עוד פחות משלושה שבועות ראש העיר בוודאות יהיה חרדי,
ברוך השם
מבחינת מספר התושבים החרדיים, צפת היא העיר החרדית העשירית בארץ ומבחינת אחוזים במקום גבוה יותר (לא זוכר בדיוק איזה)
מבחינת אחוז החרדים בעיר, צפת היא העיר במקום השישי בארץ
אחרי מודיעין עלית, בני ברק, אלעד, ביתר, בית שמש

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צז

א יי מָלָךְ תָּגֵל הָאָרֶץ יִשְׂמְחוּ אִיִּים רַבִּים:ב עָנָן וַעֲרָפֶל סְבִיבָיו צֶדֶק וּמִשְׁפָּט מְכוֹן כִּסְאוֹ:ג אֵשׁ לְפָנָיו תֵּלֵךְ וּתְלַהֵט סָבִיב צָרָיו:ד הֵאִירוּ בְרָקָיו תֵּבֵל רָאֲתָה וַתָּחֵל הָאָרֶץ:ה הָרִים כַּדּוֹנַג נָמַסּוּ מִלִּפְנֵי יי מִלִּפְנֵי אֲדוֹן כָּל הָאָרֶץ:ו הִגִּידוּ הַשָּׁמַיִם צִדְקוֹ וְרָאוּ כָל הָעַמִּים כְּבוֹדוֹ:ז יֵבֹשׁוּ כָּל עֹבְדֵי פֶסֶל הַמִּתְהַלְלִים בָּאֱלִילִים הִשְׁתַּחֲווּ לוֹ כָּל אֱלֹהִים:ח שָׁמְעָה וַתִּשְׂמַח צִיּוֹן וַתָּגֵלְנָה בְּנוֹת יְהוּדָה לְמַעַן מִשְׁפָּטֶיךָ יי:ט כִּי אַתָּה יי עֶלְיוֹן עַל כָּל הָאָרֶץ מְאֹד נַעֲלֵיתָ עַל כָּל אֱלֹהִים:י אֹהֲבֵי יי שִׂנְאוּ רָע שֹׁמֵר נַפְשׁוֹת חֲסִידָיו מִיַּד רְשָׁעִים יַצִּילֵם:יא אוֹר זָרֻעַ לַצַּדִּיק וּלְיִשְׁרֵי לֵב שִׂמְחָה:יב שִׂמְחוּ צַדִּיקִים בַּיהוָה וְהוֹדוּ לְזֵכֶר קָדְשׁוֹ:
נקרא  8  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה