דיון- דילמות בתכנון

רותי וינברג

מנהלת פורום אדריכלות ועיצוב פנים
מנהל
מנוי פרימיום
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
כהמשך לאשכול הזה בו התחילה התפתחות של דיון על הדילמות וההתנגשויות בהן נתקלת כל מעצבת לאורך הליך תכנוני ועיצובי מול לקוח-
מה עושים כשיש דילמה בין צורך לבין פרקטיקה ופונקציונאליות
ובין נוחות לנראות
כאשר הלקוח חושב אחרת ממני- היכן עובר הגבול בין קבלה בהשלמה לבין קבלה בהבנה

אשמח לשמוע את דעותיכן!

תהילה ישכיל

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
אני חושבת שזו שאלת מליון הדולר
עיצוב פנים הוא לוליינות מתמדת בין שתי קצוות הסקאלה ,מחד הפרקטיקה והנוחות ומאידך הנראות או הצורך הספציפי של הלקוח.
עיצוב נכון הוא עיצוב מאוזן .זה לא דיכוטומי או או- זה גם וגם. גם יפה וגם יעיל.
ברגע שעולה דילמה כזו חובה עלינו לתעדף עם הלקוח מהם הצרכים שמבחינתו הם מאסט ועל מה הוא מוכן לוותר.
מה הפנטזיה העיצובית שלו והאם היא ניתנת להגשמה במגבלות החומר והצורה.
כשאני מגיעה להכרעה אני חושבת על טווח רחוק.
מה יהיה עוד כמה שנים האם הלקוחה שבאה על סיפוקה אכן מרוצה ממתן מענה לצורך או שהיא "תקלל" אותי נמרצות בכל פעם שבה היא תתקל בשפיץ של הכיור כי מרחבי השימוש אינם תקניים...
האם השימוש בחלל הוא סביר ופרקטי או שהוא מצריך תמרונים בלתי אפשריים?!
בסופו של יום מעצבת טובה יודעת היכן אפשר לעשות פשרות ועל מה לא כדאי להתפשר
איך מציבים סדרי עדיפויות נכונים וממצים את המקסימום מנקודת הפתיחה...
כלל אצבע ששמעתי וחרטתי בזכרוני:"הטוב-מביא את היפה"...

נערך לאחרונה ב:

א.י.ל עיצובים

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
אכן דילמה קשה
פעם כשהתייעצתי עם מעצבת שעוסקת בתחום הרבה שנים (מעל 15 שנה)
אמרה לי כשיש דברים שהיא חושבת בתווך הרחוק שלא יהיה טוב היא פשוט לא מבצעת
ועוזבת...

רותי וינברג

מנהל
מנוי פרימיום
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
אני חושבת שזו שאלת מליון הדולר
עיצוב פנים הוא לוליינות מתמדת בין שתי קצוות הסקאלה ,מחד הפרקטיקה והנוחות ומאידך הנראות או הצורך הספציפי של הלקוח.
עיצוב נכון הוא עיצוב מאוזן .זה לא דיכוטומי או או- זה גם וגם. גם יפה וגם יעיל.
ברגע שעולה דילמה כזו חובה עלינו לתעדף עם הלקוח מהם הצרכים שמבחינתו הם מאסט ועל מה הוא מוכן לוותר.
מה הפנטזיה העיצובית שלו והאם היא ניתנת להגשמה במגבלות החומר והצורה.
כשאני מגיעה להכרעה אני חושבת על טווח רחוק.
מה יהיה עוד כמה שנים האם הלקוחה שבאה על סיפוקה אכן מרוצה ממתן מענה לצורך או שהיא "תקלל" אותי נמרצות בכל פעם שבה היא תתקל בשפיץ של הכיור כי מרחבי השימוש אינם תקניים...
האם השימוש בחלל הוא סביר ופרקטי או שהוא מצריך תמרונים בלתי אפשריים?!
בסופו של יום מעצבת טובה יודעת היכן אפשר לעשות פשרות ועל מה לא כדאי להתפשר
איך מציבים סדרי עדיפויות נכונים וממצים את המקסימום מנקודת הפתיחה...
כלל אצבע ששמעתי וחרטתי בזכרוני:"הטוב-מביא את היפה"...
אם פתחנו שם את נושא התקן-
איפה כאן עובר הגבול?
רק הנכנס בטווח התקן?
חריגות ממנו? עד כמה?

ש+

משתמש מקצוען
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
אני חושבת שזה מאד תלוי בסוג הלקוחות שאיתם את עובדת.
יש את הלקוחות שכבר 10 שנים מחכים לשיפוץ הזה, חסכו, אירגנו- וכרגע הם מגיעים עם רשימת החלומות והדרישות שלהם (שכבר 10 שנים הם חולמים עליהם)
איתם- שווה ללכת בראש שלהם אבל לא לעשות להם דברים שהמשך יפגעו בהם (כי הם לא ישפצו שוב בקרוב)
לעומת הלקוחות שכל כמה שנים עושים שיפוץ "על הדרך", להם תעשו הכל.... ממילא במועד הראשון הם ישנו את זה......

רותי וינברג

מנהל
מנוי פרימיום
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
אני חושבת שזה מאד תלוי בסוג הלקוחות שאיתם את עובדת.
יש את הלקוחות שכבר 10 שנים מחכים לשיפוץ הזה, חסכו, אירגנו- וכרגע הם מגיעים עם רשימת החלומות והדרישות שלהם (שכבר 10 שנים הם חולמים עליהם)
איתם- שווה ללכת בראש שלהם אבל לא לעשות להם דברים שהמשך יפגעו בהם (כי הם לא ישפצו שוב בקרוב)
לעומת הלקוחות שכל כמה שנים עושים שיפוץ "על הדרך", להם תעשו הכל.... ממילא במועד הראשון הם ישנו את זה......
כמה אני חולקת עליך...
לפני כמה שנים הגיע אלי זוג שהדירה שלהם היתה בתכנון כתוספת, התעכבה שנים ע"ג שנים ובכל אותן השנים הם רק תכננו ותכננו אותה.
זו היתה דירה מורכבת מאד בנתונים שלה, והם הגיעו עם תכניות בבטחון מלא.
התכניות לא היו משהו בלשון המעטה והם ממש התעקשו ע"כ.
אחרי הרבה נסיונות שכנוע ומעט חוסר הבנה מצידם למה אני כ"כ נחרצת- אני הודעתי שאם הם ממשיכים עם התכנית שלהם אז שיחפשו בעלת מקצוע אחרת.
הם היו קצת בהלם, במיוחד כי הגיעו אלי בעקבות המלצה ע"כ שאני זורמת עם הלקוח ועם רצונותיו, ואז נפל להם האסימון שאני מתעקשת איתם לטובתם
ובאמת התחלנו את כל התהליך מתחילה ויצאה דירה מושלמת+ שהם עד היום בין הלקוחות שהכי מרוצים ב"ה

ולמה אני מספרת את כל זה?
כי זה קורה כל הזמן, הסיפור הנ"ל היה כ"כ מדהים, התהליך העצמי שהם עברו וההבנה שנבטה בהם לאורכו, אבל זה קורה בקטנה כמעט עם כל לקוח
וצריך לנהוג מאד מאד בזהירות בין הכבוד ללקוח, לדעותיו ולרצונותיו
לבין הדעה שלי והנכון באותו מקרה בעיני
זהירות רבה כדי שלא יהיה פה אגו שלי מול רצון הלקוח/ חשיבה על התוצאה שלא לטעמי או לרוחי מול הנכון ללקוח.
זה חמקמק לפעמים...

תהילה ישכיל

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
ולמה אני מספרת את כל זה?
כי זה קורה כל הזמן, הסיפור הנ"ל היה כ"כ מדהים, התהליך העצמי שהם עברו וההבנה שנבטה בהם לאורכו, אבל זה קורה בקטנה כמעט עם כל לקוח
זהירות רבה כדי שלא יהיה פה אגו שלי מול רצון הלקוח/ חשיבה על התוצאה שלא לטעמי או לרוחי מול הנכון ללקוח.
זה חמקמק לפעמים...
אני חושבת ששמת כאן דגש חשוב בין עניינים של נראות וטעם אישי לבין תקנים/נוחות וכד'
בטעם יש יותר מקום לזרום עם הלקוח למרות שתפקידה של המעצבת להיות מכוונת ולדאוג שהכל יהיה קוהרנטי ומדוייק
לעומת תכנון נכון ששם יש ללקוחות הרבה פער של ידע ומתפקידך בתור בעלת הידע להנגיש אותו ללקוחות-תרתי משמע...

רותי וינברג

מנהל
מנוי פרימיום
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
אני חושבת ששמת כאן דגש חשוב בין עניינים של נראות וטעם אישי לבין תקנים/נוחות וכד'
בטעם יש יותר מקום לזרום עם הלקוח למרות שתפקידה של המעצבת להיות מכוונת ולדאוג שהכל יהיה קוהרנטי ומדוייק
לעומת תכנון נכון ששם יש ללקוחות הרבה פער של ידע ומתפקידך בתור בעלת הידע להנגיש אותו ללקוחות-תרתי משמע...
בודאי!
הדיון נוגע בעניני תכנון וחוקיות

ש+

משתמש מקצוען
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
התעכבה שנים ע"ג שנים ובכל אותן השנים הם רק תכננו ותכננו אותה.
אחרי הרבה נסיונות שכנוע ומעט חוסר הבנה מצידם למה אני כ"כ נחרצת- אני הודעתי שאם הם ממשיכים עם התכנית שלהם אז שיחפשו בעלת מקצוע אחרת.
הם היו קצת בהלם, במיוחד כי הגיעו אלי בעקבות המלצה ע"כ שאני זורמת עם הלקוח ועם רצונותיו, ואז נפל להם האסימון שאני מתעקשת איתם לטובתם
ובאמת התחלנו את כל התהליך מתחילה ויצאה דירה מושלמת+ שהם עד היום בין הלקוחות שהכי מרוצים ב"ה
איתם- שווה ללכת בראש שלהם אבל לא לעשות להם דברים שהמשך יפגעו בהם (כי הם לא ישפצו שוב בקרוב
לא נראה לי שיש סתירה במה שאמרנו ;)

SHLOMTZY

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים
רותי אותי תפסה השורה הזאת
כ"כ מתחברת לגישה שלך,
עם האיזון הזה בין אסרטיביות- לטובת הלקוח כמובן- מתוך כבוד זהירות וענווה
ממרום שנותייך ונסיונך במקצוע-
בעיניי את מודל לחיקוי והערצה

פירוש

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים
הרבה פעמים לקוחות רוצים דברים מסוימים כי כך הם ראו או שמעו ולא תמיד הם מבינים את משמעות הבחירה שלהם.
אחרי אחד מהמקרים שהיו לי הבנתי שאפשר לפתור חלק מהבעיות הנ"ל בהסברים מאוד ברורים של רווח מול הפסד,
לפני תקופה תכננתי מטבח ללקוחות שערכו שיפוץ כללי, הם לקחו אדריכלית לתכנון הרחבת הדירה ואותי לעיצוב והום סטילינג.
האדריכלית שלקחו בעלת נסיון רב של שנים, ובכל זאת חשבתי שהיא טועה בהחלטה שבעיני היתה גורלית.
(לבנות חדר ללא אורור חיצוני בעוד יש אפשרות אחרת שהחדר יהיה עם חלון)
לאחר שהסברתי את דעתי ללקוח ונתתי לו אופציה טובה יותר, הוא הסכים איתי מאוד, אך חשש לפנות לאדריכלית כי היא לא נתנה להם פתח לשינויים, המרצתי אותם והם אכן ערכו את השינוי, הם לא גומרים להודות היום...

רותי וינברג

מנהל
מנוי פרימיום
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
אם נחזור לשאלה המקורית ממנה התפתח הדיון-
עד כמה אתן חושבות שצריך להקפיד על תקנים? או לקחת אותם רק כקו מנחה? כמובן בפרויקטים פרטיים בלבד, לא ציבוריים וכדו'
ז"א, האם נכון לסמוך על הידע שלי, הניסיון וההיגיון? או להיצמד לתקן שבכל זאת לא נוצר מהאוויר?

מעניינת הדעה שלכן!

תמר בר חנין

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
אם נחזור לשאלה המקורית ממנה התפתח הדיון-
עד כמה אתן חושבות שצריך להקפיד על תקנים? או לקחת אותם רק כקו מנחה? כמובן בפרויקטים פרטיים בלבד, לא ציבוריים וכדו'
ז"א, האם נכון לסמוך על הידע שלי, הניסיון וההיגיון? או להיצמד לתקן שבכל זאת לא נוצר מהאוויר?
לדעתי גם בתוך תקנים ניתן לחלק לשתי קטגוריות
יש תקנים שנכתבו על דם...שם אצלי אין משחקים!!!
יש תקנים שנכתבו כהתאמה לאגרונומיה של גוף האדם-שם אפשר לשחק בגדול בהתאמה לאדם עצמו של הבית...
אבל תמיד לבדוק ולהיזהר שבאמת בסופו של דבר יהיה נח בשימוש היומיומי

מיכו'ש

משתמש מקצוען
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
יש הבדל מי הלקוח ומה התכנון!
לדעתי יש מקום לשיקול דעת משתנה במקום שאין הרבה ברירה!
אך תמיד רצוי וכדאי להיצמד לתקן!!

תהילה ישכיל

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים

Geula-Arc

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב ואדריכלות פנים
יש להבדיל בין תקנים מחייבים לתקנים פחות מחיבים שהם יותר להתאמה לנוחות ולהנדסת אנוש כדוגמת נויפרט וכו
מה שכן אם למשל אני מתכננת גן פרטי בביתי לדוגמא ויש הרבה תקנים שאני לא מחויבת אליהם בכל זאת טוב לי ושווה לעבור על תקנים על פיהם בונים גן במבנה ציבורי ואולי ללמוד מזה למרות שאני לא מחויבת כמוכ' לגבי בית
צריך לדעת שהתקנים חלקם הגדול נועדו למנוע תאונות לכשלים תפקודיים שלא תמיד מבינים מיד מה מטרתם לכן כדאי להצמד לפחות קרוב לתקן אפילו במקום שאין חיוב

נחמ'שית

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
סת סיפור מענין, היתה לנו אדריכלית סופר ותיקה ומקצועית, שטענה בתוקף שמרפסת זה בזבוז בפרט בבני ברק עוד שטח לנקות, צריך המון תחזוקה וכו'....

אני התעקשתי רציתי מרפסת, פינה שקטה, אפילו שזה בב"ב בסוף היא נכנעה...

אז קודם כל מענין אותי לדעת מה דעתכן.
מה שנוצר בשטח זה שהיא אולי דורשת תחזוקה אבל היא כיפיתתת ברמותתת!!
ולענין בני ברק ;) יצאה בחסדי שמים מאווררת מאדד כנראה היא לא יכלה לצפות את זה אבל זו מרפסת שפתוחה לאורך שדרה ארוכההה, ופתוחה מלמעלה(השכנים לא יצאו גם..)ובקורונה זו היתה הצלה!!

כמו"כ השארנו מרפסת כביסה/שירות מאדד גדולה כדי שיהיה מקום בשפע והיא לא תהיה מחסן, והיא אמרה בזבוז של מקום וכו'....

אשמח לשמוע מה דעתכן לענין מרפסות וחדרי כביסה...

Prestigious

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
אני בדיוק גם נמצאת בדילמה ומתלבטת כיצד לנהוג
פתח יציאה למרפסת שהיא כמעט האוורור היחיד בחלל צבורי.
אני המלצתי על דלתות כנף לפתיחה מלאה
הלקוח מתעקש על דלת הזזה- אחת על השניה.
כמה הייתן מתעקשות?

רותי וינברג

מנהל
מנוי פרימיום
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
אני בדיוק גם נמצאת בדילמה ומתלבטת כיצד לנהוג
פתח יציאה למרפסת שהיא כמעט האוורור היחיד בחלל צבורי.
אני המלצתי על דלתות כנף לפתיחה מלאה
הלקוח מתעקש על דלת הזזה- אחת על השניה.
כמה הייתן מתעקשות?
מה רוחב הפתח?
אחרי שהסברת פעם- פעמיים את מעלות הפתיחה השניה, אני הייתי מרפה

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  36  פעמים

לוח מודעות

למעלה