המחשב (לא) באמת גולם - מידע על מחשבים

צביקה - היימישTech

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
אני פותח את האשכול הזה, אחרי שראיתי שאנשים מחפשים מידע בנושאים שונים שקשורים למחשבים.
אשמח לענות על כל שאלה
יאללה תפציצו!

צביקה - היימישTech

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
שאלה שעולה לפני כל קניית מחשב:
מה זה בעצם מעבד? ומה עושה הRAM?
קצת קשה להסביר את זה, אבל אני אנסה בכל זאת.

אני אתחיל דווקא עם הRAM
RAM זה זכרון זמני של המחשב
פתחתם כרטיסייה בדפדפן, אבל כבר שעה לא נכנסתם אליה. בזמן הזה, הכרטיסייה נכנסת לזכרון הזמני של המחשב, וכשתכנסו שוב לכרטיסייה, הזמן שיקח למחשב לפתוח את הכרטיסייה יהיה קצר יותר מאשר לפתוח אותה פעם ראשונה, כי חלק מהמידע כבר נמצא למחשב בזכרון.

אפשר לומר שהזכרון RAM הוא כמו השולחן עבודה שלכם. (קרדיט לאתר שפעם קראתי בו את הדבר הזה)
יותר מהר להגיע למה שנמצא על השולחן מאשר להגיע למסמכים שנמצאים בארון.

מה בעצם משנה נפח הRAM?
אם נמשיך בכיוון של המשל, הנפח של הRAM זה הגודל של השולחן שלכם.
כל בלגניסט ממוצע היה רוצה שיהיה יותר מקום לבלאגן שלו על השולחן (לא להעלב... הנחתום מעיד על עיסתו והחלבן על עזתו) כדי שיהיה לו קל יותר למצוא את מה שהוא צריך.

אז הבנו שבעצם הRAM זה השולחן עבודה. אם עוד לא ניחשתם מה המעבד עושה, המעבד הוא העובד.
המעבד הוא זה שיודע להשתמש במה שמונח לו על השולחן, ויודע מה הוא צריך על השולחן ומה לא.

אז מה משנה המעבד? מה ההבדל בין כל הסדרות?
ככל שהמעבד חזק יותר, זה כמו עובד חכם יותר ומהיר יותר. (עובד חכם ומנוסה בדרך כלל מהיר יותר)
ההבדל בין הסדרות מתבטא במהירות המעבד ובכמות הליבות. כל ליבה במעבד זה עוד עובד במשרד, יותר ליבות זה יותר משימות שאפשר להתמודד איתם בו זמנית.

אז כשתבחרו את המחשב שלכם, תחשבו מה הצורך ב"חברה" הקטנה שיש לכם במחשב. אתם צריכים הרבה עובדים כדי להתמודד עם הרבה משימות? או שאתם צריכים פחות עובדים אבל שידעו טוב את העבודה הספציפית שהם עושים?

מירי11111

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
נשברו לי מסכים של שני מחשבים ניידים...
(לא להיבהל, אחד ישן מאוד וכנראה זה החיבורים שלו.. והשני עף למישהו מהיד.... )

איך אני יודעת איזה מסך לקנות.
והאם אמזון באמת יותר זול? או שאפשר להשיג בארץ בזול?
(אחד HP ואחד LENOVO THINK PAD)

צביקה - היימישTech

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
נשברו לי מסכים של שני מחשבים ניידים...
(לא להיבהל, אחד ישן מאוד וכנראה זה החיבורים שלו.. והשני עף למישהו מהיד.... )

איך אני יודעת איזה מסך לקנות.
והאם אמזון באמת יותר זול? או שאפשר להשיג בארץ בזול?
(אחד HP ואחד LENOVO THINK PAD)
בעיקרון הכי טוב לפתוח את המחשב ולבדוק את הדגם של המסך עצמו
חיפוש של "מסך לHP דגם XYZ" יניב המון תוצאות שונות, ולא בטוח שמה שיגיע זה מה שבאמת צריך.
אני אישית כשאני מחליף מסך וזה לא דחוף אני מזמין דווקא מעלי, אבל צריך לבדוק טוב את הציון של המוכר.
כשזה דחוף יש לי את הספקים שלי פה בארץ שאני מזמין מהם מסכים וזה יותר יקר.

• תודה
Reactions: KAV

במה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
עימוד ספרים
עריכה תורנית
עימוד ספרים
תודה על המידע המסודר והברור.
אשמח למידע מסודר במקום אחד על סוגי מעבדים (לא על סדרות כדוגמת i3 i5 וכו')
מה ההבדל בין מעבד H למעבד J או U.
לפי הבנתי מדובר בנושא די חשוב וקריטי שאנשים פחות נוטים להתייחס אליו ברצינות.

עוד נקודה קצת יותר ארוכה ומורכבת בקשר למעבדים, מה ההבדלים שהתחדשו בדורות האחרונים של המעבדים, ברור לכולם שעדיף i3 דור 12 מאשר i5 דור 2, השאלה היא באיזה דור שווה להשקיע ואיזה דור לא השתנה הרבה.

ונקודה אחרונה, השוואה בין כל הנאמר לעיל למעבדים של AMD.

מתנצל אם הגזמתי (לא באמת, אתה אמרת שתענה על כל שאלה)

• וואו!
Reactions: KAV

פילפילון

אתרוגיסטית חדשה
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
מחשב נייד של אסוס
סוג פשוט שעלה 1000 ש"ח
היה מונח בתוך תיק לא מכובה אבל סגור כמה שעות
הרוכסן היה כן פתוח
מאז לא מוכן להדלק
יש מצב לזכות לראות בו תחית המתים?

צביקה - היימישTech

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
אשמח למידע מסודר במקום אחד על סוגי מעבדים (לא על סדרות כדוגמת i3 i5 וכו')
מה ההבדל בין מעבד H למעבד J או U.
לפי הבנתי מדובר בנושא די חשוב וקריטי שאנשים פחות נוטים להתייחס אליו ברצינות.
אכן שאלה חשובה, וזה נושא שדווקא חשבתי להגיע אליו מאוחר יותר. אבל אם כבר שאלת אני אענה.

האות בכל מעבד מסמנת פרט מסויים על המעבד. לפעמים זה משמעותי לפעמים לא.

לרקע מוקדם, לכל מעבד יש שם, והמספרים שלו הם לא מקריים.

קודם כל יש את הסדרה (אני אתייחס כרגע רק לסדרות הCore) - יש את ה i3 שמיועד בעיקר למשתמש הביתי שרוצה מעבד שיחזיק קצת יותר מאופיס או לראות את ההסרטות של החתונה. כמובן את i5 הנפוץ בזכות היותו מעבד הביניים שמשלב עוצמה עם מחיר נגיש. i7 שמיועד למשתמשים שצריכים קצת יותר מהסטנדרט (אלה שצריכים חברה גדולה במחשב כן?) ועולה בהתאם. ו i9 שמיועד למשתמשים ממש כבדים (להם כבר יש ממש בניין משרדים)
בAMD זה דיי דומה עם Ryzen 3, 5, 7, 9

אח"כ מגיע הדור, שמסומן באמצעות הספרה או שתי הספרות הראשונות. דור 8 יתחיל ב8 ודור 10 יתחיל ב10.

אח"כ מגיע הדגם הספציפי של המעבד (לא מצאתי הגדרה טובה יותר) שזה מסמן את הפרמטרים של המעבד. בדרך כלל השינויים הם לא משמעותיים.

ואח"כ, מה ששאלת, האותיות. יש הבדל בין האותיות במעבדים למחשבים ניידים לבין נייחים. למשל, האות K במעבדי אינטל לנייחים מסמל שהמעבד תומך בOverclocking. שזה אומר לשנות את מהירות השעון של המעבד כדי שיעבוד מהר יותר. אפשר לעשות את זה בכל מעבד, וזה לא מומלץ. במעבדי הK התמיכה היא במהירות גדולה יותר, והם פחות רגישים להגברת המהירות.

הרשימה של האותיות ארוכה, ולכן אני אעתיק את הרשימה מאתר אחר כי אם כל המידע כבר כתוב אז למה לא להשתמש בו...

מעבדי אינטל: (קרדיט לאתר tech-il)

נתחיל מהאותיות אשר נפוצות בקרב המחשבים הנייחים:

• K – מסמנת שהמעבד הינו מסוג Unlocked מה שאומר שאפשר לבצע OC למעבד, במילים פשוטות, לגרום למעבד לעבוד בתדרים גבוהים יותר מאשר אלו שנקבעו במפעל.
  • T ו-S – מסמנות מעבדים מוחלשים וצריכת חשמל מופחתת. למשל, המעבד I7-4770S מגיע עם תדרים נמוכים יותר מאלו של המעבד I7-4770 לכן גם לא תהיה דרישה לצריכת חשמל גבוהה כמו במעבד הרגיל.
  • X – מסמנת מעבדים אשר שייכים לפלטפורמת ה-HEDT, אם לדייק, הם למעשה מעבדי הדגל של פלטפורמת ה-HEDT, הם כוללים כמות רבה של ליבות וכמובן ניתנים לביצוע OC.
גם בעולם המחשבים הניידים ישנן אותיות רבות ואפילו שילובים של כמה אותיות למעבד אחד:

• H – מציינת מעבד עם יכולות גרפיות טובות.
  • HK – מציינות מעבד עם יכולות גרפיות טובות וגם בעל אפשרות לביצוע OC.
  • HQ – מציינות עם יכולות גרפיות טובות וארבע ליבות.
  • U – מציינת מעבד עם צריכת חשמל מינורית וביצועים מוחלשים יחסית.
  • Y – מציינת מעבד עם צריכת חשמל מינימלית, מעבדים אלו מוזלים ומפיקים ביצועים נמוכים יותר מאחרים.
שמתי לב שחסר F אז אני כותב בעצמי, F מסמן שלמעבד אין רכיב גרפי! מה שאומר שהמחשב יוכל לעבוד רק עם כרטיס מסך

בנוסף חסר גם G שזה מעבד עם רכיב גרפי של AMD. שיתוף פעולה מעניין לא?

מעבדי AMD:

במעבדי AMD זה קצת שונה אבל העיקרון אותו עיקרון

בעניין האותיות

למעבד AMD בלי שום אות, הם כמו מעבדי אניטל עם האות F ואין להם מעבד גרפי, מה שאומר שגם הם מצריכים כרטיס מסך נפרד.

אני אישית חושב שאולי עדיף להשקיע את ההפרש למקרה שהכרטיס מסך נהרס כי חבל שעד שיהיה כרטיס חד שהמחשב יהיה מושבת.

לגבי האותיות:

חלק מהאותיות מסמלות גם את צריכת החשמל של המעבד

יש את הG שזה כמו באינטל אומר שיש רכיב גרפי

X דומה לK של אינטל, מגיע עם ביצועים גבוהים ופתוח לOverclock, וכמובן צריכת חשמל גבוהה.

U אומר מעבד עם צריכת חשמל נמוכה, מה שכמובן מעיד גם על ביצועים חלשים יותר, אבל הם גם מתחממים המון פחות, מה שאולי יגרום להם להחזיק יותר זמן, אבל זה הגיגים שלי אז קחו אותם בערבון מוגבל.

H נמצא במעבדים לניידים וגם הוא מעיד על ביצועים גבוהים יותר וצריכת חשמל גבוהה יותר, לרוב נמצאים במחשבים גדולים או מחשבי גיימינג כי הקירור שלהם טוב יותר

T מסמל בוסט למעבד, לדוגמא XT יגלה לנו שהביצועים גבוהים יותר למעבד רק עם X. בעצם זה אומר שעשו Overclock כבר במפעל.

יש כל מיני שילובים של האותיות, אבל זה כבר קשה לי להבין אז אני לא יכול להסביר...

עוד נקודה קצת יותר ארוכה ומורכבת בקשר למעבדים, מה ההבדלים שהתחדשו בדורות האחרונים של המעבדים, ברור לכולם שעדיף i3 דור 12 מאשר i5 דור 2, השאלה היא באיזה דור שווה להשקיע ואיזה דור לא השתנה הרבה.

ונקודה אחרונה, השוואה בין כל הנאמר לעיל למעבדים של AMD.

מתנצל אם הגזמתי (לא באמת, אתה אמרת שתענה על כל שאלה)

דווקא זו נקודה פחות ארוכה, והתשובה היא על שתי השאלות ביחד

הדבר שמשתנה עם הדורות זה הטכנולוגיה של הייצור

את המעבד מייצרים בטכנולוגיה שנקראת ליתוגרפיה. המשמעות של ליתוגרפיה זה "חקיקה באבן".
את המעבדים מייצרים בטכנולוגיה של הטבעת הטרנזיסטורים של המעבד (אכמ"ל, זה כבר מושגים באלקטרוניקה) לתוך החומר. החומר ממנו מיוצר המעבד הוא תרכובת של סיליקון, נחושת, ועוד כמה חומרים שאף אחד לא מכיר בכל מקרה... מהתרכובת הזו מייצרים עיגולים גדולים, שעוברים במכונות את ההטבעה, ואז נחתכים למעבדים. למה עיגול? לא זוכר כרגע... מאמין שככה הסתדר בתהליך הייצור.
(עובדה מעניינת... את העיגולים האלה אינטל מייצרים פה בארץ!! מי אמר שהכלכלה קורסת?)
מה שהתקדם עם השנים, זה כמה טרנזיסטורים אפשר לדחוף בכל מעבד. כדי לדחוף יותר טרנזיסטורים בכל מעבד צריך טרנזיסטורים קטנים יותר, וזה ההתקדמות שעשו במהלך השנים.

