בלדה (2) קרטטה ובטטה

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
החרוזים הופכים את ההומורסקה הזו לקלילה, זורמת ומושכת הרבה יותר מאשר לו היתה כתובה בפרוזה או בשורות קצרות בלתי מחורזות.
אהבתי את הקריצות - אף אוזן גרון חי צומח, מאבד תמלילים...
אגב, שים פסיק אחרי 'פחד' ומחק את ו' החיבור מ'אימתה' והמשקל יהיה מאוזן שם.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
תמיד יש לי את ההתלבטות בין המשקל לבין הדקדוק, אני רואה שה"ציבור" מעדיף את המשקל...
תודה, אני כבר מתקן...
א. התיקון הזה אינו פוגע בדקדוק.
ב. גם לו היתה פגיעה קלה בדקדוק - יש מושג של 'חרות המשורר'. (אכן, צריך להיות משורר כדי לקבל את הרשות לנהוג בחרות זו.)

טחינה גולמית

משתמש מקצוען
א. התיקון הזה אינו פוגע בדקדוק.
ב. גם לו היתה פגיעה קלה בדקדוק - יש מושג של 'חרות המשורר'. (אכן, צריך להיות משורר כדי לקבל את הרשות לנהוג בחרות זו.)
עכשיו הבנתי מה זה גלידה משובחה.... :) הוא לא קצת הגזים עם החרות הזו? :)

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עכשיו הבנתי מה זה גלידה משובחה.... :) הוא לא קצת הגזים עם החרות הזו? :)
כנראה למדת מספרי הדקדוק החדשים, שאינם מביאים את הצורות המקראיות ושל לשון חז"ל שאינן שכיחות בלשון ימינו אבל נכונות. צורת היחידה הזו בזמן הווה אינה 'חרות המשורר' אלא כשרה לכתחילה: עיני עיני יורדה מים (בנין קל),ובפֻעל: כדאמרה ליה ברתיה דקיסר לר' יהושע בן חנניה אי חכמה מפוארה בכלי מכוער (תענית ז.) ויש הרבה דוגמאות מן המקרא ומדברי חז"ל בכל הבניינים.

טחינה גולמית

משתמש מקצוען
כנראה למדת מספרי הדקדוק החדשים, שאינם מביאים את הצורות המקראיות ושל לשון חז"ל שאינן שכיחות בלשון ימינו אבל נכונות. צורת היחידה הזו בזמן הווה אינה 'חרות המשורר' אלא כשרה לכתחילה: עיני עיני יורדה מים (בנין קל),ובפֻעל: כדאמרה ליה ברתיה דקיסר לר' יהושע בן חנניה אי חכמה מפוארה בכלי מכוער (תענית ז.) ויש הרבה דוגמאות מן המקרא ומדברי חז"ל בכל הבניינים.
צודק, אבל, הלו? שיר ילדים חילוני!!!

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
השיר החילוני הזה נכתב כשעוד שלטו בכיפה (החילונית...) ספרי הדקדוק הישנים ובהם גם צורת היחידה הזו של זמן הווה, ואם זה היה מצוין למשקל - מה הבעיה?

אלישקף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
חכמתך המפוארה זכתה אותך בתשובה נצחה.
נצחת! (עכשיו הח' בשוא והת' קמוצה/ שואית)
נדמה לי שבצורה המקורית בפעלים משרשי ל"ח גם מקבלים פתח...
(כלומר: השורש נ.צ.ח, בניין פיעל, עבר, נוכחת = נִצַּחַת...)

אלישקף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L

סימי

משתמש מקצוען
מדהים! איזו זרימה מענגת... והרעיון! לא גמרתי לצחוק...

riki18

משתמש מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מהמם!
אמנם קראתי את זה ללא תנועת שפתיים, אבל שמעתי באזני רוחי וזה התנגן מעולה.
והרעיון חמוד נורא!
גם לי זה התנגן מצוין, ואכן יש פה משקל מסוים- שממש לא צריך להתאמץ בשביל לקרוא בקצב הנכון..
היה מצחיק ומפתיע;)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכא

א שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי:ב עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:ג אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ:ד הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל:ה יְהוָה שֹׁמְרֶךָ יְהוָה צִלְּךָ עַל יַד יְמִינֶךָ:ו יוֹמָם הַשֶּׁמֶשׁ לֹא יַכֶּכָּה וְיָרֵחַ בַּלָּיְלָה:ז יְהוָה יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ:ח יְהוָה יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  6  פעמים

לוח מודעות

למעלה