בדיקת נוגדנים לקורונה

מעט מן האור

משתמש מקצוען
D I G I T A L

בט

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
מכבי ב"ב התחילו עם הבדיקות?
שבוע שעבר אמרו לי בימים הקרובים...

מעט מן האור

משתמש מקצוען
D I G I T A L
קמהדע: התקדמות בפיתוח נוגדן מבוסס פלסמה אנושית לטיפול בקורונה
מדווחת על השלמת ייצור המנה הראשונה של הנוגדן מבוסס פלסמה אנושית לטיפול בקורונה תוך שימוש בטכנולוגיה המאושרת של החברה; המוצר זמין לטיפול חמלה בישראל והחברה מצפה להתחיל בניסוי קליני ברבעון השלישי
ערן סוקול|17/06/2020 14:15

מעט מן האור

משתמש מקצוען
D I G I T A L
מדיווח של מי שעלה במדגם של עיריית בני ברק,
בוצע בדיקת נוגדנים בדם ויצא חיובי. (יש נוגדנים לקורונה).
מדובר בבדיקה במקרה שלא היו תסמינים, ולא ידוע שנחשפו לחולה מאומת.

מעט מן האור

משתמש מקצוען
D I G I T A L
החל מהשבוע הבא (יום א' ו תמוז תש"פ, 28-6-2020 ) יתחילו קופות החולים במערך הבדיקות הסרולוגיות בכל הארץ בקרב 70 אלף נבדקים ונבדקות ראשונים.
הבדיקות יערכו לכל המגיעים כחלק מהליך של בדיקת דם שגרתית.
(עיתון יתד נאמן)

ayys

משתמש מקצוען
החל מהשבוע הבא (יום א' ו תמוז תש"פ, 28-6-2020 ) יתחילו קופות החולים במערך הבדיקות הסרולוגיות בכל הארץ בקרב 70 אלף נבדקים ונבדקות ראשונים.
(עיתון יתד נאמן)
אם כך אולי סוף סוף אני יעשה את הבדיקות שהם ממליצים כל פעם בכניסה לאתר.

מעט מן האור

משתמש מקצוען
D I G I T A L
הסטטיסטיקן הלאומי ומנהל הלמ"ס פרופ' דני פפרמן בנושא סקר לבדיקת התחלואה בקורונה "אסור להחליף מהימנות בנוחות".
הסטטיסטיקן הלאומי ומנהל הלמ"ס פרופ' דני פפרמן בנושא סקר לבדיקת התחלואה בקורונה "אסור להחליף מהימנות בנוחות".

פרופ' פפרמן: ביצוע הסקר (במתווה המתוכנן של משרד הבריאות) יוביל לתוצאות מוטות ולא מייצגות, מאחר והבאים לצורך בדיקות דם אינם מהווים מדגם מייצג של אוכלוסיית ישראל מבחינה רפואית. סקר כזה לא יאפשר הערכות מדעיות לגבי שיעורי טעות אפשריים מעצם העובדה שמדובר במדגם בלבד. דגימה נכונה היא לבחור מדגם הסתברותי שבו לכל פרט באוכלוסייה יש הסתברות חיובית (לאו דווקא שווה) להיכלל במדגם. אני דורש ממקבלי ההחלטות במשרד הבריאות לקיים דיון מעמיק באופן שבו יש לבצע את הסקר, ולפעול במקצועיות ולא בנוחות!

על פי דיווחים בתקשורת, בשבוע הבא עומד להתחיל סקר סרולוגי ארצי בקרב כ-75,000 נבדקים מטעם משרד הבריאות. כמי שנאבק בכל פורום אפשרי מאז סמוך לתחילת המגפה לקיום סקרי תחלואה, אני כמובן מברך על כך, אולם אני מאוד מוטרד מהאופן שבו הסקר יבוצע, דגימה מתוך הבאים ממילא לקופות החולים ללא קשר לסקר לצורך בדיקות דם. ביצוע הסקר במתווה כזה יוביל לתוצאות מוטות ולא מייצגות, מאחר והבאים לצורך בדיקות דם אינם מהווים מדגם מייצג של אוכלוסיית ישראל מבחינה רפואית, שלא לומר כאשר מדובר בתקופת הקורונה. למשל, סביר שלפחות חלק מאותם אזרחים המגיעים לצורך בדיקות דם סובלים מבעיה רפואית כלשהי, ואולי דווקא בשל כך הם נזהרו יותר מהידבקות במחלה. מעבר לכך, ביצוע הסקר במתכונת המוצעת לא יאפשר הערכות מדעיות לגבי שיעורי טעות אפשריים מעצם העובדה שמדובר במדגם בלבד. אוסיף לכך שבסקר סרולוגי, אחת המטרות היא לבדוק אינטראקציות בין פרטים הגרים באותה דירה, אך שיטת הדגימה המוצעת לא תאפשר זאת.

פניתי לגורמים הבכירים ביותר במשרד הבריאות ובמשרדי ממשלה רלוונטיים אחרים כבר לפני למעלה משבועיים. התרעתי על ביצוע הסקר במתכונת המוצעת וביקשתי לקיים דיון מעמיק בנושא, אך להפתעתי ואכזבתי, לא זכיתי לכל תגובה. על פי חוק, אחד מתפקידיי כסטטיסטיקן הלאומי הוא לייעץ למשרדי הממשלה ולהנחות אותם בביצוע פעולות סטטיסטיות, וחובה על משרדי הממשלה להתייעץ עמי לגבי סטטיסטיקה רשמית שהם מפיקים ומפרסמים. לצערי, שני הדברים לא התממשו וכך לא נותרה לי ברירה אלא להשמיע את עמדתי בפומבי, כי אחרת כך אני מרגיש אמעל בתפקידי.

הסקר המוצע על ידי משרד הבריאות מכונה "מדגם נוחות" ואין ספק שנוח מאוד לדגום בצורה זו מאחר והנדגמים ממילא מגיעים למתן דגימות דם. אך עם כל הכבוד, אי אפשר להחליף מהימנות בנוחות. דגימה נכונה היא לבחור מדגם הסתברותי שבו לכל פרט באוכלוסייה יש הסתברות חיובית (לאו דווקא שווה) להיכלל במדגם. ניתן לתכנן את המדגם כך שיידגמו פרטים המתגוררים באותה דירה, וניתן להעריך את טעויות האומדנים באופן מדעי. המדגם יאפשר גם חישוב אומדנים בפילוחים שונים כמו גיל ומיקום גיאוגרפי. כך מבצעת הלמ"ס מעל 60 סקרים מדי שנה, וכך גם נבחר המדגם לסקר הסרולוגי המבוצע בימים אלו ממש בבני ברק, בשיתוף עם מכון גרטנר שאחראי על בצוע הבדיקות ופיענוחן. סקר כזה יחייב תיאום טלפוני מוקדם עם הנדגמים, שבו הם יתבקשו להגיע לקופות החולים או מתחמים ייעודיים לצורך הבדיקה, וככל שהנדגמים יימנעו מלהגיע, יהיה צורך להגיע לביתם. הרבה פחות נוח, אך כך יש לבצע סקר בעל מהימנות סטטיסטית. חשוב לי לומר שלדעתי זו שותפים טובי הסטטיסטיקאים בארץ ובעולם, וגם מומחים מתחום הבריאות. כך כאמור מבוצע הסקר בבני ברק, וכך הוא מבוצע גם בארצות אחרות בעולם כמו איטליה ואנגליה.

אני דורש ממקבלי ההחלטות במשרד הבריאות לקיים דיון מעמיק באופן שבו יש לבצע את הסקר, ולפעול במקצועיות ולא בנוחות!

חלילן

משתמש פעיל
(עיתון יתד נאמן)
מישהו יכול להעלות לפה את הכתבה ביתד?

הני מושקוביץ

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
היי!
עשיתי היום בדיקת דם במכבי, באשדוד,
לקחו ממני מבחנה קטנה, יכול להיות שזו הבדיקה הנ"ל?
איך לא אמרו לי עליה, או שאלו?

מעט מן האור

משתמש מקצוען
D I G I T A L

סגול חציל

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
מדיווח של מי שעלה במדגם של עיריית בני ברק,
בוצע בדיקת נוגדנים בדם ויצא חיובי. (יש נוגדנים לקורונה).
מדובר בבדיקה במקרה שלא היו תסמינים, ולא ידוע שנחשפו לחולה מאומת.

אנחנו 4 מבני ברק שערכו לנו בדיקה סורולוגית, ויצא לנו שלילי!

Yerushalmit

משתמש מקצוען
נראה לי גם שיש הרבה שיתוף פעולה בינלאומי בכל נושא הקורונה - כי בעצם הם לא יודעים כ-ל-ו-ם

וגם עולם הרפואה מודה בכך

ד' יעזור לכולנו

למדן וידען

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
בתכל'ס, יש מישהו שלא אומת כחולה ושלא פיתח סימפטומים כלל, שנבדק ונמצאו לו נוגדנים ??
מענין לדעת כמה התופעה רחבה
כן.
קרוב משפחה שלי באמריקה, בגיל העמידה.
דווקא אשתו כן היתה חולת קורונה ויצאה ללא נוגדנים..

מעט מן האור

משתמש מקצוען
D I G I T A L
תיעוד: כך מתבצעות הבדיקות הסרולוגיות

קופות החולים החלו לבצע בדיקה סרולוגית למטופלים, כך נראות המעבדות מבפנים

מערכת המחדש, ז׳ בתמוז תש״פ (29/06/2020), 19:36

לפי הנוהל שהחל היום הרופא המטפל בקופת החולים מציע בדיקה סרולוגית למטופלים המופנים לביצוע בדיקת דם במרפאות שבמדגם ובהתאם לפרופיל הנסקרים שקבע משרד הבריאות

במקרה של תשובה חיובית לנוגדנים מומלץ לבצע בנוסף גם בדיקת Pcr (מטוש) ולפנות לייעוץ לרופא המטפל

תמיד בשמחה!!

משתמש מקצוען
אני מכירה מישהו שעשה בדיקה למציאת נוגדנים והוא יצא חיובי, כלומר שיש לו נוגדנים,
הוא עצמו לא נבדק לקורונה אלא רק לנוגדנים,
שאלתי הוא האם זה מחייב שהיה לו קורונה או שפשוט יש לו נוגדנים??
אשמח לשמוע.

ayys

משתמש מקצוען
אני מכירה מישהו שעשה בדיקה למציאת נוגדנים והוא יצא חיובי, כלומר שיש לו נוגדנים,
הוא עצמו לא נבדק לקורונה אלא רק לנוגדנים,
שאלתי הוא האם זה מחייב שהיה לו קורונה או שפשוט יש לו נוגדנים??
אשמח לשמוע.
מתוך האתר של כללית:

אם מוצאים נוגדנים כאלה בדמו של מטופל ("תשובה חיובית") יודעים כמעט בוודאות (יותר מ־99%) שהוא נחשף בעבר לנגיף הקורונה. לעומת זאת, תשובה שלילית אין משמעותה שהוא לא נחשף בעבר לנגיף.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  9  פעמים

לוח מודעות

למעלה