ומכאן לAMD.
AMD פרצו בשנת 2017 עם סדרת Ryzen שהציבה מתחרה ראוי מול המעבדים של אינטל.

באותה שנה גם אינטל וגם AMD שחררו מעבדים עם ליתוגרפיה של 14 ננומטר (1,000,000 ננומטר = מילימטר) אבל AMD הקדימו בכמה חודשים. עד אז מעבדי אינטל היו עם ליתוגרפיה של 22 ננומטר, וAMD יצאו מיד בתחילת השנה עם ליתוגרפיה של 14 ננומטר.

אבל לא את כולם באמת מעניינת הליתוגרפיה, אז איזה עוד סיבות יש לקנות AMD?

מול הRyzen 5 לדוגמא יצא באותה שנה (ברבעון השני) הi5 מסדרה השביעית (הסדרה השמינית יצאה עוד באותה שנה, אבל רק ברבעון האחרון) לדוגמא הi5-7400, הציע 4 ליבות במהירות של 3.0 גיגה-הרץ, עם 4 תהליכונים, ו6 מ"ב זיכרון Cache בגרסת הסטנדרט.
הRyzen 5400 לעומתו הציע 4 ליבות במהירות של 3.2 גיגה-הרץ, עם 8 תהליכונים, ו8 מ"ב זיכרון cache.
היו אנשים שהעדיפו לקבל יותר ולשלם פחות. המחיר למעבד i5-7400 בשעת השחרור היה 200$ לעומת הRyzen 5 שמחירו עמד על 170$ בלבד.
בסדרה השמינית אינטל אולי ניסתה לצאת עם מעבד במחיר שישתווה לAMD ושחררה את הi5-8400 שהציע 6 ליבות עם 6 תהליכונים. אבל במהירות בסיס של 2.8 גיגה-הרץ. מה שכן נתן קצת איזון היה האפשרות להגיע ל4 גיגה-הרץ בOverclock.

כיום אין סיבה מיוחדת לקנות דווקא AMD או דווקא אינטל, כי כל מעבד לגופו והכל מאוד תלוי במפרט מסביב
לפעמים לוח אם לAMD יצמצם את ההפרש למעבד יקר יותר של אינטל, או עוד כל מיני פרמטרים בסגנון.

לסיכום: כמו שכתבתי יש את שלושת הדברים החשובים שצריך לדעת לפני שקונים מחשב. מה התקציב, מה השימוש, ואם נייח או נייד.
אחרי שקיבלתם החלטה על הפרמטרים האלו, חפשו איזה מעבד מתאים לצרכים שלכם מבחינת הביצועים, ואם הוא נכנס בסכום שאותו הקצבתם לרכישה.

ובנושא המעבדים הישנים, אם הביצועים מספיקים לצרכים, וזה מה שנכנס במחיר, יכול להיות שכדאי. לפעמים מעבד הכי פשוט של אינטל מהשנה האחרונה, מציע ביצועים הרבה יותר טובים ממעבד i5 משנים עברו. גם אם על הנייר המעבד הישן אמור להיות יותר טוב, אחרי שימוש של כל כך הרבה שנים יש עייפות החומר והביצועים כבר לא כמו על הנייר.

מקווה שסיפקתי כאן את כל המידע הנצרך.

צביקה - היימישTech

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
מחשב נייד של אסוס
סוג פשוט שעלה 1000 ש"ח
היה מונח בתוך תיק לא מכובה אבל סגור כמה שעות
הרוכסן היה כן פתוח
מאז לא מוכן להדלק
יש מצב לזכות לראות בו תחית המתים?
יש ברחבי הארץ הרבה מעבדות שמתקנות מחשבים ברמת רכיב
למעט החלפה של מעבד כמעט כל דבר אפשר לתקן
לרוב, במחשבים במחיר כזה כבר לא בטוח ששווה לפנות למעבדה כיוון שהמחיר של תיקון לוח אם מגיע לעתים למאות שקלים, ובכל המעבדות גם לוקחים כסף על הבדיקה שלא חוזר אליכם במקרה שלא רציתם לתקן כי התיקון עולה כמו המחשב..

אם המחשב מראה שהוא נטען, אבל לא נדלק הייתי ממליץ לנסות להחליף RAM ודיסק קשיח. לא חושב שיועיל אבל גם לא יזיק.

