דיון הגמ"ח המרכזי. האם יש לו היתכנות כלכלית?!

דף גמרא

משתמש פעיל
אם אין לך מספיק זמן לחסוך, אפשר להפקיד בקרן כספית לטווח של חמש שנים, ותוסיף להפקדה את הסכום שהיית משלם כהחזר להלוואה. כך תוכל לצבור סכום כסף הרבה יותר משמעותי.
השקעה היא לא תחליף להלוואה
השקעה היא כשיש לי כסף ואני לא צריך להשתמש בו ומעדיף להשקיע
הלואה היא כשאני צריך כסף ואין לי ואני נאלץ להלוות כדי לשלם בתשלומים.
ולכן אין קשר בין הדברים.

דף גמרא

משתמש פעיל

הוראת שעה

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
א. כבר נפתחו לדעתי עשרות אשכולות על הגמ"ח המרכזי וזה אף פעם לא יגמר אבל בזמנו עלה פה נציג וענה על כל השאלות והסביר הכל ורואי החשבון שבפורום הסכימו איתו!!! זאת אומרת המקצוענים בדעה שהעסק מחזיק(וכן הוא כלכלי למקימיו אז מה?)

ב. העולם מתחלק לשניים אלו שחיתנו ילדים ואלו שלא
אני יתחיל מאלו שכן. אלו שכן אם הם הפקידו אשריהם מה טוב חלקם הם מבסוטים כן הם יודעים שהם צריכים להחזיר וכו' אבל הם קיבלו הלוואה טובה וחסך להם כאב ראש לברר על עוד גמ"ח(תשאלו אנשים שמחתנים כמה הם היו מוכנים לשלם על גמ"ח שמתחייב להלוות להם סכום גדול בתשלומים נוחים ותופתעו...)
אם הם לא הפקידו, אם הם מהמיעוט שאכן קם ועשה מעשה והפקיד בs&p וכו' הם אכן עוד יותר מרוצים מהקודמים. אבל רוב הסיכויים שהוא שייך לרוב. שזה המבינים שאמרו זה לא יחזיק, הם בטח לא יביאו לי, צריך ערבים וכו' והנה המחותן שהפקיד בא עם עשרות אלפי שקלים מהגמ"ח והוא עיניו כלות...
רוב המקטרגים לדעתי לא חיתנו....

ג. מה שקורה בשטח הוא ככה יושבים להם יענקלה ומושלע בכולל ומגיע נציג הגמ"ח להחתים יענקלה חותם ומושלה אומר זה בכלל לא משתלם אפשר לשים את זה בהפקדה והכסף ניהיה שלך וכו' אין לו מושג כל כך אבל ככה אשתו ראתה בפרוג. שבוע אחרי הם הולכים לבנק לשמוע הצעות אבל יכול להיות שמישהוא אחר ייתן אופציה יותר טובה ולכן שבוע אחרי הם קובעים עוד פגישה עם מישהוא אחר והם צריכים לחשוב על זה...בנתיים אשתו יולדת אחרי שנה נזכרים שצריך לעשות משהוא וכו' אני יביא לחברים מפורום כתיבה להמשיך אבל הרעיון מובן.
המציאות היא שזה מקרה קלאסי שהטפשים מרוויחים והחכמולוגים אוכלים אותה כי הם יוצאים קרחים מכאן ומכאן.....
אם תעשו משהוא במיידי אז הכותבים צודקים אבל אם לא שוב נשארתם בלי השקעה ובלי הלוואה...

ד. הגמ"ח המרכזי מקדים הלוואות ולא מערים קשיים בכלל. אני עוד לא חיתנתי ילדים אבל ברוך השם קנינו דירה גדולה יותר עם התרחבות המשפחה. פניתי אליהם והם הקדימו לי בעשר שנים!!!(התחלתי להפקיד לפני שהילד נולד) לא הערימו קשיים ורק חיפשו איך לעזור
בנוסף מתי שתרצו הגמ"ח יחזיר לכם את ההפקדה(זה יותר משתלם להם) יש לי חבר שעשה את זה. אני גם רציתי לעשות את זה {כי הייתי נואש לכסף בגלל קניית הדירה}אבל הנציג הסביר לי שאני יכול פשוט לבקש הקדמת הלוואה במקום למשוך וזה מה שעשיתי. ומאז נהייתי חסיד שלהם ואני ממליץ.
אגב הם מקדימים כמעט לכולם

טוב מאוד

משתמש מקצוען
השקעה היא לא תחליף להלוואה
השקעה היא כשיש לי כסף ואני לא צריך להשתמש בו ומעדיף להשקיע
הלואה היא כשאני צריך כסף ואין לי ואני נאלץ להלוות כדי לשלם בתשלומים.
ולכן אין קשר בין הדברים.
אני מסכים לחלוטין שהלוואה אינה הפקדה או השקעה.

