התייעצות בעיות קשב ורכוז אצל מבוגרים

• פותח הנושא yucv
  • פורסם בתאריך

דוּבי

משתמש מקצוען
אין אפשרות לברוח מזה!!!
כל הטיפולים האחרים זה סתם ביזבוז זמן וכסף!!! בסוף תמיד הדבר היחיד שמועיל מניסיון, זה רק טיפול תרופתי...
ולאחר שעבר זמן, אפש' להיגמל לאט לאט, כמובן עם מאמץ ורצון ...
מניסיון של שנים בתחום...

דוּבי

משתמש מקצוען
פורסם על ידי בטיפולנט.
בעשורים האחרונים מתבהר יותר ויותר כי הפרעות קשב וריכוז אינן נחלתם של ילדים ומתבגרים בלבד: חלק מהבוגרים אשר סבלו בגילאים צעירים מהפרעות קשב וריכוז אמנם מדווחים על שיפור ניכר ועל היחלשות הסימפטומים, אך חלק מהבוגרים מתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז אשר משפיעות באופן משמעותי על חייהם. השפעות אלו עשויות לבוא לידי ביטוי במגוון היבטי חיים שביניהם התחום האקדמי, התעסוקתי, הרגשי, ההתנהגותי.

בכתבה זו אנו מציעים טיפים לבוגרים המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז ומעוניינים לשפר את איכות חייהם.

אף פעם לא מאוחר מדי לטפל בהפרעות קשב וריכוז
"אם הסתדרתי עד עכשיו אני כבר אמשיך להסתדר"
"בגילי זה כבר אבוד"
"לא רוצה טיפול תרופתי שישנה לי את האישיות"
"לכולם בימינו קשה להתרכז, מי בכלל אמר שזאת הפרעת קשב?"

נשמע מוכר? אם כן, סביר להניח שגם את/ה נכלל בקבוצת הבוגרים המתמודדים עם השפעות משמעותיות של הפרעות קשב וריכוז בבגרותם, אך חוששים וסקפטיים לגבי האפשרות לשינוי. בפועל, גם גיל הבגרות אינו גיל מאוחר מדי לטיפול בסימפטומים של הפרעות קשב וריכוז. בוגרים המאובחנים לראשונה בחייהם חווים פעמים רבות הקלה משמעותית ושיפור בדימוי העצמי הנובעים מההכרה בכך שרבים מקשייהם אינם נובעים מתכונות שליליות (עצלנות, חוסר אחריות וכד') אלא מקושי ממשי. מעבר לכך, הטיפול עצמו מביא פעמים רבות לשיפור משמעותי בתפקוד אשר מביא לכך שמשימות כהתמדה במקום עבודה, הכנה מספקת לבחינה, שליטה באימפולסיביות ויצירת קשר זוגי הופכות לראשונה לאפשריות. חשוב להדגיש כי גם בעלי הפרעות קשב וריכוז אשר אינם מעוניינים בקבלת טיפול תרופתי יכולים להיתרם מאבחון וטיפול, מאחר וכיום קיימים מגוון מודלים טיפוליים המסייעים בהקניית מיומנויות לימודיות/תעסוקתיות/תפקודיות ובין אישיות לבעלי הפרעות קשב וריכוז גם ללא טיפול תרופתי.

אסתי בראון

משתמש מקצוען
תודה להשם אלוקי ישראל שברא את הקונצרטה
לא אובחנתי לפני 20 שנים
קיבלתי צעקות, הערות, איומים, ענישה
ואת המשפט האלמותי את לא מספיק רוצה כשתרצי תצליחי
ורציתי
ומאד
אבל לא הצלחתי , בטח לא להתמיד
אחרי שנואשתי
החלטתי ללכת לאבחון מקצועי
ואני יכולה להעיד שגם עם הקונצרטה אין פתירת בעיות ויש התמודדות בניהול זמן ותיעדוף ומיקוד אבל ההרבה יותר קל
מנסיון של כל הנסיונות
חבל לא ליטול טיפול תרופתי ולחסוך עוגמת נפש
מבחינתי זה כמו לקחת כדור לסוכרת או לכל מחלה אחרת שהכדור מאזן ומסייע לתפקוד נכון

דוּבי

משתמש מקצוען
הפכו את הקושי ליתרון
אתם תזזיתיים, חסרי סבלנות, מלאי אנרגיות ומשתעממים בקלות? במקום להילחם בתכונות אלו, נסו למנף אותן ולהשתמש בהן באופן חיובי: בחרו תחום מקצועי מגוון ודינמי, מלאו את חייכם בפעילויות פנאי ותחומי עניין מעשירים, אתגרו את עצמכם בפרויקטים אישיים/תעסוקתיים, קחו על עצמכם את תפקיד היוזמים והמארגנים בקבוצה החברתית אליה אתם משתייכים ואם אתם כבר הורים- קחו על עצמכם מטלות המערבות הוצאת אנרגיה, אתגרים ואטרקציות. במילים אחרות, נסו להתייחס אל "תופעות הלוואי" של הפרעות הקשב והריכוז כאל גורמים בעלי פוטנציאל לקידום והעשרה, במקום לנסות להכניס את עצמכם בכוח למשבצות ותבניות סטנדרטיות.

תיקתוק

משתמש סופר מקצוען
הפכו את הקושי ליתרון
אתם תזזיתיים, חסרי סבלנות, מלאי אנרגיות ומשתעממים בקלות? במקום להילחם בתכונות אלו, נסו למנף אותן ולהשתמש בהן באופן חיובי: בחרו תחום מקצועי מגוון ודינמי, מלאו את חייכם בפעילויות פנאי ותחומי עניין מעשירים, אתגרו את עצמכם בפרויקטים אישיים/תעסוקתיים, קחו על עצמכם את תפקיד היוזמים והמארגנים בקבוצה החברתית אליה אתם משתייכים ואם אתם כבר הורים- קחו על עצמכם מטלות המערבות הוצאת אנרגיה, אתגרים ואטרקציות. במילים אחרות, נסו להתייחס אל "תופעות הלוואי" של הפרעות הקשב והריכוז כאל גורמים בעלי פוטנציאל לקידום והעשרה, במקום לנסות להכניס את עצמכם בכוח למשבצות ותבניות סטנדרטיות.
איזה תחום מקצוע יכול להתאים?

דוּבי

משתמש מקצוען
לדעתי כל מה שאפשר לתרום לאחרים להצליח לדוג' חינוך, איבחון, טיפול רגשי, נוער בסיכון, פעילויות צדקה, וכדו'
חוץ מזה שזה לא מפריע להצליח בכל מקצוע...(רק שבמקצעות אלו יש סיפוק במיוחד לבעלי קצב וריקוד.)

הודיה זהר

משתמש פעיל
הפקות ואירועים
Tumblr
סתתתם כולה טיפים קטנים שיכולים להועיל, לא קבוצת תמיכה...
אין לך מה לזלזל בקבוצת תמיכה...ולא לחשוש...
זה סה"כ קבוצה של נשים שרוצות עיצות וטיפים איך להתמודד
זה בדיוק מה שאת מחפשת
גם פה את יכולה לקבל עיצות רק ששם זה מרוכז...

דוּבי

משתמש מקצוען
דבר ראשון אני לא אשה, ב'. וודאי שאני לא מזלזל. פשוט קשב וריכוז אוהבים טיפים קצרים ושימושיים, שמועילים ליום יום. ובטח שהם אוהבים טיפים מניסיון... האתרים שמהם הבאתי את הטיפים מביאים את הטיפים הקצרים והמועילים ביותר...

דוּבי

משתמש מקצוען
עבדו עם לוחות זמנים
רבים מהבוגרים המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז מתלוננים על קשיים בארגון סדר היום שלהם, בפעולה על פי לוחות זמנים ובעמידה ביעדים, ועל נטייתם לדחיינות ולחוסר ארגון בחיי היום יום. קשיים ונטיות אלו מהווים לא פעם מקור ללחצים, אי הבנות (למשל, איחורים חוזרים הנתפסים כזלזול), עימותים והחמצות. לכן, מומלץ לנסות לארגן מראש את לוחות הזמנים עד כמה שאפשר:

• אם אתם סטודנטים, בנו מראש תכנית למידה ריאלי עם חלוקת מטלות הלמידה לזמני לימוד מוגדרים
  • אם אתם מתמודדים עם עומס מטלות בעבודה, הקדישו זמן לבניית סדר עדיפויות והגדירו מראש מתי תבצעו כל משימה וכמה זמן תקדישו לה.
  • נסו לתכנן מראש בכל ערב את סדר היום של היום הבא, ואם אפשר תכננו גם את השבוע הקרוב
  • הקצו לכל משימה שאתם מתכננים יותר זמן מכפי שנראה לכם שתצטרכו- אנשים בעלי הפרעות קשב וריכוז נוטים להתקשות לעבור בין מטלות, וייתכן שתתקשו לעזוב מטלה בזמן שקבעתם לעצמכם
  • השתמשו בעזרים חיצוניים- תזכורות, יומנים כתובים, תזכורת מבת הזוג/המזכירה במשרד, כדי להתמודד עם נטייה לשכחנות, חולמנות או "מעופפות"...

בא יבוא

משתמש מקצוען
מכירה מנסיון עצמי, או על ילד וכד' שהחלטתם שאין תופעת לוואי?
פשוט מאד נחוץ לי לדעת אם זה נכון או לא, כי אני הבנתי שלא שייך בלי תופעת לוואי
מצטערת שתשובתי התעכבה.
התייחסתי למבוגרים, ובכמה סוגי תרופות. ללא תופעות לוואי בכלל. מלבד איכות חיים. מידע אמין ממקור מקצועי שמכיר הרבה מטופלים.

דוּבי

משתמש מקצוען
ממה שאני מכיר, חוץ מהורדת החשק לאכול אין עוד כלום ....(קונצרטה, רטלין.) אני ממליץ מאוד....
כמובן שיש כאלה שאצלם זה מגיב אחרת. אבל אני דיברתי רק על מה שהכרתי מניסיון. (ולא שמועות או השערות.)

ידידיה שמשון

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
מוזמנים לקרוא את המאמר שפרסמתי פה באתר.
גם אני התחלתי ללמוד יותר על הקשב וריכוז שלי בזכות הקורונה.

יש שם לינק לאיזה בלוג שפתחתי אתמול (מתוך אימפולסיביות של יצירה), זה אומנם סקיצה, אבל הרעיון הוא ליצור פלטפורמה של תמיכה למבוגרים חרדים שותומ"צ שחיים לצד בעיות קש"ר, מתוך הבנה שיש לנו התמודדויות שונות, וחלק גדול מהתמודדות מוצלחת היא מציאת פתרונות ועצות שעובדים לנו, ובזה כל אחד יכול להחכים את כולנו.

בראש שלי רץ רעיון שנהפוך את זה לפלטפורמה חיובית לעזרה והעצמה למתמודדים עם קשב וריכוז.

רעיונות שיהיה שם:
  • מאמרים מועילים (מעשיים ותמציתיים כמובן;)).
  • פורומים שונים לפי התאמה (טיפולים ותרופות, התמודדויות של גברים, נשים, ואולי אפילו אחד למי שנשואים לADDים...).
  • קישורים לחומר מקצועי.
  • משהו שקשור לחיזוק

נראה לי ששווה להשקיע בכל זה רק אם יש משהו כמו 30 מתעניינים שרוצים באמת לבנות משהו יחד,
נצטרך מתנדבים שיכתבו מאמרים ויגיבו
ומתנדב\ת שיודע\ת לבנות ולנהל אתר

למעשה: אם אתם בעניין, תכנסו לבלוג ותרשמו במייל שפורסם שם, [או שתכתבו מייל ל- kesherikuz שטרודל gmail] ובעז"ה אם יהיו מספיק מתעניינים נתקדם וניצור יחד אתר אמיתי ויהיה טוב!

אולי זה יהפוך למציאות...

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלז

א עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ גַּם בָּכִינוּ בְּזָכְרֵנוּ אֶת צִיּוֹן:ב עַל עֲרָבִים בְּתוֹכָהּ תָּלִינוּ כִּנֹּרוֹתֵינוּ:ג כִּי שָׁם שְׁאֵלוּנוּ שׁוֹבֵינוּ דִּבְרֵי שִׁיר וְתוֹלָלֵינוּ שִׂמְחָה שִׁירוּ לָנוּ מִשִּׁיר צִיּוֹן:ד אֵיךְ נָשִׁיר אֶת שִׁיר יְהוָה עַל אַדְמַת נֵכָר:ה אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי:ו תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי:ז זְכֹר יְהוָה לִבְנֵי אֱדוֹם אֵת יוֹם יְרוּשָׁלִָם הָאֹמְרִים עָרוּ עָרוּ עַד הַיְסוֹד בָּהּ:ח בַּת בָּבֶל הַשְּׁדוּדָה אַשְׁרֵי שֶׁיְשַׁלֶּם לָךְ אֶת גְּמוּלֵךְ שֶׁגָּמַלְתְּ לָנוּ:ט אַשְׁרֵי שֶׁיֹּאחֵז וְנִפֵּץ אֶת עֹלָלַיִךְ אֶל הַסָּלַע:
נקרא  30  פעמים

לוח מודעות

למעלה