במה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
עימוד ספרים
עריכה תורנית
עימוד ספרים
אכן שאלה חשובה, וזה נושא שדווקא חשבתי להגיע אליו מאוחר יותר. אבל אם כבר שאלת אני אענה.

האות בכל מעבד מסמנת פרט מסויים על המעבד. לפעמים זה משמעותי לפעמים לא.

לרקע מוקדם, לכל מעבד יש שם, והמספרים שלו הם לא מקריים.

קודם כל יש את הסדרה (אני אתייחס כרגע רק לסדרות הCore) - יש את ה i3 שמיועד בעיקר למשתמש הביתי שרוצה מעבד שיחזיק קצת יותר מאופיס או לראות את ההסרטות של החתונה. כמובן את i5 הנפוץ בזכות היותו מעבד הביניים שמשלב עוצמה עם מחיר נגיש. i7 שמיועד למשתמשים שצריכים קצת יותר מהסטנדרט (אלה שצריכים חברה גדולה במחשב כן?) ועולה בהתאם. ו i9 שמיועד למשתמשים ממש כבדים (להם כבר יש ממש בניין משרדים)
בAMD זה דיי דומה עם Ryzen 3, 5, 7, 9

אח"כ מגיע הדור, שמסומן באמצעות הספרה או שתי הספרות הראשונות. דור 8 יתחיל ב8 ודור 10 יתחיל ב10.

אח"כ מגיע הדגם הספציפי של המעבד (לא מצאתי הגדרה טובה יותר) שזה מסמן את הפרמטרים של המעבד. בדרך כלל השינויים הם לא משמעותיים.

ואח"כ, מה ששאלת, האותיות. יש הבדל בין האותיות במעבדים למחשבים ניידים לבין נייחים. למשל, האות K במעבדי אינטל לנייחים מסמל שהמעבד תומך בOverclocking. שזה אומר לשנות את מהירות השעון של המעבד כדי שיעבוד מהר יותר. אפשר לעשות את זה בכל מעבד, וזה לא מומלץ. במעבדי הK התמיכה היא במהירות גדולה יותר, והם פחות רגישים להגברת המהירות.

הרשימה של האותיות ארוכה, ולכן אני אעתיק את הרשימה מאתר אחר כי אם כל המידע כבר כתוב אז למה לא להשתמש בו...

מעבדי אינטל: (קרדיט לאתר tech-il)

נתחיל מהאותיות אשר נפוצות בקרב המחשבים הנייחים:

• K – מסמנת שהמעבד הינו מסוג Unlocked מה שאומר שאפשר לבצע OC למעבד, במילים פשוטות, לגרום למעבד לעבוד בתדרים גבוהים יותר מאשר אלו שנקבעו במפעל.
  • T ו-S – מסמנות מעבדים מוחלשים וצריכת חשמל מופחתת. למשל, המעבד I7-4770S מגיע עם תדרים נמוכים יותר מאלו של המעבד I7-4770 לכן גם לא תהיה דרישה לצריכת חשמל גבוהה כמו במעבד הרגיל.
  • X – מסמנת מעבדים אשר שייכים לפלטפורמת ה-HEDT, אם לדייק, הם למעשה מעבדי הדגל של פלטפורמת ה-HEDT, הם כוללים כמות רבה של ליבות וכמובן ניתנים לביצוע OC.
גם בעולם המחשבים הניידים ישנן אותיות רבות ואפילו שילובים של כמה אותיות למעבד אחד:

• H – מציינת מעבד עם יכולות גרפיות טובות.
  • HK – מציינות מעבד עם יכולות גרפיות טובות וגם בעל אפשרות לביצוע OC.
  • HQ – מציינות עם יכולות גרפיות טובות וארבע ליבות.
  • U – מציינת מעבד עם צריכת חשמל מינורית וביצועים מוחלשים יחסית.
  • Y – מציינת מעבד עם צריכת חשמל מינימלית, מעבדים אלו מוזלים ומפיקים ביצועים נמוכים יותר מאחרים.
שמתי לב שחסר F אז אני כותב בעצמי, F מסמן שלמעבד אין רכיב גרפי! מה שאומר שהמחשב יוכל לעבוד רק עם כרטיס מסך

בנוסף חסר גם G שזה מעבד עם רכיב גרפי של AMD. שיתוף פעולה מעניין לא?

מעבדי AMD:

במעבדי AMD זה קצת שונה אבל העיקרון אותו עיקרון

בעניין האותיות

למעבד AMD בלי שום אות, הם כמו מעבדי אניטל עם האות F ואין להם מעבד גרפי, מה שאומר שגם הם מצריכים כרטיס מסך נפרד.

אני אישית חושב שאולי עדיף להשקיע את ההפרש למקרה שהכרטיס מסך נהרס כי חבל שעד שיהיה כרטיס חד שהמחשב יהיה מושבת.

לגבי האותיות:

חלק מהאותיות מסמלות גם את צריכת החשמל של המעבד

יש את הG שזה כמו באינטל אומר שיש רכיב גרפי

X דומה לK של אינטל, מגיע עם ביצועים גבוהים ופתוח לOverclock, וכמובן צריכת חשמל גבוהה.

U אומר מעבד עם צריכת חשמל נמוכה, מה שכמובן מעיד גם על ביצועים חלשים יותר, אבל הם גם מתחממים המון פחות, מה שאולי יגרום להם להחזיק יותר זמן, אבל זה הגיגים שלי אז קחו אותם בערבון מוגבל.

H נמצא במעבדים לניידים וגם הוא מעיד על ביצועים גבוהים יותר וצריכת חשמל גבוהה יותר, לרוב נמצאים במחשבים גדולים או מחשבי גיימינג כי הקירור שלהם טוב יותר

T מסמל בוסט למעבד, לדוגמא XT יגלה לנו שהביצועים גבוהים יותר למעבד רק עם X. בעצם זה אומר שעשו Overclock כבר במפעל.

יש כל מיני שילובים של האותיות, אבל זה כבר קשה לי להבין אז אני לא יכול להסביר...

דווקא זו נקודה פחות ארוכה, והתשובה היא על שתי השאלות ביחד

הדבר שמשתנה עם הדורות זה הטכנולוגיה של הייצור

את המעבד מייצרים בטכנולוגיה שנקראת ליתוגרפיה. המשמעות של ליתוגרפיה זה "חקיקה באבן".
את המעבדים מייצרים בטכנולוגיה של הטבעת הטרנזיסטורים של המעבד (אכמ"ל, זה כבר מושגים באלקטרוניקה) לתוך החומר. החומר ממנו מיוצר המעבד הוא תרכובת של סיליקון, נחושת, ועוד כמה חומרים שאף אחד לא מכיר בכל מקרה... מהתרכובת הזו מייצרים עיגולים גדולים, שעוברים במכונות את ההטבעה, ואז נחתכים למעבדים. למה עיגול? לא זוכר כרגע... מאמין שככה הסתדר בתהליך הייצור.
(עובדה מעניינת... את העיגולים האלה אינטל מייצרים פה בארץ!! מי אמר שהכלכלה קורסת?)
מה שהתקדם עם השנים, זה כמה טרנזיסטורים אפשר לדחוף בכל מעבד. כדי לדחוף יותר טרנזיסטורים בכל מעבד צריך טרנזיסטורים קטנים יותר, וזה ההתקדמות שעשו במהלך השנים.

ומכאן לAMD.
AMD פרצו בשנת 2017 עם סדרת Ryzen שהציבה מתחרה ראוי מול המעבדים של אינטל.

באותה שנה גם אינטל וגם AMD שחררו מעבדים עם ליתוגרפיה של 14 ננומטר (1,000,000 ננומטר = מילימטר) אבל AMD הקדימו בכמה חודשים. עד אז מעבדי אינטל היו עם ליתוגרפיה של 22 ננומטר, וAMD יצאו מיד בתחילת השנה עם ליתוגרפיה של 14 ננומטר.

אבל לא את כולם באמת מעניינת הליתוגרפיה, אז איזה עוד סיבות יש לקנות AMD?

מול הRyzen 5 לדוגמא יצא באותה שנה (ברבעון השני) הi5 מסדרה השביעית (הסדרה השמינית יצאה עוד באותה שנה, אבל רק ברבעון האחרון) לדוגמא הi5-7400, הציע 4 ליבות במהירות של 3.0 גיגה-הרץ, עם 4 תהליכונים, ו6 מ"ב זיכרון Cache בגרסת הסטנדרט.
הRyzen 5400 לעומתו הציע 4 ליבות במהירות של 3.2 גיגה-הרץ, עם 8 תהליכונים, ו8 מ"ב זיכרון cache.
היו אנשים שהעדיפו לקבל יותר ולשלם פחות. המחיר למעבד i5-7400 בשעת השחרור היה 200$ לעומת הRyzen 5 שמחירו עמד על 170$ בלבד.
בסדרה השמינית אינטל אולי ניסתה לצאת עם מעבד במחיר שישתווה לAMD ושחררה את הi5-8400 שהציע 6 ליבות עם 6 תהליכונים. אבל במהירות בסיס של 2.8 גיגה-הרץ. מה שכן נתן קצת איזון היה האפשרות להגיע ל4 גיגה-הרץ בOverclock.