ובמקרה של ילד בן 15, ישנם מספר יתרונות להפקדת כסף בקרן כל שהיא במקום לקחת הלוואה בעתיד.

טוב מאוד

משתמש מקצוען
א. כבר נפתחו לדעתי עשרות אשכולות על הגמ"ח המרכזי וזה אף פעם לא יגמר אבל בזמנו עלה פה נציג וענה על כל השאלות והסביר הכל ורואי החשבון שבפורום הסכימו איתו!!! זאת אומרת המקצוענים בדעה שהעסק מחזיק(וכן הוא כלכלי למקימיו אז מה?)

אני יתחיל מאלו שכן. אלו שכן אם הם הפקידו אשריהם מה טוב חלקם הם מבסוטים כן הם יודעים שהם צריכים להחזיר וכו' אבל הם קיבלו הלוואה טובה וחסך להם כאב ראש לברר על עוד גמ"ח(תשאלו אנשים שמחתנים כמה הם היו מוכנים לשלם על גמ"ח שמתחייב להלוות להם סכום גדול בתשלומים נוחים ותופתעו...)
אם הם לא הפקידו, אם הם מהמיעוט שאכן קם ועשה מעשה והפקיד בs&p וכו' הם אכן עוד יותר מרוצים מהקודמים. אבל רוב הסיכויים שהוא שייך לרוב. שזה המבינים שאמרו זה לא יחזיק, הם בטח לא יביאו לי, צריך ערבים וכו' והנה המחותן שהפקיד בא עם עשרות אלפי שקלים מהגמ"ח והוא עיניו כלות...

ג. מה שקורה בשטח הוא ככה יושבים להם יענקלה ומושלע בכולל ומגיע נציג הגמ"ח להחתים יענקלה חותם ומושלה אומר זה בכלל לא משתלם אפשר לשים את זה בהפקדה והכסף ניהיה שלך וכו' אין לו מושג כל כך אבל ככה אשתו ראתה בפרוג. שבוע אחרי הם הולכים לבנק לשמוע הצעות אבל יכול להיות שמישהוא אחר ייתן אופציה יותר טובה ולכן שבוע אחרי הם קובעים עוד פגישה עם מישהוא אחר והם צריכים לחשוב על זה...בנתיים אשתו יולדת אחרי שנה נזכרים שצריך לעשות משהוא וכו' אני יביא לחברים מפורום כתיבה להמשיך אבל הרעיון מובן.
המציאות היא שזה מקרה קלאסי שהטפשים מרוויחים והחכמולוגים אוכלים אותה כי הם יוצאים קרחים מכאן ומכאן.....
אם תעשו משהוא במיידי אז הכותבים צודקים אבל אם לא שוב נשארתם בלי השקעה ובלי הלוואה...

ד. הגמ"ח המרכזי מקדים הלוואות ולא מערים קשיים בכלל. אני עוד לא חיתנתי ילדים אבל ברוך השם קנינו דירה גדולה יותר עם התרחבות המשפחה. פניתי אליהם והם הקדימו לי בעשר שנים!!!(התחלתי להפקיד לפני שהילד נולד) לא הערימו קשיים ורק חיפשו איך לעזור
בנוסף מתי שתרצו הגמ"ח יחזיר לכם את ההפקדה(זה יותר משתלם להם) יש לי חבר שעשה את זה. אני גם רציתי לעשות את זה {כי הייתי נואש לכסף בגלל קניית הדירה}אבל הנציג הסביר לי שאני יכול פשוט לבקש הקדמת הלוואה במקום למשוך וזה מה שעשיתי. ומאז נהייתי חסיד שלהם ואני ממליץ.
לא צריך ללכת לשום בנק אפשר בשתי דקות לפתוח קופת גמל להשקעה

הנורמלי הבודד

משתמש פעיל

העולם מתחלק לשניים כמו שכתבת רק בחלוקה אחרת:
יש את אלה שמבינים שכדאי לקחת את העתיד בידיים, משקיעים קצת זמן ולומדים את הרעיונות הבסיסים בכלכלה, פותחים קופ"ג להשקעה, זמן משוער : 2 דקות
ויש את אלה שפוחדים לזוז מהמשבצת, רועדים מלשמוע על רעיונות חדשים, מעדיפים להיות תלויים בפרנסי הקהל של ימינו מאשר להיות עצמאים...

למעשייה

משתמש פעיל
כבר נפתחו לדעתי עשרות אשכולות על הגמ"ח המרכזי וזה אף פעם לא יגמר אבל בזמנו עלה פה נציג וענה על כל השאלות והסביר הכל ורואי החשבון שבפורום הסכימו איתו!!! זאת אומרת המקצוענים בדעה שהעסק מחזיק
רק לדייק.
ההסכמה הייתה שמבחינה אקטוארית יש לזה היתכנות, אבל רק בתנאי שהם עובדים עפ"י הטבלאות והכללים. ולע"ע הדבר לא הוכח.

דף גמרא

משתמש פעיל
רק לדייק.
ההסכמה הייתה שמבחינה אקטוארית יש לזה היתכנות, אבל רק בתנאי שהם עובדים עפ"י הטבלאות והכללים. ולע"ע הדבר לא הוכח.
הייתי מוסיף ומדייק
שאחרי הכל היתה הסכמה רק שיש לזה סיכוי לשרוד
אבל לא ברור שהסיכוי אכן יתממש

הוראת שעה

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
לא צריך ללכת לשום בנק אפשר בשתי דקות לפתוח קופת גמל להשקעה

העולם מתחלק לשניים כמו שכתבת רק בחלוקה אחרת:
יש את אלה שמבינים שכדאי לקחת את העתיד בידיים, משקיעים קצת זמן ולומדים את הרעיונות הבסיסים בכלכלה, פותחים קופ"ג להשקעה, זמן משוער : 2 דקות
ויש את אלה שפוחדים לזוז מהמשבצת, רועדים מלשמוע על רעיונות חדשים, מעדיפים להיות תלויים בפרנסי הקהל של ימינו מאשר להיות עצמאים...
אמת. נכון. אין על זה ויכוח
השאלה היא האם עושים משהו או לא רוב האנשים שהייתה להם האופציה לשים בגמ"ח או בקופת גמל לא עשו את זה ולא את זה ורציתי לחדד שעדיף לשים בגמ"ח מאשר לא לעשות כלום ורוב הסיכויים שלא תעשו כלום..
תעשו סקר בראש האשכול למחתני ילדים האם יש להם 1. קופת גמל 2. גמ"ח מרכזי 3. לא את זה ולא את זה 4. במבט לאחור האם אתה מתחרט שלא שמת בגמ"ח המרכזי (השאלה האמיתית צריכה להיות האם אתה מתחרט שלא עשית קופת גמל אבל במציאות השתי דקות שדיברת עליהם אנשים דוחים אותם לשעה הבאה. ואנחנו לא נצליח לחנך את אלו שכן כן. אבל הרוב הוא עצלן ובגלל האשכולות האלו יוצא קרח מפה ומפה
(אני לא יודע איך עושים סקר).

הוראת שעה

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
רק לדייק.

הייתי מוסיף ומדייק
שאחרי הכל היתה הסכמה רק שיש לזה סיכוי לשרוד
אבל לא ברור שהסיכוי אכן יתממש
זה נכון להרבה עסקים. לא?

דף גמרא

משתמש פעיל
אמת. נכון. אין על זה ויכוח
השאלה היא האם עושים משהו או לא רוב האנשים שהייתה להם האופציה לשים בגמ"ח או בקופת גמל לא עשו את זה ולא את זה ורציתי לחדד שעדיף לשים בגמ"ח מאשר לא לעשות כלום ורוב הסיכויים שלא תעשו כלום..
תעשו סקר בראש האשכול למחתני ילדים האם יש להם 1. קופת גמל 2. גמ"ח מרכזי 3. לא את זה ולא את זה 4. במבט לאחור האם אתה מתחרט שלא שמת בגמ"ח המרכזי (השאלה האמיתית צריכה להיות האם אתה מתחרט שלא עשית קופת גמל אבל במציאות השתי דקות שדיברת עליהם אנשים דוחים אותם לשעה הבאה. ואנחנו לא נצליח לחנך את אלו שכן כן. אבל הרוב הוא עצלן ובגלל האשכולות האלו יוצא קרח מפה ומפה
(אני לא יודע איך עושים סקר).
אלה שלא עושים כלום
ולא משקיעים אפי' 2 דק' בפתיחת קופגל"ה
גם לא שמים בגמ"ח המרכזי בדיוק מאותה הסיבה

דף גמרא

משתמש פעיל
זה נכון להרבה עסקים. לא?
בכל עסק קיים סיכון מול סיכוי
והשאלה מה רמת הסיכוי מול רמת הסיכון
לדוגמא:
בהשקעה לטווח ארוך במדד s&p500 או מדד עולמי
הסיכוי שתקבל תשואה ממוצעת של 10% בשנה גבוה
והסיכוי שלא תרויח כלום נמוך מאוד
והסיכון שתפסיד את כל הכסף כמעט אפסי

את ניהול הסיכונים בגמ"ח המרכזי תעשה לבד...

דף גמרא

משתמש פעיל
אבל הרוב הוא עצלן ובגלל האשכולות האלו יוצא קרח מפה ומפה
אולי זו ההזדמנות להפנות אותו לאשכול הזה שלא יצא קרח

הוראת שעה

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
אלה שלא עושים כלום
ממש אבל ממש לא נכון.
הגמ"ח מסתובב בכוללים וממש דוחף לאברכים את הטפסים לידיים. והרבה שלא חותמים כי עובדים עליהם וכו' גם לא שמים בקופת גמל...
בנוסף זה נראה לי קצת קיצוני כי רוב האנשים משתייכים בדיוק לקטגוריה שלא השקיעו שתי דקות בפתיחת קופת גמל(אני לא מתכוון שמישהוא אחר פתח להם. בעבודה נניח. אלא שהם פתחו לעצמם בשביל חסכון)

קלופ

משתמש פעיל
אלה שלא עושים כלום
מסכים,תיאורטית זה ממש נכון
העניין שאין מספיק מודעות,
ואנשים בטוחים ששוק ההון זה כמו קזינו.
את ניהול הסיכונים בגמ"ח המרכזי תעשה לבד...
אצלי למשל זה ממש לא משחק סכום אפס,
בכל מקרה זה מעשר,
שהרב שלי לא התיר לי להשקיע,

דף גמרא

משתמש פעיל
ממש אבל ממש לא נכון.
הגמ"ח מסתובב בכוללים וממש דוחף לאברכים את הטפסים לידיים. והרבה שלא חותמים כי עובדים עליהם וכו' גם לא שמים בקופת גמל...
בנוסף זה נראה לי קצת קיצוני כי רוב האנשים משתייכים בדיוק לקטגוריה שלא השקיעו שתי דקות בפתיחת קופת גמל(אני לא מתכוון שמישהוא אחר פתח להם. בעבודה נניח. אלא שהם פתחו לעצמם בשביל חסכון)
אם אני מבין נכון אתה אומר שהמעלה של הגמ"ח המרכזי
דוחף לאברכים טפסים לידיים
או בשפה עדינה יותר הוא מנגיש להם את האפשרות הזו.

לעומת זאת האפשרות של פתיחת קופגל"ה לא מונגשת מספיק בציבור האברכים

דף גמרא

משתמש פעיל
אצלי למשל זה ממש לא משחק סכום אפס,
בכל מקרה זה מעשר,
שהרב שלי לא התיר לי להשקיע
אם אתה רואה בגמ"ח המרכזי את הצדקה המהודרת והמועדפת עליך
אני בהחלט מבין אותך.

אני אישית מעדיף לתת את כספי המעשרות למטרות שנראות בעיניי חשובות יותר וערכיות יותר.
כספי המעשרות זוהי מצות צדקה דאורייתא ואני משתדל לעשותה בהידור.

קלופ

משתמש פעיל
אם אתה רואה בגמ"ח המרכזי את הצדקה המהודרת והמועדפת עליך
אני בהחלט מבין אותך.

אני אישית מעדיף לתת את כספי המעשרות למטרות שנראות בעיניי חשובות יותר וערכיות יותר.
כספי המעשרות זוהי מצות צדקה דאורייתא ואני משתדל לעשותה בהידור.
אתה ממש כותב דברי טעם,
אבל אם הרב שלי התיר לי לכתחילה אז למה לא?
בכל מקרה מדובר באחוז קטן מאוד מכלל כספי המעשר שיש לי.

דף גמרא

משתמש פעיל
אתה ממש כותב דברי טעם,
בכל מקרה מדובר באחוז קטן מאוד מכלל כספי המעשר שיש לי.
אני לא אמרתי שלא
יתכן באמת שמקרה שלך זה טוב וראוי בפרט שמדובר באחוז קטן

לי מפריע תופעה שאני רואה הרבה שאומרים "כספי מעשרות אז מה אכפת לי"
וזה ממש מעצבן אותי...
כי הם רואים בכספי המעשרות כסף שצריך להיפטר ממנו ואם אפשר להרויח משהו על הדרך למה לא?
וחלקם נותנים גם אחוזים ניכרים מהמעשרות לכל מיני מקומות לא דוקא לגמ"ח המרכזי העיקר להרויח משהו
אני אישית מעביר כמעט את כל כספי המעשרות לקרוב משפחה מדרגה ראשונה שזקוק מאוד לכסף
והמחשבה שבמקום זה אני אתרום את הכסף לגמ"ח המרכזי רק בגלל שאולי אני ארויח משהו על הדרך מחלחלת אותי

דף גמרא

משתמש פעיל
גם בשאלת רב צריך לדעת איך לשאול:
לפעמים יש הבדל בין אחד שישאל את הרב: האם אפשר להשים כספי מעשר לגמ"ח המרכזי?
לאחד שישאל את הרב: מהי המטרה הראויה ביותר להשתמש בה בכספי מעשר?
לעיתים התשובה לשתי השאלות תיהיה שונה לא בטוח!

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כה

א לְדָוִד אֵלֶיךָ יְהוָה נַפְשִׁי אֶשָּׂא:ב אֱלֹהַי בְּךָ בָטַחְתִּי אַל אֵבוֹשָׁה אַל יַעַלְצוּ אֹיְבַי לִי:ג גַּם כָּל קוֶֹיךָ לֹא יֵבֹשׁוּ יֵבֹשׁוּ הַבּוֹגְדִים רֵיקָם:ד דְּרָכֶיךָ יְהוָה הוֹדִיעֵנִי אֹרְחוֹתֶיךָ לַמְּדֵנִי:ה הַדְרִיכֵנִי בַאֲמִתֶּךָ וְלַמְּדֵנִי כִּי אַתָּה אֱלֹהֵי יִשְׁעִי אוֹתְךָ קִוִּיתִי כָּל הַיּוֹם:ו זְכֹר רַחֲמֶיךָ יְהוָה וַחֲסָדֶיךָ כִּי מֵעוֹלָם הֵמָּה:ז חַטֹּאות נְעוּרַי וּפְשָׁעַי אַל תִּזְכֹּר כְּחַסְדְּךָ זְכָר לִי אַתָּה לְמַעַן טוּבְךָ יְהוָה:ח טוֹב וְיָשָׁר יְהוָה עַל כֵּן יוֹרֶה חַטָּאִים בַּדָּרֶךְ:ט יַדְרֵךְ עֲנָוִים בַּמִּשְׁפָּט וִילַמֵּד עֲנָוִים דַּרְכּוֹ:י כָּל אָרְחוֹת יְהוָה חֶסֶד וֶאֱמֶת לְנֹצְרֵי בְרִיתוֹ וְעֵדֹתָיו:יא לְמַעַן שִׁמְךָ יְהוָה וְסָלַחְתָּ לַעֲוֹנִי כִּי רַב הוּא:יב מִי זֶה הָאִישׁ יְרֵא יְהוָה יוֹרֶנּוּ בְּדֶרֶךְ יִבְחָר:יג נַפְשׁוֹ בְּטוֹב תָּלִין וְזַרְעוֹ יִירַשׁ אָרֶץ:יד סוֹד יְהוָה לִירֵאָיו וּבְרִיתוֹ לְהוֹדִיעָם:טו עֵינַי תָּמִיד אֶל יְהוָה כִּי הוּא יוֹצִיא מֵרֶשֶׁת רַגְלָי:טז פְּנֵה אֵלַי וְחָנֵּנִי כִּי יָחִיד וְעָנִי אָנִי:יז צָרוֹת לְבָבִי הִרְחִיבוּ מִמְּצוּקוֹתַי הוֹצִיאֵנִי:יח רְאֵה עָנְיִי וַעֲמָלִי וְשָׂא לְכָל חַטֹּאותָי:יט רְאֵה אוֹיְבַי כִּי רָבּוּ וְשִׂנְאַת חָמָס שְׂנֵאוּנִי:כ שָׁמְרָה נַפְשִׁי וְהַצִּילֵנִי אַל אֵבוֹשׁ כִּי חָסִיתִי בָךְ:כא תֹּם וָיֹשֶׁר יִצְּרוּנִי כִּי קִוִּיתִיךָ:כב פְּדֵה אֱלֹהִים אֶת יִשְׂרָאֵל מִכֹּל צָרוֹתָיו:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

פלינדרום • אתגר 52

לוח מודעות

למעלה