דרוש מידע אתם מזהים שלילד יש קושי/בעיה, אתם יודעים למי לפנות?

יוסי ב.ק

משתמש סופר מקצוען
כשהורים מזהים סימני מחלה או פציעה אצל הילד/ה, הם יודעים לאן לפנות. יש את קופת החולים/מרפאות דחופות/חדר מיון, ובקיצור - יש את מערכת הבריאות. דרך שם אמור בעז"ה להינתן המענה, אם מענה מהיר ומקומי ואם חלילה יותר מורכב, אבל הכל עובר דרך שם. בדיקות, טיפולי המשך, מרשמים, תרופות, אשפוזים וכו'.
אבל מה עושים כשלילד/ה יש קושי רגשי או התנהגותי או חברתי, על שלל הצורות והמאפיינים? למי פונים?
המקומונים מלאים בפרסומים על טיפולים מגוונים, מטפלים ומטפלות, שכולם מציעים פתרונות לבעיות מגוונות.
אני מניח שכל שיטה וכל גישה יכולה לעזור למישהו או למשהו. אבל מה שחסר זה המקום או האדם שיגיד מה מתאים ויעיל לבעיה הספציפית של הילד הזה.
צריך שיהיה גוף שיפעל כמו קופת חולים או חדר מיון ויוכלו לבוא אליו ולהגיד "הוא מתנהג כך" "קורה לה כך", מה זה אומר? מה עושים?
יש יותר מדי בחורים ואנשים שכשפוגשים אותם נשאלת השאלה - למה אף אחד לא עזר להם כשהם היו בני 7-17?
ואני לא מדבר על מערכות של בריאות הנפש למחלות והפרעות נפשיות, אלא לדברים שהם לא מחלות והפרעות אבל יכולות לדפוק את הבנאדם במהלך החיים. הדברים האלה שאפשר וצריך לטפל והם אינם הפרעות נפשיות. וכל מה שצריך זה לדעת מה מתאים לקושי הספציפי הזה (לא לאיזה מטפל/ת אלא לאיזה טיפול או ייעוץ).
אולי אם היתה מערכת זמינה שיכולה להכווין לאיזו גישה או שיטה כדאי ללכת זה היה נפתר בקלות ובזמן?

reframing

משתמש צעיר
מסכימה לגמרי---
בעיה גדולה שקופות החולים לא ממש נותנים שרות לכל סוגי הטיפולים- לא במדויק לכל אחד מה שמתאים לו.
ולכן אפשר לעלות סיטואציה פה, וחכמי פרוג יגידו את שלהם.
ויש כ"כ הרבה סיבוך של מה כדאי- מטפל/ יועץ/ מאמן/ ואיזה סוג? ותחת איזה הגדרה זה?
והלוואי והיתה השתתפות מספקת מטעם הקופות חולים...!

דבורה חזקיה

משתמש מקצוען
כשהורים מזהים סימני מחלה או פציעה אצל הילד/ה, הם יודעים לאן לפנות. יש את קופת החולים/מרפאות דחופות/חדר מיון, ובקיצור - יש את מערכת הבריאות. דרך שם אמור בעז"ה להינתן המענה, אם מענה מהיר ומקומי ואם חלילה יותר מורכב, אבל הכל עובר דרך שם. בדיקות, טיפולי המשך, מרשמים, תרופות, אשפוזים וכו'.
אבל מה עושים כשלילד/ה יש קושי רגשי או התנהגותי או חברתי, על שלל הצורות והמאפיינים? למי פונים?
המקומונים מלאים בפרסומים על טיפולים מגוונים, מטפלים ומטפלות, שכולם מציעים פתרונות לבעיות מגוונות.
אני מניח שכל שיטה וכל גישה יכולה לעזור למישהו או למשהו. אבל מה שחסר זה המקום או האדם שיגיד מה מתאים ויעיל לבעיה הספציפית של הילד הזה.
צריך שיהיה גוף שיפעל כמו קופת חולים או חדר מיון ויוכלו לבוא אליו ולהגיד "הוא מתנהג כך" "קורה לה כך", מה זה אומר? מה עושים?
יש יותר מדי בחורים ואנשים שכשפוגשים אותם נשאלת השאלה - למה אף אחד לא עזר להם כשהם היו בני 7-17?
ואני לא מדבר על מערכות של בריאות הנפש למחלות והפרעות נפשיות, אלא לדברים שהם לא מחלות והפרעות אבל יכולות לדפוק את הבנאדם במהלך החיים. הדברים האלה שאפשר וצריך לטפל והם אינם הפרעות נפשיות. וכל מה שצריך זה לדעת מה מתאים לקושי הספציפי הזה (לא לאיזה מטפל/ת אלא לאיזה טיפול או ייעוץ).
אולי אם היתה מערכת זמינה שיכולה להכווין לאיזו גישה או שיטה כדאי ללכת זה היה נפתר בקלות ובזמן?
בד"כ הצוות החינוכי בבית הספר אמור לעזור ולכוון
יכולה לומר מניסיון שלא תמיד ההורים מוכנים לשמוע,
וגם הפוך לא תמיד הכל עוזר
אנחנו אנשים מורכבים,
לא לוחצים על כפתורים והבנאדם משתנה.
בכל מקרה מי שמחפש עזרה- מוצא אותה
השאלה היא אם הוא מחפש...

אתיס

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
שאלה מענינית, שמעניין יותר אם אכן יהיה לה פתרון.
עינין של חולי הגוף הוא מוגדר מאוד יש תסמינים ויש תרופה (וגם ברפואת הגוף, יש תחומים עדיין מעורפלים)
וגם ברפואת הגוף בודקים היטיב לאיזה רופא מומחה כדאי לפנות.

הבעיה שיש היום הצפה מאוד גדולה של מענה רגשי, התנהגותי חברתי.
וגם הרבה מודעות של הורים. (שבעיני זה טוב)

כמו שמי שמישהו כבר כתב כאן- מי שרוצה להיעזר ימצא את הכתובת. (כיום הדרך לכתובת הנכונה באמת לא תמיד קלה, מבררים, לפעמים מנסים ולא מרוצים...)
האם ימצא פיתרון לסינון בדרך קלה יותר? שאלה טובה, אולי זה פתח למיזם כזה.
כיום יש כל מיני עמותות שיודעים לכוון (עזר מציון, בית חם וכו)
וגם רשימת מטפלים מקצועיים.

נשמע מהדברים שלא מדובר רק על טיפול רגשי.
אלא על בעיות התנהגות וחברה או קושי רגשי שלא מצריך טיפול, רק התייעצות.
וכאן גם אני שואלת, ואשמח למידע
האם יש אנשי מקצוע שיכולים לענות ו/או להדריך הורים על נושא ספציפי בטלפון? או רק במס פגישות?
כשמדובר בקושי נקודתי ולא מורכב מידי? ולא יעוץ שינה או קורס הנחית הורים
אלא בקשיים אחרים כמו התנהגות, פחדים, חברה.
האם בכלל קיימים כאלו אנשי מקצוע? ואם כן כיצד ניתן לאתר אותם או לקבל המלצה?

דבורה חזקיה

משתמש מקצוען
נשמע מהדברים שלא מדובר רק על טיפול רגשי.
אלא על בעיות התנהגות וחברה או קושי רגשי שלא מצריך טיפול, רק התייעצות.
וכאן גם אני שואלת, ואשמח למידע
האם יש אנשי מקצוע שיכולים לענות ו/או להדריך הורים על נושא ספציפי בטלפון? או רק במס פגישות?
אלא בקשיים אחרים כמו התנהגות, פחדים, חברה.
האם בכלל קיימים כאלו אנשי מקצוע? ואם כן כיצד ניתן לאתר אותם או לקבל המלצה?
אפשר להתיעץ עם יועצת ביה"ס, מנתחת התנהגות.
כל בעל מקצוע עם ידע יותר נרחב.
(אני אישית פוגשת הורים ומדריכה אותם על כיוונים נוספים לעזרה)

מירי עוס

משתמש מקצוען
בב"ב ואני מניחה שבעוד רשויות יש את שירות הדלת הפתוחה של השפ"ח.
לרוב מדובר ב5 פגישות עם פסיכולוגית חינוכית להתייעצות על נושא ספציפי.
יש את מרכז ייעוץ למשפחות של עזר מציון.
יכולה לשתף שבימים אלו אנו עובדים על פתיחת שירות חדש בעיריית ב"ב, אחד מתוך שירותים במרכז עירוני חדש לגיל הרך, מטעם 360.
קו להתייעצות שישמש כמעין חדר מיון קדמי להתלבטויות הורים בנוגע לקשיים אצל ילדים בגיל הרך.
כותבת כאן כי מקווה שנוכל לעזור להורים הנתקלים בקושי אותם העלית, אם לא אתה, לפחות אחרים..

nechami21

משתמש מקצוען
בב"ב ואני מניחה שבעוד רשויות יש את שירות הדלת הפתוחה של השפ"ח.
לרוב מדובר ב5 פגישות עם פסיכולוגית חינוכית להתייעצות על נושא ספציפי.
יש את מרכז ייעוץ למשפחות של עזר מציון.
יכולה לשתף שבימים אלו אנו עובדים על פתיחת שירות חדש בעיריית ב"ב, אחד מתוך שירותים במרכז עירוני חדש לגיל הרך, מטעם 360.
קו להתייעצות שישמש כמעין חדר מיון קדמי להתלבטויות הורים בנוגע לקשיים אצל ילדים בגיל הרך.
כותבת כאן כי מקווה שנוכל לעזור להורים הנתקלים בקושי אותם העלית, אם לא אתה, לפחות אחרים..
מרכז דומה אמור להפתח בקרוב בביתר גם על ידי המרכז לגיל הרך.
כמו כן לפותח האשכול: בכל התפתחות הילד יש עו’’ס עם ידע רחב בכל התחומים שיכולה לתת הדרכה ולהפנות מהכרות קרובה עם המקצועות השונים ותנאי הקופה.

יוסי ב.ק

משתמש סופר מקצוען
בד"כ הצוות החינוכי בבית הספר אמור לעזור ולכוון
וגם הפוך לא תמיד הכל עוזר
אנחנו אנשים מורכבים,
לא לוחצים על כפתורים והבנאדם משתנה.
בכל מקרה מי שמחפש עזרה- מוצא אותה
השאלה היא אם הוא מחפש...
זה נכון לגמרי, מי שמחפש מוצא.
כתבתי על כך שהלוואי והיה גוף שהיה עוזר לחפש ולמצוא.
גם בגלל שבתלמודי תורה/חיידרים יש פחות מענה מקצועי.
וגם בגלל שהחיפוש לפעמים קשה מדי, לא יודעים להתאים במדויק טיפול לבעיה, הניסוי וטעיה לוקח משאבים רבים של זמן כסף וכו'.
ומה שלפעמים קורה זה שלא מטפלים בבעיה "קטנה" בגיל צעיר, ואז הילד סובל ממנה בגיל מאוחר.
במקצוע שלי אני פוגש אותם בגילאי הבחרות וצפונה, ואז מתברר שמה שאמרו עליו בכיתה א' "לא נורא, הוא קצת ביישן" מתברר כבעיה חברתית קשה בישיבה קטנה/גדולה או כאתגר עצום בשידוכים. והדוגמאות הם רבות ומגוונות בכל תחומי החיים.
לכן חשבתי שאם היה גוף זמין ויעיל שידע לכוון זה מאוד יעזור (כמובן בתנאי שההורים יסכימו לשמוע).
משמח לשמוע שבב"ב וביתר אכן יש דברים כאלה.

דפה

משתמש מקצוען
@יוסי ב.ק אני מאוד מסכימה עם מה שכתבת שאין מענה כמו לרפואת הגוף.
אבל זו החמקמקות של הנפש שלנו,
יש לנו נפש מורכבת ופתלתלה ובה רבדים סדקים וטיח שנוצרו מיום היוולדנו ועד 120.
כך שלא מדובר כאן על דלקת גרון שברור מה בדיוק המרשם שיש לתת לילד.
הפתרון כאן הוא לא מוחץ.
לאותה בעיה על ילד אחד שיטה זו תעבוד פלאים ואת הילד השני במקרה הטוב לא תוביל לשום שינוי, ובמקרה הרע...
מכך שאם תפתח "קופת חולים" לנפש, לא נגיע למנוחה והנחלה.
כיום ב"ה יש בת"ת/בבי"ס יועצת וצוות חינוכי שברוב המקומות הוא מקצועי ויודע לתת מענה לשאלתך: למי לפנות. ואם לא אז יש מרכזים ויועצים חיצוניים. אך מה קורה בהמשך? זה כבר ס"ד והמשך הכוונה כל הזמן. אין פה מיון ראשוני.
אה, ועוד משהו: אין לי כח לפתוח פה נושא נוסף וכואב, אבל בהרבה מקרים יש אי שת"פ של ההורים.

יוסי ב.ק

משתמש סופר מקצוען

ועוד משהו: אין לי כח לפתוח פה נושא נוסף וכואב, אבל בהרבה מקרים יש אי שת"פ של ההורים.
זה כבר נשמע כמו תופעה עצובה
לפעמים אני פוגש אותם (אם זה בחורים שההורים שלהם שלחו אותם) בשלב שההורים כבר מוכנים לעשות הכל....

דפה

משתמש מקצוען
זה כבר נשמע כמו תופעה עצובה
לפעמים אני פוגש אותם (אם זה בחורים שההורים שלהם שלחו אותם) בשלב שההורים כבר מוכנים לעשות הכל....
אני בתוך המערכת, לצערי זה הרבה יותר מתופעה.
הרבה יותר נדירים ההורים שכן משת"פ. :( עצוב, עצוב, עצוב.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמט

א הַלְלוּיָהּ שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים:ב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם:ג יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ:ד כִּי רוֹצֶה יְהוָה בְּעַמּוֹ יְפָאֵר עֲנָוִים בִּישׁוּעָה:ה יַעְלְזוּ חֲסִידִים בְּכָבוֹד יְרַנְּנוּ עַל מִשְׁכְּבוֹתָם:ו רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם:ז לַעֲשׂוֹת נְקָמָה בַּגּוֹיִם תּוֹכֵחֹת בַּלְאֻמִּים:ח לֶאְסֹר מַלְכֵיהֶם בְּזִקִּים וְנִכְבְּדֵיהֶם בְּכַבְלֵי בַרְזֶל:ט לַעֲשׂוֹת בָּהֶם מִשְׁפָּט כָּתוּב הָדָר הוּא לְכָל חֲסִידָיו הַלְלוּיָהּ:
נקרא  30  פעמים

לוח מודעות

למעלה