כיום אין סיבה מיוחדת לקנות דווקא AMD או דווקא אינטל, כי כל מעבד לגופו והכל מאוד תלוי במפרט מסביב
לפעמים לוח אם לAMD יצמצם את ההפרש למעבד יקר יותר של אינטל, או עוד כל מיני פרמטרים בסגנון.

לסיכום: כמו שכתבתי יש את שלושת הדברים החשובים שצריך לדעת לפני שקונים מחשב. מה התקציב, מה השימוש, ואם נייח או נייד.
אחרי שקיבלתם החלטה על הפרמטרים האלו, חפשו איזה מעבד מתאים לצרכים שלכם מבחינת הביצועים, ואם הוא נכנס בסכום שאותו הקצבתם לרכישה.

ובנושא המעבדים הישנים, אם הביצועים מספיקים לצרכים, וזה מה שנכנס במחיר, יכול להיות שכדאי. לפעמים מעבד הכי פשוט של אינטל מהשנה האחרונה, מציע ביצועים הרבה יותר טובים ממעבד i5 משנים עברו. גם אם על הנייר המעבד הישן אמור להיות יותר טוב, אחרי שימוש של כל כך הרבה שנים יש עייפות החומר והביצועים כבר לא כמו על הנייר.

מקווה שסיפקתי כאן את כל המידע הנצרך.
וואו וואו וואו.
תודה רבה!
ממש מובן.
כמה נקודות שלא הובררו לי.
1. מה זה מעבד p ?
2. אני יודע מה ההבדל בין הדורות, השאלה שלי היתה האם ההפרש בין דור 11 ל12 הוא כל כך גדול בשביל לקנות מעבד מדרגה נמוכה יותר? ובין 10 ל11? וכו', לפי מה שהבנתי תלוי מאוד באיזה דור מדובר.
3. עוד רצף מספרים מסתורי שלא הבנתי כל כך מהו במעבד- המספרים שיש אחרי דור המעבד, לפי איך שהבנתי זה המספר הסידורי של המעבד, כמה משמעות יש לו?

HILEL1

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
האם קיים מחשב נייד עם סוללה ממש אבל ממש חזקה שיכולה להספיק ל10 שעות עבודה בפועל ומעלה?

צביקה - היימישTech

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
וואו וואו וואו.
תודה רבה!
ממש מובן.
כמה נקודות שלא הובררו לי.
1. מה זה מעבד p ?
2. אני יודע מה ההבדל בין הדורות, השאלה שלי היתה האם ההפרש בין דור 11 ל12 הוא כל כך גדול בשביל לקנות מעבד מדרגה נמוכה יותר? ובין 10 ל11? וכו', לפי מה שהבנתי תלוי מאוד באיזה דור מדובר.
3. עוד רצף מספרים מסתורי שלא הבנתי כל כך מהו במעבד- המספרים שיש אחרי דור המעבד, לפי איך שהבנתי זה המספר הסידורי של המעבד, כמה משמעות יש לו?
1. P זה סדרה של מעבדים עם צריכת חשמל נמוכה לניידים, הם אמורים לתת ביצועים יותר טובים מסדרת U שגם היא לניידים.

2. כל דור של המעבד יש שינוי. לא באמת משנה הדור, יותר משנה הביצועים, ובדור חדיש יותר הביצועים משתנים וצריך לבדוק אם השינויים בביצועים שווים את ההפרש במחיר או לא.

3. כנראה שלא הצלחתי להעביר את הנקודה הזו כמו שצריך. המספרים האחרונים הם הרמה של המעבד בתוך הסדרה.

אני אביא לדוגמא את מעבד אינטל i5-10400F:

מתחיל בi5 שזה מובן הסדרה של המעבד.

אחרי זה מגיע הדור שזה הספרה או השתיים הראשונות. בדוגמא שלנו שתי הספרות הראשונות מגלות לנו שהמעבד הוא מהדור העשירי.

אחרי הדור מגיע הרמה של המעבד. אצלנו זה 400. יש גם 600 לדוגמא. זה לא באמת מגלה לנו מה הביצועים של המעבד, אבל בין 400 ל600 יש הבדל בביצועים, כמובן ל600 יש ביצועים טובים יותר מאשר יש ל400.

ובסוף מגיעה האות (לפעמים) שנותנת לנו עוד פרמטר על המעבד. בדוגמה שלנו זה F, שאומרת לנו שבמעבד הזה אין רכיב גרפי, ונצטרך כרטיס מסך בנפרד.

מקווה שעכשיו זה יותר מובן.

צביקה - היימישTech

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
האם קיים מחשב נייד עם סוללה ממש אבל ממש חזקה שיכולה להספיק ל10 שעות עבודה בפועל ומעלה?
יש המון!
זה שיקול שבא אחרי שלושת הדברים החשובים.
הכי פשוט, אחרי שהחלטתם מה הצרכים, לעשות רשימה של המחשבים שבאים בחשבון עם אורך הסוללה שלהם, ואח"כ להחליט מי מהם הכי משתלם מבחינת כל הפרמטרים.

חנון

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מסך שמפעם לפעם נכבה לשניה ונדלק בחזרה
מה הבעיה?
המחשב חדש

צביקה - היימישTech

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
מסך שמפעם לפעם נכבה לשניה ונדלק בחזרה
מה הבעיה?
המחשב חדש
אם המסך חדש יחסית, הייתי ממליץ לבדוק עם כבל אחר, ואם זה לא עוזר לבדוק אם גם במחשב אחר זה קורה.
אם המסך ישן יחסית, אז יכול להיות תקלה בלוח. מסכים הם דבר שרגיש מאוד לתנודות בחשמל. בכל מכשיר אלקטרוני יש רכיבים שנקראים "קבלים", קבל הוא בעצם סוללה שנטענת ומיישרת את הזרם שמגיע למכשיר.
התקלות הנפוצות במסכים קורות בדרך כלל אחרי כמה שנים כשהרכיב הזה נוטה לאבד מכוחו.

נערך לאחרונה ב:

פילפילון

אתרוגיסטית חדשה
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
אין מצב שזה קורה בשימוש בתוכנות גרפיות???
לי זה קרה כמה פעמים
אבל רק שהייתי על פוטושופ

צביקה - היימישTech

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
אין מצב שזה קורה בשימוש בתוכנות גרפיות???
לי זה קרה כמה פעמים
אבל רק שהייתי על פוטושופ
יתכן.
שימוש בתוכנות גרפיות גורם לתנודות גדולות יותר בזרם למסך.
לפעמים קורה גם שקצב הריענון של המסך לא עומד בעומס של מה שדורשים ממנו והוא נכבה לשניה כדי להתאפס. לכן גם בבחירת מסך לתוכנות גרפיות צריך להתחשב בסגנון העבודה ולבחור מסך מתאים.
מומלץ לבחור מסך עם קצב ריענון של 120Hz ומעלה.

דני לוי

משתמש רשום
יש לי כונן חיצוני 500 גיגה ישן עם חיבור לחשמל וחיבור USB
הוא מתחבר למחשב אך מופיע כהתקן לא מוכר .
מצ"ב צילום
אודה לעזרה!
1675623183933.png

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמו

א הַלְלוּיָהּ הַלְלִי נַפְשִׁי אֶת יְהוָה:ב אֲהַלְלָה יְהוָה בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:ג אַל תִּבְטְחוּ בִנְדִיבִים בְּבֶן אָדָם שֶׁאֵין לוֹ תְשׁוּעָה:ד תֵּצֵא רוּחוֹ יָשֻׁב לְאַדְמָתוֹ בַּיּוֹם הַהוּא אָבְדוּ עֶשְׁתֹּנֹתָיו:ה אַשְׁרֵי שֶׁאֵל יַעֲקֹב בְּעֶזְרוֹ שִׂבְרוֹ עַל יְהוָה אֱלֹהָיו:ו עֹשֶׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ אֶת הַיָּם וְאֶת כָּל אֲשֶׁר בָּם הַשֹּׁמֵר אֱמֶת לְעוֹלָם:ז עֹשֶׂה מִשְׁפָּט לָעֲשׁוּקִים נֹתֵן לֶחֶם לָרְעֵבִים יְהוָה מַתִּיר אֲסוּרִים:ח יְהוָה פֹּקֵחַ עִוְרִים יְהוָה זֹקֵף כְּפוּפִים יְהוָה אֹהֵב צַדִּיקִים:ט יְהוָה שֹׁמֵר אֶת גֵּרִים יָתוֹם וְאַלְמָנָה יְעוֹדֵד וְדֶרֶךְ רְשָׁעִים יְעַוֵּת:י יִמְלֹךְ יְהוָה לְעוֹלָם אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן לְדֹר וָדֹר הַלְלוּיָהּ:
נקרא  18  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה