דמי הבראה

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
על שאלה אחת אני עוד לא מוצאת פה תשובה:
מה עושים אם עובדים בכל שבוע מס' שעות שונה?
לפי מה מחשבים?

אריה123

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י gila;854855:
יש לי שאלה. האם דמי הבראה זה בעצם החופש שמגיע לעובד? והוא מקבל בין אם עבד כל התקופה ובין אם לקח חופש בפועל? או האם זה 2 דברים נפרדים. דמי הבראה הוא מקבל כל שנה. וחוץ מזה מגיע לו משכורת גם עבור כמות של ימים שהוא לא עבד לפי המגיע לו בחוק בהתאם לוותק?

הכלל הוא, מה שיגרום שהמעסיק ישלם לעובד יותר - זה כנראה מה שנכון.

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י gila;854855:
יש לי שאלה. האם דמי הבראה זה בעצם החופש שמגיע לעובד? והוא מקבל בין אם עבד כל התקופה ובין אם לקח חופש בפועל? או האם זה 2 דברים נפרדים. דמי הבראה הוא מקבל כל שנה. וחוץ מזה מגיע לו משכורת גם עבור כמות של ימים שהוא לא עבד לפי המגיע לו בחוק בהתאם לוותק?

אין שום קשר בין דמי הבראה לחופשה.
חופשה - ניתן לעובד אפשרות לנוח בביתו ולא להגיע לעבודה מס' ימים בשנה (כשבועיים), ועדיין לקבל עליהם שכר.
(יורד מזה ערבי חגים וחול המועד, כך שבתכל'ס לעובד חרדי ממוצע לא נשאר מזה הרבה ימי חופש בפועל)

דמי הבראה - זה תוספת שניתנת למשכורת כדי שלעובד תהיה אפשרות לצאת לנוח בבית הבראה כלשהו. המחוקק משום מה חשב שהעובד זכאי למנוחה. למה? זה נושא לדיון אחר, סוציולוגי בעיקרו.

אריה123

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י מי;893399:
אין שום קשר בין דמי הבראה לחופשה.
חופשה - ניתן לעובד אפשרות לנוח בביתו ולא להגיע לעבודה מס' ימים בשנה (כשבועיים), ועדיין לקבל עליהם שכר.
(יורד מזה ערבי חגים וחול המועד, כך שבתכל'ס לעובד חרדי ממוצע לא נשאר מזה הרבה ימי חופש בפועל)

דמי הבראה - זה תוספת שניתנת למשכורת כדי שלעובד תהיה אפשרות לצאת לנוח בבית הבראה כלשהו. המחוקק משום מה חשב שהעובד זכאי למנוחה. למה? זה נושא לדיון אחר, סוציולוגי בעיקרו.

המחוקק משום מה חשב שהעובד זכאי למנוחה על חשבון המעסיק, וזכאי לבית הבראה על חשבון המעסיק. למה? זה נושא לדיון אחר... (למה שעות הלילה שהעובד ישן כדי שיהיה לו כח לעבוד אינם מחויבים בתשלום על ידי המעסיק ? ולמה המיטה שהוא ישן עליה היא לא על חשבון המעסיק?...שששש.... אל תגידו את זה לחבר'ה שם למעלה, בסוף זה עוד יהיה).

sarit_f

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
D I G I T A L
שופט/ת באתגר דריבל
נכתב ע"י מיכל123;893717:
המחוקק משום מה חשב שהעובד זכאי למנוחה על חשבון המעסיק, וזכאי לבית הבראה על חשבון המעסיק. למה? זה נושא לדיון אחר... (למה שעות הלילה שהעובד ישן כדי שיהיה לו כח לעבוד אינם מחויבים בתשלום על ידי המעסיק ? ולמה המיטה שהוא ישן עליה היא לא על חשבון המעסיק?...שששש.... אל תגידו את זה לחבר'ה שם למעלה, בסוף זה עוד יהיה).

מיכל את נשמעת מאד מתוסכלת וממורמרת.. אולי פשוט לא מתאים לך להיות מעסיקה, למה לך כל העונש הזה?
תהיי שכירה, ותקבלי את כל התנאים וההטבות ואפילו דמי הבראה.. חיים יפים, לא?

אריה123

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י sarit_f;893720:
מיכל את נשמעת מאד מתוסכלת וממורמרת.. אולי פשוט לא מתאים לך להיות מעסיקה, למה לך כל העונש הזה?
תהיי שכירה, ותקבלי את כל התנאים וההטבות ואפילו דמי הבראה.. חיים יפים, לא?

אין לי טענות ח"ו על אלו שעובדות כשכירות, יש לי טענות על המחוקקים שמנהלים את המדינה בצורה לא נכונה.

ב"ה אני שמחה בחלקי ומודה לקב"ה על הפרנסה, על הילדים, על שיש לי קורת גג, על בעל שלומד תורה, על שזכיתי לפרנס בכבוד נשות אברכים, ועוד ועוד.

לשאלתך,

אני מכירה הרבה כאלו שמסתובבים בבתי כנסיות ואוספים כסף... והם נוסעים לבית מלון על חשבון בעלך שנותן להם שקל מדי פעם.
למה לי להיות שכירה ולדרוש מהמעסיק שישלם לי בית מלון ? יש דרך יותר קלה וכנראה שגם יותר שווה פיננסית לנצל אנשים אחרים....

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
מיכל, אני אגיד לך רק דבר אחד:
העולם כבר היה במקום שאת מציעה.
בתחילת ימי המהפכה התעשייתית, אף אחד לא שילם לעובדים על מנוחה, הבראה ומחלה.
איך זה התנהל?
מקום לשיעור הסטוריה.

בשלב מסויים הבינה האנושות שככה אי אפשר להמשיך.
המצב של השכירים היה מזעזע וגרוע מכך.

מכאן החל השינוי, והחקיקה של חוקים סוציאליסטיים.

אפילו ארה"ב, ערש הקפיטליזם, הכירה בשלב כלשהו שזו הדרך היחידה לקיום חברה מתוקנת.

את רוצה ללסגת אחורה? תלמדי קצת הסטוריה, תביני למה זה לא כדאי.

אריה123

משתמש מקצוען
D I G I T A L
עד בשבלב מסוים, אנשים יבינו שמה שהולך היום זה גם לא צורה לחברה מתוקנת.
(שימי לב כמה עסקים, חברות, מפעלים, מערכות עיתונים ותקשורת נסגרים (לא, חס וחלילה לא בגלל המשכורות של העובדים, אלא כי סתם קשה כאן במדינה להחזיק עסק, ושוב, לא ברור למה , אבל בטח לא בגלל התוספות של העובדים.... כמובן.) וכשיגיע היום ולא יהיה עבודה (והיום הזה כבר די הולך וקרב), אז שוב השכירים יעשו הפגנות וישרפו את בתי העסק (שעוד יהיו קיימים) שאינם מוכנים להעסיק אותם ולשלם באופן הזוי בשביל כל רעיון מטורף שעולה במוחו של פוליטיקאי כלשהוא.

פופקו

משתמש סופר מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הדמיות בתלת מימד
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י מיכל123;893954:
עד בשבלב מסוים, אנשים יבינו שמה שהולך היום זה גם לא צורה לחברה מתוקנת.
(שימי לב כמה עסקים, חברות, מפעלים, מערכות עיתונים ותקשורת נסגרים (לא, חס וחלילה לא בגלל המשכורות של העובדים, אלא כי סתם קשה כאן במדינה להחזיק עסק, ושוב, לא ברור למה , אבל בטח לא בגלל התוספות של העובדים.... כמובן.) וכשיגיע היום ולא יהיה עבודה (והיום הזה כבר די הולך וקרב), אז שוב השכירים יעשו הפגנות וישרפו את בתי העסק (שעוד יהיו קיימים) שאינם מוכנים להעסיק אותם ולשלם באופן הזוי בשביל כל רעיון מטורף שעולה במוחו של פוליטיקאי כלשהוא.

זה נכון שאם העסק שלך לא עובד כמו שצריך, אז התשלום לעובדים של ימי חופשה וכדו', יכול להפיל לך את העסק, אבל אם אתה מחזיק עסק טוב, ומשלם לעובדים שלך שכר רגיל כ- 30 ש"ח לשעה, הרווח שאתה עושה מהם הוא בעשרות אחוזים גבוה מהשכר שלהם+כל ההוצאות שלהם כולל החופשות...

לדוגמא: אני לוקח עובד, משלם לו 250 ש"ח ליום, ועושה עליו 1000 ש"ח, בתוך ה-הסכום הזה כלול כל החופשות שלו וכל שאר הקשקושים.

רק מה שכן, אתה צריך לדעת לנהל עסק, ולא לקחת עובדים כשאין רווחים כמעט - וליילל :).

אריה123

משתמש מקצוען
D I G I T A L
250 שקל ליום זה אומר כ 5500 ש"ח לחודש לעובד כשאני מרויח עליו 22,000 לחודש.

נצא מתוך נקודת הנחה שאתה בטח מתכוון שאני מרויח על עובד אחד 22,000 בחודש אחרי שכירות, ארנונה, מיסים, חשמל, ריהוט, מלאי שנאבד, נקיון, אנשי תחזוקה ומחשבים ועוד.
אחרי השקעות של ריביות בבנקים, קניות מלאי, אחרי פרסום, אחרי תשלום לגרפיקאיות של פרוג על עיצוב לוגו, מיתוג, פרסום בעיתונים.. (אוי לך אם תבקש הנחה, יגידו שאתה נצלן... ובצדק)
בא נצא גם מתוך נקודת הנחה שכשהוא לא עובד אני לא מרויח כלום. (אם אני מרויח זה בגלל העבודה שלי, לא בגלל העבודה שלו)

זה אומר שאתה מדבר על עסק שמכניס כ 40,000 ש"ח בחודש !

5500 ש"ח לחודש לעובד + 10% פנסיה = 6050 ש"ח
+ 5 % ביטוח לאומי. אופס.... זה עולה ל 7.5 %.... = 410 ש"ח. סך הכל = 6460 ש"ח.
+ ימי חופשה (לאחר ותק זה מגיע לחודש בשנה) + ימי מחלה שבהם הוא לא עובד 5500 ש"ח לשנה= 460 ש"ח לחודש. סך הכל 6900.
דמי הבראה (לאחר ותק זה יכול מגיע ל 10 ימי הבראה בשנה) 3700 ש"ח לשנה = 300 ש"ח בחודש = 7200 בחודש.
אה... נסיעות. - עוד כמה מאות שקלים בחודש.
סך הכל נשאר למעסיק כ 14000 ש"ח.
ופתאום... העובדת צריכה ללדת. הוא חייב להעסיק עוד מישהי חודשיים לפני כן כדי שהיא תלמד את העבודה.... נשאר למעסיק בחודשים ההם פחות מ 7000 ש"ח.... אחרי הלידה תמיד העובדת החדשה עדיין לא מקצועית וההכנסות הם פחות.
(ולא לשכוח שהמעסיק עובד 24 שעות, בזמן שהעובדת סך הכל עובדת מקסימום 8 שעות + נסיעות)
ואז, אם המעסיק לא נותן בונוסים, הוא לא בסדר...
וברוך השם, אחרי 10 שנות עבודה, (אם המשכורת עדיין לא עלתה...) העובדת מפסיקה לעבוד כמנהג הציבור החרדי.. (על פי חוק) אחרי הלידה, ודורשת פיצויים - חודש לשנה - 70,000 ש"ח.
ואם המעסיק מעקם את האף ומזכיר לעובדת שבחוזה העבודה הם סיכמו מפורש שאצלו אין פיצויים, אז הוא מקבל הזמנה לבית משפט והוא פשוט לוקח הלואה מהבנק... (הוא בסך הכל מרויח בקושי 15000 ש"ח לחודש, כך סיכמנו..) ומשלם לגברת הנכבדה את הפיצויים.

אם הוא ירצה להעסיק עוד עובדת, תאמין לי, יהיה לו קשה מאד לנדב לה בונוסים והעלאות שכר כשהוא יודע שבסך הכל הוא יוצא מהעסק הזה ברווח פחות מאשר העובדת שלו.

פופקו

משתמש סופר מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הדמיות בתלת מימד
עריכה והפקת סרטים
זה לא מדוייק הלכה למעשה.
ישנם חודשים שהרווח יהיה עליו קטן, אך רוב החודשים לא.

נ.ב. כשאני משלם לעובד 250 ש"ח ליום זה כולל ביטוח לאומי ופנסיה מבחינת החישוב שלי. כלומר הוא עולה לי יום, כולל הכל, 250 -ליום.

אריה123

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י פופקו;894293:
זה לא מדוייק הלכה למעשה.
ישנם חודשים שהרווח יהיה עליו קטן, אך רוב החודשים לא.

נ.ב. כשאני משלם לעובד 250 ש"ח ליום זה כולל ביטוח לאומי ופנסיה מבחינת החישוב שלי. כלומר הוא עולה לי יום, כולל הכל, 250 -ליום.

זה יוצא פחות משכר מינימום...

ישראל11

משתמש חדש
נכתב ע"י מיכל123;894234:
250 שקל ליום זה אומר כ 5500 ש"ח לחודש לעובד כשאני מרויח עליו 22,000 לחודש.

נצא מתוך נקודת הנחה שאתה בטח מתכוון שאני מרויח על עובד אחד 22,000 בחודש אחרי שכירות, ארנונה, מיסים, חשמל, ריהוט, מלאי שנאבד, נקיון, אנשי תחזוקה ומחשבים ועוד.
אחרי השקעות של ריביות בבנקים, קניות מלאי, אחרי פרסום, אחרי תשלום לגרפיקאיות של פרוג על עיצוב לוגו, מיתוג, פרסום בעיתונים.. (אוי לך אם תבקש הנחה, יגידו שאתה נצלן... ובצדק)
בא נצא גם מתוך נקודת הנחה שכשהוא לא עובד אני לא מרויח כלום. (אם אני מרויח זה בגלל העבודה שלי, לא בגלל העבודה שלו)

זה אומר שאתה מדבר על עסק שמכניס כ 40,000 ש"ח בחודש !

5500 ש"ח לחודש לעובד + 10% פנסיה = 6050 ש"ח
+ 5 % ביטוח לאומי. אופס.... זה עולה ל 7.5 %.... = 410 ש"ח. סך הכל = 6460 ש"ח.
+ ימי חופשה (לאחר ותק זה מגיע לחודש בשנה) + ימי מחלה שבהם הוא לא עובד 5500 ש"ח לשנה= 460 ש"ח לחודש. סך הכל 6900.
דמי הבראה (לאחר ותק זה יכול מגיע ל 10 ימי הבראה בשנה) 3700 ש"ח לשנה = 300 ש"ח בחודש = 7200 בחודש.
אה... נסיעות. - עוד כמה מאות שקלים בחודש.
סך הכל נשאר למעסיק כ 14000 ש"ח.
ופתאום... העובדת צריכה ללדת. הוא חייב להעסיק עוד מישהי חודשיים לפני כן כדי שהיא תלמד את העבודה.... נשאר למעסיק בחודשים ההם פחות מ 7000 ש"ח.... אחרי הלידה תמיד העובדת החדשה עדיין לא מקצועית וההכנסות הם פחות.
(ולא לשכוח שהמעסיק עובד 24 שעות, בזמן שהעובדת סך הכל עובדת מקסימום 8 שעות + נסיעות)
ואז, אם המעסיק לא נותן בונוסים, הוא לא בסדר...
וברוך השם, אחרי 10 שנות עבודה, (אם המשכורת עדיין לא עלתה...) העובדת מפסיקה לעבוד כמנהג הציבור החרדי.. (על פי חוק) אחרי הלידה, ודורשת פיצויים - חודש לשנה - 70,000 ש"ח.
ואם המעסיק מעקם את האף ומזכיר לעובדת שבחוזה העבודה הם סיכמו מפורש שאצלו אין פיצויים, אז הוא מקבל הזמנה לבית משפט והוא פשוט לוקח הלואה מהבנק... (הוא בסך הכל מרויח בקושי 15000 ש"ח לחודש, כך סיכמנו..) ומשלם לגברת הנכבדה את הפיצויים.

אם הוא ירצה להעסיק עוד עובדת, תאמין לי, יהיה לו קשה מאד לנדב לה בונוסים והעלאות שכר כשהוא יודע שבסך הכל הוא יוצא מהעסק הזה ברווח פחות מאשר העובדת שלו.
חזק!!!! ואמיתי ביותר!!!!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קו

א הַלְלוּיָהּ הוֹדוּ לַיי כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב מִי יְמַלֵּל גְּבוּרוֹת יי יַשְׁמִיעַ כָּל תְּהִלָּתוֹ:ג אַשְׁרֵי שֹׁמְרֵי מִשְׁפָּט עֹשֵׂה צְדָקָה בְכָל עֵת:ד זָכְרֵנִי יי בִּרְצוֹן עַמֶּךָ פָּקְדֵנִי בִּישׁוּעָתֶךָ:ה לִרְאוֹת בְּטוֹבַת בְּחִירֶיךָ לִשְׂמֹחַ בְּשִׂמְחַת גּוֹיֶךָ לְהִתְהַלֵּל עִם נַחֲלָתֶךָ:ו חָטָאנוּ עִם אֲבוֹתֵינוּ הֶעֱוִינוּ הִרְשָׁעְנוּ:ז אֲבוֹתֵינוּ בְמִצְרַיִם לֹא הִשְׂכִּילוּ נִפְלְאוֹתֶיךָ לֹא זָכְרוּ אֶת רֹב חֲסָדֶיךָ וַיַּמְרוּ עַל יָם בְּיַם סוּף:ח וַיּוֹשִׁיעֵם לְמַעַן שְׁמוֹ לְהוֹדִיעַ אֶת גְּבוּרָתוֹ:ט וַיִּגְעַר בְּיַם סוּף וַיֶּחֱרָב וַיּוֹלִיכֵם בַּתְּהֹמוֹת כַּמִּדְבָּר:י וַיּוֹשִׁיעֵם מִיַּד שׂוֹנֵא וַיִּגְאָלֵם מִיַּד אוֹיֵב:יא וַיְכַסּוּ מַיִם צָרֵיהֶם אֶחָד מֵהֶם לֹא נוֹתָר:יב וַיַּאֲמִינוּ בִדְבָרָיו יָשִׁירוּ תְּהִלָּתוֹ:יג מִהֲרוּ שָׁכְחוּ מַעֲשָׂיו לֹא חִכּוּ לַעֲצָתוֹ:יד וַיִּתְאַוּוּ תַאֲוָה בַּמִּדְבָּר וַיְנַסּוּ אֵל בִּישִׁימוֹן:טו וַיִּתֵּן לָהֶם שֶׁאֱלָתָם וַיְשַׁלַּח רָזוֹן בְּנַפְשָׁם:טז וַיְקַנְאוּ לְמֹשֶׁה בַּמַּחֲנֶה לְאַהֲרֹן קְדוֹשׁ יי:יז תִּפְתַּח אֶרֶץ וַתִּבְלַע דָּתָן וַתְּכַס עַל עֲדַת אֲבִירָם:יח וַתִּבְעַר אֵשׁ בַּעֲדָתָם לֶהָבָה תְּלַהֵט רְשָׁעִים:יט יַעֲשׂוּ עֵגֶל בְּחֹרֵב וַיִּשְׁתַּחֲווּ לְמַסֵּכָה:כ וַיָּמִירוּ אֶת כְּבוֹדָם בְּתַבְנִית שׁוֹר אֹכֵל עֵשֶׂב:כא שָׁכְחוּ אֵל מוֹשִׁיעָם עֹשֶׂה גְדֹלוֹת בְּמִצְרָיִם:כב נִפְלָאוֹת בְּאֶרֶץ חָם נוֹרָאוֹת עַל יַם סוּף:כג וַיֹּאמֶר לְהַשְׁמִידָם לוּלֵי מֹשֶׁה בְחִירוֹ עָמַד בַּפֶּרֶץ לְפָנָיו לְהָשִׁיב חֲמָתוֹ מֵהַשְׁחִית:כד וַיִּמְאֲסוּ בְּאֶרֶץ חֶמְדָּה לֹא הֶאֱמִינוּ לִדְבָרוֹ:כה וַיֵּרָגְנוּ בְאָהֳלֵיהֶם לֹא שָׁמְעוּ בְּקוֹל יי:כו וַיִּשָּׂא יָדוֹ לָהֶם לְהַפִּיל אוֹתָם בַּמִּדְבָּר:כז וּלְהַפִּיל זַרְעָם בַּגּוֹיִם וּלְזָרוֹתָם בָּאֲרָצוֹת:כח וַיִּצָּמְדוּ לְבַעַל פְּעוֹר וַיֹּאכְלוּ זִבְחֵי מֵתִים:כט וַיַּכְעִיסוּ בְּמַעַלְלֵיהֶם וַתִּפְרָץ בָּם מַגֵּפָה:ל וַיַּעֲמֹד פִּינְחָס וַיְפַלֵּל וַתֵּעָצַר הַמַּגֵּפָה:לא וַתֵּחָשֶׁב לוֹ לִצְדָקָה לְדֹר וָדֹר עַד עוֹלָם:לב וַיַּקְצִיפוּ עַל מֵי מְרִיבָה וַיֵּרַע לְמֹשֶׁה בַּעֲבוּרָם:לג כִּי הִמְרוּ אֶת רוּחוֹ וַיְבַטֵּא בִּשְׂפָתָיו:לד לֹא הִשְׁמִידוּ אֶת הָעַמִּים אֲשֶׁר אָמַר יי לָהֶם:לה וַיִּתְעָרְבוּ בַגּוֹיִם וַיִּלְמְדוּ מַעֲשֵׂיהֶם:לו וַיַּעַבְדוּ אֶת עֲצַבֵּיהֶם וַיִּהְיוּ לָהֶם לְמוֹקֵשׁ:לז וַיִּזְבְּחוּ אֶת בְּנֵיהֶם וְאֶת בְּנוֹתֵיהֶם לַשֵּׁדִים:לח וַיִּשְׁפְּכוּ דָם נָקִי דַּם בְּנֵיהֶם וּבְנוֹתֵיהֶם אֲשֶׁר זִבְּחוּ לַעֲצַבֵּי כְנָעַן וַתֶּחֱנַף הָאָרֶץ בַּדָּמִים:לט וַיִּטְמְאוּ בְמַעֲשֵׂיהֶם וַיִּזְנוּ בְּמַעַלְלֵיהֶם:מ וַיִּחַר אַף יי בְּעַמּוֹ וַיְתָעֵב אֶת נַחֲלָתוֹ:מא וַיִּתְּנֵם בְּיַד גּוֹיִם וַיִּמְשְׁלוּ בָהֶם שֹׂנְאֵיהֶם:מב וַיִּלְחָצוּם אוֹיְבֵיהֶם וַיִּכָּנְעוּ תַּחַת יָדָם:מג פְּעָמִים רַבּוֹת יַצִּילֵם וְהֵמָּה יַמְרוּ בַעֲצָתָם וַיָּמֹכּוּ בַּעֲוֹנָם:מד וַיַּרְא בַּצַּר לָהֶם בְּשָׁמְעוֹ אֶת רִנָּתָם:מה וַיִּזְכֹּר לָהֶם בְּרִיתוֹ וַיִּנָּחֵם כְּרֹב (חסדו) חֲסָדָיו:מו וַיִּתֵּן אוֹתָם לְרַחֲמִים לִפְנֵי כָּל שׁוֹבֵיהֶם:מז הוֹשִׁיעֵנוּ יי אֱלֹהֵינוּ וְקַבְּצֵנוּ מִן הַגּוֹיִם לְהֹדוֹת לְשֵׁם קָדְשֶׁךָ לְהִשְׁתַּבֵּחַ בִּתְהִלָּתֶךָ:מח בָּרוּךְ יי אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל מִן הָעוֹלָם וְעַד הָעוֹלָם וְאָמַר כָּל הָעָם אָמֵן הַלְלוּיָהּ:
נקרא  8  פעמים

אתגר AI

חשבון הנפש • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה