שיתוף - לביקורת בטעות.

יהלום-יצירות מלוטשות

כתיבה מלטשת יצירות
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
בגדול אני ילד שנברא בטעות. כמו הבמבה האחת-עשרה שהגיעה במארז של העשר. השתרבבה בטעות.

האמת זה לא ממש דומה, בבמבה המפעל שימח איזה משפחה שקיבלה עוד חבילה. בסיפור שלי אף אחד לא התפנק מהתוספת המיותרת הזאת, זה רק מצער את כולם. הכי טוב היה אם לא הייתי נכנס בטעות לסיפור הזה.

איך אני יודע את זה?

מאוד פשוט: אני הרי לוקח אוכל, שכר לימוד לחיידר, הוצאות כספיות, ובעיקר – צריך איזה מישהו מבוגר שיהיה איתי. לפחות שעתיים ביום. בקיצור – נטל.

שלא תבינו לא נכון – אני לא אמור לדעת את כל זה. בכלל לא. אף אחד בעולם לא יודע שראיתי את הטפסים עם כל החתימות מהבית משפט, בשידה בחדר שינה של סבתא.

באמת ילדים קטנים בגילי לא צריכים לראות דברים כאלו, זה לא בריא. אבל אני ראיתי. אי אפשר להסתיר ממני דברים, אני יותר חכם ממה שכל הגדולים חושבים, ככה נראה לי. אז כשסבתא יצאה יום אחד לקניות, אני נכנסתי, חיטטתי ומצאתי. והבנתי.

הם רבו עליי, כל אחד רצה שאלך לגור אצל השני.

מאז היו תקופות שלא רציתי ללכת אליהם. לא כי נפגעתי מהם, בכלל לא, אני ילד שלא נפגע אף פעם משום דבר.

רק שריחמתי עליהם. מסכנים. מה הם צריכים לגדל אותי, לשלם עליי כספים. הם רוצים להמשיך כל אחד את החיים שלו, לשכוח מהעבר המעצבן הזה – ואז מגיע אליהם איזה ילד קטן ומשבש אותם. מחייב אותם להיות עדיין בקשר עקיף, דרך סבתא. אז מה אם אני בן שלהם?

האמת, אני מסכים איתם. הם צודקים.

מה שהכי כואב לי שגם סבתא, שאני גר אצלה כבר שנתיים, לא אשמה בכל הסיפור הזה. ולמה דווקא היא – שאני אפילו לא הבן שלה, צריכה לסבול אותי.

אבל זה לא יהיה חכם לעזוב אותה. כל ילד צריך איזשהו בית. אז בינתיים אני אצלה. אבל זה רק זמנית. כי מה יהיה אם יום אחד חס וחלילה, חס ושלום...

החלום שלי זה לחסוך הרבה כסף. ואחר כך לשכור איזה מחסן קטן, אפי' מאוד מאוד קטן, ולגור שם.

אני חולם על זה כל היום. כבר חסכתי קצת יותר ממאתיים שלושים שקל. אני כל הזמן מתפלל על זה ורוצה שעד הבר-מצווה שלי (עוד שלוש וחצי שנים וקצת) אני כבר יוכל לגור במחסן הזה. הלוואי.

אבל אל תספרו לאף אחד. אני לא רוצה שידעו שאני יודע מהכל. הם מנסים לעשות כאילו הם רוצים אותי, הם קונים לי לפעמים מתנות. אבל זה בכלל לא מעניין אותי, אני ילד שלא מרגש מכלום.

פעם כשהייתי אצל אמא שלי אז היא בכתה לסבתא-ירושלים בטלפון. היא דיברה בשקט, אבל שמעתי. היא אמרה שכבר אין לה כוח בכלל לכלום. ואין לה שום כוח לקום בבוקר מהמיטה.

אז הבנתי שהיא קמה רק בגללי. ואז אמרתי לה שאני רוצה לחזור. היא יצאה מהחדר עם עיניים נפוחות, קצת חייכה, נישקה אותי והלכתי.

כשהלכתי, אפי' שאני בדרך כלל לא בוכה, כי אני לא בת או ילד קטן – הפעם ירדו לי קצת דמעות, רק טיפה. אבל מיד ניגבתי אותם.

גם אבא לא בוכה אף פעם, אפי' שכשהגעתי אליו לא היה לו כלום כמעט מה להביא לי לאכול. המקרר היה ריק ולא מחובר בכלל לחשמל.

אבל ככה זה בנים לא בוכים. גם אם הם עצובים, הם שומרים את זה בלב שלהם.

גם אני, אפי' אם אני מאוד מאוד עצוב, (זה קרה לי כבר כמה פעמים), אני לא מראה את זה לאחרים. ואם אני לא מתאפק ממש, אז אני הולך לשירותים קצת בוכה ואחרי זה יוצא כאילו לא היה כלום.

מיהי

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית

הגיבן (ת)

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
בגדול אני ילד שנברא בטעות. כמו הבמבה האחת-עשרה שהגיעה במארז של העשר. השתרבבה בטעות.

לא כי נפגעתי מהם, בכלל לא, אני ילד שלא נפגע אף פעם משום דבר.
מה שיפה בסיפור הזה הוא הניגוד בין התיאור הקשה לתגובה של הילד. דווקא בגלל שהוא כותב ש"הוא מרחם עליהם" ומתכנן את עתידו כאילו המצב שלו מובן מאליו, גורם לתיאור לגעת עמוק בלב.
רק שריחמתי עליהם. מסכנים. מה הם צריכים לגדל אותי, לשלם עליי כספים... האמת, אני מסכים איתם. הם צודקים.

אבל זה בכלל לא מעניין אותי, אני ילד שלא מרגש מכלום.
כשהוא מצהיר ש"לא אכפת לי בכלל" - לי זה היה נשמע שהוא באמת אומר כמה כואב לו. הוא מודע לכך שזה לא נורמלי והדרך היחידה שלו להתמודד זה לכבות את הרגשות שלו. הוא אמר בהתחלה "אז מה אם אני הבן שלהם". אז הוא יודע מה ראוי להיות, אבל מכריח את עצמו לבטל את זה.

לאור כל זה:
כשהלכתי, אפי' שאני בדרך כלל לא בוכה, כי אני לא בת או ילד קטן – הפעם ירדו לי קצת דמעות, רק טיפה. אבל מיד ניגבתי אותם.
אני חושבת שהיה עדיף להמשיך בדרך זו. הילד הזה צריך להמשיך לשקר עלינו: "אני אף פעם לא בוכה. אפילו לא קצת. אני לא בת ואני לא ילד קטן." או משהו כזה. ואז הקטע הבא יתחזק יותר:
גם אבא לא בוכה אף פעם, אפי' שכשהגעתי אליו לא היה לו כלום כמעט מה להביא לי לאכול. המקרר היה ריק ולא מחובר בכלל לחשמל.

אבל ככה זה בנים לא בוכים.

כל הקטע מראה איך החינוך שלו השפיע עליו. הוא ערני ועצמאי וחסר ביטחון עצמי. הוא שם משקל רב על הרגשות והתגובות של אחרים, אך מבטל את הערך של עצמו והרגשות שלו.

יהלום-יצירות מלוטשות

כתיבה מלטשת יצירות
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
מה שיפה בסיפור הזה הוא הניגוד בין התיאור הקשה לתגובה של הילד. דווקא בגלל שהוא כותב ש"הוא מרחם עליהם" ומתכנן את עתידו כאילו המצב שלו מובן מאליו, גורם לתיאור לגעת עמוק בלב.

כשהוא מצהיר ש"לא אכפת לי בכלל" - לי זה היה נשמע שהוא באמת אומר כמה כואב לו. הוא מודע לכך שזה לא נורמלי והדרך היחידה שלו להתמודד זה לכבות את הרגשות שלו. הוא אמר בהתחלה "אז מה אם אני הבן שלהם". אז הוא יודע מה ראוי להיות, אבל מכריח את עצמו לבטל את זה.

לאור כל זה:

אני חושבת שהיה עדיף להמשיך בדרך זו. הילד הזה צריך להמשיך לשקר עלינו: "אני אף פעם לא בוכה. אפילו לא קצת. אני לא בת ואני לא ילד קטן." או משהו כזה. ואז הקטע הבא יתחזק יותר:

כל הקטע מראה איך החינוך שלו השפיע עליו. הוא ערני ועצמאי וחסר ביטחון עצמי. הוא שם משקל רב על הרגשות והתגובות של אחרים, אך מבטל את הערך של עצמו והרגשות שלו.
זה נכון.
מצד שני, כאשר רואים פעם אחת שהדמעות כן בצבצו, בסופו של דבר - מבינים את האש הגדולה, אותה מכבה באמצעות בריחה מהרגשות; רואים שמתחת הכל יש אדם שכן מרגיש וכן כואב.

האמת, הקטע חסר סיום. משתי סיבות:
אחת - לדאבוננו, עדיין אין לו סיום; כולנו מכירים את אותם 'יתומים-חיים'. כל עוד לא נגאלנו - הסיום האמתי עדיין לא הגיע.
שתיים - לא יכולתי... לא הייתי מסוגל להמשיך. גם כך - כאשר הקטע נגדע באיבו - דמות-הבמבה-המיותרת המשיכה לרדוף אותי מספר ימים. בעיצומה של הכתיבה, חתכתי. אמרתי דיי, לא יכול יותר. שלחתי. (הלוואי, הלוואי שה' גם יאמר כך...)
ומכאן הקריאה: מי שרוצה באמת להמשיך ולטוות - מה טוב יהיה אם ימשיך. כולם ייהנו...

נועה לבין (Tamar)

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
מצטרפת לכל המגיבים למעלה. סיפור מרגש ועצוב מאוד.
אחת - לדאבוננו, עדיין אין לו סיום; כולנו מכירים את אותם 'יתומים-חיים'. כל עוד לא נגאלנו - הסיום האמתי עדיין לא הגיע.
שתיים - לא יכולתי... לא הייתי מסוגל להמשיך. גם כך - כאשר הקטע נגדע באיבו - דמות-הבמבה-המיותרת המשיכה לרדוף אותי מספר ימים. בעיצומה של הכתיבה, חתכתי. אמרתי דיי, לא יכול יותר. שלחתי. (הלוואי, הלוואי שה' גם יאמר כך...)
בעיניי לקטע דווקא יש משפט שקצת מסיים, רק שהוא לא מודגש. הייתי משנה את זה:
פעם כשהייתי אצל אמא שלי אז היא בכתה לסבתא-ירושלים בטלפון. היא דיברה בשקט, אבל שמעתי. היא אמרה שכבר אין לה כוח בכלל לכלום. ואין לה שום כוח לקום בבוקר מהמיטה.

אז הבנתי שהיא קמה רק בגללי. ואז אמרתי לה שאני רוצה לחזור. היא יצאה מהחדר עם עיניים נפוחות, קצת חייכה, נישקה אותי והלכתי.
ל:

היא יצאה מהחדר עם עיניים נפוחות, קצת חייכה, ונישקה אותי. אז הבנתי שהיא קמה רק בגללי.
אז אמרתי לה שאני רוצה לחזור.

רק כמה דיוקים קטנים--
1) אתה יכול לוותר על המשפט האחרון, או לשנות פסיקים ונקודות. תלוי בסגנון.
2) כתוב "כשהייתי אצל אימא" ואז "החלטתי שאני חוזר" ואז "הלכתי". ואני חושבת: לאיפה? הוא הרי אצל האימא כבר, לא?
3) את שאר הקטע אפשר להוריד בעיניי. אם אתה רוצה להוסיף אותו למעלה, יש לי רעיון, אז אם בא לך לשמוע, תכתוב.

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיג

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ עַבְדֵי יי הַלְלוּ אֶת שֵׁם יי:ב יְהִי שֵׁם יי מְבֹרָךְ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:ג מִמִּזְרַח שֶׁמֶשׁ עַד מְבוֹאוֹ מְהֻלָּל שֵׁם יי:ד רָם עַל כָּל גּוֹיִם יי עַל הַשָּׁמַיִם כְּבוֹדוֹ:ה מִי כַּיהוָה אֱלֹהֵינוּ הַמַּגְבִּיהִי לָשָׁבֶת:ו הַמַּשְׁפִּילִי לִרְאוֹת בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ:ז מְקִימִי מֵעָפָר דָּל מֵאַשְׁפֹּת יָרִים אֶבְיוֹן:ח לְהוֹשִׁיבִי עִם נְדִיבִים עִם נְדִיבֵי עַמּוֹ:ט מוֹשִׁיבִי עֲקֶרֶת הַבַּיִת אֵם הַבָּנִים שְׂמֵחָה הַלְלוּיָהּ:
נקרא  6  פעמים

לוח מודעות

למעלה